Защо не ловим кефал през зимата?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Защо не ловим кефал през зимата?

Мнение от Бат Стан »

Хм, не мога да разбера защо кефалът почти не се лови на спинингови примамки в България през зимата. Не кълве...Същото е положението и с подледния риболов на платика - ловят я в навсякъде, но не и тук. Оня ден се заприказвахме с един колега от Минск, вика - еее, тука си го хващаме яко цяла зима с ворбели и блесни. И снимка ми пусна даже:
[img][img]http://img444.imageshack.us/img444/9545/spining1rw7.th.jpg[/img][/img]

Обясних му, че ако дойде тука, има да си замята като луд и най-вероятно да се капотира. каза, че реката, дето го е хванал, си била река като река - не е карстова, не е с топла вода, абе нормална река с ледена вода през зимата. Тук при нас като се скатае и кълве само на естествена стръв, не моеш го вдигна от дъното.
Аватар
stamen
Мнения: 2268
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 20:11
Местоположение: София, Мусагеница
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 33 пъти

Мнение от stamen »

Кълве, ама плахо и рядко и си трябва късмет. Аз имам хващани кефали декември (единия беше над кило при Чомаковци на Искъра), а пък небезизвестния Жорката Воблера миналата година януари в кучи студ беше гепил пак такъв голям кефал при Враждебна. Но общо взето това са инцидентни риби и целенасочен зимен спинингов риболов на кефал си е малко безмислено...
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Ми незнам що неще, ама не ще.Тая зима(то туй зима ли е)Ходих няколко пъти на Осъма.Излизаха нелоши мъздруги и дребна платика на плувка.Единия път хванах кефал над половинката и един отървах на бял червей.На другия ден голямо мятане падна с блесни и воблери и само едно подгонване от дребно рибе, даже не видях дали е кленче.Всъщност тая работа се повтаря всяка зима ама някак си не си вземам поука.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Не, не ще - втори уикенд се капотирам по Дефилето, а и време, и река си бяха чуднички, не като в София, както ми разказаха. Ама ще продължавам с опитите, ако никой не ми се закачи на воплите за палатка някъде, пак съм там - между Реброво и Черепиш, ще докладвам.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

stamen написа:Кълве, ама плахо и рядко и си трябва късмет. Аз имам хващани кефали декември (единия беше над кило при Чомаковци на Искъра), а пък небезизвестния Жорката Воблера миналата година януари в кучи студ беше гепил пак такъв голям кефал при Враждебна. Но общо взето това са инцидентни риби и целенасочен зимен спинингов риболов на кефал си е малко безмислено...
Точно, че са инцидентни риби, и кълват предимно големи кефали - аз съм виждал такъв изваден на Роман през януари в дост астудено време, докато ние ловяхме скобар на тройка :oops: Но по принцип не е активен. А колегата от Минск твърди, че при тях се лови регулярно - е, не толкова активно като през лятото, но се хваща относително често. Чудна работа...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Станиле, нали правилно съм разбрал, че иде реч за спининг? Щото на стръв по Струма и Искър през зимата си се ловят и то само тупалки, ама чак преди свечеряване.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Az най-късно съм нващал кефал на спининг през ноември по Янтра, тогава кълването е много интензивно, може би защото рибата натрупва запаси за зимата, а и реката по това време ври от поотраснали рибки, излюпили се през април-май. Най-рано съм хващал кефал на 1 април(не е шега:D )
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Мунчо написа:Най-рано съм хващал кефал на 1 април(не е шега:D )
Това казано от габровец... :D Сори за офф-а, ама не можах да се сдържа... :oops:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1960
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 644 пъти
получил Браво: 585 пъти

!!!

Мнение от yuri todorov »

Привет!
Още през миналия век,т.е. преди 2000год.,когато ловях основно кефали- на изк. примамка разбира се,най-добрите ,трофейни екземпляри се хващаха основно през студения сезон ,ноември ,декември даже и януари .Това май е през зимата.Някой колеги които са били заедно с мен на такъв риболов ,знаят за какво говоря.Става дума за риболов само с воблер и на река.Даже доколкото си спомням в сп"Бълг. риболовец"публи кувах материал по темата.
През декември миналата година, проведох няколко излета,на Искър преди вливането му в Дунав,на Осъм между Ловеч и Левски,както и по -надолу , и на Вит, целенасочено търсейки щука.Покрай щуките които се хванаха,улових и няколко добри кефала ,така че мнението ми е че през годините поведението на тази риба не се е променило.Просто рибата се концентрира на определени места и се държи специфично. Когато я намериш и предизвикаш подходящо,кълве и се хваща.Това е.
Поздрави!
muhomor
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Сеп 21, 2005 10:44
Местоположение: Русе

Мнение от muhomor »

Ами кефала, доколкото знам без да съм някакъв експерт, зимата се групира на ята, като само по-едрите екземпляри "кръстосват" сами. Пък и малки рибки зимата почти няма, така че...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: !!!

Мнение от babydoctor »

yuri todorov написа: ловях основно кефали- на изк. примамка разбира се,най-добрите ,трофейни екземпляри се хващаха основно през студения сезон ,ноември ,декември даже и януари .Това май е през зимата.
Браво, но дай повече инфо - некви разлики в сравнение с лятото - аз също зимата ловях трофейни, но на стръв - на блесна имам 7-8 излета по познати места, всичко беше наред, освен капото :D А не е да не съм пробвал различни техники на водене...Това всичкото е за Искърското дефиле, по Чомаковци съм хващал и зимата.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1960
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 644 пъти
получил Браво: 585 пъти

!?!

Мнение от yuri todorov »

То Babydoktor
Лятото е различно.Лови се много кефал-ако го има разбира се .Блесната е по удачната примамка.Ще издам една "тайна":Най-големите риби се ловят на....клатушка.Не съм видял обаче някой друг да пробва да лови кефал на клатушка.В същност най-доброто инфо можеш да получиш и сам, ловейки риба.
Последно промяна от yuri todorov на Пон Мар 12, 2007 21:47, променено общо 1 път.
Аватар
cecko
Мнения: 781
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 10:24
получил Браво: 1 път

Мнение от cecko »

Ами чесно да ви кажа видях колеги хванали огромни кленове по 2-2.5кг. и то тази зима на Огоста.
Аз също съм капо цяла зима. НЕЗНАМ аз ли таз година съм карък, неумея ли си я, ама идва пролет ще се поправим :?
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: !?!

Мнение от babydoctor »

yuri todorov написа:Най-големите риби се ловят на....клатушка.Не съм видял обаче някой друг да пробва.
Аз. Ама не пробвам, ловя. :D За зимата питах, може би не съм упорствал :roll: Ама аз и лятото не упорствам, просто си ги ловя, а зимата не... :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
bobi_karyka
Мнения: 237
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 10:36
Местоположение: Гулянци
получил Браво: 1 път

Мнение от bobi_karyka »

Колеги,едни познати (февруари месец2007)го бяха барнали на река Искър.За няколко дни го потрошиха,на воблери.Обаче след това нъцки.Става въпрос,за Искър около с.Гиген.
Водачи, бъдете осторожни! Секунда невнимание, а после - цял живот мъртъв!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”