Примамки за едри распери

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Димитър Тодоров »

Д-р Флекс написа:Като го гледам, поведението му е на подповърхностна примамка тип уокър /subwalk/?

Точно определение! Позволява доста творчество с ръката, 7см/16 грама.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Д-р Флекс »

Димитър Тодоров написа:
Д-р Флекс написа:Като го гледам, поведението му е на подповърхностна примамка тип уокър /subwalk/?

Точно определение! Позволява доста творчество с ръката, 7см/16 грама.

Мерси, Митко. Неслучайно, гледайки го на снимка, си го оприличих на Water Monitor-a на Jackall... Този "тих" вид събуок са убийствени примамки. На WM имам буквално всички видове хищни риби, които съм търсил с него - щука, бяла, костур, вкл. и един нетърсен сом :D. Никога не съм ловил на Дунава, но от Лоди Коцев знам, че е също и убиец на распери. Явно Христо се е справил отлично с този "Аспарух"... което не е изненадващо, де... :D
Аватар
Stefko
Мнения: 1361
Регистриран на: Нед Май 29, 2005 9:31
Местоположение: София/Видин/
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Stefko »

Ако позволите ще кажа и аз 2 приказки за "Аспарух" ;)

По стечение на обстоятелствата имам няколко бройки от него, от различните периоди на производството му. :) Воблерът категорично е претърпял много изменения, както във формата и техническите си характеристики, така и по отношение на ползваните материали, боядисването и външната защита... Но Христо е успял с тези изменения само да надгради иначе неизменната висока резултатност на примамката (поне за Дунав отдавна е на 1-во място в кутията ми).
Без да претендирам, че притежавам кой знае какъв богат арсенал от расперови примамки аз лично трудно мога да сравня успехите на Аспарух с тези на други мои воблери. От моя гледна точка - задължителен воблер в арсенала на всеки спинингист - распероловец :lol: :!:

Поздрави! :fish4:
Не задавай въпроси, на които не си готов да научиш отговорите!
boyko
Мнения: 105
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 22:51
Риболов: спининг
дал Браво: 5 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от boyko »

Asio написа:Ах тиии ... Аплодирам те отново. Сребристи в тази габровска пералня си е сериозен пилотаж.
Нерде Ямбол , нерде..."габровска пералня"...
Аватар
Ilian70
Мнения: 1718
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2095 пъти
получил Браво: 2530 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Ilian70 »

boyko написа:
Asio написа:Ах тиии ... Аплодирам те отново. Сребристи в тази габровска пералня си е сериозен пилотаж.
Нерде Ямбол , нерде..."габровска пералня"...
Може би колегата прави паралел между буйните, пенливи води на красивата Тунджа и тепавиците на етнографски комплекс Етъра, който както знаем се намира непосредствено до Габрово. :D
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Leo »

Здравейте момци,

Спининга по Дунава е трики нали :wink:Много трева,много нещо.Примамките не работят,зеленяка ти къса нервите.Изобщо,мисията невъзможна.
Да,ама не :)Може да намериш място,където водораслите,не са чак толкова много.Може да подбереш и примамки,които да работят в зеленчуковата супа,поне десетина метра.
Остава само,рибите да се появят точно на това място,и да са достатъчно близо,за да не правиш проводка от 60-70 мета и да изкарваш по бала сено на всяко мятане :)
Тия условия май комплицираха работата :D

От доста време имам уговорка с един съученик,да пошетаме по Дунава,но в друг вилает.
Щеше ми се да отложим приключението за след периода на големия тревотек,но той се изтърси с натоварена до пръсване кола пред дома и ме принуди да метна въдицата и два сака вътре :D
Пристигнахме,разпънахме бивака и се заехме да смучем бира под навеса.Посмукахме,заразказвахме стари истории,спомняхме си случки и простотии и пак смукахме бира :D По едно време ме засърбя ръката и сърцето да размахам въдица по тия непознати пясъци.Обикалях два часа по плиткажа и се забавлявах с различни примамки и мишлета,но ония,които исках,не успях да намеря :(
Изображение

Върнах се в бивака,само за да установя,че смукането продължава с пълна сила.Поогледах реката,помислих, и реших да се инсталирам на едно място.Просто ми се стори невъзможно да не дойдат там на свечеряване.
Дойдоха.Тупалки.Първите три ги отървах.Преследват примамката,вдигат яка вълна,почукват я,но са подозрителни.Малко трева по воблера и няма атака.Сложих Хевито,бърза,равномерна проводка,на моменти с дълъг рязък туич,за да разтоваря малко от тревата.И хванах следващите три.Снимах само единия,че пиршеството приключваше,и от бивака се провикнаха,че щяла да идва някаква Петя,дето въртяла страшни прахосмукачки :D
Изображение

Петя не дойде :) Но пък набора и едно момче от близкото село се насвяткаха здравата.Аз го карах по полека,че ония трите,изпуснатите,не ми даваха и мира.
На сутринта,в пет и половина пиех кафе на точката и се канех зловещо на аспиусите.Изглежда,че и те се канеха на уклеите,защото влязоха със страшна сила в периметър от десет,петнайсет метра около мен.Ама какви риби само :shock: Плених цяла глутница речни вълци :) От зор,коремната халка на Хевито се отвори и изкриви,но продължих без да я сменям.Че не знам,колко ще продължи представлението.И съответно,бях наказан за тая аматьорска грешка.Як удар,невероятна борба,почти победен противник и една чудесна риба отнесе тройката и направи на гъз халката.
Изображение

Изображение


Изображение

Прибрах се в лагера,само за да установя,че пияниците са пропуснали сутрешния цирк и вероятно ще пропуснат и вечерния.Ракията марка "млад покойник",не прощава :)
Цирк обаче нямаше.Нито една риба.Там където снощи и сутринта се състоя вакханалията,не влезе нито една риба.Лекувах раните си с повечко ракия,бира и каквото се сетите и на сутринта по тъмно, пак там.Водата бяга яко.Само ми развали забавлението.За около час разбрах,че тук вече няма да дойде никой.
Но Те,все ще дойдат някъде.Някъде се оказа на сто метра по надолу,където нямаше нищо особено.Чакъл,миди и половин метър вода.Изпуснах сутрешния цирк,все пак успях да хвана края му :)

Едно воблерче на Има,спаси положението и бях възнаграден със много зрелищни атаки в плитката вода.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Тъй като митичната Петя Дълбокото гърло не дойде,навих набора да ме докара до Никопол за среща с една местна прахосмукачка,да заредя продукти и разбира се да се похваля.Продуктите са в кашона,прахосмукачката е пълна и с разпуснати нерви и ясна мисъл,се отправям пак натам да хвана вечерното представление.

Поздрави
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Д-р Флекс »

С две думи - да не те мислим! :D
pav4o79
Мнения: 136
Регистриран на: Съб Ное 16, 2013 15:40
Риболов: Spining time
дал Браво: 100 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от pav4o79 »

Само адмирации , блестящо поднесен репортаж .
Уникален си Баце , цепиш мрака .
Пожелавам ти само огроооомни Аспиуси .
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Itso »

... и прахосмукачки "Тайфун".
С нежни имена.
Спининг клуб "Абичи"
Секция "Тежък джърк и тежък рок"
Аватар
evil
Мнения: 110
Регистриран на: Пет Сеп 06, 2013 7:24
Риболов: все повече спининг
Местоположение: Русe
дал Браво: 33 пъти
получил Браво: 197 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от evil »

:tup: LEO само с главни букви! Велик както винаги. Благодаря.
boyko
Мнения: 105
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 22:51
Риболов: спининг
дал Браво: 5 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от boyko »

Ilian70 написа:
boyko написа:
Asio написа:Ах тиии ... Аплодирам те отново. Сребристи в тази габровска пералня си е сериозен пилотаж.
Нерде Ямбол , нерде..."габровска пералня"...
Може би колегата прави паралел между буйните, пенливи води на красивата Тунджа и тепавиците на етнографски комплекс Етъра, който както знаем се намира непосредствено до Габрово. :D
Може би...ама Тунджа тогава беше такава БОЗА,че всяко сравнение с тепавиците...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от babydoctor »

Лео, радвам се, че те видях на живо, репортажът ти е страхотен. То и мериоприятието си беше такова, де. Васко, на Ханово беше с 15-20 см. по-малка от май месец, ма си кълвеше на тренировките. ние, Алековата група, по изконна традиция, изловихме бая риба на тренировките и се капотирахме на състезанието, затова отсвирихме втория кръг и щипнахме към Марица, където аз и Алеко хванахме по една педарка, а малкия една бяла риПка. После и на Тополница, ма там греда...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
evil
Мнения: 110
Регистриран на: Пет Сеп 06, 2013 7:24
Риболов: все повече спининг
Местоположение: Русe
дал Браво: 33 пъти
получил Браво: 197 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от evil »

Събуждам се рано, щото си легнах късно. Или щото само риби ми плуват из главата. Водорасли, та водорасли, по-добре да проверя едно закътано местенце, може да са паднали долу и да прилъжа някоя щука. Изстрелях се и в 5.30 бях на мястото, готов със закачен воблер и подсигурен с дебел фк повод за острите зъби. Все още е тъмно и първото замятане ме отчая. Водораслите не са паднали, а са много повече, но пък вода почти няма. Разбрах, че с голи тройки няма смисъл да хвърлям и реших да сложа 12см рибка Fiiish, с най-леката глава. Оказа се успешен избор, водорасли имаше само на карабинката и то след няколко замятания. Ама риби нямаше. Взе да съмва, а никакъв заход. Оставих заливчето и се преместих към един бързей. Течението носеше още повече треволяк, но примамката е страхотна и рядко се закичваше. Мина 6.30 и никакъв живот. Всъщност беше пълно с облез и се плашеше от примамката, пръскайки се във всички посоки. Както си седях на един камък и обмислях къде да се преместя и реката завря. Ама какъв заход само! Едновременно по 5-6 бухвания, дребосъка хвърчи във всички посоки, хищника го набива в самия бряг. Нямах време за размисъл и както бях седнал, заметнах сред ятото. Удар върху силикона и капо. Второ замятане, пак удар, пак капо. На третото замятане, някой сгъна примамката като макарон и опашката се закачи на куката, но нямаше риба. Расперът атакуваше без притеснения 12см. силикон, но удряше отдолу и офсетната кука не ми помагаше. Работа само за воблерче, но с тези треви, играта му е обречена. Трябваше ми примамка, която да е атрактивна в момент на приводняване, почна ли да навивам с макарата, гирляндите са готови. Спрях поглед на sinuoso 17,5gr и бързо я закачих, направо след дебелия повод. Расперите бяха забавили темпото, но тъкмо сложих клатушката и подкараха с нова сила. Заметнах в средата на "врящото гърне" и не можах да преброя до две. Някой от глутницата вълци грабна примамката и се засили към най-силното течение. Обаче беше мой.

Изображение

Погледнах с усмивка, как се беше закачил и първото което си помислих беше - Господ здраве да му дава на Синан за допълнителната тройка и много риби да лови! Реших да снимам рибата, забавих се с откачането и купона свърши. Рибите се оттеглиха, както бяха дошли. Остана само удоволствието, въпреки че 57см. не е рекорд, но мисълта за правилно подбраната примамка в точното време и място "дава крила-а".
Поздрави и късмет
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Милен Динков »

Браво!
Поздравления за успеха.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Leo »

Здравейте момци,

Колко начина има да измъкнеш сребристите от супата :roll:
Еми доста,бих казал :) Ето един :wink:
Намираш ги къде седят през деня.Мяташ точно там и атакуват още с приводняването.Преди да се е напълнила примамката с водорасли.
Трябваше ми час за да намеря къде кротуват.Нищо не показва,че там има риби.Освен,че като падне примамката,водата завира :)
Търсенето ми продължи повече от риболова :( Рибарите които ме закараха,тръгнаха да се прибират и ме забраха баш когато намерих глутницата :(
Само ,че аз няма да мога да спя :) и утре,още по тъмно,ще съм там.

Изображение

Изображение

Изображение
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”