яз. Огняново

Риболовен атлас на водоемите в България.
Тимев
Мнения: 659
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 8:57
Местоположение: София

Мнение от Тимев »

[....... Прекрасни обаче са само отделни кътчета от него.[/quote]
Случайно да знаеш, колега :oops: във връзка с това че брегът от кулата до Раковица от страната на асфалтовия път е недостъпен с кола; направи ми впечатление като пътувах към устието, на около 1.5 километър преди Раковица има черно пътче посока язовира, дали излиза на него. Мисля, че това е единствената отбивка в тая посока
Аватар
Ники Дончев
Мнения: 1567
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 2:54
Местоположение: София

Мнение от Ники Дончев »

едно време пускаха веднага след стената кадето е бариерата :?: сега дали дават от там да се минава :oops:
ВсЕкИ дЕн зА РиБа мИ сЕ хОди...ЛуД Ли Съм..ИлИ дА
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

Ще ви разкажа с няколко думи историята на този язовир по мои наблюдения. Завиряването му започна може би преди около 20 години. Започнах да го посещавам още тогава. Ловяха се едри линове. Редки но много едри бабушки. Имаше и доста черна мряна и кротушка, но най-многоброен беше кефала. С колеги сме разговаряли тогава и от тях научих, че преди завиряването покрай реката имало доста обрасли дупки ископани от златотърсачи които промивали пясъка.
Разказа ми започва да става малко ала Джек Лондон ама карай.
Та в тези дупки се е развъдил лина, който по-късно се ловеше в язовира.
2 или 3 години след това се появиха и първите каракудки. Преди това нито бях ловил нито бях виждал някой да лови там. Тогава си спомням, че много се зарадвах.
После дойдоха и уклеите и костурите. След това шараните, белите риби и накрая сомовете. Разбира се те не падаха от небето, както се досещате. Но тогава имаше по-сериозен контрол и зарибяване.
За уловени щуки чувам последните три години, но само по разкази на колеги. Ако има някой, който е хващал нека да си признае. Иначе аз мисля, че има добри условия за нея, защото дъното на този язовир е като подводна джунгла а и вече има пояси от водорасли.
За драстичното намаление на лина имат заслуга както мрежите и винтерите на някои "колеги", така и сериозното источване на язовира преди може би десетина години, когато цялата водна растителност исъхна. Сега тази растителност започва да се завръща, а с нея и лина.
Що се отнася до мряната и кротушката те бяха изядени първи от костура и бялата.
Това е от мен. Някой ако знае нещо пвече да го напише.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

Случайно да знаеш, колега във връзка с това че брегът от кулата до Раковица от страната на асфалтовия път е недостъпен с кола; направи ми впечатление като пътувах към устието, на около 1.5 километър преди Раковица има черно пътче посока язовира, дали излиза на него. Мисля, че това е единствената отбивка в тая посока
Това наистина е единствената отбивка, но по нея могат да слизат само джипове. Освен това местата, които съм снимал са доста далеч от там.
Абе за да сте наясно със ситуацията ще ви кажа направо, че до тези места се стига само с лодка или едночасов преход пеша.
kozbi
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 10:17
Местоположение: гр. София

Мнение от kozbi »

naso написа:
Абе за да сте наясно със ситуацията ще ви кажа направо, че до тези места се стига само с лодка или едночасов преход пеша.
Здравейте!

Язовира е наистина много красив и предлага прилично разнообразие от релеф на дъното. Десния бряг (гледано от устието) от където е снимал и колегата naso , предлага на места дори отвесни скали и дълбочината много бързо нараства , това са и най трудно достъпните места на язовира и сами се досещате че там рибола е наистина приятно изживяване , по устието или покрай стената ме съмнява да можеш да наблюдаваш как плува на 10метра от теб 40см кефал ! В тази средна зона и водата е по-бистра , след като вече е утаила своите боклуци в устието... Левия бряг пък предлага чудни заливчета , които пак са достъпни основно и предимно с маратонки :lol: , е офроуд маняците могат да се пробват и по-горските пътища ползвани за извозване на дървен материал :twisted: . Миналата година лятото се разхождах (всъщност най-обичам да гледам как плуват рибките) по този бряг и на 2-3метра от мен гледах как си плуват до водораслите ятата костури , незабравима гледка :o .

И така язовира е прекрасен , но не дава прелестите си на мързеливите (тези с лодките ги изключвам ) , иска ходене , но пък то си е част от риболова , а и местноста е достатъчно интересна .

В съботата преди стъмване се одбих до устието , но като видях какъв "комерс" е покрай пътя се отчаях , затова се разходих една идея надолу по язовира до едни скали и какво да видя , кленчетата си плуват отгоре необезпокоявани...но дааа , мястото е трудно достъпно и това ги предпазва. Позамятах малко на торен червей (стъмваше се) , и хванах две костурчета (малко под 100те грама) едва ли не на майтап . Извода е че ако искате малко по интересен риболов , трябва да се поразходите до по недостъпните места . Отделно това да съм заобиколен от много хора не ми прави приятен риболова...още един довод в подкрепа на "ходенето" към недостъпните места .

Друго нещо , аз лично (21г младеж) използвам пътища , които ме доближават до по засуканите места на около 15мин. пеша , така че не е чак толкова страшно !

Eто и малко бонус снимки към мнението ми за язовира снимка от лятото на 2006-та , ето и поглед към красивите и недостъпни места на язовира , ето ги и въпросните стръмнотии(миналата година се катерих там) , поглед от десния към левия бряг , 2007-ма , много добър риболов ставаше в този залив .

П.П.1 Имам късмета селото ми да е на 15км (по асфалт) до този прекрасен язовир (Белопопци е селото ми) и късмета ми се изразява в това че чат пат ходя до "голямата вода" и с колелото си , което превръща рибола в едно пълноценно изживяване .
П.П.2 Забравих да вмъкна , че костърчетата които хванах бяха напръщели от желание да си хфърлят потомството... естествено след като си събрах въдицата ги върнах обратно във водата (те бяха 4 всъщност , един мой приятел хфана още 2 , докато си смъквах колелото по стръмния склон!) .
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Мнение от MapuaH »

Козби, добра работа с апарата ! Браво. Много хубави снимки ! :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

Много хубави снимки наистина. Струва ми се, че за да ги направиш ти си подходил по обратния вариант. Откъм устието. Но и от тук растоянието до тези места е долу горе същото.
kozbi
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 10:17
Местоположение: гр. София

Мнение от kozbi »

Благодаря ви за позитивната оценка!

Също така и благодаря на naso , че разказа по този добър начин биографията на язовира... и само ще вкарам един светъл лъч в историята... там в залива който съм показал в предното ми мнение , миналата година точно във втичалото на вливащата се река видях няколко черни мренки :o , е популацията едва ли им е много голяма , че да стават за систематичен риболов , но важното е че не са изтребени до "перка" от хищниците .


П.П. Подхождам от към Раковица , защото от там ми е най пряко -> Белопопци , Байлово и Голема Раковица :) . Ето още една снимчица от язовира
до там се стига и с кола по нормален асфалтов път :) , на тази снимка се вижда до къде е пътя .
ogun4o
Мнения: 52
Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 14:54
Местоположение: София

Мнение от ogun4o »

Супер снимки колега ; никога не съм ходил на този язовир и явно имам много за наваксване!!!! :twisted:
ЕБАТИ КАК МИ СЕ ПИЕ!!!
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

А какво ще кажете за това кротко заливче тука. Бях решил да го оставя само за себе си ама нещо се разнежих и...

Изображение
Аватар
SENSAS 24
Мнения: 986
Регистриран на: Чет Ное 01, 2007 11:20
Местоположение: софия

Мнение от SENSAS 24 »

naso написа:А какво ще кажете за това кротко заливче тука. Бях решил да го оставя само за себе си ама нещо се разнежих и...

Изображение
има малка рекичка дет се влива в него перфектно е до дърветата е около 3-4м към язовира става 6-7 и в края му е над 10-12 :wink: :lol:



знам и др работи за него ма ше си ги спестя
Левака написа: аз съм калиткото.
VARHARA написа: абуриген съм
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

има малка рекичка дет се влива в него перфектно е до дърветата е около 3-4м към язовира става 6-7 и в края му е над 10-12
Мисля, че попрекали малко с подробностите ама карай. :wink:
karaul
Мнения: 73
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 15:28
Местоположение: До Там и Обратно

Мнение от karaul »

Браво колеги!!!
Възхитен съм и от снимките и от описанията. Признавам, че не съм ходил никога там и ми е много интересно, когато чета такива описателни разкази.
kozbi, naso, супер снимки (една вече ми краси Desktop-a :) )
...какво повече му трябва на човек...
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

основно предимство на язовира, е че е един от най-близките до София... Ходил съм поне 10 пъти, риба почти не съм хващал, защото аз 10см костурчета не ги броя за риба...
Като завали става супер лепкава кал - направо не може да се ходи... Трябва да има повече такива язовири, недостъпни за многобройната паплач "рибари", след които остават само купища празни бутилки и консерви...
Левият бряг /гледано от стената/ е доста по-гол и каменист, а и много стръмен, което го прави неподходящ за палатка...

Преди устието има и едно островче, на което съм виждал често палатки...
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

една снимка и от мен:

Изображение

Наздраве! :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Маршрути”