Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Минава, големият кораб минава ...
Plancton
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Авг 23, 2018 15:29
Риболов: морски, сладководен
получил Браво: 4 пъти

Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от Plancton »

Здравейте колеги. От много години ми е мерак да си имам лодка с мотор за морето и най-накрая успях да се сдибия с повечко свободно време за риболов и някой лев за закупуването и. Спрях се на следната комбинация:

лодка: OMEGA - Надуваема моторна лодка с алуминиев под и надуваем кил 360 KU Evolution ALF RT PT светло сива
двигател: TOHATSU Извънбордов двигател MFS 9.8B S - къс ботуш
съответно тента и транцеви колела на фирма OMEGA за горепосочената лодка.
Всичко ще ми излезе около 6000 лв.

От Бургас съм и съответно лодката ще се използва за риболов в морето. Общо взето всичко е готово за поръчка, даже говорих с продавача и ми направиха малка отстъпка. Въпреки това реших да отложа поръчката с още един ден и да попитам във вашия форум дали не правя някаква гршка, защото парите не са малко . Нямам колисар понеже няма къде да го съхранявам и съответно лодката ще се надува и спада на място. Идеята е да я ползвам сам или с още един човек. Трябва да отбележа, че съм пълен лаик що се отнася до влизането с лодка в морето. Влизал съм точно два пъти преди години и то с доста по опитен от мен рибар, който общо взето вършеше всичко а аз само ловях риба. Но от тогава ми е останало в главата какъв кеф е да си с лодка в морето. Ако имате някакви мнения относно избора ми, ще съм много благодарен ако ги споделите. Най вече ме интересува дали ще мога сам да се оправям с надуването и транспортирането до водата. Тук ще разчитам най- вече на транцевите колела и все пак... Възможно ли е транспортирането на покрива на обикновен лек автомобил ? Все едни такива въпроси ми се въртят в главата.
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от Vangelis84 »

Имам едни такива подозрения, че ще съжаляваш за мотора... с 10 коня и 2ма човека, почти съм сигурен, че няма да излизаш на глисаж... а понякога сигурно ще се случи да ви се иска и да сте повече от 2ма. Отделно, ако минеш на твърда лодка някой ден ... тогава съвсем ще си биеш главата в мотора... Аз имам надуваема лодка 3.80 и с 10 коня не излиза на глисаж с 2ма по 80кг... сам вътре успявах иначе ... съответно започваш да мислиш за 15 коня... ама между 15 и 20 коня разликата е много малко като пари и тегло ... и съответно ... скачаш на 20 коня. :) Поне при цените на Геново разликата беше нещо от сорта на 300лв...
Plancton
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Авг 23, 2018 15:29
Риболов: морски, сладководен
получил Браво: 4 пъти

Re: Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от Plancton »

За по голям мотор вече наистина не знам как ще го пренасям. Този 10те коня е 37кг. и пак не ми е много ясно ако съм сам как ще го монтирам на транеца. Идеята за лодката е да се използва за риболов. Та моето виждане е влизам в морето, правя проби тук там или се ориентирам по другите лодки, ловя каквото ловя и излизам. Замислил съм и някакво сонарче да си купя ама това е друга тема. В тази връзка чак толкова ли е важен глисажа (което след много четене по форуми пак не ми е много ясно какво точно представлява). Дори мислех за по малък и лек двигател, но все пак за морето е хубаво да имам нещо по мощно за да мога да изляза по-бързо ако евентуално се скофти времето, вълни и т.н.
Та глисажа не е ли предимно за удоволствие да се хлъзгаш по водата с голяма скорост. Аз съм повече по рибите, не ме вълниват толкова високи скорости адреналини и разни такива.
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от Vangelis84 »

Просто е задължително да мислиш и да купиш по-слаб мотор от този, защото между 5 коня и 10коня с 2ма ... разлика в скоростта ще е несъществена, просто защото лодката няма да излиза на глисаж както с 5 така и с 10коня... с 5 коня примерно ще се движите с 13км/ч ... с 10 коня ще се движите с 16... нещо такова. :) 5 коня поне е доста по-евтин... по-евтин за обслужване ... и много важно ... доста по-лек, защото е едноцилиндров... има и вграден резервоар, не се занимаваш с мъкненето и на резервоар. Това е... или си вземи 5-6 коня... или 20 с мислене напред във времето.
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от Vangelis84 »

5-6 коня е избора за мобилност... щом държиш на това... а за обслужване сам... е просто задължително пред 10 коня. След време няма да го продадеш и на голяма загуба.
Plancton
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Авг 23, 2018 15:29
Риболов: морски, сладководен
получил Браво: 4 пъти

Re: Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от Plancton »

брей в големи размисли ме хвърли. А примерно 5 коня двигател ще има ли голяма разлика в скоростта при лодка 3,20 и лодка 3,60
bobi007
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Дек 28, 2010 11:18
Местоположение: Севлиево
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от bobi007 »

Точно с тази лодка и този мотор двама градски съответно 120кг и 130кг глисират безпроблемно.
Plancton
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Авг 23, 2018 15:29
Риболов: морски, сладководен
получил Браво: 4 пъти

Re: Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от Plancton »

А как я пренасят ? Оправят ли се без колесар?
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от Vangelis84 »

Искам да го видя това глисиране, защото аз с моята лодка тествах 10 коня на 3.80 ... надуваема с надуваем кил... нищо кой знае какво по-различно ... аз в лодката, тогава бях 77кг ... и още един човек, който също беше горе долу колкото мен... нищо в лодката като оборудване... и лодката ми не прескочи 17км/ч ... сам по спомен 24-25 на глисаж. С 5 коня скоростта ми беше около 14-15км/ч с 2ма. Не знам какво й е специалното на лодката, която той е избрал, но за мен голяма разлика в надуваемите лодки с надуваем кил и твърдо дъно... няма... когато говорим за излизане на глисаж. Силно препоръчвам да пробва преди да купи... ама да пробвате 2мата с приятеля ти и оборудване за риболов... предполагам още 20-30кг багаж ще имате ... някоя друга бира, такъми ... евентуално рибата ще е в някаква кофа. Има разлика и в това какъв е мотора 10 коня двутактов или 10 коня четиритактов... Пожелавам ти го, да успеете да глисирате с 10 коня... но ти препоръчвам да тествате... аз тествах и се отказах тогава да взимам мотор... а бях с парите в джоба, и се радвам, че не взех, защото днес искам твърда лодка и поне 20 коня мотор за нея. Но, ако не успеете да глисирате с 10 коня... покупката му е напълно неоправдана... много по-добре 5-6 коня.
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от Vangelis84 »

Опс ... поправям се, сега се върнах назад да видя какво бяхме писали тогава... с 10 коня Геново излизаше на глисаж с мен 78кг и един много лек колега, който беше 58кг, скорост около 31-32км/ч. Качва се още един 70 и нещо кг ... и вече глисаж нямам скорост 20км/ч. Тоест глисажа би се изгубил при двама по 90кг мъже с 20-30кг оборудване. Като тествах 6 коня... сам излизах на глисаж със скорост около 24км/ч ... качвам колегата 58 и глисаж няма... 15км/ч. Ама 6те коня няма база за сравнение колко по-леки са... едноцилиндров мотор.
Plancton
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Авг 23, 2018 15:29
Риболов: морски, сладководен
получил Браво: 4 пъти

Re: Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от Plancton »

Лодката я дават за мах 15 коня двигател между другото. Все си мисля че с транцевите колела и акомулаторна помпа все ще се оправя сам някак си. Примерно спирам до пясъка на шофьорския плаж, избутвам саковете от колата, надувам, сглобявам дъното, слагам двигателя и после с колелцата дърпам до водата. Ама както казах не ги разбирам много работите.
konsulov
Мнения: 307
Регистриран на: Вто Сеп 02, 2008 12:15
Местоположение: Варна
дал Браво: 58 пъти
получил Браво: 100 пъти

Re: Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от konsulov »

Аз имам надуваема лодка 3.80 и с 10 коня не излиза на глисаж с 2ма по 80кг...
Има някакъв проблем тука. Аз имам 3.80 Brig и 9.8 Genovo и си излиза на глисаж с трима човека и багажа общо 250 кг., някой път и повече. По бавно излиза на глисаж, но се получава.
Респективно за двама няма никакъв проблем на 5 та секунда си глисира.
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от Vangelis84 »

Поправих се ... с 2ма около 75кг и един 58 без багаж, не излизаше... 20км/ч ... според мен това не е глисаж, някой може и да си го брои за глисаж. Около 210кг товар, в който не смятам резервоара и теглото на самия мотор... самата лодка мисля е около 78кг по спомен... мотора мисля е 39кг ... резервоар 10кг грубо ... стават едни 340кг грубо ... или 34кг на 1 конска сила.
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от sharo1 »

Vangelis84 написа:Искам да го видя това глисиране, защото аз с моята лодка тествах 10 коня на 3.80 ... надуваема с надуваем кил... нищо кой знае какво по-различно ... аз в лодката, тогава бях 77кг ... и още един човек, който също беше горе долу колкото мен... нищо в лодката като оборудване... и лодката ми не прескочи 17км/ч ... сам по спомен 24-25 на глисаж. С 5 коня скоростта ми беше около 14-15км/ч с 2ма. Не знам какво й е специалното на лодката, която той е избрал, но за мен голяма разлика в надуваемите лодки с надуваем кил и твърдо дъно... няма... когато говорим за излизане на глисаж. Силно препоръчвам да пробва преди да купи... ама да пробвате 2мата с приятеля ти и оборудване за риболов... предполагам още 20-30кг багаж ще имате ... някоя друга бира, такъми ... евентуално рибата ще е в някаква кофа. Има разлика и в това какъв е мотора 10 коня двутактов или 10 коня четиритактов... Пожелавам ти го, да успеете да глисирате с 10 коня... но ти препоръчвам да тествате... аз тествах и се отказах тогава да взимам мотор... а бях с парите в джоба, и се радвам, че не взех, защото днес искам твърда лодка и поне 20 коня мотор за нея. Но, ако не успеете да глисирате с 10 коня... покупката му е напълно неоправдана... много по-добре 5-6 коня.
Тука се говори за Лодка Омега 3,60м и двигател 9,8 Тохатсу
Не за някаква лодка 3,80 и Геново
имам комплекта само че с дървено дъно и мога да кажа ,че освен 250 кг жива маса, има и още багаж,много добре се движи лодката с до 22 км в час
Скоро я тествахме и с трима +още 60кг и се движеше с 19км
с тази лодка няма голяма разлика в км ,дали с един 120 кг или с трима,все около 20 км в час си се движи
със същата омега на 3,30м сам стигах до 28/29 км в час,като с двама и трябваше 20/30 м да излезе,но е по тясна с 10 см и беше нестабилна на вълни
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Закупуване на нова надуваема лодка с извънбордов двигател

Мнение от sharo1 »

konsulov написа:
Аз имам надуваема лодка 3.80 и с 10 коня не излиза на глисаж с 2ма по 80кг...
Има някакъв проблем тука. Аз имам 3.80 Brig и 9.8 Genovo и си излиза на глисаж с трима човека и багажа общо 250 кг., някой път и повече. По бавно излиза на глисаж, но се получава.
Респективно за двама няма никакъв проблем на 5 та секунда си глисира.
Много зависи от лодката
:tup:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”