Язовир Ивайловград (also known as Ардата)

Риболовен атлас на водоемите в България.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Язовир Ивайловград (also known as Ардата)

Мнение от fori »

Преди време някой, мисля че беше Майстор Саки ме помоли да напиша малко по темата.
За тясната част на язовира нямам намерение да пиша, местата там са малко и са с абонамент :wink:

Малко география - язовирът е достъпен от към селата Дъбовец, Малки Воден, Бориславци и Сеноклас. От страната на Сеноклас до сега съм ходил само с лодка има няколко преспективни места, но това ще го проверя догодина. Или по-догодина.

Изображение

Сори домързя ме да режа картинката отдолу :)

Започваме против часовниковата стрелка. Физиците казват че това е положителната посока.

В горният ляв ъгъл на язовира ще забележите един разлив със формата на бъбрек. Това е разлив на река Арда и е една от детските градини на язовира. Мястото е плитко тинесто и обрасло с храсти и върби. Риболовците няма какво да правят там.
След него почва устието на язовира (въженият мост).
Как да стигнем: С кола от Бориславци, в началото на селото се отклоняваме наляво по черните пътища, минаваме през баира и сме там.
Трябва ли ни кола с висока проходимост: не
Може ли да закъсаме: не ако не вали наистина много.
Рискови места: не знам
Характер на дъното: Не съм мерил със сонар, но под скалата има дупка към 15 м дълбока, която преминава в плитчина.
Риби: не съм ловил там.
Предимства и недостатъци: не знам

Следваща точка - устието. Има места за 5-6 лагера.
Как да стигнем: По същият начин като до предното място, но се отклоняваме преди баира.
Трябва ли ни кола с висока проходимост: Не.
Може ли да закъсаме: Малко вероятно, ако завали.
Рискови места: Няколко метра дълго стръмно баирче. След дъжд може да се наложи теглене.
Характер на дъното: Рязко пропадане до 2 м дълбочина, плавно спускане до 4, рязко пропадане до 6. Няколко много симпатични дупки достъпни с лодка. Ще ви оставя удоволствието да ги търсите сами ;)
Риби: Бабушка, червеноперка, костур, морунаж, сом, шаран, бяла риба.
Предимства и недостатъци: Ако точат каскадата се лови като на река. Има чешма. Местата са с абонамент.

Следващо място - полето между Бориславци и Малки воден.
Как да стигнем: През полето между двете села.
Трябва ли ни кола с висока проходимост: Не мисля.
Може ли да закъсаме: Трудно
Рискови места: Не знам
Характер на дъното: Плитко и полегато. Поредната детска градина в която шарковците отиват да хвърлят хайвер, а народа преди забраната яко мародерства.
Риби: Шаран, каракуда, бабушка, уклейка
Предимства и недостатъци: Лесно достъпно. Държи шаран. Когато излиза шарана няма места.


Местиме се на източният бряг на язовира. Там са няколко удобни места. Общо взето са с еднакви характеристики.

Как да стигнем: Хващаме черният път преди Дъбовец и при едно голямо дърво завиваме наляво.
Трябва ли ни кола с висока проходимост: За препоръчване е.
Може ли да закъсаме: Особено след дъжд.
Рискови места: Няколко кофти глинести баирчета. Коловозите на върха на баира говорят сами за себе си.
Характер на дъното: Полегато спускане до към 4 м достъпно с фидер. По-навътре става към 6 м. Равно и без някакви особености освен едн рязко пропадане на 100тина м от брега.
Риби: Дърти каракуди, шаран, бяла риба понякога, бабушка, уклейка. Редки костури през лятото
Предимства и недостатъци: Основният недостатък са кравите и безумните количества фъшкии. Основно предимство - дърти каракуди по кило и канче излизащи на фидер. На откриването едни пловдивски селяндури пуснаха 20-тина шамандури с по един комбайн на уклейки и натъпкаха сезалов чувал с маломерни сулки.

Продължаваме. Горе описах района между Ешек Тепе (сердният ръкав от изток и горняит ръкав от изток.
Ешек Тепе.
Как да стигнем: По същият начин като до предното място но при дървото цепим в ляво.
Трябва ли ни кола с висока проходимост: Препоръчително е.
Може ли да закъсаме: Да, особено ако завали.
Рискови места: Баирите и коловозите.
Характер на дъното: Дълбок ръкав със стръмни брегове. Достъпен от брега е само ръкава.
Риби: Бабушки, каракуди, уклей, уклейка, костур, бяла риба, сом (по слухове), шаран (вадил съм от кило до 2 на директния)
Предимства и недостатъци: Това лято беше пренаселено.

Продължаваме. Брега между Ставре Димитрово и Ешека. (между южният и средният ръкав)
Как да стигнем: На 2-я баир след Дъбовец вземаме асфалтовият път в дясно.
Трябва ли ни кола с висока проходимост: Не
Може ли да закъсаме: Много трудно. Ако не се внимава се чупят картери.
Рискови места: Пътя е частично ремонтиран. След ремонтираната част започват изненадите. Пролетта в Ставре Димитрово имаше една изключително неприятна локва.
Характер на дъното: Полегато към Ставре Димитрово и стръмно покрай ръкава на Ешека. Любимо място на много шаранджии.
Риби: около ешека съм ги описал, към Ставре Димитрово не съм ловил поради това че не съм фен на арматурата.
Предимства и недостатъци: Лесно достъпно и почти винаги се намира място за още един лагер. Изключително мръсно и шумно. На Ешека има едно място (изисква провиране през гората), където на 4 метрова дълбочина има площадка и после пак става дълбоко. Ако ви се ловят тлъсти баби в спортно темпо - заповядайте.

Забележка. Нивото на язовира играе както си иска, или по-точно както си искат тея дето управляват каскадата. Расказвали са ми как забиват въдиците на телените стойки изправени, напиват се и на сутринта виждат само върховете да стърчат от водата. Аз самият съм виждал язовира да спада или да се качва с един метър за час и половина. Тогава рибата си дава почивка. При пълнолуние като че ли също не се лови като хората. Дълбочините са при нормално максимално ниво на язовира (ненормално високото залива Ставре Димитрово) Ако ще ловите на фидер или на плувка - белият червей е напълно достатъчната стръв.
П.С. Уважавайте колегите си. Минаването с дълбокогазещи воблери на 50 м от брега не е додра идея. Чалгата, пиянските викове, изстрелите и пиратките също. Гледката ха купищата боклуци по брега не е особено приятна. Ако нямате място - поне съберете това което гори и го изгорете. За останалото все ще ви се намери място в колата да го закарате до близките контейнери.

И за десерт:

Устието под Бориславци:

Изображение

Изображение

За 2 часа - толкова.
Изображение

Дърта каракуда, малко под горното ръкавче:

Изображение

Пак там:

Изображение

Улова на половинката:
Изображение

Есенни костури:
Изображение

Пролетни баби:
Изображение

И така...
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Благодаря ти, определено имаше нужда от темичка за този язовир! 8)
А информациятя може да ми е от полза съвсем скоро, понеже с компанията трябва да избираме място за едноседмичен релакс в началото на октомври... :wink:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
mipower
Мнения: 497
Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 22:32
Местоположение: Стокхолм,София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от mipower »

Браво за старанието,предполагам,че няма да ти е проблем да напишеш и колко са километрите от София до възловите места :D
-Ти оптимист ли си?-Не,аз съм си обикновен човек...
http://www.vbox7.com/play:1b55e605
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

mipower, около 300 км, може би малко по-малко.
Майсторе, ей сега се връщам от там, положението тегаво. Костури на джиг - колко щеш, ама останалата риба се ската.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Мнение от sestrata »

Тъй като и аз се връщам от там, само да добавя нещо пропуснато. Язовирът е пълен с кефал. На спининг и тролинг се ловят добри мерни кленове 30-40 см. Средният размер на костура е около 25 см, излизат епизодично и по 30-35 см. Придържа се в близост до брега където има пояс от водорасли и дребни рибки. Успешно се лови с тежки въртящи блесни №2 тип аглиа лонгкаст, 14-18 гр тейл спинъри, цикади и туичингови воблери 3-4 см.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
valkodav
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Яну 27, 2010 18:35
Местоположение: свиленград

Мнение от valkodav »

ами и аз да помогна малко патят който е от сеноклас е много каменист
и нее за предпочитане сас леки коли за мен е много зле най добре е по вода
stoyko
Мнения: 113
Регистриран на: Чет Юли 23, 2009 7:51
Местоположение: svilengrad

Мнение от stoyko »

Че кво прайш чак в Сеноклас бе :) -от наша страна има супер места .Да нямаш баба там? :lol:
стара риба нема
valkodav
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Яну 27, 2010 18:35
Местоположение: свиленград

Мнение от valkodav »

ами нямам баба но обикалям доста по вода и по суша
и горе долу сам запознат сас терена
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Мнение от vihren »

всичко е разяснено перфектно но ако може някой да продължи темата и за тясната страна на язовира :wink: ..............ще е супер :P
bessi
Мнения: 171
Регистриран на: Чет Окт 04, 2007 7:04
Местоположение: Хасково

Мнение от bessi »

За там можеш да питаш Емо и Краси - в подробности. :)
"Отивам на риба" е начин на мислене!
stoyko
Мнения: 113
Регистриран на: Чет Юли 23, 2009 7:51
Местоположение: svilengrad

Мнение от stoyko »

Какво искаш да знаеш за тясното :?: Питай :?:
стара риба нема
jan7712
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 20:00

Re: Язовир Ивайловград (also known as Ардата)

Мнение от jan7712 »

колеги дайте предложени за някое местенце след митничарското селище за бивак и да може да се слезе с кола .Ще търся шаро и евентуално някое амурче
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Язовир Ивайловград (also known as Ардата)

Мнение от Майстор Саки »

fori написа:Забележка. Нивото на язовира играе както си иска, или по-точно както си искат тея дето управляват каскадата. Расказвали са ми как забиват въдиците на телените стойки изправени, напиват се и на сутринта виждат само върховете да стърчат от водата. Аз самият съм виждал язовира да спада или да се качва с един метър за час и половина. Тогава рибата си дава почивка.
Изключително важен момент. Както практиката показа, вземането на тази "подробност" предвид може да ви спести по няколкостотин километра в двете посоки. :mrgreen:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
kalichin
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 20:20
Риболов: От всичко по малко
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път

Re: Язовир Ивайловград (also known as Ардата)

Мнение от kalichin »

Здравейте,колеги!
Виждам ,че темата е доста стара,но все пак да попитам.Преди година се случи да пообиколя само като турист покрай тоя язовир и направо се влюбих в това , което видях.И все ми е в главата - дали няма място ,където човек може да отседне на брега / бунгала ? / и да е подходящо за спускане на лодка във водата. Ако някой може да помогне с информация, ще съм много благодарен.
На слука!
plamen57
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Юли 06, 2014 22:06
Риболов: спининг,шаранджийски
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Язовир Ивайловград (also known as Ардата)

Мнение от plamen57 »

под Малки воден е удобно за сваляне на лодка имаш каменисто дъно виж картата

само внимавай в плитчините че има останали дървета някои под други се показват над водата по целия залив пред малки воден

https://www.google.bg/maps/@41.6657961, ... a=!3m1!1e3


аа и под самото село има вили под наем през тях минава и пътя за язовира
Публикувай отговор

Обратно към “Маршрути”