Избор на двигател за 3.30 риб

Минава, големият кораб минава ...
mammoth75
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Авг 14, 2018 7:41
дал Браво: 2 пъти

Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от mammoth75 »

Здравейте,

Търся помощ за избор на двигател за 3.30 риб. Бюджета към момента е до 2000 лв. така че търся употребяван.
Лодката я дават за двигател до 15 кс, къс ботуш.
Не ми е ясно каква е разликата между двутактов / четиритактов, освен разхода, може ли да се сложи по-мощен, напр. 20 кс, или по-слаб - 10 или 8 кс, колко тежи един двг и колко харчи.

Също така ме интересува може ли да се поръча по куриер, или е препоръчително на място да се ходи, как се тества и т.н.

Благодаря!
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Re: Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от stoev »

Привет,
Задължително на място с някой който разбира или пращаш доверен човек ако е в друг град..ако имаш такъв де.
Не превишавай максимално допустимия двг указан от производителя.
Една 4тактова 15кта (50кг) или 10 (42кг) ще ти свърши работа. С 6кс и по малък ще е тегаво дори и сам в лодката. Лошото е че с този бюджет трудно ще намериш добър двг 15ка или 10ка.
Двутактовите са доста по леки но и по шумни. В бензина трябва да добавяш масло от което и мирише повече в лодката. По мощни са в малките обороти.
Успех!
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
Макариченков
Мнения: 128
Регистриран на: Пон Мар 06, 2017 3:20
Риболов: морски
Местоположение: Варна^ Палма де Майорка
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 104 пъти

Re: Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от Макариченков »

mammoth75 написа:Здравейте,

Търся помощ за избор на двигател за 3.30 риб. Бюджета към момента е до 2000 лв. така че търся употребяван.
Лодката я дават за двигател до 15 кс, къс ботуш.
Не ми е ясно каква е разликата между двутактов / четиритактов, освен разхода, може ли да се сложи по-мощен, напр. 20 кс, или по-слаб - 10 или 8 кс, колко тежи един двг и колко харчи.

Също така ме интересува може ли да се поръча по куриер, или е препоръчително на място да се ходи, как се тества и т.н.

Благодаря!
С тоя бюджет, един запазен двутактов мотор с 8 или 10 коня ще ти свърши идеална работа за тая лодка, че и за почерпка ще остане. Аз имам такава Меркурий 6 коня, с двама човека си плава прилично. Вярно, че харчи повече но и върви така.
Стара риба в морето и дърта жена нЕма!
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от gele kapaciteto »

Ако ще тролиш не ти трявва 2т но ако ще мааш на интензивен риболов джиг или кльонк може и 2т
Питай в Балкан бот имаха нови Селва Наксос 15 кс 32кг за 2000 и нещо лв НОВИ ако не тролиш това е добро решение
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
mammoth75
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Авг 14, 2018 7:41
дал Браво: 2 пъти

Re: Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от mammoth75 »

Видях, че в Кърджали има магазин с много двигатели втора употреба.

Някой взимал ли е оттам?

От китайските двигатели - Парсун, Хидеа, и т.н. какви са впечатленията?

Защото излиза, че за 700-800 лв отгоре мога да взема нов 10 кс 4т с гаранция.
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от sharo1 »

mammoth75 написа:Видях, че в Кърджали има магазин с много двигатели втора употреба.

Някой взимал ли е оттам?

От китайските двигатели - Парсун, Хидеа, и т.н. какви са впечатленията?

Защото излиза, че за 700-800 лв отгоре мога да взема нов 10 кс 4т с гаранция.
Вземах от тях двутактов Меркюри 7 или 8 кс беше
вземах го по куриер ,точни са ,обаче цените на по новите 4 такта,са им близки с тези по магазините ,новите ,само ,че без гаранция

Но двутактов повече никога,за 2 излета изгорих бензин за цяла година + маслото
ако си сам с 6 кс 4 такта ,ще върви прилично,щото тоа риб ,малко по тежък от обикновена лодка,май
имах Геново,нямам оплакване ,за Парсун,не знам,но като за нови не правят проблем ,поне 5/6 години
при другите японски ,марковите 10/15/20год.
по добре още малко и за около 2500 има добри 8/9/10 кс
Нещо такова

https://www.olx.bg/ad/tohatsu-9-8-CID36 ... 1fab5b7ca7

https://www.olx.bg/ad/izvanbordov-dviga ... 470198a86e
mammoth75
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Авг 14, 2018 7:41
дал Браво: 2 пъти

Re: Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от mammoth75 »

A ако се сложи дълъг ботуш, при положение че лодката е за къс, какъв ще бъде ефекта?
мечока
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 12:52
Местоположение: dobrich
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от мечока »

Ами няма да си нито първия нито последния който ще прави надстройки на транеца за да му върви лодката както трябва.Дължината на ботуша е едно от първите неща които пояснява производителя.Значи е важно,ама българина все недоверчив или излезе ми на далавера и т.н.Какъвто и двигател да и сложиш всеки ще ти бута лодката,дори и 2,5 к.с.Друг е въпроса дали иакаш да я комплектоваш за да се движи както е предвидил прозводителя.Ако е така мисли за 15коня.за пример аз съм с риб 3,90 и двама вътре с 20 к.с сме на ръба.Двигателя глисира но е важноразпределението на товара и няма никакъв запас от мощност.Рибовете се нуждаят от по мощни двиг срямо надуваемите.
mammoth75
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Авг 14, 2018 7:41
дал Браво: 2 пъти

Re: Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от mammoth75 »

мечока написа:Ами няма да си нито първия нито последния който ще прави надстройки на транеца за да му върви лодката както трябва.Дължината на ботуша е едно от първите неща които пояснява производителя.Значи е важно,ама българина все недоверчив или излезе ми на далавера и т.н.Какъвто и двигател да и сложиш всеки ще ти бута лодката,дори и 2,5 к.с.Друг е въпроса дали иакаш да я комплектоваш за да се движи както е предвидил прозводителя.Ако е така мисли за 15коня.за пример аз съм с риб 3,90 и двама вътре с 20 к.с сме на ръба.Двигателя глисира но е важноразпределението на товара и няма никакъв запас от мощност.Рибовете се нуждаят от по мощни двиг срямо надуваемите.
Аз нищо не разбирам и затова питам. Транеца няма да сменям, просто предишния собствник я е карал с дълъг ботуш. 8 кс.
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от promarine »

mammoth75 написа:A ако се сложи дълъг ботуш, при положение че лодката е за къс, какъв ще бъде ефекта?
Разликата е, че торпедото ще стърчи с излишни 10 см под дъното на лодката и ще оказва допълнително съпротивление, което ще намали малко скоростта и ще повиши леко разхода. Освен това ще удря дъното при по-голяма дълбочина.
Все пак не е фатално, както в случая, че сложиш двигател с къс ботуш на транец за дълъг. В този случай лодката не може да развие повече от 5-6 км/час ако ще и 100 коня двигател да сложиш. :wink:

Относно това, което е писал колегата за РИБ 3,90 с 20 коня, имам известни резерви. Или самия РИБ е с някакъв много специфичен корпус, изискващ мощен двигател или двигателя е загубил половината си коне.
С 15 коня двигател и 4м РИБ глисираме трима души по 80 кг с малко над половината газ. С двама е достатъчен двигател 10 коня.
С 25 коня двигател монтиран на РИБ 4,70м глисирахме 4 човека с доста допълнителен товар.
....
www.plodex.eu
....
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от sharo1 »

mammoth75 написа:
мечока написа:Ами няма да си нито първия нито последния който ще прави надстройки на транеца за да му върви лодката както трябва.Дължината на ботуша е едно от първите неща които пояснява производителя.Значи е важно,ама българина все недоверчив или излезе ми на далавера и т.н.Какъвто и двигател да и сложиш всеки ще ти бута лодката,дори и 2,5 к.с.Друг е въпроса дали иакаш да я комплектоваш за да се движи както е предвидил прозводителя.Ако е така мисли за 15коня.за пример аз съм с риб 3,90 и двама вътре с 20 к.с сме на ръба.Двигателя глисира но е важноразпределението на товара и няма никакъв запас от мощност.Рибовете се нуждаят от по мощни двиг срямо надуваемите.
Аз нищо не разбирам и затова питам. Транеца няма да сменям, просто предишния собствник я е карал с дълъг ботуш. 8 кс.
Виж ,премери транеца на риба ,има и за дълъг ботуш,да не е такъв
мечока
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 12:52
Местоположение: dobrich
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от мечока »

Рибове от 4 м. нагоре са за дълъг ботуш,затова че надали на колегата е за 51 см.
мечока
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 12:52
Местоположение: dobrich
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от мечока »

Че оцапаме малко темата на колегата ама ще отговоря на Андон.Да се сетиш кой съм преди доста години купих от теб личната ти лодка 3,80 надуваем промарин с която бях до скоро.Риба ми е зандер 3,90 и понеже е за къс ботуш е малко ВЕ което би трябвало да помага на двугателя.Мотора не би трябвало да има липса на кончета Меркури 2012 г. при положение че сам му пълня 6000 оборота и скорост 40 км,ч.Иначе двама товара е около 340 кг(това вкл двигателя)и обороти 5500 макс и скорост 34км.А на табелка проиводителя дава 40к.с. макс.Иначе аз също връщам газта след като се вдигне лодката.Просто като покарах два различни пиба се убедих ,че наистина са им нужни по корави двигатели спямо същите по размери надуваеми.
мечока
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 12:52
Местоположение: dobrich
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от мечока »

П.П. Добре че автопроизводителите ни дават колите окомплектовани иначе всички щяхме да ползваме примерно купе на Субару че има 4x4 и да му слагаме Тико двигател че арчи по малко и данъка нисък. Колегата не е написал за какъв вид риболов ще го ползва.Ако няма да троли и ще го сваля от транеца след рибилов е препоръчително и читав двутактов.За плюсове и минуси няма да задълбавам,че там край няма. :tup:
mammoth75
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Авг 14, 2018 7:41
дал Браво: 2 пъти

Re: Избор на двигател за 3.30 риб

Мнение от mammoth75 »

На морето съм, срамота ще е да не потроля за лефер :)

Засега съм се насочил към 10 кс. 4т. за да мога да го вдигам, 15-ката тежи към 55 кг, и май ще ми е малко зор.

Лодката е върху ремарке, така че пускането на вода ще иска жива сила :)
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”