Примамки за едри распери

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 862 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Daniel Defoe »

Доста уловиста примамка :tup:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
3.14
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Сеп 26, 2016 13:39
дал Браво: 1 път
получил Браво: 26 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от 3.14 »

Да колега,уловиста е.И Салмото и то така :)

SAM_7299.JPG
SAM_7299.JPG (371.81 KiB) Преглеждано 7855 пъти
SAM_7310.JPG
SAM_7310.JPG (235.91 KiB) Преглеждано 7855 пъти
SAM_7314.JPG
SAM_7314.JPG (237.9 KiB) Преглеждано 7855 пъти
Аватар
karidata
Мнения: 1126
Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 15:16
Риболов: spinning
Местоположение: Бургас
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 829 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от karidata »

Браво колега.На каква проводка те взе на салмото.
Ходене му е майката.
http://www.starividri.org/
nasko831
Мнения: 88
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 22:36
Местоположение: plovdiv
дал Браво: 69 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от nasko831 »

Едно не лошо попадение на salmo wave 9 см.
IMG_9671.JPG
IMG_9671.JPG (353.71 KiB) Преглеждано 7469 пъти
Имам снимка с примамката в устата, но не е много лицеприятна. Иначе рибата си плува обратно в добро здраве.
Както каза Митко Тодоров - "равномерно, средно темпо" и при мен дава най - добър резултат. Лети като куршум и седи добре в по бърза и бурна вода. Малкият 7см hbl ми е фаворитът, но на него все още нямам риби за тази тема, иначе си го хапват доволно. Впечатленията ми до момента - имам успех в светлата част на деня до около 18.30, при сравнително бистра вода и ниско ниво . Въпреки само едната тройка 95% от рибите са зашити добре. Това е логично впредвид по бавната проводка.
Ако нещо съм пропуснал ще ме извините, от скоро съм в занаята :)
Аватар
Ilian70
Мнения: 1714
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2087 пъти
получил Браво: 2529 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Ilian70 »

Като за нов в занаята се справяш перфектно, Наско. Поздравления за добрия улов! :tup:
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Веско »

nasko831 написа:Имам снимка с примамката в устата, но не е много лицеприятна. Иначе рибата си плува обратно в добро здраве.
Поздравления за улова и отношението към рибата :tup: Да ти кажа какво направих аз... Все се канех да махна контрите на всичките си воблери, тъй като риби не взимам от години вече и все не го правех....но не от страх, че ще изпускам риби, просто все имам какво да правя и забравям да ги махна. Като отида за риба обаче драмите почват...я дребни риби ще се зашият кофти, я по-едри ще нагълтат бая навътре и какви ли още не ситуации...и стигаме до нелицеприятните гледки. Миналата седмица обаче се сетих за това, а и време имах, та като седнах една вечер с клещите....смачках всички контри. В събота отидох за риба и хванах 3 распера (можеш да ги видиш в дунавската тема), като постигнах 100% успеваемост, тоест реализирах и трите атаки, които имах. Тепърва ще разбера как ще окаже това влияние върху цялостната картинка, но разликата в състоянието на рибите се усети веднага....толкова по-лесно се откачаха и без поражения, което всъщност е важното за мен и беше целта на цялата манипулация. Та....пробвай, току виж и на теб ти харесало :wink:
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4475 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Pike »

Преместих постингите за болежките в темата на empar, където се обсъждат подобни дертове, ето линк към нея:

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 15#p986165

:tup:
esoxx
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 21:09
Местоположение: plovdiv
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от esoxx »

Здравейте колеги, честита новата 2017 година.
Седя си вкъщи болен и без друга работа,освен да зяпам екрана на компютъра и решавам да опиша един от расперските си излети през 2016г.

22 септември 2016г- национален празник и почивен ден, който решавам да запълня с обикаляне по Марица.
Ставане в 10:00, мотаене из къщи и разходка до рибарския магазин, който посещавам не само за пазаруване, но и за обмяна на опит и за разговори с колегите на всевъзможни теми.
Толкова сладък ми беше мохабета, че се завлякох на реката чак в ранния следобед.
Реших първо да потърся кефалите. Обикалях познати места, където предишни години съм имал добра слука. Не ги намерих, докато не стигнах едно място с много висок бряг. Вървях по брега и гледах надолу, където във водата имаше нападали дървета и между тях и стръмния бряг се образуваха тихи места с почти неподвижна вода.
Кефалите бяха именно там. Знаех, че там нямат хващане, но се замислих дали не мога да ги потърся на другия бряг в подобни места. Слязох от високия бряг и тръгнах, наблюдавайки отсрещния. Облових две перспективни места с по няколко замятания и на третото ги намерих.
Схемата беше проста- след замятане, при което воблерът падаше на 20см от отсрещния бряг следваха две придърпвания, дълги и плавни, само с върха на пръчката. На второто придърпване, при което воблерът напускаше тихото място, минаваше над ръба и навлизаше в течението, обикновено следваше удар. Рибите нападаха стръвно с резки удари, единствено кофти беше, че размера не им се отдаваше много. Всички бяха между 200 и 300 грама. Дръпнах набързо седем и после изчоплих още три, като междувременно набодох и подплаших поне още толкова.
С усмивка реших да приключвам на това място. Панталонът от лявата страна на задника ми беше колосан от кефалска слуз. Каквото- такова.
На расперското място, което смятах да посетя, предната вечер хванах два- един 2,5кг и един малчуган около 900гр.
Първо заех позиция, която ми позволяваше да облавям в близост до водораслите на отсрещния бряг. Там обикновено се събира всякакъв вид риба, но не заедно. Случвало ми се е да вадя от там сомчета, кефали, щуки и распери в зависимост от конкретния ден. Любопитен бях какво ще удари сега. Предвид добрата кефалска активност, сложих пак екогиъра.
На третата проводка ме удари- обикновен кефалски удар, само дето рибата нямаше нищо общо с онези малчугани.
Около 1,5кг.
Изображение
След още пет замятания реших да сменя екогиъра с Hamster crank. Лети по- далеч и можех да стигна точка, която не бях облавял.
На второто подаване имах удар, по силен от първия, но рибата беше по-малка.
Около 1кг.
Изображение
Сложих имитация на L minnow66 за три лева, но със сменени куки и халки. На средата на реката имах плавно натежаване.
Невръстно щуче.
Изображение
Започваше да се свечерява и смених позицията. Течението беше срещу мен, като отстрани на основната струя се образуваха водовъртежи- именно там смятах да потърся расперите. Междувременно дойдоха още двама колеги, които застанаха на около 20м от мен.
Водата тази вечер беше тънка, така че сложих малкия воблер от предната вечер- Ecogear MW70s. Започнах да въртя както аз си знам- два до три оборота на дръжката в секунда.
Първият удар- тежък, но бавен, нетипичен расперски удар. Разтресе ме здраво, после остана на място за две секунди- може би е сом- мина през главата ми, но рибата ме опроверга, избухвайки на повърхността, изплю воблера и аз останах като насран. Гледах умно няколко секунди и продължих да замятам.
Вторият удар- тежък, но бавен, нетипичен расперски удар. Рибата се замята тромаво и без особена съпротива дойде до мен. А може би аз бях нервен и превъзбуден и я дърпах здраво.
2,4кг.
Изображение
Снимах рибата, поговорихме малко с колегите и се върнах пак на позиция.
Третият удар- тежък, но бавен, нетипичен расперски удар. Дотук обаче беше приликата с предните два- тази риба беше поне двойно по- голяма от предишната. Добичето подпря глава на воблера, тоест на върха на пръчката ми и с мощни удари на опашката, с цяло тяло над водата, подобно на тарпон, измина около пет метра, пенейки здраво. Бях решил да не охлабвам аванса докато не премине първоначалната съпротива. Когато расперът се потопи под вода, охлабих аванса и в този момент и линията ми се охлаби.....
'' Майка ти да е.а!'' ''Да е.а майка ти!'' , крещях и чумосвах, размахвайки ръце, а колегите ме гледаха учудено......
После се сетих, че не съм си прибрал воблера от водата, набрах с макарата и когато кацна в ръката ми, го вдигнах на фона на небето, за да го разгледам.
С учудване видях, че едното жило на коремната тройка е изцяло изправено, вратът ми почервеня от яд и облещен, започнах пак да псувам....представям си как съм изглеждал отстрани....
Поговорихме малко с колегите, оплаках им се от ''лайняните'' тройки, прибрах се ядосан в къщи, гаврътнах 50гр домашна и си легнах да спя........



P.S.
На следващия ден едвам дочаках да се свечери и пак отидох. Така ме тресеше, че в главата ми имаше само распери. Бях сменил оунърските тройки с VMC и бях напълно готов. На около двайсетото замятане ме удари- този път ударът беше типично расперски- БЪРЗ, тежък и мощен. Пръчката се сгъна моментално. Държах въдицата с длан обърната към небето, с връх ниско над водата, за да прекарам воблера оттам, откъдето искам. При удара контрирах с китка, рибата изплю воблера, пръчката изсвистя и върхът се удари и жестоко се надра в един камък. Причерня ми. Стоях известно време дълбоко замислен върху превратностите на съдбата :D
Оттогава не съм имал расперски удар..........
xxx
ivmech
Мнения: 68
Регистриран на: Пет Авг 14, 2015 6:50
Местоположение: Хасково
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от ivmech »

Но пък разказа е шедьовър ! :tup:
Късмет :fish15:
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 862 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Daniel Defoe »

Нарочно не пуснах мнението си в зимния раздел, но ако се окаже, че съм в грешка, моля, модераторът да вземе необходимите мерки. Благодаря! :tup:

Времето определено поомекна и към момента живачният стълб се е закотвил на 1° C. в столицата!

Заваля и дъждец, чието еднотипно капчукане се нарушава периодично от падането на средно до големи туфи мокър сняг в/у колите, паркирани под сградата!

Почувствах се някак си ... пролетно и в тази връзка, предлагам да кликнете в/у едно от много любимите ми произведения (един вид за фон, докато четете :D ), което прилагам непосредствено след края на това изречение.
Разглеждайки си из интернет пространството и търсейки всякаква информация, касаеща моите любими распери, попаднах на съвсем кратък, но същевремнно интересен материал, който реших да преведа (художествено :mrgreen: ) на нашенски и да го споделя с вас :wink:


Оказва се, че на практика няма спънки (разбира се, като изключвам липсата на распери), които биха попречили на един запален майстор на късата пръчка (демек, спинингист), способен да улови някоя щука в ледените води на реката, да се поздрави с успех, заковавайки и някой аспиус. Просто е необходимо човекът да се зареди с доста повечко търпение :wink:

Изображение

Все още се търси отговор на екзистенциалния въпрос – къде зимуват расперите или дали въобще зимуват :roll:

В периода ноември – март, или така да се каже, още с падането на първите слани, аспиусите, за разлика от белите риби (чиито леговища са сравнително предсказуеми), се покриват някъде из слоевете на водата и улавянето им се счита за изключителен успех и признание :tup:

Изображение

Дори всепризнат експерт в риболова на распери, какъвто е Флориан Лойфер, признава, че до момента не успял да установи със сигурност къде, аджеба, се покриват властелините на теченията през зимния сезон.

Изображение

Макар и доста рядко, но се срещат случаи на закачени распери при риболов на джиг, което показва, че ако спинингистът е достатъчно настоятелен и вложи повечко въображение (нов аранжимент, така да се каже, на „класическата“ джигова проводка), успехът със сигурност няма да закъснее :fish15:

За разлика от бялата риба, която предпочита да се крие в тихите и дълбоки участъци, аспиусът следва да бъде потърсен на преходните зони на границата м/у по-плитките с по-дълбоките участъци с изразено течение и на по-голямжко разстояние от брега 8)

Оптималната силиконова примамка при целенасоченото търсене на распер е с тънко тяло с размери 8-12 см.
Упех може да се постигне и ако са настоява и на безшумен и сравнително малък воблер тип „моноу“ :wink:

Изображение

Аспиусът е риба прекарваща живота си на скорост! Бърз и безмилостен хищник, който властва в течението на реката. Дори и през зимата примамката трябва да се води бързичко, не както през горещите месеци, но все пак бързо. Кълването следва предимно при отскачането на джига от дъното.
Метаболизъмът при рибите е доста забавен през зимата, като расперът на прави изключение и ако през лятото той се храни например няколко пъти на ден, то при темперетура на водата около 2°C той ловува само няколко пъти в седмицата.

Това е и нашият звезден миг :fish15:

Поздрави и много слука през Новата година :11:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Димитър Тодоров »

Моите 5 цента по въпроса със зимните распери. ( Наистина зимни, през януари-февруари, а не тези през ноември.)

Да,напълно възможни са. Иска се доста упорство и свободно време за губене,аз бих заложил на джигови примамки и
слънчеви (обедни) часове от деня. Слънцето е това,което размърдва расперите в студена вода. :roll: :)
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Дарин.ор
Мнения: 61
Регистриран на: Пон Мар 04, 2013 13:44
Риболов: спининг
Местоположение: Свищов
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Дарин.ор »

Местата на които ловуват през лятото, са същите и през зимата. Съобразяваме се с нивото, разбира се! Рибите не са и чак толкова летаргични. Трябва да се работи по въпроса с избора на примамка и начин на водене!
didnik70
Мнения: 103
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:17
Местоположение: русе
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от didnik70 »

Здравейте.
Не съм много запален по риболова на распери(засега :D ),но си мисля че и зимата може да се хванат.
Ето и една случка буквално от 29.12.2016г. :Риболов на джиг на Дунава от лодка.По обед оставихме "дащното" място да си почине и пробвахме нагоре на друг скалист бряг.Тъй-като нямахме клъвване реших да се спуснем на дрейф и да си джигосваме облавяйки целият участък.Съответно аз облавях към брега ,а моят приятел към средата на дунава(където имаше по-плитка пясъчна коса от остров малко по-нагоре по течението).От там имаше поне 6-7 къси и плахи ,но ясно изразени кълванета.За съжаление не реализирахме нито едно от тях,за да съм сигурен,но предполагам ,че бяха распери.
Това ме навежда на мисълта ,че и зимата може да има целенасочен расперски риболов.
Поздрави и наслука на всички! :tup:
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от axel »

Дани,без да чета разни всепризнати майстори,съм хващал распери на реката през всичките зимни месеци-ноември,декември,януари,февруари расперите си кълвят цяла зима,естествено където са им зимните места.Ловят се предимно на силикони. :idea:.....има и някои други важни дреболии.
риболовът е само хоби!
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Примамки за едри распери

Мнение от Димитър Тодоров »

axel написа:.... :idea:.....има и някои други важни дреболии.

Като си казал "А" , кажи и "Б" ??
Щото ключа винаги е скрит в "дреболиите".
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”