Тролинг в Ч.МОРЕ

Минава, големият кораб минава ...
Дели
Мнения: 193
Регистриран на: Чет Мар 31, 2005 14:40
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Тролинг в Ч.МОРЕ

Мнение от Дели »

Изказвания от рода на :

"Цяла,България знае как се лови,паламуд.Необходимо е само,1кг. олово и чепаре с по едри куки.Какво общо има това с тролинга?"

ме мотивираха да отделя морския тролинг. Подобни изказвания освен , че са погрешни / не можах да намеря по мека квалификация с цел да не обидя колегата / са и опасни за тези които не познават морето и са дошли на почивка и решат да опитат този "елементарен" риболов.
Влаченето на паламудено чепаре изисква практически умения които се постигат с упорити тренировки. Оперирането с 40 метровото чепаре с 3-4 нули куки изисква хирургическа прецизност на манипулациите особено с гумена лодка. Освен заплитането на чепарето има опастност да пробиеш лодката, да я преобърнеш, да те залее вълна или да се хванеш сам ... При всички тези случаи риболова приключва на момента. В допълнение "паламуденото чепаре " хваща и лефер.
От друга страна бих искал да науча нещо повече и за риболова с воблер от лодка в Ч.М. Накупих доста воблери уж всички работещи и нито веднаж не успях да хвана риба с тях. Какво ще кажат опитните по въпроса ?
skipper
Мнения: 34
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:00

Мнение от skipper »

дели прав си действително си е сложно и опасно да се дьрпат такива дьлги чепарета от гумена лодка още мисля дали да се пробвам мисля си и за други варианти да ги скася на 5 или 10 куки и да ги дьрпам с прьт
с по сериозна машинка излези ми от главата как се казваха.няма да е
така ефективно това го змам но поне ще е по безопасно.нека колегите сьс
опит да се искажат по вьпроса.
Аватар
croco
Мнения: 67
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 15:30
Местоположение: varna

Мнение от croco »

мен също ме интерисува този начин на риболов ,и по точно видове воблери ,пръчки влакна и самия начин на водене на примамката ,ако някой има опит моля да сподели,
Аватар
darmadan
Мнения: 134
Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 21:45
Местоположение: Варна

Мнение от darmadan »

Дели , то сигурно който не е ловил паламуд или лефер с чепаре си мисли , че го вързваш за лодката и газ. Доста е уморително, пък си иска и умения.. Аз лично на гумена лодка не съм го правил и няма и да го направя , след като знам какво е. На воблер досега само един съфорумник е хващал. Аз лично не съм , а доста съм опитвал. Виж на блесна съм хващал доста , особено миналата година. Обаче на блесната и махам червената пласмасова опашка и слагам кука единичка или по-малка тройка от стандартно поставената. Говорим си за ловене на малък ход от лодка.
Дели
Мнения: 193
Регистриран на: Чет Мар 31, 2005 14:40
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Дели »

И каква риба си хващал с такава блесна?
nikki
Мнения: 274
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 14:33
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от nikki »

За тролинг в Черно море са подходящи:
1.Въдици - 2,40 2,70 3.00 м акция - 20-50 ,30 -60 гр.За предпочитане са двуколенни със сикови водачи,но може и със телескопични от по-читавите;
2.Макари - размер 2500,4000/по класификацията на шимано/ с по- ниско предавателно число / 1:5/ с добър аванс /задният е определено по-удобен/ и мултистоп;
3.Влакно - за предпочитане плетено 0,13-0,17 защото е неразтегливо и имаш постоянен контакт с воблера и можеш да следиш поведението му.Монофилните са разтегливи и понякога не се усещат закачените водорасли и боклуци,които развалят играта на воблера;
4.Воблери - основно от типа Миноу/с тънко издължено тяло/,жаргонно наречени "хамсийки".Размер 7-11 см за паламуд и чернокоп и 9-13 см за лефер.Цветовете натуралистични - сребристи или златисти отдолу и черни,сини,зелени,лилави отгоре. Леферът понякога си харесва и Ред Хед/бял с червена глава/.Най-хубави/съответно и най-скъпи/ са японските воблери - Йозури Кристал Миноу,Йозури Магнет Трансфер ,Дуел Айле Магнет,Лъки Крафт Бризер,Оунър,К-тен.Работа вършат също така Рапала Хъски Джерк,Рива 2 Сии и Страйк Про.
Аватар
croco
Мнения: 67
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 15:30
Местоположение: varna

Мнение от croco »

Много благодаря на nikki за отговора ,явно съм си избрал правилното
оборудване и остава само да изчакаме да дойдат рибите.
nikki
Мнения: 274
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 14:33
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от nikki »

croco написа:... и остава само да изчакаме да дойдат рибите.
В началото на август трябва да се появят циганки и инстинктивно усещам,че тая година ще има мнооого лефер,ама друга риба хич...
Аватар
darmadan
Мнения: 134
Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 21:45
Местоположение: Варна

Мнение от darmadan »

На блесна съм хващал лефер и много чернокоп миналата година. Не съм чувал някой от моите познати да е хващал паламуд. Дели вече съм постоянно в яхт-клуба така че обади се. Почивам в понеделник и вторник. За котвата се обади предварително. Имам една от този модел алуниниева , за гуменка може и да стане. Обаче ми се струва че с много дълго паламудено чепаре работиш. Ние работим с около 25 куки и между тях разстоянието е колкото е дълъг бидема.
Дели
Мнения: 193
Регистриран на: Чет Мар 31, 2005 14:40
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Дели »

Дългото чепаре е за дълбоки води. Около Ахтопол е 40-60 метра. Около Варна дълбочините знаеш са до 20-25 метра и 20-25 куки са достатъчни.
Вчера с Heminguey, влязохме с лодката от Бяла. Търсихме сафрида до Шкорпиловци . Там пред естакадата хванахме двадесетина сафрида и толкова.
Иначе времето беше чудесно и си направихме хубава разходка. Открих плажа на Карадере. Страхотно диво място идеално за риболов от брега на платерина. В морето ни навестиха група делфини но не можахме да се заприказваме. Явно са наплашени.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”