Джиг-спининг за костур. Как?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Веско, лично аз съм влизал в тази тема над 10 пъти, само за да чета... А защо знаещите не пишат... :roll:
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Хариус
Мнения: 2409
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

Мунчо написа: Има ли друга примамка, която е в състояние да остане толкова дълго в активната зона на търсене на рибата, особено на по-голма дълбочина?
Има Приятелю :) Ратлините са такъв тип примамки и проводката им е като при силиконите :wink: Лошото при тях е, че е по-голяма вероятността да закачиш нещо по дъното, отколкото при силиконите.

Поздрави!
Аватар
rib4o
Мнения: 894
Регистриран на: Съб Юни 17, 2006 14:38
Местоположение: Хасково;Пловдив
получил Браво: 1 път

Мнение от rib4o »

Marco Polo написа:Веско, лично аз съм влизал в тази тема над 10 пъти, само за да чета... А защо знаещите не пишат... :roll:
И аз така.Надявам се да понауча още нещичко че точно тези примамки за костур ми куцат. :roll:
Удоволствието от евтино закупената стока трае твърде кратко, спрямо разочарованието след това!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Веско, не съди колегите строго! Според мен е достойно поведение да не пишеш, когато нямаш какво да кажеш, отколкото да пишеш, за да спамиш. Ето аз например не пиша точно по тази причина. Опита ми е микроскопичен, да не кажа нулев и затова предпочитам да чета. Предполагам, че и с повечето колеги е така...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
jazzmena
Мнения: 4594
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Мнение от jazzmena »

Мунчо написа:...
и аз така...... интересно, ама и неизвестно.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

Добре, така да бъде. малко, по малко ще споделя моето виждане за риболова на костур с меки примамки.
Абсолютно съгласен с това, че Ратлините, този тип воблери се водят идентично, като силиконовите примамки. Аз лично си ловя на воблер 95 % само с ратлини, Ратъл Л примамки и зипери, това са едни от най- палавите примамки, не е елементарно да се водят и откъсват риболовеца от ежедневието и други мисли. Защото ако не мислиш ти, то тези примамки са по- умни от другите и намират сами къде да се скрият. :wink:
Аватар
minkata
Мнения: 3288
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:14
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Мнение от minkata »

Аз бих посъветвал Риболовеца да редува стъпаловидното водене с равномерна, бавна проводка защото особено в началото няма да му е лесно да държи винаги линията опъната и ще има по-малко отразени удари, а номера с броението помага да реализраш равномерна проводка на същата дълбочина. Също така когато усетиш удар не бързай да засичаш, а изчакай поне две "претрисания". Ползвай плетеняк.
П.С. Благодаря на Бай Вес за изчерпателния материал по темата - за пореден път се убедих колко мнооого незнам за спининга!
taner
Вносител
Мнения: 815
Регистриран на: Сря Ное 30, 2005 18:35
дал Браво: 1 път
получил Браво: 91 пъти

Мнение от taner »

Изключително благодарен съм на bai ves за мненията, доста съм бос в тази област и с удоволствие попивам всичко, което се сервира на готово, очаквам продължението ;) ;) ;)
Благодаря!
jdbc
Мнения: 611
Регистриран на: Вто Май 29, 2007 15:31
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мнение от jdbc »

Наскоро четох нещо полезно от книгите на К.Кузмин. Ако руския не е проблем можеш да погледнеш тук - първия линк е за проводките:
http://www.astrakhan-fishing.ru/content ... 09/39/1/2/
а тук става дума за различните риби:
http://www.astrakhan-fishing.ru/content ... 9/39/1/12/

П.П. костур на руски е "Окунь" ;)
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

Уловът на костур , тук при нас става случайно. Не, че го няма, а не го търсим упорито. Основно кълвилото му започва, когато Белите и щуката спрат да нанасят своите набези.
Любопитно ми е дали костурите се навъртат около едрите хищници, в такъв момент и гонят ли поизморените стада рибки.
Ако е така, джиговия риолов става в случая. Със стъпаловидна проводка може да се асоциира "взела- дала" рибка. А пък с равномерна проводка, се постига ефекта на бягаща рибка, вгледайте се в петата на шадът и как той високочестотно се мятка, а това е единствено признак за напрягане на сили от жертвата. Отпускане, с изпъната линия и отново набиране на влакното. Това би накарало,хищниците да се активизират, ако са в близост.
Приводняване на примамките става по няколко начина, аз ги практикувам в различни ситуации.
Ветровито време и вълни. Тогава си позволявам да изплющя примамката, когато цопва във водата. Защо ли, ами мисля си, че рибата от долу чува и поглежда веднага в точката на събитието и какво вижда.... Едно Копитце 11 см, в млечно бяло на Релакс. :twisted:
Друг маниер е безшумно приводняване с изпъната линия. Този метод използвам, най- често, когато ловя на малки дълбочини. Ударът може да последва още с пропадането на силикона. В дълбочина от 2- 3 м. аз ползвам 6- 10 гр глави, ако има вятър- 13 гр. Но аз гоня дистанция, не навътре, а в успоредна, ветрилообразна посока на брега. Просто поднасям примамката там, където има известни укрития за хищниците- щука и бяла риба, а защо не и костур. :wink:
След замятане, аз внимателно следя изхвърлената примамка и на около две сек от пропадането и във водата, рязко но късо махвам пръта назад. Това се постига с тренировки. Просто не се чува цопване, а се образуват вълнички. :lol: Много е подходящо за хищници в близост до брега или , когато ги търся в драки, попаднали дървета и храсти във водата.
Аз кога ловя на силикон обичам да си играя с примамката всякак. Нервно, паузи, подскоци по дъното с дълги повдигания на върха, плавно движение на примамката по дъното- дращене... и т. н. Експериментирането може да доведе до небивали резултати, а това е хубаво, когато се постигне с мисъл и упорство. :wink:
Аватар
hrimar
Мнения: 558
Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 13:42
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от hrimar »

Аз, в стремежа си да държа линията постоянно опъната и за да избегна и най-малката вероятност за оплитания, най-често ловя по следния начин:
Придавам игра на примамката единствено чрез къси и дълги намотки с макарата, а въдицата е неподвижно вдигната на 45 градуса над хоризонта. Намотките са по 1/4, 1/3, 1/2 и цял оборот на макарата, с бързи, къси и насечени врътвания на дръжката. След няколко такива проводки правя едно точно обратното водене - само с малки и чести подигания с върха на въцицата, като карам примамката да играе почти на едно място.
:wink:
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

Точно така, палаво. :wink:
ninito
Мнения: 38
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 22:43
Местоположение: Sofia

Мнение от ninito »

свали си филми от тук
http://www.torrenthot.com/details.php?id=561
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

Само с гледане не става, трябват много опити и усърдие, пич. Там рибите са гъз до гъз, хората са ги открили. Да не мислиш, че е лесно да откриеш, къде има риба и релеф, който ти позволява да водиш примамките, а за филмите. Тях сме ги гледали.... гледали и пак ще ги гледаме защото те имат риба и им е кеф, батко. :wink: Тук климата и водоемите са коренно различни. Те вземат сомове на джиг при температура на водата 6- 8 градуса. А тук......... моля?
Така, че е по добре да се споделят характерните особености при тукашните обстоятелства, ръководейки се от опита на майсторите, дали ще са братушки или хамериканци или скандинавци.... всйо равно. :wink:
Аватар
bat.galin
Мнения: 1954
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Мнение от bat.galin »

"Резкие рывки активизируют и заинтересовывают хищника, а мягкая игра и резкое замедление темпа провоцируют на поклевку.
Самой рабочей проводкой оказалось двойное подергивание:
первым коротким движением удилища приманку разгоняют,
а вторым – дополнительно резко подбивают и длительная пауза"

...у4и се лесно, спазвам го като закон за риболов на хи6тник на силикон, но има о6те много доп. фактори, основните от които са : ниво на водата, висо4ина на дънна растителност, степен на затревеност на дъното, дънен релеф и т.н.
в резултат, комбинацията от тези фактори 4есто изисква промяна на воденето и подробно експериментиране в тази област...
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”