Размножават ли се зарибените балканки

или форум за Catch&Release идеята.
Публикувай отговор
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от SASHO »

Д-р Флекс написа:E, SASHO, аз имам по-дълги, по-системни и по-комплексни наблюдения върху няколко реки (основно в Родопите). Освен това, "по занятие" познавам пъстървата не само "от другия край на въдицата", и затова твърдя същото, което е казал и директора Урумов на колегите ти.

Между другото, познавам Урумов още от 1990-91, когато съм участвал в първите частни зарибителни инициативи. Но това не е важно. Важното е, че тук имаме общи идеи и цели, и трябва да споделяме опита си и да обединяваме усилията си, за да ги постигнем.
И ще ги постигнем!
Това да се чува, ще се радвам да поговорим някой път.

Поздрав
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
pitcha

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pitcha »

smog написа:Тук прозира съжаление по рибите от миналото. Греша ли?
Здравейте колеги,
Два дена бях зает и не можех да следя развитието на дискусията.
Гледам, че категоричността след посещението Ви на Тошков Чарк е нарастнала.
Мойта си е непроменена, защото е много голяма от самото начало.

Кафява и Балканска пъстърва СА две различни риби, точно както Лудогорско Гонче и Англййски Булдог – две различни кучета. Тия породи кучета, ако успееш да ги заплодиш /за мъжкия булдог няма невъзможни неща/ - ще дадат поколение и то ще е фертилно дори. Но никой не го прави, защото не е добре и резултатът ще е комичен.
/А дали са вид, подвид, morpha, или друго – само теоретиците мое ги боли/.

ВАЖНО - смесване на гени /както също сте научили на Тошков Чарк/ се прави наистина - с най-различни цели - във всяка развъдна дейност. Винаги много внимателно – само от специалисти. Най-често за съхранение или развиване на определени породни качества, в затворени или ограничени популации. /Същото правят на Т. Ч. с кафявите/. Или за търсене на нови породи, ако не ти харесват съществуващите..

С интерес наблюдавам и промени в становищата на тези, които бяха сигурни, че рибите от развъдници „по сведения от белия свят или непосредствени наблюдения” НЕ се размножавали. Сега един е сигурен, че се размножават, а друг – вече само не е сигурен, че го правят - докато не се убедял сам. Получиха предложение да се убедят - не щат да се убеждават. / Има една възможна причина, която мое е свързана с платените реки/.
Няколко човека им казаха, че е вярно – не вярват.
Не виждаха проблем да ги пускат 10-грамови, сега ще ги пускат само под един грам. /Изглежда са научили още нещо на Т. Чарк, което други им казваха преди това/
Па не били сигурни дали и колко от дивите риби има на някои реки, които изброих. Поне за Панега вервайте – кръгла задраскана нула /броил съм ги лично една по една/.
И сe съмняват в зарибяването, че не моели да се размножават или за да не се мешали гените, пък зарибяват, което е много похвално!
Ко стаа – не знам.

Та нема е зле да е сигурно, че сте сигурни в категоричността.

За едно сте прави също категорично – има много носталгия наистина. Обаче при мен тя е малък проблем, че вече в над 140 реки /броя само такива, които имат имена, без безименните притоци/, които познавам добре – все още има пет – шест, на които магията може да те обземе. Има и една, на която не е стъпвал друг човешки крак, освен моя и на един приятел – нема ви казвам ко стаа с магията там..

Но много повече е от жал.
Щото ми е тъжно за по-младите – които са жертва на ненаситните интереси в риболовната индустрия – търговия с принадлежности, платени водоеми, платени реки и т.н. Също и на пропагандата, част от която е именно позицията на определени среди – да НЕ се зарибяват планинските реки с Балканки.

Защото ако не почнем да го правим масово и редовно това нещо и нищо не се промени – младите никога няма да видят това, което помня от детството си – като стъпиш в някоя река – да виждаш безброй риби как търчат напред назад, понеже укритията не стигат за всички. Или на Искрецка – вира под кръчмата при моста над Свидня – да гледаш повече от двайсе риби 35+ как шават едва и не щат да взимат. /Сега това не е кръчма, а и вирът отдавна го няма – да не земе а се юрнете татък догодина/. Жал ми е и щото представите на много от тях за пъстървовия риболов - се заключават някъде измежду изброените големи реки. А там магията я няма – поне заради навалицата, ако не и за друго.

А не си мислете, че тогава нямаше браковци и други престъпници – може и повече да са били. И се криеха риби в храсталаци, гащи и прочее тайни места, както писах другаде. Та контролът го имаше повече – но беше почти толко успешен, колкото и сега.
Обаче се Зарибяваше Зверски - кой с квито риби намери - затова има риби все още. И не се е случило нищо фатално с гените засега - защото БАЛКАНКИТЕ ВИНАГИ ОЦЕЛЯВАТ, ако не ги изтрепе некой човек с хлорната вар. Даже след тока и бомбите остава по некоя и после пак се множат.
Фатално е само, че генните носители намаляват все повече. И сме на път да нема кво да ги разхожда нагоре-надолу тия гени – хубави или лоши.

P.S.
Виках горе, че не знам ко стаа.
А всъщност знам!
Кат зарибяаш - кефът е толко голям, че даже да разпраяш, че се съмняваш или го праиш „с омерзение” – сам не си верваш., а кво остаа за другите Така че – тва с омерзението го разпраяйте на старата ми капа.
И напролет да пуснете мнооо повече риби, че сте мощен и силен клуб. Да не ви сравняат с нас или Самоковци. Ако тряа – спестявате едно състезание - и готово.

/Само за колегата Smog – поклон и респект, че не се гърбиш да разнасяш вече. Тая година и аз се опитах. Предложих участие в най-трудната част – да давам ъкъл - отказаха!!! Посочих белите коси, изтъкнах слаба физическа форма, дадох тебе за пример дори, но ми сритаха задника и ся съм се сфанал – нема ти казвам.
Тия младите немат никва милост.
Тряа ме светнеш как го постигна, щот догодина и аз нема а мъкна – квото и да ми коства това./
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

pitcha написа:Кафява и Балканска пъстърва СА две различни риби, точно както Лудогорско Гонче и Англййски Булдог – две различни кучета. Тия породи кучета, ако успееш да ги заплодиш /за мъжкия булдог няма невъзможни неща/ - ще дадат поколение и то ще е фертилно дори. Но никой не го прави, защото не е добре и резултатът ще е комичен.
/А дали са вид, подвид, morpha, или друго – само теоретиците мое ги боли/

1. Аз бях достатачъно любезен да цитирам и да обясна кое кое е. Бих искал да ми дадеш латинскто име на "кафявата пъстърва"

2. След което да се ограмотиш за термините вид, подвид, морфа, група и популация.

3. Някакви основи знания по биология и генетика също няма да са излишни.

4. Въпросните теоретици се наричат учени. Типично по нашенски се неглижират и се отнасят пренебрежитело към тях, не се учудвам като цяло макар че хранех други надежди.
picha написа:ВАЖНО - смесване на гени /както също сте научили на Тошков Чарк/ се прави наистина - с най-различни цели - във всяка развъдна дейност. Винаги много внимателно – само от специалисти. Най-често за съхранение или развиване на определени породни качества, в затворени или ограничени популации. /Същото правят на Т. Ч. с кафявите/. Или за търсене на нови породи, ако не ти харесват съществуващите..

Пак личи липса на знание.

Това да не ти е порода ловни кучета? Това е ДИВ вид. Там НИКОГА не се търси хибиридизация!!!


Намека за платените реки го пропуснах един път, но ще кажа няколко неща

1. Няма мормативна база за отдаване на реки под аренда няма, нещо което знаеш и сам.

2. В цяла европа реките се стопанисват от клубовете и, о изненда, там има риби.

3. Параноята е излишна :wink:


В нашият клуб нещата не се решават само от един човек.
Аз моето становище съм го казал. Не случайно и зарибяваме планински езера и реки с "0" диви риби.

Като цяло не е зле да прочетех стати по върпоса от последните 10тина години, а не като Урумов да ми цитираш изследване на френски професор от преди 40. Света на стои на едно място :wink:
pitcha написа:/Само за колегата Smog – поклон и респект, че не се гърбиш да разнасяш вече. Тая година и аз се опитах. Предложих участие в най-трудната част – да давам ъкъл - отказаха!!! Посочих белите коси, изтъкнах слаба физическа форма, дадох тебе за пример дори, но ми сритаха задника и ся съм се сфанал – нема ти казвам.
Тия младите немат никва милост.
Тряа ме светнеш как го постигна, щот догодина и аз нема а мъкна – квото и да ми коства това./
Иронията ти е изключително не на място. Тази година станах на 30 и не са ми проблема белите коси.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
pitcha

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pitcha »

smog написа:[
Иронията ти е изключително не на място. Тази година станах на 30 и не са ми проблема белите коси.
Това последното в скобите, както и повечето /но не всичко/ в P.S. е майтап. В моя тъп стил – никой да не го разбере. Сега го прочетох пак и наистина може и да не се разбере. За което се извинявам дълбоко.
Помъчих се в скобите да иронизирам себе си, защото наистина съм дърт и наистина направих всичко възможно да не маам гащи с кофата – всички от клуба са свидетели.
И че не ми дадоха никъв шанс – също е вярно. Грях им на душата на тях - да карат старците да разнасят.
Написах го най-вече те да четат, та догодина да знаят, че нема а мъкна.

Извинявам се още веднъж.

А никъде не съм казал, че в платените реки няма да има риби - ще има, разбира се. Казах, че колкото повече стават платените реки - толкова по-малко ще са рибите в неплатените. Точно както е с водоемите.
За останалото също съм прав, разбира се. „ И все пак Тя се размножава”.
misho_tsakov
Мнения: 32
Регистриран на: Нед Апр 17, 2011 23:24

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от misho_tsakov »

Леле! Тук станало страшно!
Започвам от далеко и и до края ще използвам само лични наблюдения, личен опит и споделено от колеги и специалисти, макар и стари. Не съм биолог или др, но имам две научни степени, които ми дават правото да твърдя, че когато фактите са налице, учените се съгласяват и просто търсят обяснение за случилото се и не го оспорват.
Запалих се по балканската пъстърва на 7 годишна възраст (преди 30 години) на Златна Панега. Баща ми е родом от това село и прекарвах там лета... Въпреки, че по това време рибата се ловеше по различен начин, имаше я много и реката се пазеше - тогава някъде за пръв път се сблъсках със зарибяването на балканска пъстърва като наблюдател и най вече като ухилено подскачащо дете, около едни чичковци, приятели на татко, които пускаха мноого мънички рибки в реката. Спомените ми от тогава са смътни, а после реката стана сбирщайн от всички известни на СМОГ а вероятно и никому неизвестни разновидности на пъстървата. Не знам с какъв материал са зарибявали тогава и от къде е бил. Не ми е минавало през детския акъл да питам, но помня едно - говореше се само за балканска пъстърва!
После в края на 80-те, все още "хепи соц" се сблъсках с истинско и професионално зарибяване - в с. Рибарица. Тогавашният шеф на горското бе приятел на баща ми от младежките години и съответно ме ограмотяваше и взимаше със себе си. Вече е споменато в темата за зарибяването в Рибарица и аз съм присъствал на 5 зарибявания (само 0-еви рибки) и на 3 мероприятия, на които рибата се зашеметяваше със слаб ток, събираше се (големите екземпляри - 20 см +) от горските и се местеше по реките. От въпросният човек научих много за балканската пъстърва. Още тогава, той изрично говореше, че внимават да зарибяват само с цитирам "истинска балканска пъстърва, а не тая с кафявите петна". Тук да кажа, че съм съгласен с Пича. Това са ДВА различни вида риби! Не знам как се казват и не ме интересува, но тази с кафявите петна расте по-бързо. Твърдя това защото съм зарибявал и с двата вида сходни реки и всеки път - и на втората и на третата година, кафевите риби са поне с 3 до 5 см по-големи. Нарочно съм пускал кафеви във високи течения на "празни" реки с изключително малко храна и съм пускал "червени" в далеч по облагодетелствани райони. Е, защо и как - не знам, ама кафевите растат по-бързо! Датска ли е, каква ли... не е важно.
За размножаването - и преди и сега си се размножават безгрижно! Разбира се ако махнем бракониери, замърсяване и т.н.
Мога да се похваля с мерна риба, потомство на риби, които аз съм зарибил и то с цедка за чай ( къде ти упгрейда с аквариумните кепчета от миналата седмица). С червените точки хем! Сигурен съм по следната причина - див и много закътан планински поток, който всякакви пълноводия и порои са го отнасяли с годините, имаше късмет да привлече вниманието на човек, който направи в дън гори тилилейски хижа. Със сигурност в потока нямаше никаква риба! Нула! До хижата се спретна и бент, който заформи водно огледало, което обираше прищевките на природата. Зарибихме потока под огледалото пролетта на 1998 година. До 2008 следяхме всичко, което се случваше - рибите се мръсеха и даваха поколение, което даваше поколение. Уви, тогава дойде твърде голям дъжд, след което твърде голяма вода и идилията свърши, но за мен изследване от 11 години е меродавно и напълно сериозно, дори за ст.н.с.
Аз съм емперичен изседовател и нямам много време за четене на научни материали, защото когато имам време, го прекарвам сред природата и извода ми е само един - много малко наистина диви неща и места останаха в България, това важи и за наистина диви риби. За това и аватарът ми е с такава риба, а не заради размера (около нормата бе). Личното ми мнение е е: Зарибявайте планинските реки, по възможност с балканска пъстърва с червени точки. Ако не - и с кафяви става. Това го правете, след като лично сте се убедили, че живот в тази река няма или почти няма.
НЕ зарибявайте с дъгова (американска) пъстърва планинските реки! Тя скапва балканската пъстърва, защото е по-непретенциозна.
Колкото повече зарибяваме, толкова по-голям шанс децата ни да хващат тези красиви риби. На всички неверници, дори на тези които ходят високо в дебрите ще кажа - мин 90% от рибите които хващате са от зарибяване, дори да е от вашите соц дядовци!
За Урумов - добре е че го има човека! От долината само кафяви... Иначе как точно ще ловим диви пъстърви да ги разселваме по реките? Няма толкова останали двойки (М/Ж) диви риби, колкото са обезрибените реки!
Лека нощ!
Аватар
pronenkoff
Мнения: 171
Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 16:31
Риболов: spinning 4ever
Местоположение: Сф / СЗ
дал Браво: 3 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pronenkoff »

Мишо благодаря за този пост, но не мисля, че израза "неверници" е уместен. Нямането на доказателства в които самите ние да се убедим, не ни прави такива. Радвам се, че си успял да се увериш в това, че рибите се размножават. Както казваш 90%, а според мен и повече (това поне за реките които на мен са ми известни) от улавяните риби са от зарибяване. На мнение съм, че тези риби се размножават, НО на определени места и на определени реки и то с добра гъстота на М/Ж двойки, като това не са единствените фактори определящи този процес. Маловодие, температура на водата, храна, кислород, гъстота на рибите, пресирани от риболовци през забраната и още куп фактори влияят на тези хайвани. Сигурен съм, че в на малцина известните потоци в горните течения тази риба успява да се възпроизвежда, но там има други фактори, различни от тези при масовите реки. Нашите реки не са ялови, но масата хора са консуматорски зомбита, за които реките са даденост, а не част от някаква екосистема, в която те се слагат на върха на хранителната пирамида. Както казва SMOG трябва си проучване за някои неща, а то не става за една година, иска си времето.

Поздрави
Catch the moment, Release the fish.

"Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час.“
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

misho_tsakov написа:Не съм биолог или др, но имам две научни степени, които ми дават правото да твърдя, че когато фактите са налице, учените се съгласяват и просто търсят обяснение за случилото се и не го оспорват.
Какъв авторитет...и боговете мълчат...
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от Ivan VP »

smog написа:
misho_tsakov написа:Не съм биолог или др, но имам две научни степени, които ми дават правото да твърдя, че когато фактите са налице, учените се съгласяват и просто търсят обяснение за случилото се и не го оспорват.
Какъв авторитет...и боговете мълчат...
Е то с моята незавършена аспирантура , как да се включа? :D
Давам веднага пример с модела на аклиматизирания липан у нас през 70-те години на миналият век. Няма и молекула от люспа в Бели Вит. :D И емпирично, и теоретично рибата се мъти в други държави при същите условия. Просто човешката намеса му е видяла сметката. Темата с платените реки е просто отделна.
:D
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
lachezarnb
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:15
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от lachezarnb »

Какъв авторитет...и боговете мълчат...

То като няма доводи идва ред на иронията!!!!!!
Я се позагледай малко темата е "Размножават ли се зарибените балканки", а не на кой колко му е интелектуалния багаж. Мисля че всички които през годините сме харчили сили, пари и време да зарибяваме и наблюдаваме зарибените реки сме убедени че рибите се размножават! Не разбирам какви по-сигурни доказателства от това очакваш? А иначе съм напълно съгласен с Пича, че комерсиализацията на любителския риболов вече стана доста досадна, и къде по-завоалирано къде по-явно е проникнала и в този форум. А сега за арендата на реки - да в момента аренда не е възможна, но и не е редна, а дали може да се стопанисват реки в БГ - това може и ако не вярваш иди при манастира на Габровница и ще ти стане ясно, а и това не е единствения начин има и други ама трябва да се изчетат доста закони. Ама е по-лесно да се пише отколкото чете.

Айде лека че утре ще ходя да видя какво прави щуката
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

Какви по големи доводи от научни статии?

Два въпроса ако искате да водите дискусия, защото аз бях достатъчно коректен да обясня доста неща

1.
smog написа: Бих искал да ми дадеш латинскто име на "кафявата пъстърва"

2. Прочетохте ли статиите и видяхте ли линковете.

Ако не сте просто няма смисъл.



пс. научни степени по филология или физика не помагат да се разбере биологията в частност генетиката. Аз лично съм магистър по биотехнологии.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
lachezarnb
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:15
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от lachezarnb »

smog написа:Какви по големи доводи от научни статии?

Два въпроса ако искате да водите дискусия, защото аз бях достатъчно коректен да обясня доста неща

1.
smog написа: Бих искал да ми дадеш латинскто име на "кафявата пъстърва"

2. Прочетохте ли статиите и видяхте ли линковете.

Ако не сте просто няма смисъл.



пс. научни степени по филология или физика не помагат да се разбере биологията в частност генетиката. Аз лично съм магистър по биотехнологии.
Прочетох статиите свалям и филма но се точи доста бавно, но да се върнем на статиите. Специално словенската - да не забравяме че става дума за рибовъдно стопанство, тоест търговско дружество с определени икономически интереси. Дали пък не става дума за реклама? Не е трудно да вадиш определени изводи ако тълкуваш само факти които ти изнасят, особено когато нямаш опонент, в този ред на мисли бих повярвал на научна дискусия а не статия. Защото ако всички научни статии бяха обективни нямаше да има научни дискусии. Не казвам че е така, а че е напълно възможно да е така. Но да се върнем в България, зарибявания с изкуствено излюпена балканка тук се правят от около 60 години, а генетични изследвания никога не са правени, та как ще определим коя точно е ендемичната. Освен това дали зарибяването е вредно или полезно може да се установи само с задълбочени и редовни изследвания за период от поне 20-30 години, ако не и повече. Ще ми се да чета български статии по въпроса, написани от хора които обичат риболова и имат достатъчна научна подготовка. Я ти май отговаряш на тоя профил? И ако наистина ти пука можеш да потърсиш съмишленици както в риболовните , така и в научните среди, за провеждане на изследване на родна почва. И макар да го казвам от свое име клуб Балканка, ще помогне с каквото може. Така че дерзай.

За малко да пропусна е такива неща доказват че не грешим като зарибявамеhttp://www.ecomedia.bg/news/bulgaria-news/article/7198
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/" target="window.open(this.href);return false;
pitcha

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pitcha »

Пак много е дръпнала тая тема докато се мъчех да фана некоя щука на Звъничево. /Две въдици на каракуда и над 20 вида сменени воблери и блесни – от най-доказаните и НИЩО! Подгонване даже няма! И другите нищо не хванаха. Не ходете там./

Понеже имам известна вина, че тонът леко се приповдигна /за което пак се извинавам, но не бях само аз виновен/ - призовавам всички леко да поолабим. Защото темата е много хубава. Пак предлагам тя да се направи „Закачена” – за да не изчезва. Според мен това е най-важната тема в тоя подфорум, а не как некой фанал нещо и го пуснал обратно.

Ще кажа няколко новини.
Тази година от националните паркове са взели 270 000 /ако съм запомнил правилно, но порядъкът е такъв/ рибки и са ги пуснали в реките. Би могло да се очаква, че там работят хора, които доста разбират. При всички положения – повече от нас. И не би трябвало да рискуват – щото ще им съдерат задниците от Европата.
Общо от Тошков Чарк, през тази година са взети 900 000 малки рибки и са разселени. /Най-хубавата новина. Ша земем а ги тръшнем англетата/.

Проведохме и среща с представители на катедра „Обща и приложна хидробиология” към Софийския Университет – за да поставим точно тези въпроси.

Отговорите устно са:
В зарибени реки Балканките се размножават. Стига да са Балканки наистина. Външно не се забелязват аномалии в поколенията.
Ако популацията в някоя река падне под определен критичен минимум – няма начин да се самовъзстанови и ще изчезне – както всички много добре си знаем от опит.
Генни изследвания у нас не са правени – много е скъпо удоволствието засега.
Вредно е да се зарибява с други риби, освен Балканки.

Няма никакъв смисъл да се зарибяват реки, в които има Балканки.
Има чудесен смисъл да се зарибяват реки, където ги няма – дори да има кафяви, американки или други.
Зарибява се само с най-малките.
Реките у нас са зарибявани зверски преди години и няма как да се устнови коя риба е дива и коя от развъдник, а и те са се умешали доста и много отдавна.
Най-добрият начин да се зарибява е да се взима оплоден хайвер от местните риби или рибки от реки в същия регион. За който може да си го позволи. /Аз продължавам да съм против да се взимат риби - защото има причина в едната река да ги има, а в другата - да ги няма, но предавам точно отговора/

/Забравихме въпроса – едни и същи риби ли са Балканка и кафява, но поне отношението им беше различно към едната и другата. Ще ги попитаме понататък. – ако отговорят официално на по-важното./

Помолихме да ни ги дадат писмено тези отговори /за да се убеждават други, че ние си ги знаем/ – като официално становище на катедрата – леко се дръпнаха. Явно се съмняваха, че преследваме някакви интереси, каквито очевидно има много в тая област.
Направихме им неустоимо предложение – дано се навият, след като се убедят, че пускаме рибите абсолютно безкористно. Ако отговорят официално – ще пуснем отговора.

Малко майтап в мой стил /модулирал съм тона максимално – не го приемайте за заяждане, а по-скоро като цел/ – Ако искате да убедите някого, че да се зарибява oбезрибена река не е правилно – заради рискове с гените – първо трябва да убедите вашите приятели, с които зарибявате – и тогава останалите. Снимах и старата си шапка, но не знам как да кача снимката. Щот тя верва на сичко.

Накрая – един много интересен и важен въпрос, за който ще помоля и други да споделят опит.
Лично аз не съм хващал в реките никакви други риби освен Балканки, ако участъкът е с надморска височина над 1200 метра. Не знам и друг да е хващал, но това не значи че не е възможно – ако някой е хващал – нека каже.
На базата на тоя опит - имам съмнения, че чуждите не могат да устискат на нашите сурови условия, че май са по-топлолюбиви. Понеже ги има в долните течения на същите реки. Но може и да не съм прав по тоя въпрос.
Разбира се – в езерата и на Белмекен виреят всякакви – на много по-голяма надморска височина. Но там вероятно през зимата се набутват в дълбокото – за да устискат.

Поздрави
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

И аз искам да е извиня за на моменти рязкия ми тон.

Излиза, че общо взето сме съгласни че рибите са различни. Само че колко различни да уточним от научна гледна точка, защото това има известни последтвия.

Моето предположение: Това което вие наричате "кафява" пъстърва са риби от Атлантическата група, внесени преди доста години като зарибителен материал май от Чехия (такива спомение имам). Кога точно е започнало не знам, но имам бегли спомени, че съм чел за тикива още от преди 1944.
Това не ги прави различен вид, но все пак различни в рамките на вида. Кой знае, може би с тенденция във времето да станат и различни видове.

Ако това е така следват няколко неща.

Рибите от Тошков чарк не са чисти местни риби (по думи на Урумов, внясат от Дания и Швеция). Какво е положените по другите рибарници, не знам, но предполагам сходно

Второто нещо което следва е, че в такъв случай в България имаме 2 типа балканки:
От Дунавския водосбор и Егейския (справка сръбската статия).


-----------------------------------------------------------------------------------------

pitcha написа:Реките у нас са зарибявани зверски преди години и няма как да се устнови коя риба е дива и коя от развъдник, а и те са се умешали доста и много отдавна.
Ще цитирам част от резюмето на програмaта за възстановяне на мраморната пъстърва, която се води също Salmo trutta.

http://www.ribiska-druzina-tolmin.si/fo ... ?f=17&t=62
From 1993 to 1996, during phase I of the project, we had seven main objectives: 1/ To evaluate the environmental and socio-economic context of the Soca and Idrijca river basins. 2/ To bring together existing knowledge of the biology and ecology of the Marble Trout. 3/ To determine the genetic diversity of the populations of trout, both indigenous and introduced hybrids. 4/ To search for populations of genetically pure Marble Trout, particularly in the headwaters. 5/ To ban the stocking of Brown trout Salmo trutta trout in the Soca and Idrijca river basins. 6/ To undertake genetic monitoring of trout in the hybridisation zone (case of the River Volarja). 7/ To undertake an awareness-raising campaign on the project, to stress the long-term nature of this project and its objectives, and to publish an Action Plan for the rehabilitation of the Marble Trout.
Finally, eight genetically pure populations (from 0 to 2% of foreign genes, Berrebi et al., 2000 ; Crivelli et al., 2000b; Fumagalli et al. 2002 ; Dr A.Snoj, personal communication) covering a length of fifteen kilometres, were discovered in the Soca and Idrijca river basins, isolated from the hybridisation zone downstream by impassable waterfalls (Table 1). Their length with pure marble trout, total population and densities of trout were estimated during the period 2000-2002. The smallest population is Huda grapa with less than 100 individuals and the largest is Zadlascica with 2000-3000 individuals. Three of these populations (Lipoveck, Huda grapa and Studenec) are monitored twice per year (June and September) and the remaining only once a year (September) in order to assess their population dynamics (Crivelli et al., 2000b). These populations could thus provide eggs and sperm for an artificial breeding programme for Marble Trout in hatcheries. Such a programme was immediately initiated in the hatchery of the Tolmin angling association. Though the artificial reproduction of Marble Trout has proven to be more difficult than that of Brown trout, it has been successful.
Иска ми да вярвам, че тук също има такива горни течения, толкова малки че зарибени риби не са проникнали там, с водни препиятствия, където са се запазили чистите местни риби.
Въпроса е да ги намерим.


-----------------------------------------------------------------------------------------

pitcha написа:Ще кажа няколко новини.
Тази година от националните паркове са взели 270 000 /ако съм запомнил правилно, но порядъкът е такъв/ рибки и са ги пуснали в реките. Би могло да се очаква, че там работят хора, които доста разбират. При всички положения – повече от нас. И не би трябвало да рискуват – щото ще им съдерат задниците от Европата.
lachezarnb написа:За малко да пропусна е такива неща доказват че не грешим като зарибяваме http://www.ecomedia.bg/news/bulgaria-news/article/7198" onclick="window.open(this.href);return false;
Ето какво пише в плана за управление на парк Пирин:
УСЛОВИЯ
54. Зарибяване се извършва само с балканска пъстърва, с произход на зарибителния материал
от територията на парка, което се доказава с генетичен сертификат, издаден въз основа на
ДНК анализ
. До акредитирането на лаборатория от ИАРА за издаване на гореупоменатия
сертификат, същият не е необходим за извършванве на зарибяването с балканска пастърва”
http://pirin.bg/hcss/pdf/Plan%20za%20uprav.pdf стр. 194 на пдф файла

Което какво означава според вас. Трябва да се правят ДНК анализи, ама е много скъпо и за това ще го караме както до сега, с неяснота какво точно се прави.

---------------------------------------------------------------------------------------
pitcha написа:Помолихме да ни ги дадат писмено тези отговори /за да се убеждават други, че ние си ги знаем/ – като официално становище на катедрата – леко се дръпнаха. Явно се съмняваха, че преследваме някакви интереси, каквито очевидно има много в тая област.
Може и да има друго обяснение. Ако нямат работи по този въпрос, на какво основание ще си слагат името зад такова официално становище.


-------------------------------------------------------------------------------------------


pitcha написа:Малко майтап в мой стил /модулирал съм тона максимално – не го приемайте за заяждане, а по-скоро като цел/ – Ако искате да убедите някого, че да се зарибява oбезрибена река не е правилно – заради рискове с гените – първо трябва да убедите вашите приятели, с които зарибявате – и тогава останалите. Снимах и старата си шапка, но не знам как да кача снимката. Щот тя верва на сичко.
Така е. Това е моето виждане на базата на това което съм прочел. Поради една или друга причина го изложих пред нашия клуб преди няма и месец. Не всички са го приели, но хората от тях, с които се виждам или говоря всекидневно са съгласни с мен.

Като цяло нещата, за които говоря, са дългосрочни. Нямат станат след година или две.
pitcha написа:Няма никакъв смисъл да се зарибяват реки, в които има Балканки.
Тук сме съгласни. Няма нужда да се зарибява, демек против зарибяване.



Според мен за сега най важното е ако някой знае за такива малки участъци от реки в които има риби, да не пуска там рибраникови.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от Д-р Флекс »

Накрая – един много интересен и важен въпрос, за който ще помоля и други да споделят опит.
Лично аз не съм хващал в реките никакви други риби освен Балканки, ако участъкът е с надморска височина над 1200 метра. Не знам и друг да е хващал, но това не значи че не е възможно – ако някой е хващал – нека каже.
На базата на тоя опит - имам съмнения, че чуждите не могат да устискат на нашите сурови условия, че май са по-топлолюбиви. Понеже ги има в долните течения на същите реки. Но може и да не съм прав по тоя въпрос.
Разбира се – в езерата и на Белмекен виреят всякакви – на много по-голяма надморска височина. Но там вероятно през зимата се набутват в дълбокото – за да устискат
Не си прав. Кефали, костури, дори каракуди. Лично съм ловил. На 1200+ метра, в реки. Мрени. Лешанки и пр. гадинки с техния размер, чиито наименования не знам ...
pitcha

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pitcha »

smog написа:Тук сме съгласни. Няма нужда да се зарибява, демек против зарибяване.

Според мен за сега най важното е ако някой знае за такива малки участъци от реки в които има риби, да не пуска там рибраникови.
Хе, хе,
Как е тръгнало ша земем а се прегърнем. Нема им казваме причината на останалите – да се чудят защо. Пропуснал си само няколко важни цитата :

„В зарибени реки Балканките се размножават. Стига да са Балканки наистина. Външно не се забелязват аномалии в поколенията.
Ако популацията в някоя река падне под определен критичен минимум – няма начин да се самовъзстанови и ще изчезне – както всички много добре си знаем от опит”.
„Има чудесен смисъл да се зарибяват реки, където ги няма – дори да има кафяви, американки или други.”

Адаш – не цитирай само това, което ти изнася, за да не повтарям другото. Бях достатъчно коректен да кажа всичко.

А аз забравих нещо важно от срещата – от катедрата се обявяват изцяло за сертифициране на производителите на зарибителен материал от Балканска Пъстърва. След като се провери тая работа. - от ИАРА. И да е разрешено само те да доставят рибки – за реките.
Това също го подкрепяме напълно, въпреки че намирисва леко и на бизнес. Сиреч – стига да е възможно.
Считам, че това ще ги стимулира – тия дето могат да отглеждат Балканки.

А за реките – знам една две. Тва беше една част от неустоимото предложение, което им отправихме. Разбира се, че не съм сигурен дали са ендемични, но шансът за това е голям. Не мога да пусна там риби, дори и да бих искал.

P.S.
Просто не мога да се сдържа за още един добронамерен майтап по темата.
Като убедиш вашите хора да не зарибяат - ша тряа а маанат касичките от магазините. Веднага да ни свирнете - да туриме наши, че да не губиме ритъма.

И че "са различни в рамките на вида" - Те тва исках да кажа през цялото време, ма пуста дислексия и неинформираност - се си страдам от тях.

И пак предлагам темата да се направи "закачена" или поне някой да каже защо не я прави?
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”