Джиг-спининг за костур. Как?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
ribolovec2
Мнения: 337
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 9:52
Местоположение: При воблерите
получил Браво: 1 път

Джиг-спининг за костур. Как?

Мнение от ribolovec2 »

Здравейте! Интересувам се какво точно е нужно за успешен такъв риболов. Видове проводки? Видове примамки? Видове утежнения? Мисля, че ако се изкажат компетентни хора, ще стане интересна тема, която ще бъде полезна за всекиго.
Рибите са три размера - малки, средни и тези, които изпуснахме. :D :D :D
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

Колега, Риболовец. Ще си споделя мнението, доколкото мога да ти бъда полезен. Костурите не са ми особено предпочитание, а само в редки случаи и при наличие на активно гонещи риби. Иначе ги намирам на места, където гоня белите риби, те от едно и също семейство предпочитат да гонят активно на удобните за гонка места.
Туистъри и шадове: Размерите, които ти препоръчвам за целенасочен улов на костур варират ат 4- 9 см. Зависи, колко са активни, какъв е размерът им.
Годишните сезони и климатичните условия подтикват малките рибки- жертвите, да преместват своя ареал на обитание, точно сега водата е топла и те свободно щъкат из водоемите, необезпокоявани.
Тук да ти кажа, че джиговия риболов не би трябвало да се превръща в самоцел, а може да използваш и други примамки, които се движат точно в дълбочина на намиращите се риби. Извод, Джиг риболова е алтернатива в спининг риболова, без която може и да не бъде постигнат успех. :wink:
Куки и свободно монтирани тежести. Това са джигови куки, с право рамо или извито под ъгъл от 60 градуса -за закриване жилото на примамката, вид монтаж, офсет. Размери от №4- 3/0.
Тежестите- чибурашки, могат да бъдат във всякакъв грамаж и това зависи от дълбочината, вятъра , дънния грунт.
При тревисто или каменисто дъно може да се наложи да се ползва офсетна кука.
Чисто дъно или с малко закачки- обикновена джиг кука с оловна глава.
Цветове на главите- Жълт, зелен, флуорисциращ, Тигър или оловен цвят.
Цветове на примамките- Разнообразен, като сме взимали костури и със сини шадове, експериментирай. Тогава ловихме на 5-6 м дълбочина, ранна пролет. Синьото е идеален цвят за дълбочини над 4 м. Всички други цветове, та дори и черния се предпочитат. Ред хед също, а така и млечно бялото. :wink:
Проводки:
Костурът, понякога е слабо активен и трудно се впечатлява от минаваща примамка. Но гони ли стадо и водачът им издаде своя интерес, рибите инстинктивно ускоряват и....... който свари. :twisted: .
Стъпаловидна проводка, най- често, а ние търсим бели риби.
Равномерна проводка, с отпускане през определен интервал, да кажем 3- 5 м.
Часовникова проводка, когато облавяш с имитации на червеи, пиявици, ларви, тритончета, всекви първични твари. Те не падат бързо, а се реят свободно но падат сигурно към дъното. Тук ще благодариш на Митко от Силистра за този ценен съвет. А проводката се осъществява като започнеш така:
Хвърляш и оставяш да пропада примамката с опъната линия, Пръчката ти е в позиция на и 20мин. Повдигаш на и 15мин. Леко и с опъната линия оставяш да пропада, след това на и 10 и 5 и 00ч.
Тази проводка можеш да ползваш и при водене на други видове меки примамки, стига да искаш да опипваш водните слоеве. .
Ми това е, аз не познавам толкова поведението на костура спрямо атм. налягане, слънце- стоене, темп на водата- почти винаги е активен.
Успех и дано съм ти бил полезен, с нещо.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

Защо никой не помага? Едва ли никой няма впечатления? :roll: Аз мога и още да му кажа на човека, ама това писане ме отегчава силно. :wink:
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Мнение от Веско »

bai ves написа:Защо никой не помага? Едва ли никой няма впечатления? :roll: Аз мога и още да му кажа на човека, ама това писане ме отегчава силно. :wink:
Е ти си му казал достатъчно :idea: За сега..
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Аватар
ribolovec2
Мнения: 337
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 9:52
Местоположение: При воблерите
получил Браво: 1 път

Мнение от ribolovec2 »

Благодаря, много беше изчерпателно. Само може ли да ми обясните как се изпълняват различните проводки?
Рибите са три размера - малки, средни и тези, които изпуснахме. :D :D :D
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

Довечера, бъди търпелив.
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Мнение от maranzika »

Ами аз съм ловил костур само със стъпаловидна проводка и малки туистери(4см.)Когато набараш ято(основно късна есен) става "гол след гол".
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

Ето икакво мога да предложа за начина на подаване и водене на меките примамки. Казах така:
Стъпаловидна- степенчата проводка.
Хвърляш към позната точка и изследван дънен релеф. Да кажем работиш с обикновен джиг. Може да приводниш няколко пъти шумно примамката и да я оставиш да потъне. Следиш влакното и броиш ( щото това е от огромно значение), докато потъне. Ако се стъмни, само броиш, горе- долу си в точката и можеш да се нагодиш ако трябва. Проводката се осъществява така. След потъване на примамката изчакваш до 3-5 сек. държиш пръта в позиция на и 10 ч. Изпънато влакно!!! Няколко оборота, 3-5. Навеждане и издигане на върха на пръта, винаги опънато влакно. Опипваш дънния грунт до 1.5 м. над него с този начин на водене. Примамката се води умерено или бавно.
Неравномерно водене.
Почти като стъпаловидната проводка. Има особеност в скороста на обиране, паузите между придръпване на силиконовия материал.Неравномерно, всичко това.
Линейно провеждане.
След замятане и потъване на определена дълбочина, се намотава влакно равномерно или не. Ако е равномерно воденето може да става бавно, ако е ускорено, да кажем на 5- 10 оборота- пауза от 3-5 сек. Ускорено не означава бързо!!! Силиконът се води принципно монотонно и бавно, а играта се придава с пръта.
Часовниковата проводка я споменах одеве.
Аре успех, а тези проводки са основно за затворен тип водоеми. В течащи води си сака други подходи. Същественото е, че костурите си предпочитат силиконовите примамки, независимо как... само да не прекаляваш с еднообразието.
Риболовът със силиконови примамки е меко казано- игра на котка и мишка.Успех Вам! :wink:
Аватар
noriaga
Мнения: 62
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:20

Мнение от noriaga »

Човече не искам да прозвучи като спам, но защо точно към такъв вид риболов на костур си се насочил. Вече 2-ра година есента разкъртваме костур и най-уловистата примамка за мен си остава - блесна Mosca 2-3 номер с червена светлоотразителна украска. Тази блесна просто ги кърти
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Мнение от Веско »

noriaga написа:Човече не искам да прозвучи като спам
Точно като спам прозвуча обаче :idea: Иска човека да се учи и развива,с блесна всеки може :idea:
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Aйде стига спамихте и двамата! :lol: "С блесна всеки може", ама нанайси! Всяка примамка е подходяща за конкретни остуации, където и е силата. Няма какво да се лъжем, джигът има голямото предимство да "рисува" дъното на водоема, защото с движението си ни дава подробна информация за него, нещо което останалите примамки не могат. Компетентен риболовец е в състояние да изследва с него всяка част от дънния релеф и да го завре не всякъде. Има ли друга примамка, която е в състояние да остане толкова дълго в активната зона на търсене на рибата, особено на по-голма дълбочина? Ами няма. С изключение донякъде на воблерите (дълбокогазещи). Блесната в случая няма нужда изобщо да я коментираме.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

Да, блесните и воблерите силно изкушават костурите, а Стамен може и с кастмастер :wink:
Итересното в употребата на силиконовите примамки е първо, безбройните имитации, с които може да се налучка истинската дажба на хищниците. От друга страна се предизвиква неудържима агресия.
Важно е такъмът, с който щи лови риболовецът да бъде построен правилно, тоест. Строй на пръта, влакно, ход на макара,повод, и накрая кука и силикон. Всички тези компоненти участват доста взаимообвързано, като се създава "хорото" на примамката.
Аз работя с много твърд прът и съм свикнал да си играя с него, познавам го, лесно определям кълването и лесно засичам риби в дистанция.
Покрай риболова на едри хищници си улавяме и по някой пънкар. Както и при риболов на костур може да се закачи едър хищник, ето защото линията трябва да бъде сигурна, като цяло. Замяната на силиконовата примамка с друга: блесна, воблер и т.н.е наложителна, в случаите , когато рибите се намират в по- горните слоеве или всячески я игнорират. :lol:
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

Успех! А има и хора, които ловят целенасочено костур по Жребчево, Пясъчник и др. места. Те предполагам знаят всичко.
Последно промяна от bai ves на Пон Сеп 01, 2008 15:34, променено общо 1 път.
Аватар
Taro
Мнения: 566
Регистриран на: Сря Яну 16, 2008 22:42
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от Taro »

bai ves написа: Изображение

В средната колона, от долу има малък шад, на шарнирна връзка. С него вземам най, често костури. Горе, в ляво трите( Сандра) , също работят и привличат единствено едри костури но по- рядко. :wink:
No Kill
trout bum,perchoholic,chub catcher...
C&R
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

Това ми се струва, като монолог. В желанието си да помогна но и да науча нещо повече за риболова с меки примамки, аз гледам себе си, Маранциката, Адаша и Таро- благодаря ти :wink:. Защо бе хора? Гледам около 200 и кусуря виждания, а никви мнения по ?, който интересе Риболовеца. :roll: Аз ли съм тъп, не съм ли? :roll: Едва ли всичко съм казал, защото знам неща, които нарочно не съм написал за да може Вие да го сторите. :!:
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”