Пъстърва - хвани и пусни!

или форум за Catch&Release идеята.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от naso »

Plat1ka написа:Ветоятно сте прави за стървта. Аз говорех от своя личен опит и наблюдения и при мен се случваше пъстървите да умират или поне аз да не съм сигурен в тяхното последвало отцеляване след като съм ги уловил.. именно заради това и прекратих практиката си да ловя пъстърви на стръв. За законовата норма също си абсолютно прав. Не съм се интересувал на 100% как седи въпроса със задържането на риби защото така или иначе в нито един от риболовите си не задържам балканки. Взимал съм американка от Панега в разрешените дни и толкоз.

Писах от работа и сега препрочитайки си мнението виждам че съм се изразил малко неразбрано.

Идеята ми беше ,че като цяло тази забрана за взимане на риби не е толкова лоша колкото я изкарват колегите желаещи да приберат някоя риба. Тя не е направена заради тях защото те ще вземат 2-3 риби за да хапнат. Направена е с някаква цел и опит да се ограничат набезите на орките прибиращи безразборно всякакви по размер и вид риби от реката. Колко е положителен ефекта можем само да следим с времето. Аз лично забелязвам за себе си повече риба от преди в тези реки но това може да се дължи и на масираните зарибителни акции през последните няколко години.

Далеч съм от мисълта да наричам някого тук месар защото е прибрал 2-3 риби след като аз самият намирам за нормално да си вземеш това количество риба за консумация.

ПС: Благодаря за уважението което си ми гласувал ако и да не се познаваме и дано скоро се и запознаем.
Може да се прегърнете и разцелувате ако искате :lol:
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от stankof »

Пич си адаш личи си :tup:
Прави ти наистина чест че си признаваш къде си объркал в изказването си,което малко хора тук,а и не само тук биха признали

naso написа:Може да се прегърнете и разцелувате ако искате :lol:
Нещем :!:
Достатъчно хубави жени има около нас за да се прегръщаме и целуваме с тях.......... :mrgreen: :idea:
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от gele kapaciteto »

Plat1ka написа:Притеснително е и още как. Аз имам възможност да ходя почти всеки ден за риба примерно на Самоков. Ако всеки ден си взимам дневната норма от (нямам идея колко риби бяха май 6) за една седмица ще хвана 40-50-60 риби и ще ги изям. За месец ? За сезона ? А колкото и капацитето да си мисли, че с тъпите воблери и блесни не се лови на мен ми се хващат тук таме рибки.


Геле това пък с пускането на пъстървите след улавянето им на рученик или друга жива стръв различна от рибка е доста мистериозно явление. Все пак и други хора са улавяли риба с естествена стръв и да ти кажа в 80% от случаите когато балканка лапне рученик на 9-тка кука тя няма шанс да оцелее. Да не говорим колко пък ми вдъхва вяра самото начинание да уловиш днес 40-риби на стръв и да ги пуснеш. Нищо лично ама хванал съм достатъчно пъстърви на стръв за да знам как лапат и как се откачат и пускат после.
Има едно АКО - нормално е човек с ясно самосъзнание да не лови всеки ден , а пък човек който си ги знае и може още по рядко го прави .
За воблерите и блесните коментара е излишен , и не е миродавно мнението че когато на тях не дава , значи няма риба - риболовът стана труден като живота , и една мадама само със сладки приказки не-можеш да я РУТИШ - требе си КЕШ .
Нямам идея как ги ловят другите хора , и защо имат толкова брак , но и при мен както споменаха колегите явлението гълтане е нещо невиждано :shock: - може би трябва да сменят тактиката , "Проблемът е в тяхния Телевизор "
По всяко време ( лятото ) бих те взел с мен да поцъкаме за да се убедиш че не говоря (пиша ) глупости .

Нищо лично и от мен , но съм с 35 г стаж в риболова ( под всякакъв вид ) - вярно е ловил съм много риби и не винаги съм бил в нормата ( с което също не се гордея ) - но това че не споделям даден ИДЕАЛИЗЪМ който е на границата с( .... не се чете) , не значи че с времето не съм се осъзнал .
Недейте да изкарвате повечето рибари " ЛЕВ ЖЕЛЯСКОВЦИ " , защото доста хора тук ( предвид форума ) вървят по път който аз или други като мен са го " Асфалтирали " навремето .
От друга страна и аз не виждам смисъл да вадя билет ако трябва да меткам на блесна в магазина .
Поздрави :
п.п. Поканата е реална - при Геле нема ГЕЛЕ :tup:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
iиvaylo
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Окт 22, 2014 11:44
Риболов: спининг

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от iиvaylo »

Здравейте, събота мисля да посетя панегата, но ще ходя за първи път, ако някой може да помогне с маршрут, от каде е по добре да се тръгне . Ако може , на ЛС, ще съм благодарен и наслука >
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от esox22 »

Нещата ще се оправят когато повечето колеги възприемат пъстървите като жива украса на реките. И тяхното изяждане е като да се ядът златни шарани. Да се ловят на стръв е скучно и неестетично, каракуди и уклейки има достъчно който му се яде или лови на стръв.
А едното време си мина - сега наводненията са по две на седмица и повече гладни рибари обикалят. Контролът е скъп така, че си остават зарибяванията и късметът.
Едно време по 30 години се ядяха кюфтета с лук , сръбска музика и синьо Виктори.
Сега това не е оферта..
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от esox22 »

С настъпването на пролетта ще има и повече възможности за пъстървов риболов и от там и повече кеч и релииз надявам се , затова и ще опитам да дам своя скромен принос в проблеми свързани с това.
Аз не харесвам системният риболов на пъстърви под 20 см. Това за малки и неопитни риби гълтат примамките, не стават за снимки и тяхното улавяне е като малтретирането на малолетни – нещо твърде вредно за обществото.
Пъстървата е жизнено важно да се нахрани и да не изпусне плячката , защото рядко минават калорични неща, а и често има конкуренция от по-големи и лоши роднини. А и в студените и бързи води се хаби и много енергия. Затова и често нагълтват така дълбоко примамките. Кефалът и да изпусне плячката после може и водорасли да се напука, затова и не си дава толкова зор.
Улавянето на риби от 30 см. нагоре всъщност си е борба на характери , това са умни риби с навици и опит. И дори да нагълтат лесно им се бърка в устата и се вадят примамките.
Трябва и да сме добре екипирани;
1. Кеп с качествена и нетравматична мрежа. По мухарските форум има много по въпроса.
2. Клещи с дълги челюсти. Важно е да са качествени и да сме ги тествали в различни процедури преди това.
3. Скалпел. Ако използваме тройки, може да се наложи да направим малък срез за да измъкнем куката. Или да срежем част от мрежата на кепа ако куката се заплета там.
Най-важното е след като кепчосаме рибата е да срежем влакното и да я успокоим.След това бъркаме с клещите и откачаме куката. Ако случат е по-сложен, подишваме рибата във водата докато измислим какво да правим. Ако рибата е голяма опъваме кепа пред нея с ръка за да може да диша без съпротива. Не трябва да се нервираме или отчайваме, най-много риби са умрели точно от това. Ако куката е заседнала дълбоко, по-добре да направим малък разрез със скалпела за да я извадим .Раните заздравяват, но от напъване и тръскане на рибата се получават механични увреждания които им костват живота.Рибата трябва да е спокойна и в добра форма преди да мислим как да оперираме. Такива случай са редки , но е хубаво да се екипирани за да спасим рибата.
При големите воблери могат да се слагат големи тройки, с тях се работи лесно. На малките е по-добре с единични без контри , че там най се гълта. Малка пъстърва нагълтала тройката а другата да се заплете в кепчето си е здраво изпитание за нервите.
Ако няма големи риби , тогава е по-добре да храним малките със скакалци или белени мамарци , ще се забавляваме много повече. Или да използваме воблери само с една кука..
И по чуждите форуми има доста неща. Който търси ще намери. Важното е да се кефим на рибите и да се борим за тях.
:tup:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от Мунчо »

esox22 написа:Нещата ще се оправят когато повечето колеги възприемат пъстървите като жива украса на реките. И тяхното изяждане е като да се ядът златни шарани. Да се ловят на стръв е скучно и неестетично, каракуди и уклейки има достъчно който му се яде или лови на стръв...
Koлкото ми харесва първата мисъл, толкова не ми допада следващото. Значи нека не ставаме по-големи католици от Папата, демонстрирайки криворазбрана елитарност - всеки да лови както му е кеф. Свестни хора има навсякъде. Както и задници, разбира се. Да не кажем, че при претенциозните "стилове" последните преобладават...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от gele kapaciteto »

esox22 написа:Нещата ще се оправят когато повечето колеги възприемат пъстървите като жива украса на реките. И тяхното изяждане е като да се ядът златни шарани. Да се ловят на стръв е скучно и неестетично, каракуди и уклейки има достъчно който му се яде или лови на стръв.
Ако почнат и " красивите си жени " да ги възприемат за окраса , ( щото е грехота да им посегнеш ) - все пак и ку...воляци има бол , що требе да си тормозиш жената .

п.п. Има закон :fish8: всеки може да се съобразява какво да прави , мнението на дадена група не е миродавно
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
stiga
Мнения: 652
Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 22:39
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от stiga »

gele kapaciteto написа:
esox22 написа:
.......... мнението на дадена група не е миродавно

Мнението на самостоятелна единица още по-малко!
спининг и само спининг!!!!!!!!!!

C&R

http://www.starividri.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от kontev »

Една от причините в държавицата ни всичко да е толкова жалко е , че не можем да възприемем готови, доказали се модели от други европейски държави. Не само законови, но и морални такива. Но защо да ги възприемаме, като сме по-големи капацитети от тях, всичко знаем и от всичко разбираме... А дори и когато очевидно сме в грешка, продължаваме напред, инатът, егото и проклетията са над здравия разум и полезното за всички....
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от gele kapaciteto »

Няма нужда да се ФОРСИРАТЕ , така или иначе вървите по друг път - ама то се на ЛЕВО ; на ЛЕВО не става .
Що не спрете да я ловите тая Пъстърва , и без това 1/2 от вас със сигурност ползват полароидни очила ( за разлика от мен ) - като и се кефите толкова седете и си я гледайте , ЩО Я МЪЧИТЕ с тея тройки :shock:
Ходя за пъстърва 3 до 4 пъти годишно , та даже и по малко - а кажете кой е набол по малко риби от мен :?: :?: :?: ....... мълчание
А това дали съм самостоятелна единица на фронта - е поне 1000 000 пъти съмнително , при обратното съотношение отдавна да бяха постигнати вашите желания относно ЗАКОНА - колкото и КРИВОГЛЕДИ да са те .
Ако трябва и 50 лв за пъстървов билет ще платя - ама някой да хване и да го измисли как да стане без да е в ощърп на редовия рибар , и да не покрива все пак само интересите на група с кривогледи възгледи ( визрам арендаторите на всеки селски гьол ) към което 100% се стараете да набутате и реките - ама после ще се хапете , защото всички знаеме какво се случва в последствие .
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
stiga
Мнения: 652
Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 22:39
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от stiga »

gele kapaciteto написа:Няма нужда да се ФОРСИРАТЕ , така или иначе вървите по друг път - ама то се на ЛЕВО ; на ЛЕВО не става .
Що не спрете да я ловите тая Пъстърва , и без това 1/2 от вас със сигурност ползват полароидни очила ( за разлика от мен ) - като и се кефите толкова седете и си я гледайте , ЩО Я МЪЧИТЕ с тея тройки :shock:
Ходя за пъстърва 3 до 4 пъти годишно , та даже и по малко - а кажете кой е набол по малко риби от мен :?: :?: :?: ....... мълчание
А това дали съм самостоятелна единица на фронта - е поне 1000 000 пъти съмнително , при обратното съотношение отдавна да бяха постигнати вашите желания относно ЗАКОНА - колкото и КРИВОГЛЕДИ да са те .
Ако трябва и 50 лв за пъстървов билет ще платя - ама някой да хване и да го измисли как да стане без да е в ощърп на редовия рибар , и да не покрива все пак само интересите на група с кривогледи възгледи ( визрам арендаторите на всеки селски гьол ) към което 100% се стараете да набутате и реките - ама после ще се хапете , защото всички знаеме какво се случва в последствие .
:lol: :lol: :lol: Едно ти признавам, пращиш от самочувствие! Твърде висока самооценка имаш обаче, щом си мислиш, че се форсирам заради теб, самооценка която не се покрива дори от елементарно нещо като Правопис! Живуркай си бе човек, лови си рибки и си яж, аз лично против нямам, само не се опитвай да навираш в лицето ми просташкия си израз и липсата на каквото и да е уважение към чуждото мнение! Ще ти стигне и на теб, повярвай ми и се научи да гледаш на криво, защото скоро няма да имаш друг избор, дали на ляво или на дясно е все едно, няма да е на там, на където искаш обаче!!!
спининг и само спининг!!!!!!!!!!

C&R

http://www.starividri.com" onclick="window.open(this.href);return false;
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от gele kapaciteto »

stiga написа:
gele kapaciteto написа:Няма нужда да се ФОРСИРАТЕ , така или иначе вървите по друг път - ама то се на ЛЕВО ; на ЛЕВО не става .
Що не спрете да я ловите тая Пъстърва , и без това 1/2 от вас със сигурност ползват полароидни очила ( за разлика от мен ) - като и се кефите толкова седете и си я гледайте , ЩО Я МЪЧИТЕ с тея тройки :shock:
Ходя за пъстърва 3 до 4 пъти годишно , та даже и по малко - а кажете кой е набол по малко риби от мен :?: :?: :?: ....... мълчание
А това дали съм самостоятелна единица на фронта - е поне 1000 000 пъти съмнително , при обратното съотношение отдавна да бяха постигнати вашите желания относно ЗАКОНА - колкото и КРИВОГЛЕДИ да са те .
Ако трябва и 50 лв за пъстървов билет ще платя - ама някой да хване и да го измисли как да стане без да е в ощърп на редовия рибар , и да не покрива все пак само интересите на група с кривогледи възгледи ( визрам арендаторите на всеки селски гьол ) към което 100% се стараете да набутате и реките - ама после ще се хапете , защото всички знаеме какво се случва в последствие .
:lol: :lol: :lol: Едно ти признавам, пращиш от самочувствие! Твърде висока самооценка имаш обаче, щом си мислиш, че се форсирам заради теб, самооценка която не се покрива дори от елементарно нещо като Правопис! Живуркай си бе човек, лови си рибки и си яж, аз лично против нямам, само не се опитвай да навираш в лицето ми просташкия си израз и липсата на каквото и да е уважение към чуждото мнение! Ще ти стигне и на теб, повярвай ми и се научи да гледаш на криво, защото скоро няма да имаш друг избор, дали на ляво или на дясно е все едно, няма да е на там, на където искаш обаче!!!
Сега забелязах че и ти си от тея каде си заебаха боклука на Искъра след състезанията.
Искаш Европейски стандарт - там глобата е 5000 евра на калпак , 30/40 човека - ще ви дойде нанагорно .
Който няма самочувствие , по добре да си среже вените - да не се мъчи.
Ако си даскал и ти пречи правописа ми - не ми чети постовете , няма да ти се сърдя.
Относно какво ти навирам - не ме познаваш , така че не ме оприличавай , темата е открита - не видях никаде да пише че трябва само позитивни мнения да се пишат , ако искаш си направете една часна и там си споделяйте даже цвета на обувките.
А това че си хванал пътя " Обратно към Природата " с модерните такъми , е голямо самозалъгване .

п.п. Кво стана с ТАБЕЛИТЕ - разкарахте ли ги :?: :?: :?: или ще висят да плашат Гаргите - естествено НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
stiga
Мнения: 652
Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 22:39
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от stiga »

gele kapaciteto написа:
stiga написа:
gele kapaciteto написа:
Сега забелязах че и ти си от тея каде си заебаха боклука на Искъра след състезанията.
Искаш Европейски стандарт - там глобата е 5000 евра на калпак , 30/40 човека - ще ви дойде нанагорно .
Който няма самочувствие , по добре да си среже вените - да не се мъчи.
Ако си даскал и ти пречи правописа ми - не ми чети постовете , няма да ти се сърдя.
Относно какво ти навирам - не ме познаваш , така че не ме оприличавай , темата е открита - не видях никаде да пише че трябва само позитивни мнения да се пишат , ако искаш си направете една часна и там си споделяйте даже цвета на обувките.
А това че си хванал пътя " Обратно към Природата " с модерните такъми , е голямо самозалъгване .

п.п. Кво стана с ТАБЕЛИТЕ - разкарахте ли ги :?: :?: :?: или ще висят да плашат Гаргите - естествено НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО
Отново си изпаднал в дълбока заблуда, което се дължи отчасти на дребната душа и погледа , които стига най-много до върха на Директния! За табелите и каква е съдбата им би трябвало ти да кажеш, как и кога се строшиха? Би могъл да се изкажеш и за начина, по които тези табели станаха в разрез със закона, убеден съм, че си наясно :wink:
Иначе аз съм от тези, които лишават близките си от време и средства за да чистят и пускат риби в реките, не за да има какво да папкате, нито пък да го папкате и ловите на чистичко, а за да оставим нещо след себе си! Нещо за децата ни, за твоите деца за всички нас и когато се появи един такъв капацитетен индивид като теб е малко неприятно! Нямам намерение да споря повече с теб, ти си изгубена кауза от която няма смисъл, освен едно дребно съществуване и възползване от всичко, което може да присвоиш!
Между другото, защо не сканираш жалбата, пусни я тук е така за да се образоваме ние, нискоинтелигентните момчета!

Дерзай!
спининг и само спининг!!!!!!!!!!

C&R

http://www.starividri.com" onclick="window.open(this.href);return false;
dido ov4arica
Мнения: 782
Регистриран на: Сря Авг 28, 2013 7:22
Риболов: troling i spining
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от dido ov4arica »

Ма ти са чудя що се занимаваш...... :roll:
Капацитето каза: Платен гьол ; Надуваема кукла и Електронна цигара - ЗАЕБИ
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”