Софийски баластриери

Риболовен атлас на водоемите в България.
Аватар
Yuri Varbanov
Мнения: 3737
Регистриран на: Сря Дек 13, 2006 3:38
Местоположение: София
дал Браво: 238 пъти
получил Браво: 13 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Yuri Varbanov »

Прощавайте за тъпия сигурно въпрос,но как мога да се замъкна от павлово до чепинци или челопечене с градския транспорт без да стигам до Самоков като междинна спирка??? :roll: :?: :oops:
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

как мога да се замъкна от павлово до чепинци или челопечене с градския транспорт без да стигам до Самоков като междинна спирка???


До Челопечене са автобуси 16, 117, 118, 119 от автостанция изток или маршрутка 34, минаваща до Шератон.
До Чепинци са автобуси 18 и 20 от автостанция Орландовци или маршрутка 20, минаваща през Лъвов мост.
Това са някакви отправни точки все пак, но най-добре е да си вземеш една карта на градския транспорт (там ги има и маршрутките).
deepfish
Мнения: 111
Регистриран на: Пон Мар 17, 2008 12:58
Местоположение: София - отдавна и не винаги

Мнение от deepfish »

Kriki написа: Може може, това е малкия гьол до новия терминал, вчера от терминала видях, че имаше към 10-15 човека и си ловяха спокойно, но незнам какво точно.

Има много красиви слънчаци по една педя - хареса ми единствено факта, че водата е проточна.[/b]
Yesterday is all we have.
slukata
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Юни 15, 2008 10:35
Местоположение: с. София-Овча Купел

Мнение от slukata »

Здравейте,
добре изглеждат тези гьолчета, но ме интересува повече дали са запазени чисти. Щото ми се ходи някъде около София, където дори да няма кълване, поне да не е нас..но всичко с боклуци. :? От две седмици излети тука се нагледах на мърсотия по всички язовири. :cry: А риба няма.
Поздрави. :wink:
deepfish
Мнения: 111
Регистриран на: Пон Мар 17, 2008 12:58
Местоположение: София - отдавна и не винаги

Мнение от deepfish »

а добрутро - той Ганя и Андрешко са още живи...
Като искаш чисто и да няма риба иди на Тараторското, иначе хубавите места и с риба са на около 100 и повече км от София.
То от тия дъждове се е размътила водата, дигнало се е нивото и т.н. но това е друга тема...
Yesterday is all we have.
slukata
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Юни 15, 2008 10:35
Местоположение: с. София-Овча Купел

Мнение от slukata »

Хубавите ясно. Но понеже нямам възможност да пътувам през ден по 300-400км., а и за пръв път ми се налага да ловя около София, се интересувам за някое място с чиста природа. Не говорим за чиста вода, дъно и тн... Че вече почти всички гьолове обиколих наколо и не само, че няма риба, но и висим сред боклуци и лай..а, което е доста неприятно. :? Само още на тия баластриери не сме били. Та за това се интересувах. :)
Ще го пробвам това дето каза. Мерси. :wink:
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

Използвам въпросите на slukatа за да изразя мнение по въпроса за боклуците по бреговете на баластриерите. Вярно е, че на някои места се замърсява по независими от нас причини, но не може да се отрече и това, че почти навсякъде е осеяно и с боклуци изхвърлени от риболовците. А риболовците можем да ги разделим на три групи. 1 Такива, които замърсяват. 2 Тези които не замърсяват, но и не почистват. 3 Има и такива, които не само че не замърсяват, но и почистват боклуците на другите, защото просто не могат да практикуват любимия си спорт в подобна обстановка. Аз лично винаги си почиствам мястото преди риболов, за да ми е по приятен риболова. Това обикновенно става за не повече от десетина минути. По неприятното в случая е , че няма къде да се изхвърлят събраните боклуци. Трябва или да се изгорят или да се занесат и струпат по-далеч от водоема, за да не попаднат във водата.
На slukatа, ще му кажа, че това което е видял си е живата действителност и че са много малко по-чистите места по софийските баластриери. Те са обикновенно по-трудно достъпните.
За рибите какво да кажем, като и там не е много розово положението.
Риболова е много труден, защото рибата е доста наплашена, а и доста нахитряла. Освен това баластриерите са с много разнообразен релеф на дъното. Резки дълбочъни, заливчета със стръмно или полегато дъно, папури и тръстики. Рибите обитават различни места в зависимост от сезона. Дори през различните часове от деня те сменяват местообитанието си. Така, че трябва да знаем къде да ги търсим.
И накрая искам да ви подсетя за нещо свързано с чепинската баластриера за която писах скоро. Забравих да отбележа, че на югозападния бряг минава електропровод, който в някои участъци е почти над местата за риболов. Трябва много да се внимава, особенно с по-дългите карбонови пръчки, защото си спомням, че имаше и нещастен случай с фатален край. Този електропровод захранва с ток драгата, която работеше чак в южния край на езерото, но когато тя се премести, половината го отрязаха и сега стига до средата на езерото.
Прави ми впечатление, че малко се пише в подфорума маршрути. Според мен той е не по-малко важен от излетите.

Изображение
Чепинци 02 май 2006
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Мнение от Бай Иван »

За мен лично,по чисти са локвите около с.Негован.Визирам Санчко Панса и баластриерата.Иначе мрасотията е на всякаде,но можеби най-мръсно е на Челопечене.
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Да най мизерната баластериера си е Челопечене.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

По някаква ирония на съдбата обаче на Челопечене има може би най-много и най едри риби от всички софийски баластриери. Представям си обаче ако някой ден по река Лесновска изпуснат нещо, което доскоро редовно си се изпускаше по нея. Просто ей така по невнимание или поради някакви други причини. Та представям си какво ще стане в това езеро.
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Мнение от Бай Иван »

Насе, прав си за това ,че на Челопечене има най-много риба,но тази година нещо рибата се покри,смисъл отивам аз за платика и само костури излизат,а местата са същите, на които съм ходил миналата.Та тази година там съм правил само хубав риболов на костур и кога съм го търсил целенасочено на рибка и когато съм търсил друг вид риба.Плюс това виждам,че популацията на клена там се е увеличила,не говоря за малки кленчета а за хубави парчета.
Били споделил какво имаш точно в предвид за реката,че ми стана интересно :roll:
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

За реката имам в предвит това, че минава през Елин Пелин и до преди няколко години си сменяше цвета всеки ден. Сега съм чул, че има някаква пречиствателна станция ама колко надеждна е незнам. Освен това стават и аварий и преливания и испускания и какво ли не. И тук вече идва основния проблем, така да го наречем. Ако е само реката всичко ще мине и ще замине надолу по бързата процедура, но тук имаме езеро в което процесите на пречистване са доста по-бавни и съответно пагубни за рибите.
Иначе реката ако е винаги чиста занапред може би даже е един плюс за езерото.
И понеже темата се завъртя около това езеро не е лошо и то да мине по реда си. Въпреки, че наистина е доста замърсено, то е много посещавано от софийските въдичари.

Изображение

Сега да се опитаме да изброим рибите, които го обитават: каракуда, бабушка, платика, уклей, кефал, лин, шаран, костур, бяла риба, щука, сом и слънчак.
На мен лично езерото ми харесваше повече преди река Лесновска да скъса дигата и да го напълни. Обичах да ходя на южния бряг, защото там беше по-диво и безлюдно и всичко беше обрасло в тръстика. Дъното беше с полегат наклон и се ловяха хубави линове и каракуди. Платиките и бабушките обитаваха източния и западния бряг, където дълбочините бяха по-голями. Само трябва да допълня, че водата беше доста по бистра и чиста. Спомням си, че от това езеро имаше извадени трофейни шарани и бели риби.
Сега аз ходя по-рядко там и честно казано малко ме е гнус от мръсотията, но съм правил хубав риболов на каракуда и платика.
Надеждата ми е някой ден бреговете да се рекултивират, почистят и залесят с дръвчета.
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Мнение от Бай Иван »

Изображение

тази година все още не съм ходил от долната страна демек южната :oops: .Незнам, къде са се дянали сега платиките и бабите.
Insight
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Дек 07, 2007 18:01
Местоположение: Сф

Мнение от Insight »

Снимки от Чепинци - вчера и малко ъп на ценната тема.
Изображение
Изображение

Мястото може да мине за красиво от определена гледна точка (напр. моята), боклуците са си там ... ако някой се е притеснил да не са изчезнали.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

Добре е Insight, че си се сетил за темата и си качил хубави снимки.
Боклуците в това езеро са от по-хубавите :) Стереопор, газобетон, дървен материал или някое шише. Иначе водата е чиста и бистра.
Публикувай отговор

Обратно към “Маршрути”