воблерите на Shakespeare

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Бе оня ден забелезах , че и Goldy-то не са както требва да са ... Въртя си го средно бързо, ама усещам , че нещо не е както требва и като го погледнах - върти се като блесна и с едни широко въртеливи движения и ми усуква влакното ... може пък да съм карък си викам, дефектен да ми се е паднал от джакпота. Сложих друг на Daiwa - ха познайте - само кючек не заигра ... перфектен... е верно , че и с него нищо не хванах де :))
Последно промяна от kriki на Сря Апр 06, 2005 19:23, променено общо 1 път.
Fish friendly
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: хай

Мнение от Левака »

Бат Стан написа: И ловиш кефали колкото си искаш.
Който не иска го бият :lol: :lol: :lol:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
tetko
Мнения: 118
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 10:33

Мнение от tetko »

Бат Стан извени ме за невежиството, но аз съм в началото на началото на спининговия риболов , и приемам съвети всекъкви.
Би ли ми обяснил освен че трябва да са топчести - под което аз разбирам да са малки - и на какви цветове да се спра.
За сега имам само един на Goldy 2.8cm потъващ ,с черен гръб,жълто оранжево тяло и малко червено по коремчето , но го имам от скоро и не съм го "окъпал" още.
Благодаря предварително и наслука !
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

kriki написа:Бе оня ден забелезах , че и Goldy-то не са както требва да са ... Въртя си го средно бързо, ама усещам , че нещо не е както требва и като го погледнах - върти се като блесна и с едни широко въртеливи движения и ми усуква влакното ... може пък да съм карък си викам, дефектен да ми се е паднал от джакпота. Сложих друг на Daiwa - ха познайте - само кючек не заигра ... перфектен...
Крики, тъй се въртят като се омотаят. Преди да вадиш заключения, погледни дали некоя от тройките не се е омотала при кастинга с влакното. Иначе воблер да се върти като блесна е все едно да си снимал Star Wars - Episode 7 - Revenge Of Goldy.

P.S. - Има един момент в който вървят на една страна - тогава му кривиш скобата нежно с клещи на другата страна, докато намериш междинния вариант. Да е жив и здрав Павката Иванов, дето ме открехна на това като не знаех и А-то на спининга. Същото важи и за Ugly Duckling (Ружно Паче), даже го има написано в книжката!
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

А а я един друг много актуален за воблерите въпрос: Аз обикновено се опитвам да придавам някаква игра с пръчката на воблера, ту по-леко въртя, ту по-бързо го водя, ту го придърпвам по резко ... обаче напоследък чета на някои места , че воблера требва да се води равномерно и със средно темпо. Дайте мнение кой, как ги води. То верно, че има значение и от самия воблер де, но все пак
Fish friendly
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

kriki написа:А а я един друг много актуален за воблерите въпрос: Аз обикновено се опитвам да придавам някаква игра с пръчката на воблера, ту по-леко въртя, ту по-бързо го водя, ту го придърпвам по резко ... обаче напоследък чета на някои места , че воблера требва да се води равномерно и със средно темпо. Дайте мнение кой, как ги води. То верно, че има значение и от самия воблер де, но все пак
Всичко е празни приказки. Ако не виждаш рибата, как въртиш и на какво е ударило си е чист риболовен късмет. С тия класификации и водене на записки нищо не става. Ако ти е ден - хващаш, ако не тие - легаш, спиш и другата събота пак си там. Нема алманах по тоя въпрос, има само съвети кой и как е свършил работата! Ти си тоя който си пише енциклопедията как сам си е свършил работата! Поне аз така мисля! Събери съветите, изпълни ги, после смени нещо за да видиш как работи при теб. Има и изненади!
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

:lol: Любо изобщо не си прав бате.Воденето на воблера изобщо не е толко елементарна работа колкото си мислиш :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Любо има енциклопедисти по темата. Най-просто, отваряш руските и украински списания и, като видиш име Константин Кузмин, взимаш и започваш да четеш какво е написал. Има и още много други, сериозни автори, които са наясно какво изобщо е спинигов риболов.
Опита си е опит, късмета късмет. Знаенето и моженето друга опера.
Един действителен пример описан е героят на Хемингуей- Сантяго.
Най-големият рибар. Oбаче 60 дена нищо не хваща- носи лош късмет и
дори е презрян. И какво става, улавя на-голямата риба, защото решава колко навътре къде да влезе.
Та подобно и с воблера, хвтрляш там, ама рибата била другаде, па и трябвало да го водиш по определен начин. Примерно Левака, си има един стандарт за Панега и се вижда кво става. Друго лице Васко Стоилов, също улавя много риби там, със съвсем различна тактика.
Но това не означва, че вски път имат късмет или има точно един начин
на водене на воблера.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Ех, ама накъде го извъртяхте... :D
Съгласен съм, че единственият начин да се провери дали стават за нещо воблерите на Шекспир, е да бъдат тествани на някой водоем. Ама как да им се доверя като дори и на пръв поглед се вижда, че не са изпипани?! На витрината до тях са голдитата и пачетата - определено бих предпочел тях, дори и да ги виждам за сефте и да не съм ги чувал като марка.
Обещавам обаче да се престраша и да си взема от шекспирчетата, и още следващия път като ида на Дунава ще ги пробвам.
:wink:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
VLADKOrmoran
Мнения: 593
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 10:59
Местоположение: Чикаго

Мнение от VLADKOrmoran »

Не зная за останалите воблери от серията на Шекспир, но на мен доста ми допаднаха моделите, копиращи Minow Spin на Рапала: демек воблер без лопатка, а пред него лопатка на въртяща блесна. Не ми допадна утежнената тройка, но може би това спомага за по-далечни замятания и баланс на примамката. Абе мисля си, че може да забучиш некой распер (кат гонят де) по Дунава, Майсторе, а ако имат по ярки цветове, защо не и щука?!?!?
nikki
Мнения: 274
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 14:33
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от nikki »

tetko написа:nikki би ли споделил на какви воблери може да се търси кефал.
Този единствен воблер, който имаш е един удачен избор.
В Североизточна България кефалът вече почти никъде няма големи популации и може би поради това е по капризен и за разлика от другите части на страната проявява значително по-малък интерес към топчестите тракащи воблери.Аз лично съм имал успех с воблер Ружно Паче плуващ 3-4 см черен гръб и сребрист или златист корем и Салмо Хорнет 2-3 см.Като начинаещ спинингист бих ти препоръчал първоначално да наблегнеш на риболова с въртящи блесни с номера от 00 до 2 на Мепс,Моска,Мапсо,Рублекс.Те са около 2-3 пъти по евтини от воблерите и с настъпващото затопляне са също толкова ефективни.Освен това по- ниската им цена ще те предразположи към по-хазартни замятания около паднали дървета,шавари и надвиснали клони където вероятността за закачки и късания са по големи , но за съжаление кефалът обича да спотайва там.
Добре дошъл в отбора и попътен вятър
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Ivan VP написа:Инак, го карам по маймунският принцип-Проба :arrow: Грешка.
Ми то това си е единствения начин - докато не го видиш как работи, всичко друго е за витрината :D Най-уловистата ми блесна, незнайно как оцеляла през годините с не знам колко пъти сменяни тройки е такъв изрод, че никой не би посмял да я изложи в магазина си. Ама се движи перфектно и---работи :D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
tetko
Мнения: 118
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 10:33

Мнение от tetko »

Благодаря ти nikki и наслука !
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”