Пъстърва - хвани и пусни!

или форум за Catch&Release идеята.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от Бат Стан »

Здравейте колеги,

няколко риболовни клуба и Федерацията на мухарите се събрахме вчера, за да внесем предложение за въвеждане на режим "хвани и пусни" при риболов на балканска пъстърва за 2014 г. Става въпрос за разширяване на списъка с реките, където при извършване на любителски риболов балканката трябва да се връща задължително обратно във водата. Тази година бяха десетина такива реки, за догодина се предлагат около 20. За тези, които искат да прибират балканки, остават всички останали реки в България. Имената на реките не мога да ви ги кажа, тъй като не съм упълномощен, но са набелязани след консултации и преценки между клубовете. Ясно е, че няма да работи на 100 процента и ще има хора да прибират балканки във въпросните реки, но все отнякъде трябва да се тръгне. Клубовете имаме договори с ИАРА за сътрудничество и също ще упражняваме контрол, доколкото е възможно.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
stevato
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Яну 24, 2012 22:00
Риболов: спининг
Местоположение: Пловдив

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от stevato »

Не знам само как ще се контролира този режим, като за жалост и в забраната продължават да се хващат пъстърви. На нашенеца не му пука кой, какви забрани слага, ходи и си лови на воля. Това е положението. Иначе е добре замислено ама.........
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от Fisherman66 »

Стенли, идеята е повече от прекрасна и навременна!. ... но и колегата е прав - без контрол няма да стане.... наистина колеги и местни орки си ловят, тъпчат в торбите, джапат из мръстилищата и не им дреме за нищо... всеки там ... по реките... живее в сеобствен свят на принципа "след мен и потоп"..... въпреки това подкрепям с две ръце! ... виждал съм на живо действието на тази мярка в белите и не дотам бели страни ... Италия, Полша, Чехия, Словакия, Хърватска, Босна, Сърбия ..... навсякъде там обаче има едно НДУ (необходимо и достатъчно условие) ... участъците са дадени за стопанисване на местните клубове и сдружения!!! ... докато това не стане и у нас няма как да се подобри контрола!
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от Бат Стан »

Fisherman66 написа:Стенли, идеята е повече от прекрасна и навременна!. ... но и колегата е прав - без контрол няма да стане.... наистина колеги и местни орки си ловят, тъпчат в торбите, джапат из мръстилищата и не им дреме за нищо... всеки там ... по реките... живее в сеобствен свят на принципа "след мен и потоп"..... въпреки това подкрепям с две ръце! ... виждал съм на живо действието на тази мярка в белите и не дотам бели страни ... Италия, Полша, Чехия, Словакия, Хърватска, Босна, Сърбия ..... навсякъде там обаче има едно НДУ (необходимо и достатъчно условие) ... участъците са дадени за стопанисване на местните клубове и сдружения!!! ... докато това не стане и у нас няма как да се подобри контрола!
Тео, така е от една страна и наистина си прав. От друга страна обаче какво ще стане - единствената организация, която има капацитет да управлява платени реки, е СЛРБ. При нас в клуба го дискутирахме много тоя въпрос и стигнахме до извода, че на ловно-рибарските дружинки като цяло им нямаме абсолютно никакво доверие. На много места и в момента цари тяхно самоуправство. Миналата година мен лично ме гонеха от разрешена река, защото "господин Методи Еди кой си, шефът на дружинката, е забранил там да се лови". Освен това имам подозрения, че ще има голямо изкушение да се набуха платената река с американки, които растат бързо и са по-атрактивни за риболов, което пък ще пречи на балканката да си живее както трябва. Разбира се, вероятно след 5-10 години ситуацията ще е друга, но към момента не виждам нищо хубаво, ако се мине масово на платени реки, като знам кой ще ги стопанисва на повечето место.
Затова на първо време поне може да се регламентират 15-20 реки с "Хвани и пусни", да се начукат табели (вашият клуб "Стари видри" миналата година изработи и постави табели най-малко на две реки, дали не бяха и повече) и да се опитва някакъв контрол. Ние имаме петима доброволци към ИАРА, които ходят на проверки, вие също имате, доколкото знам, така че и това е нещо като за начало.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
jazzmena
Мнения: 4593
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от jazzmena »

Здрасти Стенли,

Позволи ми да не се съглася с теб. Аз също като Тео мисля, че единствения възможен и дългосрочен път да се опазват, възстановяват и развиват реките с нормална природа е ако се стопанисват от клубове (сдружения) като вашия и нашия. Не мисля че СЛРБ са единствените, а даже мисля че те нямт капацитета - на първо място визията и хората, които да го направят. На такова нещо трябва да се погледне съвсем сериозно и може да стане единствено ако е дългосрочно. За нас в България е доста лесно - трябва да обърнем само поглед към многото примери от Хърватко, Словения, Босна, Ирландия, Англия и още много други. Да видим кой модел е най-близо да нас и да вземем рационалното. Бога ми не виждам как това би могло да съществува по друг начин освен като едно стопанско предприятие (или фирма го наречи). С професионални хора ангажирани с него, със заплати, приходи и разходи, данъци и прочее. И няма как да съществува, освен ако приходите му са повече от разходите, трябва да е дългосрочно - минимум 10 години с опция за още повече. Също с ясни правила и правомощия.

Да изчистиш вировете и бреговете от всичкия боклук и после да го поддържаш в този вид; да се грижиш за растителността, пътеките, места за отдих, охрана, транспорт и всичко друго..... Това означава пълен контрол и строги правила. Например ако ти дойдеш на моята река, плащаш определена такса, за да ловиш. Няма как да е иначе. Аз мога да забраня реката за 1-2 години или участъци от нея за риболов, за да позволя на рибата да се развъди и порастне....

И така нататък....

Ние сме достатъчно луди да хвърляме в реките десетки хиляди риби, с надеждата поне малка част от тях да оцелеят, но това е като да чупиш стената с глава. Отиваш на която и да е река и гледаш - изхвърлят се всякакви отпадъци - боклуци и отходни води в реката. Местните не спазват никакви правила, тоет само едно - всичко що е в реката и мърда трябва да се унищожи. Няма органи, които да имат капацитета да се справят с тази напаст. Народа е гладен и озверял, добре екипиран със всякакви"чудеса" за изтребване на рибата и знае, че даже случайно да го хванат, ще се измъкне.

Темата е дълга и само опитах да кажа набързо какво мисля. Ситуацията няма как да стане друга след 10 години, ако днес не правим нищо, за да я променим.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от Бат Стан »

jazzmena написа:Здрасти Стенли,

Позволи ми да не се съглася с теб. Аз също като Тео мисля, че единствения възможен и дългосрочен път да се опазват, възстановяват и развиват реките с нормална природа е ако се стопанисват от клубове (сдружения) като вашия и нашия. Не мисля че СЛРБ са единствените, а даже мисля че те нямт капацитета - на първо място визията и хората, които да го направят. На такова нещо трябва да се погледне съвсем сериозно и може да стане единствено ако е дългосрочно. За нас в България е доста лесно - трябва да обърнем само поглед към многото примери от Хърватко, Словения, Босна, Ирландия, Англия и още много други. Да видим кой модел е най-близо да нас и да вземем рационалното. Бога ми не виждам как това би могло да съществува по друг начин освен като едно стопанско предприятие (или фирма го наречи). С професионални хора ангажирани с него, със заплати, приходи и разходи, данъци и прочее. И няма как да съществува, освен ако приходите му са повече от разходите, трябва да е дългосрочно - минимум 10 години с опция за още повече. Също с ясни правила и правомощия.
Ситуацията няма как да стане друга след 10 години, ако днес не правим нищо, за да я променим.
Ники, на приказки във форума е едно, като дойде да се върши работа е друго. В момента законът позволява да управляват рибните ресурси в реки, ако си го чел внимателно.
Цитирам: "Чл. 15а. Министърът на земеделието и храните възлага на сдруженията по чл. 11, ал. 1 управлението на рибните ресурси в реките, старите речни корита и водните обекти по чл. 3, ал. 1, т. 2 - държавна собственост, определени само за любителски риболов."
Ето ти възможност да реализираш това, за което говориш. Питам - защо досега нито един клуб от тези, които казват, че е много хубаво да има платени реки, не го направи? Тука у форума е лесно да се приказва как трябвало да стане. Ми да го бяхте направили, ето ти закона, има си процедура за кандидатстване и така.
Затова ви казвам - нека се обединим около нещо, което е възможно за постигане в някаква степен и бързо. А то е поне да се опита кеч и рилийз и със съвместни усилия на клубовете и ИАРА да има някакъв контрол.
И накрая - всеки реве срещу закона. Питам - от колко поканени риболовни клуба колко дойдоха на събирането в ИАРА за ремонт на ЗРА? Дойде цифром и словом един клуб за любителски риболов! Извинявай, ама ако ти кажа състава на работната група за изменението на закона в частта му за любителския риболов, ще ти падне капата. Един клуб по риболов, една риболовна медия и ловно-рибарския съюз. Плюс - забележи - представител на организацията СТСБ. Знаеш ли кво е СТСБ? Съюз на транспортните синдикати в България! Е, дападжиите и шоферите дошли да си кажат претенциите за риболова, а клубовете ги няма. Това е несериозна работа. Иначе по форумите сме царе да вдигаме вой за тва, че не давали нощен риболов, за тва каква трябвало да бъде забраната, за платени реки и кво ли още не.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
jazzmena
Мнения: 4593
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от jazzmena »

За работната група си е съвсем друг работа. С удоволствие ще дойдем, стига някой да ни каже кога и къде ще има купон по въпроса.

.... а колкото по темата със стопанисването, то не е въпрос само на закон. Това че го има, го знаем. От там нататък обаче е нужно да "се харесаме и да се вземем", тоест ние да заявим желание да стопанисваме, а държавата съгласно този закон, да ни даде за стопанисване.

Ние нашето желание сме изявили. Защо нямаме сделка.... ми вземи питай другата страна ако ти е интересно. Ние тук не дискутираме мисля защо не е станало, а дали трябва да стане и изобщо какъв е пътя реките ни да се превърнат от клоака, в която има само жаби, в хубаво мсто за спорт и туризъм. Аз си казах мнението и това е всичко. :wink:
Аватар
ristaka
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 2:05
Местоположение: Благоевград

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от ristaka »

Идеята е много добра със режима "хвани и пусни" , но ако се направи това ще трябва поне тези реки които са под този режим да имат малко по голям контрол върху нещата че иначе ефекта ще е никакъв , а за ловно-рибарските дружинки "НЕ" трябва (според мен) да им се дава материал , защото аз знам едни как си пуснаха рибите в дерета които минават близо до техните вилички а деретата пресъхнаха и сичко отиде на вятъра ... по добре друг да пуска материала.
Над силата е единствено способността да я контролираме.

Catch the moment, Release the fish.
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от gele kapaciteto »

Пичове - малко трябва да се оцъферите :shock: се си мисля че се лобирате от лични интереси .
Нали се сещате че не всеки рибар пуска риба , и не всеки е ИЗВЕТРЕЛ на тема дадена риба . Вземете нещата у-ръце предложете нещо по умно което изнася на всички риболовци ( Допълнително заплащане към билетите спец за Балканката ) .
По вашата логика трябва и Шарана да е на същия хал , понеже няма сила на света която да ти помогне да отидеш на Язовира и в рамките на дневен излет да хванеш . Друг е въпроса че всяка година се ловят доволно Пъстърви над 30/35 см - не ми се верва да зарибяват с 35 сантиметрови . Когато падне водата всички НЕ ловят , което не значи че рибата не е там .

П. П. Тази година номера с река Искър над Самоков мина , НО другата година Жалбата я пускам в срок и докато мине свърши годината , така че измислето нещо по УМНО иначе трябва да сваляте табелите !!!

Аз предлагам хвани пусни да го направите на вливанията на реките в Дунава или спец. за Искъра под София след Враждебна - Уникален ефект ще има :wink:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от Веско »

gele kapaciteto написа:Пичове - малко трябва да се оцъферите :shock: се си мисля че се лобирате от лични интереси .
Нали се сещате че не всеки рибар пуска риба , и не всеки е ИЗВЕТРЕЛ на тема дадена риба . Вземете нещата у-ръце предложете нещо по умно което изнася на всички риболовци ( Допълнително заплащане към билетите спец за Балканката ) .
По вашата логика трябва и Шарана да е на същия хал , понеже няма сила на света която да ти помогне да отидеш на Язовира и в рамките на дневен излет да хванеш . Друг е въпроса че всяка година се ловят доволно Пъстърви над 30/35 см - не ми се верва да зарибяват с 35 сантиметрови . Когато падне водата всички НЕ ловят , което не значи че рибата не е там .

П. П. Тази година номера с река Искър над Самоков мина , НО другата година Жалбата я пускам в срок и докато мине свърши годината , така че измислето нещо по УМНО иначе трябва да сваляте табелите !!!

Аз предлагам хвани пусни да го направите на вливанията на реките в Дунава или спец. за Искъра под София след Враждебна - Уникален ефект ще има :wink:
Пич, по презумпция всяко действие на човека е насочено към задоволяване на личните му интереси :idea: Изветрелите, които пускат риби и са се борили това нещо да се случи, едва ли ги интересува какво им изнася на тия които искат да папкат, така че догодина смело пускай ЖАЛБАТА...току виж съдът преценил, че личният ти интерес да папкаш е по-важен от обществения такъв да има риби в реката :tup: Иначе това с едната година не е точно така, защото при определени условия може да се допусне и предварително изпълнение на административния акт, което не е трудно да се аргументира.
Ти като капацитет не се ли сещаш за някакво по-умно решение...или това което си предложил е всичко?
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от pux »

Веско написа:Пич, по презумпция всяко действие на човека е насочено към задоволяване на личните му интереси :idea: Изветрелите, които пускат риби и са се борили това нещо да се случи, едва ли ги интересува какво им изнася на тия които искат да папкат, така че догодина смело пускай ЖАЛБАТА...току виж съдът преценил, че личният ти интерес да папкаш е по-важен от обществения такъв да има риби в реката :tup: Иначе това с едната година не е точно така, защото при определени условия може да се допусне и предварително изпълнение на административния акт, което не е трудно да се аргументира.
Ти като капацитет не се ли сещаш за някакво по-умно решение...или това което си предложил е всичко?
В това изказване аз виждам дълбоко противоречие, освен ако не дефинираме обществения интерес като сбор от личните интереси на група хора, които искат да хващат пъстърва, пък не могат, и затова пускат за да могат т.е. за да задоволят личните си интереси!

А според мен Геле просто се чуди с какво пъстървата е по-различна от другите риби, за да бъде предмет на специално отношение...
balkanka
Мнения: 235
Регистриран на: Сря Фев 05, 2014 8:15
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от balkanka »

pux написа:А според мен Геле просто се чуди с какво пъстървата е по-различна от другите риби, за да бъде предмет на специално отношение...
Как бе Васе, ловят я само аристократи и корифеи...малко ли е? А пропуснах и "разбирачи"...
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от pux »

balkanka написа:Как бе Васе, ловят я само аристократи и корифеи...малко ли е? А пропуснах и "разбирачи"...
A, и други ловят, и други - "специалисти", "професионалисти" и прочие артисти :). Някои даже хващат :lol: :lol: :lol:.
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от Веско »

pux написа:В това изказване аз виждам дълбоко противоречие, освен ако не дефинираме обществения интерес като сбор от личните интереси на група хора, които искат да хващат пъстърва, пък не могат, и затова пускат за да могат т.е. за да задоволят личните си интереси!

А според мен Геле просто се чуди с какво пъстървата е по-различна от другите риби, за да бъде предмет на специално отношение...

Аз мисля, че тази голяма група от хора, инициирала промените, може да се нарече общество*....или бъркам? След като всеки от членовете на тази група споделя eднакъв личeн интерес с останалите членове на групата, очевидно е че този интерес се превръща в групов (обществен) такъв. Не знам къде тук видя дълбоко противоречие...може пък и аз да не разбирам значението на думите, които използвам.

Според мен пък, Геле не се чуди с какво пъстървата е по-различна, а просто не му харесва тази забрана, защото иска да папка пъстърва от Искър над Самоков. Лошо няма...това е неговият интерес, и както разбрахме, той ще го защити следващата година като обжалва заповедта. А за специалното отношение към пъстървата...пак ще го кажа...голяма група от хора има общ(ествен) интерес от опазването на пъстървата и го защитава със законни средства. Държавата е преценила, че този обществен интерес не е маловажен и му е предоставила желаната защита. Ако пък има друга група, която смята, че нейният интерес е накърнен от предоставената защита...законът и на нея е дал възможност да защити своите интереси. Ако някоя друга риба, освен пъстървата, е обект на такъв обществен интерес, няма пречка групата, която има интерес от опазването й, да инициира защитата на своите интереси.
________________________________________________________________________
*общество
1. Съвкупност от хора, които са обединени от производствени отношения. Робовладелско общество.
2. Група хора, обединени от общи интереси, произход, положение и др. Висше общество. Дворянско общество.
3. Кръг от хора, с които човек общува; среда.
4. Организация, дружество. Общество за защита на животните.
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от pux »

Веско написа:Аз мисля, че тази голяма група от хора, инициирала промените, може да се нарече общество*....или бъркам?
Скоро говорих с един колега от Благоевград, та той спомена, че познава само 2-ма (!!!) човека от неговия район, които приемат и споделят идеята C&R. Та тук аз виждам противоречието и не съм съвсем убеден доколко голяма и представителна е тази група от хора, които ти наричаш общество, на фона на всички колеги ловящи пъстърва от Смолянско, Девинско, Самоковско или Пернишко, примерно?
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”