яз. Огняново

Риболовен атлас на водоемите в България.
karaul
Мнения: 73
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 15:28
Местоположение: До Там и Обратно

Мнение от karaul »

ЯКО!!!!!!!!!!!! :D :D :D
...какво повече му трябва на човек...
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

Изненадан съм приятно. Със всеки изминал ден установявам колко свестни хора има в този форум.
Пуснах една на пръв поглед може би слаба тема. Без кофи с риба или нещо подобно, но се получи нещо много приятно като краен резултат. Благодаря на всички допринесли за това. :)
Аватар
Kriss
Мнения: 3006
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:38
Риболов: спининг, тролинг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от Kriss »

Малко история и от мен.
Бях месар тогава и леко брако (в смисъл, че не ебавах забраната, но за мрежи сакън - нивгаж). Та открих гьола малко след завиряването - ходех на устието, но то тогава беше бая навътре - още стърчеше моста за поделението. Готин беше и хубава риба даваше - лин и кефал. После след около година бай Мангал направи "клади" за дървени въглища и напролет ебаха майката и на пейзажа и на рибата с винтери и мрежи напреко на реката. Точно тази пролет за сефте върнах маломерна риба и за сефте срязох винтер пълен с кленчета, мренки и линчета. Там и до сега ми е рекорда на лин - някъде към 2 кила. Язовира яко подпираше реката, тя беше станала "английски" тип - бавна, тясна и дълбока към 2 метра. Видях една ужасно смърдяща овца, главата й във водата, а от очите бавно капеха тлъсти бели. Е, въпреки вонята, как да не заметнеш в близост. Що риба извадих не е истина, а черешката беше въпросния лин. На следващата година язовира заля местата, отсреща започнаха да си правят барбекюта разни чалгаджии, научих "Тигре, Тигре" наизуст, пътя стана като "Солунска" в делничен ден и почнах да избягвам устието. Междубременно си купих няква лодчица и гребейки ходех на заливите от дясната страна на стената. Там за сефте ми скъса соме, там за сефте върнах мерна риба. Там за сефте хванах клен на суха муха.
Доста по-късно вече дойдоха джетовете, затвориха пътя от стената посока Раковица и го отписах гьола.
По-добре неестесвено весел, отколкто естествено нацупен!

Стари Видри
Аватар
Ники Дончев
Мнения: 1567
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 2:54
Местоположение: София

Мнение от Ники Дончев »

на Огняново съм хваштал едни от най едрите каракуди в мойта скромна практика на риболовец :oops: там имах и щастието да асистирам на колега за 7 кг шарко :roll: разбирасе с кепа :lol: прекрасен водоем :lol: евала Насе за темата
ВсЕкИ дЕн зА РиБа мИ сЕ хОди...ЛуД Ли Съм..ИлИ дА
karaul
Мнения: 73
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 15:28
Местоположение: До Там и Обратно

Мнение от karaul »

Това да има ли пълни кофи, живарници и т.н. не ме интересува. Аз ходя за да се отморя, за да си почина от делничните ядове (ако ми се прияде риба, ми в магазина има :) ) и ако случа на такава гледка, е пак питам какво повече му трябва на човек...? :lol: А иначе водоемчето изглежда доста добре, даже повече от добре (поне не се виждат милионите боклуци, които съм сигурен, че има :evil: ), защо не съм го посещавал....незнам?! :roll:, но това ще се промени :wink:. Още веднъж БРАВО и дано има повече такива теми!
...какво повече му трябва на човек...
Аватар
Flintstone
Мнения: 157
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 22:11
Местоположение: Backstones-on-Bedrock

Мнение от Flintstone »

Naso,
темата на истина се заформи чудесно...
За съжаление както и Крис каза всичко е вече "малко история".
И аз бях свидетел на невероятните превратности в развитието на този прекрасен водоем и сега всичко написано по темата ми навява ужасна носталгия. Огняново беше любима дестинация на мен и още няколко колеги, с които в началото ходехме целенасочено само за лин.
Ловяхме предимно трофейни екземпляри а такива имаше в изобилие.
Никога обаче не взимахме по повече от три тъй като бяха все по около килото. Бабушки се ловяха с размер "като два шамара" ама тогава вобще не им обръщахме внимание. Каракудите бяха толкова яки и борбени, че чупеха пръчки(визирам моя случка).
След безбожното изпускане, за което спомена naso, лина изчезна почти от раз и тогава наистина клена стана властелин.
Нивото беше толкова ниско, че с кола от към устието при Раковица се стигаше на стотина метра от непристъпните иначе скали от снимките.
Клена не даваше стръвта да потъне и дънеше яко, все бабанки от 500гр на горе. Тогава плъзна и костура там, после и джетовете, и водните колела, и аз отписах язовира от мойте любими обекти.

По едно време водоема се стопанисваше от Кремиковци (сега не знам какъв е статута) и никаква ИАРА или горски не важеха там, естествено и забраната през размножителния период не важеше. Беше само на добрата воля на колегите да пускат уловените пълни с хайвер риби.
Естествено това "стопанисване" от Кремиковци в основни линии доведе и до скапанисването на язовира, главно с безумното изчерпване на водата за нуждите на металургията. За бракониерските мрежи не ща да коментирам, че още ме е яд като си спомня как безжалостно преграждаха реката и цели заливи.

Много се надявам да се възроди рибната популация там и особено лина, който е една от най-красивите и вече редки риби у нас. Невероатно красив водоем с разкошна природа - радост за окото и душата. А невероятните снимки от naso и kozbi само потвърждават това. Разнежих се май?!?
Благодаря ви момчета!
Yabadabadooooooooo
Аватар
jazzmena
Мнения: 4593
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Мнение от jazzmena »

Колега караулски,
не се бъркай от снимките...... Да разкажа и аз.... като Крис...

"Открих" язовира доста по-късно - той там си беше вече, горе-долу в тоя му вид, само че преди 7-8 години. На устието си го имаше асфалтовия път и панаира. Ние затова ходехме отсреща - малко стръмно и неудобно, но затова пък никой на мята през теб, а и гюрултията е мааалко по-надалеч. Риболовите бяха - разбиване на яки каракуди, бабушки и уклеи. Като ти огъне пръта онази 400-500 грамовата, та те е страх без кеп да я вдигнеш, щото ще скъса повода.......

Но постепенно митинга отсреща взе да става все по-голям, неизбежно тълпата заля и отсамната страна. Неизбежните последствия бяха - мръсотия до шия. Онези много риби останаха някъде в миналото. И аз съм го отписал като дестинация вече.

Тези красоти, дето са ги показали колегите, са достъпни само след див туризъм. ... Та.. не те разубеждавам - иди и го посети, но недей очаква девствена природа, тишина, спокойствие и чистота....... таквоз нещо няма..... :shock: :x
TRANSKI RIBAR
Мнения: 5639
Регистриран на: Вто Юни 06, 2006 19:43
Риболов: и жени
Местоположение: Дружба 2
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 17 пъти

Мнение от TRANSKI RIBAR »

И аз да се изокам в темата :)
Почнах да го посещам тогава когато вече повечето от вас са го били отписали-2003г. Най добре откъм риболов бе лятото преди наводненията тогава откъм Раковица излизаха промишлени количества каракуда....след наводненията само костурчета и дребни линчета съм ловил.........
Спокойствие все по за кратко....кво да ти кажа...о батко баткоо...
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

Вярно е, че наводнението искара много риба от там. Най вече каракудата май.
Може би това с каракудата не е случайно, защото подобно явление имаше на Враждебна, когато временно отбиха р. Искър през езерото.
Силната вода и там искара каракудата по реката.
kozbi
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 10:17
Местоположение: гр. София

Мнение от kozbi »

jazzmena написа:Тези красоти, дето са ги показали колегите, са достъпни само след див туризъм. ... Та.. не те разубеждавам - иди и го посети, но недей очаква девствена природа, тишина, спокойствие и чистота....... таквоз нещо няма..... :shock: :x
Хем хубаво , хем лесно :arrow: тея места са на изчезване и се пазят в тайна по една или друга причина :roll: , но Огняново все още има дествени кътчета , макар и не толкова лесно достъпни. И си мисля че за любителя риболовец това не би било проблем , визирам ходенето .
TRANSKI RIBAR написа:Най добре откъм риболов бе лятото преди наводненията тогава откъм Раковица излизаха промишлени количества каракуда....след наводненията само костурчета и дребни линчета съм ловил.........
Много си прав колега :) , всъщност и аз по това време се запалих по този язовир и най интересното е че преди 2005та наводненията там лин не бях хващал :? , какво ги бе размътило тези риби та се появиха в устието- незнам . За добро или лошо , от 2005та нивото на язовира го намалиха с около 2-2,5м спрямо предишното установено и голяма част от панаирните места по устието пресъхнаха , но това упоритите риболовци не ги отказа и започнаха да се бутат по стария път влизащ в язовира като в автобус от СКГТ :lol: .

Трябва да подготвя една темичка как с 10мин. ходене пеша , може да се избегне тълпата на устието , а и последващото разочарование от "немане на риба" и имане на амбалажни продукти по брега . Но да попитам , има ли смисъл да се "трудя" ?


П.П. Когато се пише с добро чуство за нещо , се получават красиви текстове :wink: .
PAX
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Дек 25, 2007 19:21
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от PAX »

Наистина се получи страхотна тема!
Аз ходя на Огняново от 4-5 години, най-често с брат ми, палатка, барбекю и всичко останало. Понеже не обичаме навалицата (по мои наблюдения пречи на риболова :lol: ), на гръб откъм Раковица, по пътечки и трънаци носим багажерията докъдето можем. На 3 курса обикновено. Риба кой знае колко не сме вадили, но и рядко сме били капо. За сметка на това снимки имаме доста. Ще гледам да пусна няколко, но ще е в края на седмицата. Не са толкова хубави като на колегата от Белопопци, но всичко е въпрос на апарат и майсторлък :oops: . Това имам засега :
Изображение

Изображение

Изображение


Изображение
Откъм голямата чаша лятно време е пълен ужас - алкохол, парашути, тапи на мрежи, гърмежи - не се трае, камо ли риба да гониш. Едната снимка е на точки - това са капки от проливния дъжд, който ни пра миналото лято час и канче отгоре. Добре, че на другия ден беше африканска жега, та да можем да издрапаме с колите.
Тази година ако успея да обзаведа лодчето с едно моторче, ще посетим някои места, които наскоро обиколих с лодката на един приятел. Без лодка с всички такъми и припаси не става.

Еден въпрос към всички, запознати с Лобош - има ли там възможност с лодка да се замотае човек далеч от манифестациите? Имам предвид да си прекара някъде багажа за 1-2 нощувки на?
Като не мога да ходя по гьоловете, поне чета за успехите на другите ...
Аватар
Ники Дончев
Мнения: 1567
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 2:54
Местоположение: София

Мнение от Ники Дончев »

екстра са снимките :wink: особено 2 и 3 красотъ :lol:
Последно промяна от Ники Дончев на Сря Апр 02, 2008 12:05, променено общо 1 път.
ВсЕкИ дЕн зА РиБа мИ сЕ хОди...ЛуД Ли Съм..ИлИ дА
karaul
Мнения: 73
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 15:28
Местоположение: До Там и Обратно

Мнение от karaul »

Екстра снимки пак без навалица и гюролтий :D. Обичам такива неща, палатката, въдиците, красивте места,...,луд ли съм...незнам :lol:
...какво повече му трябва на човек...
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Fisherman66 »

Ех, как ме разувства тая тема!.... и ме върна годинки назад, когато Огняново ми беше любимо място докато не се подпалих по спининга! ... какви запомнящи се риболови съм правил там...... Откъм Раковица през март ловяхме баби гол след гол... а покрай брега още имаше ледена корица.... каракудите също имаха огромна популация ... спомням си характерното им кълване - рязко повдигане на плувката и после.... оппппааааа! .... Най-много ги ловехме при ниско ниво.... там, дето асфалтовия път влизаше във водата.... след циганите с дървените въглища....
големите обаче бяха по заливите срещу стената - след усилен екстремизъм в горско-храстни условия се добирах до някое местенце, което изглеждаше сякаш човешки крак не познава .... нямаше нужда дори от захранка.... ловил съм каракуди по кило и отгоре.... заведох веднъж един френд полицай ... освен каракудите той извади и лин около двете кила! :shock: ... После се появи костура и каракудите ги отняма.... но пък костурчетата подивяваха .... засичам, късам , връзвам пак мятам, засичам и .... вадя същия костур дето ми е скъсал преди малко... с моята кука в чофката ... :lol:
Линчета излизаха в дясно от стената .... в залива до гората.... ама това преди да полазят пикникарите с джетове, сърфове, кучета у водата, джапащи хлапетия и др. подобни.

Пускам и аз малко снимки ... не са много добри, че тогава бях малко бос по фотографията....

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
karaul
Мнения: 73
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 15:28
Местоположение: До Там и Обратно

Мнение от karaul »

Лелееее думи не ми останаха да казвам колко ми харесва! :D Предполагам че и последните снимки са от...някога, защото сега сигурно поне рибата няма да я има (или поне с такива впечатления останах... :? )
...какво повече му трябва на човек...
Публикувай отговор

Обратно към “Маршрути”