Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Милен Динков »

Тази вечер реших да направя пак един преход до мястото, на което в събота Радо Йорданов хвана един распер. Прехода е около 40 минути пеша - по една тясна пътека, сред храсти и жълти есенни листа. И комари разбира се.
Исках да го посетя това място отново, защото от утре почвала зимата и не знам после какви ще са условията за риболов там. Мястото е много красиво, почти не се посещава от риболовци, тъй като е отдалечено от града и с кола не може да се стига там. А това е страхотно.


Изображение

Изображение

Изображение


Тук се хвана един распер с тегло около 1,4 - 1,5кг на Самурай с цвят "машинно масло" произведен от Бай Вес. Взех го от него на "Синия Дунав" за да го пробвам, но май трябваше да си взема повече. Ще му поръчам да ми изпрати. :D


Изображение


Беше глътнал целия Самурай.


Изображение

Изображение

Изображение



След фотосесията го пуснах да си ходи. Зарадвах се, че хванах и аз риба на Главиняр - до сега нямах риба на главинярите на Бай Вес. Тоя конкретно много ми хареса как играе във водата. Поздравления за отличната изработка!


Изображение


След като си замине зимата, дано да не познаят, че идва, ще ги видим дали ще са все още там. Здраве да е! :D
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Димитър Тодоров »

Привет,

И аз прочетох,че утре идвала зимата,та реших да видя какво ще ми подари Реката преди вятъра и дъжда..Резултатът ,уви,не беше силен,но все пак две рибки излязоха.Максимална дистанция и в същото време изразителна игра постигнах с Pontoon 21`s ,,Sintura,, 21 грама - много лети тази ,,щукарска, блесна,расперите определено я харесват! :roll: :)

Ако след студеният фронт температурата не падне под 11-12 градуса,и времето се затопли,има шанс за распери ,,горе,,. Ако обаче,падне на 10 градуса,нещата стават меко казано,трудни.

Изображение


Поздрави,
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Asio »

И аз като вас се впуснах по далечните тихи дебри в търсене на сребристия. Резултата:
Пробит чисто нов на 2 дни супер ботуш, няколко стотин ужилвания от комари, закъсал автомобил в калта (изваден след едночасово търсене на помощ) раздут бюджет за гориво и почерпка за помощтниците, капитално КАПО. Мястото повече от расперско, капото повече от зверско. Титуловам днешния излет като най-бруталното дърво за тази година.
След застудяването ще ги търся в долните слоеве на джиг като миналата година. А дано.

Успехи на колегите .
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от bai ves »

:D Безобразие :fish15:
bad_boy
Мнения: 298
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 9:53
Местоположение: ruse

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от bad_boy »

Милен Динков написа:...
Тук се хвана един распер с тегло около 1,4 - 1,5кг на Самурай с цвят "машинно масло" произведен от Бай Вес. Взех го от него на "Синия Дунав" за да го пробвам, но май трябваше да си взема повече. Ще му поръчам да ми изпрати. :D


Изображение


...
Здравей, колега. Поздрави за слуката!
Бих искал да задам въпрос, относно измерването действителното теглото на уловените распери от теб. Въпроса се поражда от драстичното разминаване на уловените распери от теб с тези в тази статистика
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 5&start=30" onclick="window.open(this.href);return false;
Не ме разбирай погрешно, поста ми не е с цел конфронтация, а по-скоро изясняване на какво се дължи това голямо разминаване спрямо статистиката.

По-принцип в поста си не посочваш дължина, но на тази снимка распера се вижда, че е около 14-16 инча. Распер с такова тегло би трябвало да тежи около 0,5 - 0,7 килограма т.е. с около 1 кг. по-малко от това което посочваш.

Няколко поста по-напред в тази тема http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... start=4515" onclick="window.open(this.href);return false; отново се получава разлика в килограмите на сходни по дължина риби.

Искам да те попитам с кантарче ли измерваш теглото или на око? Ако е на око е възможно да се получи голямо отклоняване поради субективния характер на преценката, но това подвежда голяма част от колегите и е възможно да се стигне до напрежение в хубавата тема. Ако нямаш кантар под ръка е по добре според мен да измерваш дължината им като по-точен ориентир относно тяхната големина.

п.п. Допускам, че е възможно да греша в преценката и ако е така ме поправи, но моля не приемай поста ми като провокация, а по-скоро като любопитство на какво се дължи тази драстична разлика спрямо статистиката.

Поздрави!
Аватар
p_zarkov
Мнения: 939
Регистриран на: Пет Юли 21, 2006 11:04
Местоположение: Ruse
дал Браво: 160 пъти
получил Браво: 148 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от p_zarkov »

Всички изпревариха дъжда , само аз не ! ДА , АМА НЕ ! Тази сутрин се бе смрачило , но още не бе заваляло и след като оставих хлапето да се учи се изтрелях към реката . Активност никаква ! Рибите явно се бяха наяли преди да дойда . Помятах малко воблери за распер , но нищо . Реших да сменя тактиката и да обловя брега . Във водата имаще много камъни и сложих един двуделен за Йедри щуки :lol: . Бавна проводка с паузи вс които воблера се показваше над водата . В един момент воблера заигра странно , все едно бях хванал клечка . Оказа се костурче , ама Дунавско :lol: . Видях някакво паднало клонче и реших , че там е бонуса за деня . И познах !Удър и борба , а после ИЗНЕНАДА ! След снимките заваля ! Явно това бе , изпреварих и аз дъжда ! :tup:
Изображение
Изображение
p_zarkov@abv.bg
0887417618
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от fisherman »

Привет,годината отминава а аз още не съм качил снимка с распер :D .Последните 2 дена се отдадох изцяло на риболова му по реката.Заради сезона ли,замътеноста на водата не знам,но рибите определено искаха примамките на около метър дълбочина,горе високо не ги барваше.Другото което ме впечатли че ги няма бруталните атаки,дори имах почуквания по примамката без да се закачи в стил кефал.От примамките Трила и Спинера работеха много слабо за сметка на Рапала х-рап и подобни имитации на уклей.Само задната тройка на въпросната Рапала е нужно да се замени с нормална че не държи риби /явно е мислена за друг вид риби/, а така се маха и мухата която определено разрежда атаките.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Повечето видимо нямат килограм и не съм правил опит за измерване,само на последната снимка брегът позволяваше и рибата е мерена-64см. , 2.200 кг.

Принципно шантава година за риболова по реката ,добрата страна е че е пълно с мирна риба и подрастващ хищник.
Поздрави!
tntcom
Мнения: 113
Регистриран на: Чет Окт 19, 2006 22:24
Местоположение: гр Русе
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от tntcom »

Здравейте, и аз така се разходих вчера и успях да изчъкаля предзимен распер на клатушка.
Изображение
Тази година не беше по-добра от миналата, но винаги можеше и да е по-зле. Само да си пожелаем Дунав да е благосклонен следващият сезон. По-чист и най-вече по-зарибен догодина.
Все пак аномалии не липсват и бих се радвал пак да ловя "коледни" распери на повърхностни примамки като 2013г.
Поздрави на всички тук и наслука! :fish2:
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Милен Динков »

bad_boy написа: Здравей, колега. Поздрави за слуката!
Бих искал да задам въпрос, относно измерването действителното теглото на уловените распери от теб.
Здрасти, извинявам се за забавения отговор, но днес бях доста зает. :D

Няма проблем, че задаваш този въпрос. Приемам всеки въпрос или критика - нали така ще се усъвършенстваме към по-добро, като чуем и друго мнение или съвет. :tup:

По принцип кантарче не си нося и всички тия риби до 1,5 - 1,7 килограма ги "измервам" на око. :oops: Ако съм с някой, който има кантарче, ги тегля, но по принцип за мен не е толкова важно дали рибата е "+ -" 200 или 300 грама. Това са малки риби, които са ми ударили, направили са ми кефа от удара и е редно да бъдат пуснати за да пораснат и евентуално пак да ги хванем, но вече по-дебелички. :D Този на снимката изглежда малък, но трябваше бая да си протегна ръката напред за да го снимам с телефона и то под ъгъл. Беше и с дебеличко тумбаче - сигурно е папкал преди развалата на времето. :D

За дължината - не го правя, защото нямам време и това да правя. Рибата е по-важна - да я снимам, да извадя тройките и да я пусна. Едно измерване на дължина означава, че трябва да я сложа на земята, а тя най-често е под формата на камъни, клонарии, мизерия и подобни неща или под наклон. Едно слагане на рибата на земята би довело до: рибата ще почне да се мята, ще ми забие тройките в ръката, ще се нарани, ще има кървища и 99% ще умре след пускането й във водата. Ако мястото позволява, може да я измеря - имам един ключодържател тип малка ролетка до 1 метър и всеки път е с мен, но нямам време за мерене - не искам рибата да се наранява.

Тегля рибата с точност(ако вече не съм го направил с някой чужд кантар), когато я вземам за консумация и това го върша в дома. Например - признавам си, че взех оня големия распер 2,7кг от преди две седмици. Обаче после съжалих. Когато го чистех, беше пълен с хайвер. :shock: Не знам дали е нормално това сега да има хайвер. Много ме беше яд за рибата, но вече беше късно. Защо казвам това - сега рибите може да са се наяли добре, да са къси на размер, но на тегло да са повече, или къси на размер, но пълни с хайвер - и пак са по-тежки за размерите си. След тоя распер, бих теглил риба само ако окото ми подскаже, че е повече от 2,7кг и претендира да е следващия ми най-голям распер(или има някой с кантар). Ако не - хващам риба, снимам, откачам и пускам във водата, или ми се е преяла риба и я вземам и тегля в дома. Може би е и моя грешка, че споменавам на око теглото. Ако трябва няма да казвам цифри на изуст, не ме бърка Но, според мен не вярвам това мое мерене на око да доведе до:
bad_boy написа:Ако е на око е възможно да се получи голямо отклоняване поради субективния характер на преценката, но това подвежда голяма част от колегите и е възможно да се стигне до напрежение в хубавата тема.
Не ми се вярва това да доведе до напрежение. На кой му пука дали рибата е 1,2 килограма или е точно килограм. Важното е да се пресъздаде риболовния излет, макар и в две изречения, да се пусне поне една снимка с рибата и да се направят съпричастни всички четящи тази тема, с емоциите на хваналия рибата в този ден.

Тук често се пускат риби без тегло и размер - мен не ме интересува колко е голяма и дълга, а на какво е уловена, при какви условия, какъв е бил брега и в коя част на деня. От тук вече си правя изводи за мен къде да търся и аз рибите, на какво ниво и кога през деня. Това кила и дължини нямат никакво значение - те са просто статистика. Например мен страшно много ме интересува какво представлява мястото на Павката(Сестрата), където е напипал рибите - не искам да знам къде е самото място, а дали е такава кал и тиня и навътре като на брега, дали е дълбоко място или на прагове, на каква дистанция му вземат и такива подобни неща, от които ще мога да си направя изводи за места, които са около Свищов и си приличат с това. И ако си приличат, защо да не пробвам и аз там да потърся рибите - може винаги да съм го подминавал мястото, защото е било нетипично за распери.
Та така с кила и размери - те нямат за мен значение. Само искам да знам дали е над 2,7 и дали съм си подобрил рекорда. Уверих се, че това ставало много трудно. :( :(

А распер и распер често не си приличат и затова винаги, и всеки път сме изненадани от поредната уловена риба. Затова и този спорт "риболова" е така емоционален, динамичен, разнообразен, пълен с изненади и не ни писва да ходим отново и отново, дори и да не хващаме всеки път. Затова риболовът се нарича "краста" :D :D

За финал и аз имам един въпрос, но към всички: Когато хванете распер и го пуснете мислите ли, че той по някакъв начин "плаши" останалите и те изчезват или спират да се хранят? Виждаме, че има играещи риби, които са повече от една. Хващаме един, пускаме го обратно във водата и после мятаме час и нещо без да уловим друг, а там има риби. И дали трябва да го пускаме в отдалечено място от точката на риболов?

Благодаря предварително за отговора, благодаря и на колегата за въпроса към мен. Поздравления към всички, които ловят и пускат снимки в темата. Дано не падне градуса на водата и да се замъти, че да ги проверим рибите тия дни какво правят.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от sestrata »

Милен Динков написа: Например мен страшно много ме интересува какво представлява мястото на Павката(Сестрата), където е напипал рибите - не искам да знам къде е самото място, а дали е такава кал и тиня и навътре като на брега, дали е дълбоко място или на прагове, на каква дистанция му вземат и такива подобни неща, от които ще мога да си направя изводи за места, които са около Свищов и си приличат с това.
:D Добър въпрос. Предполагам много хора се питат "къде да ги търся" и затова ще се опитам да отговоря. Първото и най-важно условие е да има завет, където да се събере "храната" на хищника и мястото да е малко пресирано. В случая, при високо ниво много подобни места стават напълно недостъпни.
В началото потърсих риби зад това островче - без резултат.

Изображение

После започнах да подавам плътно до брега на островчето, около което се образува канал.

Изображение

Расперът беше зад падналия клон под върбата. Дълъг е 74 см и тежи 4.3 кг.
От страната на позицията ми е полегат тинест бряг, а вляво на снимката, където къдри водата е пясъчна коса с прилежащ праг. Там атакуваха расперите, като една част навлизаха и в канала. Това става в неделя. Други стъпки освен моите нямаше.
---
Понеделник бях затрупан с работа и пропуснах. Вторник отидохме с Асьо и Пламбони. Там, където бях ловил беше отъпкано и стоеше бутилка минерална вода. Риболовът беше доста слаб. Аз улових два дребни распера, Асен - два по едри и Пламбони - един. След 16:30 рибите съвсем изчезнаха и привечер излязохме на открития Дунав, където Асен дръпна още едно расперче.

Изображение

Изображение

Какви са изводите? Както и друг път съм казвал, като ги набараш някъде, първия ден хващаш 10, втория ден - 3, третия ден - 1, а на четвъртия - капо. После трябва мястото "да почине" няколко дни.
Пускането на расперите не влияе на кълването, но изтърването обикновено ги кара да си бият камшика...
Надявам се да съм отговорил. :)
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Asio »

sestrata написа:
Други стъпки освен моите нямаше.
---
Понеделник бях затрупан с работа и пропуснах. Вторник отидохме с Асьо и Пламбони. Там, където бях ловил беше отъпкано и стоеше бутилка минерална вода. Риболовът беше доста слаб.

Какви са изводите? Снимай улова до автомобила, след силен излет. Както и друг път съм казвал, като ги набараш някъде, първия ден хващаш 10, втория ден - 3, третия ден - 1, а на четвъртия - капо. После трябва мястото "да почине" няколко дни.
Към хитреца с бутилката: Поклони се и кажи "добре, че е форума . . ." . И моля ти се, ако случайно получиш втори шанс за шанаджийска слука, не си оставяй кочината на дивия хубав бряг. Малко уважение към Голямата Река.

Не се сдържах. Поздрави.
bad_boy
Мнения: 298
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 9:53
Местоположение: ruse

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от bad_boy »

Милен Динков написа: Здрасти, извинявам се за забавения отговор, но днес бях доста зает. :D

Няма проблем, че задаваш този въпрос. Приемам всеки въпрос или критика - нали така ще се усъвършенстваме към по-добро, като чуем и друго мнение или съвет. :tup:
...
Не ми се вярва това да доведе до напрежение. На кой му пука дали рибата е 1,2 килограма или е точно килограм. Важното е да се пресъздаде риболовния излет, макар и в две изречения, да се пусне поне една снимка с рибата и да се направят съпричастни всички четящи тази тема, с емоциите на хваналия рибата в този ден.

Тук често се пускат риби без тегло и размер - мен не ме интересува колко е голяма и дълга, а на какво е уловена, при какви условия, какъв е бил брега и в коя част на деня. От тук вече си правя изводи за мен къде да търся и аз рибите, на какво ниво и кога през деня. Това кила и дължини нямат никакво значение - те са просто статистика. ...
Здравей, благодаря за изчерпателния отговор.

Да определено идеята на тази тема и според мен е да направи "съпричастни всички четящи тази тема, с емоциите на хваналия рибата в този ден" , но подвеждащата информация дразни, и разваля идеята :wink:
Ти казваш, че теб не те интересува какво е теглото й, и линейната й дължина, но те интересуват условията и примката на която е уловена. Ако ти се даде подвеждаща информация относно същите, какви изводи би си направил :wink:
Разбирам от къде идва разминаването спрямо общата статистика, което и е съвсем логично.
Относно размерите и статистиката, дали могат да се правят изводи :wink:
sestrata написа:... Бяха две ята. Първото заходи от 16 до 17 часа и рибите бяха 55-58 см. Второто ято дойде да се храни след кратка пауза от 17 до 18 ч с еднокалибрени риби 59-63 см...[/img]

Поздрави!
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Милен Динков »

Водата, която идва от Европа, май ще постави края на спининговия риболов по реката (поне за месец, отново) :( :( :( А и с тия валежи, няма да има само от там вода. :( :(

Изображение
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Asio »

Денс от обяд се запътих към реката с един колега, за да му помогна да си изтегли лодката по-нагоре да е подготвена за високата вода. Планът беше след това да обловим едни недостъпни вече пясъчни коси , но уви. Заварихме неприятна изненада. Пасажер от предния ден я беше затиснал под една върба и я беше обърнал. 4 часа се борихме но успяхме да я извадим. 300 килограма пясък минимум беше насесла водата за едно денонощие в нея. Към момента в който я изтеглихме и почистихме вече се смрачаваше. Време за риболов нямаше ,водата за 4 часа качи над 10 сантиметра пред очите ми, а цветът с нюанс три в едно беше започнал да се сгъстява. Та исках да опиша ,че котата скача пред очите ти а цветът се мъти почасово. Уникално грозни условия през почти цялата година. Скоро няма да спретнем нормален риболов. А така се гласих да джигосвам. Много жалко . . .
tntcom
Мнения: 113
Регистриран на: Чет Окт 19, 2006 22:24
Местоположение: гр Русе
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от tntcom »

Това там вълна 4 метра ли иде :o ? То май най-вече ще ни спасяват японци.
п.п. Аз хем съм в Русе но имаше буря та саита ни незареждаше тук...
поздрави :fish7:
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”