бракониери или не

или форум за Catch&Release идеята.
lachezarnb
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:15
Местоположение: София
Обратна връзка:

бракониери или не

Мнение от lachezarnb »

Здравейте колеги,
Днес от магазин за риба, майка ми си е купила балканска пъстърва по 13.90лв. килото, и страшно доволна ми съобщи че рибата не била от развъдник а от река, тя няма от къде да знае че балканка от река няма как да се продава, (или поне до днес не знаеше, май малко си изпуснах нервите докато и го обяснявах). Отидох до магазина и на мен продавачката ми каза същото- рибата била от река, попитах от коя река, тя каза че не знаела ама е от Родопите, както и да е пуснах един и-мейл на ИАРА и се надявам утре да ги проверят. Магазина се намира в кв. Редута е тук -https://picasaweb.google.com/1080163056 ... 0104737650
Рибите бяха с размер 15-18см. честно казано не съм сигурен че рибата е от река, шийките на опашката бяха твърде тънки за диво расла риба, но независимо от това дали рибата е от развъдник или не аз няма да стъпя повече там.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1377 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: бракониери или не

Мнение от Д-р Флекс »

Гадост. Вероятно е от настанския рибарник, те ги правят тия магарии - и в Халите продаваха преди време, че и по 12 см бяха рибките ... То в тая криза как да ги вини човек, от друга страна... и работещите там хляб ядат.
pitcha

Re: бракониери или не

Мнение от pitcha »

Може да са и от рибарниците в Триград. Ако са почти еднакви по размер – по-вероятно е да са от рибарник. Ако са различни – тогава са от нашите /мойте/ със сигурност.

Според мен трябва да настояваме да се забрани и продажбата на маломерна риба, независимо дали е от развъдник или не – защото покрай тая от развъдниците, гори и всяка друга рибка хваната от бракониери.
Иначе какво ще им попречи да обезрибят рекичките и да ги пуснат за продажба с документ от развъдника. Сигурен съм, че го правят. То това е смисълът на тия рибарници. Иначе – няма как да им се върже отглеждането на Балканки, защото те не растат като хамериканките.
То и без това вече не останаха мерни риби, които браковците да ги хващат с мрежите, тока и т-н – така че такава забрана ще е много полезна.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: бракониери или не

Мнение от Мунчо »

lachezarnb написа:...
Рибите бяха с размер 15-18см. честно казано не съм сигурен че рибата е от река, шийките на опашката бяха твърде тънки за диво расла риба, ...
Колега, точно така им изглеждат "шийките на опашката" на дивите риби, при по-ограничена хранителна база... Да им отънеят пи*ките на тези, които са съсипали реката! Пък и "парникови" да са, не мисля, че е морално да се предлага каквато и да е маломерна риба.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: бракониери или не

Мнение от sampo »

Практиката да се продават маломерки не е от година или две и няма почивен ден.
Снимката е от преди няколко години, за това и цената изглежда дъмпингова, а цацата изглежда като Искърски уклей :D
Изображение
Аватар
salmonman
Мнения: 236
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 23:57

Re: бракониери или не

Мнение от salmonman »

Макар темата да е малко стара нека и аз да се включа.Всичката пъстърва по пазарите е от рибарници.Лично аз съм проверявал развъдник за балканска пъстърва.Лично аз смятам че продаването на малка пъстърва е по-скоро лош търговски нюх и не толкова бракониерство.
Единственото нещо което обичам повече от риболова е родината си
www.starividri.org
Станимир
Мнения: 1760
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: бракониери или не

Мнение от Станимир »

salmonman написа:Макар темата да е малко стара нека и аз да се включа.Всичката пъстърва по пазарите е от рибарници.Лично аз съм проверявал развъдник за балканска пъстърва.Лично аз смятам че продаването на малка пъстърва е по-скоро лош търговски нюх и не толкова бракониерство.
Пъстървата не знам, но имам снимка с 15-тина сантиметрови сулки на щанда на рибарския магазин на Ситняково... И те ли ще да са от рибарник? Не знам какво "проверявате" и в качеството си на какъв, но според разпоредбите на Приложение № 2 към чл. 38, ал. 1 ЗРА:
Член единствен. Забраняват се уловът, пренасянето, превозването, продаването и купуването на риба и други водни организми с размери, по-малки от минимално допустимите, наричани маломерни, както следва:
.
2. Речна (балканска) пъстърва
(Salmo trutta fario) 23 см
Хич ми е през ... дали са от рибарник, от реката или от езерото Ариана...
Ако ме разбирате...
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
salmonman
Мнения: 236
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 23:57

Re: бракониери или не

Мнение от salmonman »

Станимире,много си се подпалил.Сулките които си видял също са от развъдник,тъй като и бялата риба доколкото зная се отглежда изкуствено.Колкото до развъдниците за балканска пъстърва- работя в една от структурите на министерство на земеделието,и при работата си съм проверил поне няколко такива,и то произвеждащи риба за КОНСУМАЦИЯ а не зарибителен материал.Цитатът от приложение 2 касае уловът, а не изкуственото отглеждане на даден вид хидробионт/в случая балканска пъстърва/.А наличието на пъстърви с подобни размери по пазарите е недобре направена сметка за отглеждането им от стопаните.
Единственото нещо което обичам повече от риболова е родината си
www.starividri.org
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: бракониери или не

Мнение от babydoctor »

salmonman написа:А наличието на пъстърви с подобни размери по пазарите е недобре направена сметка за отглеждането им от стопаните.
Има резон - ако в лакомията си са ги нагъчкали прекалено нагъсто, логично е да извадят част от тях, за да могат другите да пораснат до трапезен размер. Но съм виждал и бабушки, каракуди, че и кефали под допустимата норма, а тях никой не ги развъжда. Виж, за сулките не зная, не съм чувал...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: бракониери или не

Мнение от NIKI1968 »

babydoctor написа: ....Но съм виждал и бабушки, каракуди, че и кефали под допустимата норма, а тях никой не ги развъжда. Виж, за сулките не зная, не съм чувал...
Аз пък вчера вечерта видях "пресни бели мрени" в кварталната рибарница (ж.к.Младост 1А-пътеките). Дали са попаднали там по легален начин или не точно....? :roll:
Аватар
salmonman
Мнения: 236
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 23:57

Re: бракониери или не

Мнение от salmonman »

Е,за мрените надали има спор.... Ако ти се занимава да алармираш агенция по храните че предлагат риба без документ за произход,ше им подгреят задниците.
Единственото нещо което обичам повече от риболова е родината си
www.starividri.org
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: бракониери или не

Мнение от shaman »

уфф.. Навремето бях вдигнал пушилка за едни бели рибки по 25 санта в Русе.
Ходиха, проверяваха - всичко било наред..

Цитат: "от развъдник, наложило се "разреждане" поради жегите и намалелия кислород във водата"

Естествено няколко месеца по-късно нямаше отговор от кой развъдник са маломерните сомчета - по 30-40 см. и какви жеги края на ноември са наложили "разреждането"...

Иначе си имали всички необходими документи.
--------------
http://www.starividri.org
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: бракониери или не

Мнение от Димитър Тодоров »

Цецо,не бъди толкова уверен във версията ,,от развъдници,,.
При нас в Силистра магазините са пълни с всякаква маломерна риба,а развъдници няма в близките 150 километра,та повече вярвам на колегите,дето се гневят по-горе.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
salmonman
Мнения: 236
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 23:57

Re: бракониери или не

Мнение от salmonman »

За пъстървата съм почти 100 процента сигурен,но за останалите наистина съм съгласен,особено ако се касае за нестопански ценните видове- каракуди,червеноперки и така нататък.Замислете се само ако се ловесхе толко много маломерна пъстърва... ми то в момента надали има река в която да има такива огромни количества с маломерки,и то с такива еднакви размери.
Не съм сигурен например в дунавските градове дали професионалните рибари нямат право да ловят и продават риба/друг въпрос е че са маломерни.../.
Единственото нещо което обичам повече от риболова е родината си
www.starividri.org
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”