Примамки за едри распери

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
kaleeff
Мнения: 558
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 10:10
Риболов: Спининг
Местоположение: София/Монтана
дал Браво: 167 пъти
получил Браво: 39 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от kaleeff »

Другарю sestrata,

Много липсваха твоите репортажи! Рай са за окото! И поздравления за улова!
Аман от манекене...
красимир880809
Мнения: 23
Регистриран на: Съб Май 02, 2015 21:41
Риболов: spining
Местоположение: Русе
дал Браво: 306 пъти
получил Браво: 131 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от красимир880809 »

Samurai. 70mm
77см.
...
20170914_135912.jpg
20170914_135912.jpg (319.05 KiB) Преглеждано 5721 пъти
20170914_135418.jpg
20170914_135418.jpg (244.67 KiB) Преглеждано 5721 пъти
20170914_135414.jpg
20170914_135414.jpg (166.07 KiB) Преглеждано 5721 пъти
20170914_135905.jpg
20170914_135905.jpg (232.95 KiB) Преглеждано 5721 пъти
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 863 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Daniel Defoe »

---------
Попаднах на "нов модел" расперска примамка, която все още не се продава у нас. Воблерът се казва Siek-M Siga и е от тази година.
Предлага се в 20 цвята :shock: , а размерите са както следва:

- 6 см (6 гр.)
- 7 см (9 гр.)
- 8 см (11 гр.)
- 9 см (14 гр.)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от yuri todorov »

Добро утро!...
Има и други полски, от години.


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
asp-erman
Мнения: 275
Регистриран на: Пон Окт 20, 2008 21:37
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Примамки за едри распери

Мнение от asp-erman »

Копие на трила. Само дето има повече разцветки
Ако ученика е готов,учители се намират!
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от searnox »

Привет, колеги!

С оглед наближаващия сезон да запитам - някой има ли опит с тези примамки:

Fiiish Power Tail Размери много от 30, 38, 44 и 64мм, грамажи разнообразни.

Изображение
Аватар
Ilian70
Мнения: 1714
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2087 пъти
получил Браво: 2529 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Ilian70 »

searnox написа:Привет, колеги!

С оглед наближаващия сезон да запитам - някой има ли опит с тези примамки:

Fiiish Power Tail Размери много от 30, 38, 44 и 64мм, грамажи разнообразни.

Изображение
Имам известен опит със споменатата примамка. Лови распери. При мен само дребни, но сигурно субективният фактор оказва влияние. :D
Ако приемаш съвети - след като придобиеш примамката, задължително смени куката с нещо свястно! Оригиналната е правена от медна тел.
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re:

Мнение от Димитър Тодоров »

Stefko написа:Имам само 1 единсвен распер над 2 кг. хванат на спининг (преди >10г.). Място - р. Дунав (Видин); Време - Октомври, към 6 сутринта; тактика - никаква, клъвна на първото замятане :oops: ; примамка - бяла Мепс 2
Тая риба ми е пълна загадка :roll:

Ехее,Стефко,..как лети времето.. :lol:
Видяхме с теб распери през годините, но така и не разбрах едрите (над 4 кг)
с какво да ги ловя? :roll: Или да залагам на максимата от количество към качество
и да се надявам ,че ще ми дойде някой такъв между останалите? :mrgreen:

Според мен, едрите распери рядко са между останалите, между "стандарта" (от мишки до
две кила) . Те обитават по-други води и ловуват по-различно. Следователно и
ловеца на добри распери трябва да избягва "стандартите",ако иска да среща
по-често трофеи.

По-здрави и наслука,
:fish15:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Ilian70
Мнения: 1714
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2087 пъти
получил Браво: 2529 пъти

Re: Re:

Мнение от Ilian70 »

Димитър Тодоров написа:Според мен, едрите распери рядко са между останалите, между "стандарта" (от мишки до
две кила).
Това предположение ли е, или заключение?
Димитър Тодоров написа: Те обитават по-други води и ловуват по-различно. Следователно и
ловеца на добри распери трябва да избягва "стандартите",ако иска да среща
по-често трофеи.
От твоите уста изглежда някак мистериозно - сигурно са по- към румънската част... :) Предвид обитанието, необходимо ли е ловецът да има лодка, за да хване нещо извън стандарта?
Как по-различно ги ловиш?
Не се опитвам да се заяждам, просто намирам нещо недоизказано в постинга ти. Ти си човек, който се опитва да приобщи риболова към точните науки, а моето мнение е, че чарът му е точно в това, че има някаква неопределеност в системата.
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Димитър Тодоров »

За мен е "обосновано предположение". Обосновано, защото имам достатъчно "стандартни" распери,
а измежду тях все още нямам 4 килограмов екземпляр. Предположение,защото знам,че все пак
се случва понякога.Виждал съм ,макар и рядко, риби над 5-те кг да се появяват в стандартни условия,
но те ловуват сами. Расперите по кило-две ловуват по няколко ( в заход ), а големите риби
над 4-те килограма ,които съм наблюдавал (на повърхността или уловени от други риболовци)
винаги са били сами.

Лодката е средство,което в последните години ,според мен,дава силно предимство.
За кратко време можеш да обходиш повече и различни места.
Реката е твърде ограбена откъм всякакви риби,не само откъм трофейни, и за да ловуваш
ефективно е разумно - 1) да са ти достъпни трудни места с по-малко преса ; 2) да имаш
актуална информация за активни риби от собствени наблюдения или други риболовци.

"Неопределеността в системата" е за хора,които имат време за губене. Аз излизам,защото обичам
да ловя риби и искам да ми кълват. За предпочитане повече и по-дебелички. :) Затова познаването
на характера на рибите, на Реката, и на връзките помежду им, е предимство.

Мисълта ми бе, че темата силно се измести от разговор за примамки за едри распери
в обикновена хвалба за придобивки или с поредната "стандартна" риба. За мен това е загуба на
време и не ми харесва. И недоволствам с надеждата,че току-виж, на сцената се появи някой
майстор на спорта и сподели за неговата адекватна, оригинална ,доказала се в боя примамка
за едри распери. Пък била тя,ако щеш и "просто"парче желязо.

Такъв съм си, непоправим оптимист и вярвам в чудеса. :D
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 479 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от 1608 »

Димитър Тодоров написа:За мен е "обосновано предположение". Обосновано, защото имам достатъчно "стандартни" распери,
а измежду тях все още нямам 4 килограмов екземпляр. Предположение,защото знам,че все пак
се случва понякога.Виждал съм ,макар и рядко, риби над 5-те кг да се появяват в стандартни условия,
но те ловуват сами. Расперите по кило-две ловуват по няколко ( в заход ), а големите риби
над 4-те килограма ,които съм наблюдавал (на повърхността или уловени от други риболовци)
винаги са били сами.

Лодката е средство,което в последните години ,според мен,дава силно предимство.
За кратко време можеш да обходиш повече и различни места.
Реката е твърде ограбена откъм всякакви риби,не само откъм трофейни, и за да ловуваш
ефективно е разумно - 1) да са ти достъпни трудни места с по-малко преса ; 2) да имаш
актуална информация за активни риби от собствени наблюдения или други риболовци.

"Неопределеността в системата" е за хора,които имат време за губене. Аз излизам,защото обичам
да ловя риби и искам да ми кълват. За предпочитане повече и по-дебелички. :) Затова познаването
на характера на рибите, на Реката, и на връзките помежду им, е предимство.

Мисълта ми бе, че темата силно се измести от разговор за примамки за едри распери
в обикновена хвалба за придобивки или с поредната "стандартна" риба. За мен това е загуба на
време и не ми харесва. И недоволствам с надеждата,че току-виж, на сцената се появи някой
майстор на спорта и сподели за неговата адекватна, оригинална ,доказала се в боя примамка
за едри распери. Пък била тя,ако щеш и "просто"парче желязо.

Такъв съм си, непоправим оптимист и вярвам в чудеса. :D
Приличаш си от снимката :tup:
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
Аватар
Ilian70
Мнения: 1714
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2087 пъти
получил Браво: 2529 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Ilian70 »

Димитър Тодоров написа:..."Неопределеността в системата" е за хора,които имат време за губене. Аз излизам,защото обичам
да ловя риби и искам да ми кълват. За предпочитане повече и по-дебелички. :) Затова познаването
на характера на рибите, на Реката, и на връзките помежду им, е предимство...
Самият факт, че не си хванал риба над четири килограма, говори сам по себе си, че "неопределеност в системата" съществува. :D
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от pux »

Димитър Тодоров написа:Самият факт, че не си хванал риба над четири килограма, говори сам по себе си, че "неопределеност в системата" съществува. :D
:) Според мен е вън от съмнение, че такива риби (над 4 кг.) съществуват, макар и да не са много. Също не се съмнявам, че те имат строго определено поведение - веднъж в рамките на вида и втори път в рамките на специфичната подгрупа към която принадлежат. Т.е. ако има "неопределеност в системата", то тя се свежда до слабото познаване на споменатите особености в поведението. Трудно ми е да допусна, че всяка едра риба действа сама за себе си, при това различно от останалите и на всичко отгоре с общата характеристика да не кълве :). От друга страна такива риби се ловят - в други реки и други страни :wink:. Специално за Дунав - имам познат, който всяка година хваща такива риби от брега, на специфични места, които е открил. Според него, ключови за успеха са 2 неща - пределна дистанция (над 70-80 м.) и непозната примамка, като последната много бързо става неактуална и се налага да се търси нова :). Доколкото много малко неща могат да бъдат пратени на подобно разстояние, изборът на примамки е силно ограничен ...
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от b_lomsky »

Примамката Fiiish power tail не е за едри распери. Ползвам я често и всичките риби са дребни.



Досега в темата стана ясно, че системния подход в дунавски условия включва :
- поне 10см. примамка
- подаването й близо до дъното
- наличието на корени, драки, препятствия с др. думи гробище за примамки :(
- настойчивост и упоритост/ както на колегата от пъстървовия подфорум, който преследва само едри риби/ в противен случай уловът ще има случаен характер
- лодката помага значително

За далечните дистанции – може да се опита. Лично аз съм скептичен, а и като чуя за 80 метра почва да ме боли глава :D
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от babydoctor »

Абе не знам - аз съм хващал, т.е закачал 4-5 5+ килограмови распери, замятайки на 40-50 м. на пристанището на Д. Цибър. Обисновено атаката е при пропадането, на 1-1.5 м. дълбочина. А по принцип мятам за щука, бяла или сом, затова лазя по дъното. Ма тоя дзвер като се закачи, или влачи към дъното, или изскача като пъстърва и тръска глава, при което се и откача, колкото и да го натягаш...Абе, красота...Но винаги кълват извън захода на 1-2 килограмовите разбойници, които идват на ята и попиляват уклея, чува се как го джвакат, като го хванат, а оцелелите се пръскат на метър и нещо по брега, подскачат, за да се върнат и моментално се набиват под камъните. След 2-3 такива атаки вече няма какво да се гони, та расперите си бият камшика нагоре, а уклеите пак се вдигат нагоре, където им е храната. И това безпощадно периодически се повтаря, голямо зрелище. Сега се сетих, един 5+ распер изчоплих и от дъното на няма и 20 м., но го смятам за по-скоро изключение, освден ако е ловувал попчета. Е и него го изпуснах, де...Според мен заглавието на темата е грешно, не примамки, а начини трябва да се обсъждат - примамките няма как да ги селектират, всичките налитат на всичко. Разбира се, когато търсиш само едри распери, трябва да си подготвен и за едри капота. Абе, не е тъпа риба. То тъпа риба няма, де...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”