яз. Ковачица (общ. Лом, област Монтана)

Риболовен атлас на водоемите в България.
BookerT
Мнения: 422
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 20:03
Местоположение: София

яз. Ковачица (общ. Лом, област Монтана)

Мнение от BookerT »

С няколко реда и няколко снимки искам и аз да допринеса за тази фантастична идея, която се роди в форума и се надявам да има мнения , които ще допълнят информацията за този язовир.

Местоположение : Язовирът се намира в Северозападна България, непосредсвено до едноименното село, което се намира на десетина километра от гр. Лом и на 15-20км от Козлодуй. Моята отправна точка към язовира е село Мокреш, в което често гостувам на бабата и дядото. От него по пътищата с асфалт е около 23км, а през черните пътища около 12 км. Язовирът се намира на около 5 км от река Дунав.

Особености : Язовирът е платен като за спортен риболов е отделен десният ръкав( северният). На него се намират и двата фургона. Условията тази година се утежниха и се плаща 3 лв. на пръчка, като рибата не се заплаща, не е разрешено вкарването с лодка и пренощуването по бреговете на язовира. Миналата година се раазрешаваше пренощуване и за 3-те лева можеше да се лови с две пръчки , а по някога и с три. Язовирът е доста голям, като не се пълни от река, поне така са ми казвали, водата е изключително чиста, като за полски водоем и дори кристална. Не се дава да се лови в южния ръкав и на стената( има сники надолу).

Арендатори : Изключително неприятни хора, особено жената( мъжа е пичага), супер тъпаци, които не разбират грам от бизнес и развиване на спорта, а основната им цел е да си използват другата част от язовира за стопанси риболов. Продава се и риба на самия язовир. Те са най- неприятната част от картинката.

Видово разнообразие : Таранка (каракуда), деверига (платика), бобой (костур), як балък ( бяла риба), червеноперка ( бабушка), уклей, слънчак, попчета и разбира се шаран и толстолоб.
Таранката е много и ако имаш ден можеш и ркорди да се правят, като има парчета над кило,но средният размер е около 500гр. (е има и по-малки)
Изображение

Платиките ,хванати от мен са малки,
Изображение
но съм виждал от мрежата да изкаравт поне 3-килограмова платика.
Бяла риба също се намира
Изображение
хващат се сулчета дори на червей, но разбирасе се пускат веднага.

Костурите, уловени от мен никога не са били трофейни, номоже и да има.
Шарана - само слушам за него, но пък и не ссъм го търсил целенасочено.
Другите видове са ясни- има си ги прилично.

Особеноси на дъното Цялото е покрито с водорасли и за лежане на дъното и фидер не може да се говори.

Предпочитана стръв : Най- вече торен червей и жито, разбира се царевичка и рибки от водема за хищника.

Места : Целият северен ръкав от фургона до края и от другата му страна, където е супер обрасло през лятото. От облагородената страна има лека тревичка и всички места са почти равностойни като дъно , релеф и извадена риба.

Малко снимки от позволения за риболов ръкав:

Това е края на ръкава
Изображение

Това е средата на ръкава
Изображение

Поглед на другата страна
Изображение

Малко снимки от местата, където по принцип не дават да се лови ( не че има повече риба, просто има мрежи там)
Тове е началото на другия ръкав
Изображение
Изображение

Ето я и стената
Изображение

Тази горичка разделя двата ръкава
Изображение

И една на залез слънце
Изображение


В заключение голям язовир, има риба и то разнообразна, тегави финансови условия за селски язовир (дето събота съм само аз на него) и тъпи арендатори , но там пък съм правил запомнящи се улови на каракуда.
Изображение
Еми това е от мен, надявам се да съм помогнал.

П.С.
Знам със сигурност , че и Стефко от форума може да добави своите наблюдения.
spider4owe
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Апр 19, 2010 1:12
Местоположение: Montana
получил Браво: 2 пъти

Мнение от spider4owe »

само да попитам това Горна или Долна Ковачица е ? :wink:
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Да обновим малко инфото. До колкото разбрах арендаторите са се сменили та вече крещящата откачалка я няма. Но заедно с тях и всички митове за риби в язовира изчезнаха. Тотално измрежен водоем. За последно бях 2008 на него с очите си видях как изваждаха и последните шарани от водата. Тогава можеше да се лови на стената и направих приличен риболов на бабушки и редки платики. За мен този водоем е отписан като място за риболов освен ако не съм някаде по този край и няма къде другае да отида.
Публикувай отговор

Обратно към “Маршрути”