Страница 1 от 3

Джиг-спининг за костур. Как?

Публикувано на: Съб Авг 30, 2008 9:58
от ribolovec2
Здравейте! Интересувам се какво точно е нужно за успешен такъв риболов. Видове проводки? Видове примамки? Видове утежнения? Мисля, че ако се изкажат компетентни хора, ще стане интересна тема, която ще бъде полезна за всекиго.

Публикувано на: Съб Авг 30, 2008 10:44
от bai ves
Колега, Риболовец. Ще си споделя мнението, доколкото мога да ти бъда полезен. Костурите не са ми особено предпочитание, а само в редки случаи и при наличие на активно гонещи риби. Иначе ги намирам на места, където гоня белите риби, те от едно и също семейство предпочитат да гонят активно на удобните за гонка места.
Туистъри и шадове: Размерите, които ти препоръчвам за целенасочен улов на костур варират ат 4- 9 см. Зависи, колко са активни, какъв е размерът им.
Годишните сезони и климатичните условия подтикват малките рибки- жертвите, да преместват своя ареал на обитание, точно сега водата е топла и те свободно щъкат из водоемите, необезпокоявани.
Тук да ти кажа, че джиговия риболов не би трябвало да се превръща в самоцел, а може да използваш и други примамки, които се движат точно в дълбочина на намиращите се риби. Извод, Джиг риболова е алтернатива в спининг риболова, без която може и да не бъде постигнат успех. :wink:
Куки и свободно монтирани тежести. Това са джигови куки, с право рамо или извито под ъгъл от 60 градуса -за закриване жилото на примамката, вид монтаж, офсет. Размери от №4- 3/0.
Тежестите- чибурашки, могат да бъдат във всякакъв грамаж и това зависи от дълбочината, вятъра , дънния грунт.
При тревисто или каменисто дъно може да се наложи да се ползва офсетна кука.
Чисто дъно или с малко закачки- обикновена джиг кука с оловна глава.
Цветове на главите- Жълт, зелен, флуорисциращ, Тигър или оловен цвят.
Цветове на примамките- Разнообразен, като сме взимали костури и със сини шадове, експериментирай. Тогава ловихме на 5-6 м дълбочина, ранна пролет. Синьото е идеален цвят за дълбочини над 4 м. Всички други цветове, та дори и черния се предпочитат. Ред хед също, а така и млечно бялото. :wink:
Проводки:
Костурът, понякога е слабо активен и трудно се впечатлява от минаваща примамка. Но гони ли стадо и водачът им издаде своя интерес, рибите инстинктивно ускоряват и....... който свари. :twisted: .
Стъпаловидна проводка, най- често, а ние търсим бели риби.
Равномерна проводка, с отпускане през определен интервал, да кажем 3- 5 м.
Часовникова проводка, когато облавяш с имитации на червеи, пиявици, ларви, тритончета, всекви първични твари. Те не падат бързо, а се реят свободно но падат сигурно към дъното. Тук ще благодариш на Митко от Силистра за този ценен съвет. А проводката се осъществява като започнеш така:
Хвърляш и оставяш да пропада примамката с опъната линия, Пръчката ти е в позиция на и 20мин. Повдигаш на и 15мин. Леко и с опъната линия оставяш да пропада, след това на и 10 и 5 и 00ч.
Тази проводка можеш да ползваш и при водене на други видове меки примамки, стига да искаш да опипваш водните слоеве. .
Ми това е, аз не познавам толкова поведението на костура спрямо атм. налягане, слънце- стоене, темп на водата- почти винаги е активен.
Успех и дано съм ти бил полезен, с нещо.

Публикувано на: Нед Авг 31, 2008 12:07
от bai ves
Защо никой не помага? Едва ли никой няма впечатления? :roll: Аз мога и още да му кажа на човека, ама това писане ме отегчава силно. :wink:

Публикувано на: Нед Авг 31, 2008 13:11
от Веско
bai ves написа:Защо никой не помага? Едва ли никой няма впечатления? :roll: Аз мога и още да му кажа на човека, ама това писане ме отегчава силно. :wink:
Е ти си му казал достатъчно :idea: За сега..

Публикувано на: Нед Авг 31, 2008 16:31
от ribolovec2
Благодаря, много беше изчерпателно. Само може ли да ми обясните как се изпълняват различните проводки?

Публикувано на: Нед Авг 31, 2008 16:52
от bai ves
Довечера, бъди търпелив.

Публикувано на: Нед Авг 31, 2008 17:53
от maranzika
Ами аз съм ловил костур само със стъпаловидна проводка и малки туистери(4см.)Когато набараш ято(основно късна есен) става "гол след гол".

Публикувано на: Пон Сеп 01, 2008 0:25
от bai ves
Ето икакво мога да предложа за начина на подаване и водене на меките примамки. Казах така:
Стъпаловидна- степенчата проводка.
Хвърляш към позната точка и изследван дънен релеф. Да кажем работиш с обикновен джиг. Може да приводниш няколко пъти шумно примамката и да я оставиш да потъне. Следиш влакното и броиш ( щото това е от огромно значение), докато потъне. Ако се стъмни, само броиш, горе- долу си в точката и можеш да се нагодиш ако трябва. Проводката се осъществява така. След потъване на примамката изчакваш до 3-5 сек. държиш пръта в позиция на и 10 ч. Изпънато влакно!!! Няколко оборота, 3-5. Навеждане и издигане на върха на пръта, винаги опънато влакно. Опипваш дънния грунт до 1.5 м. над него с този начин на водене. Примамката се води умерено или бавно.
Неравномерно водене.
Почти като стъпаловидната проводка. Има особеност в скороста на обиране, паузите между придръпване на силиконовия материал.Неравномерно, всичко това.
Линейно провеждане.
След замятане и потъване на определена дълбочина, се намотава влакно равномерно или не. Ако е равномерно воденето може да става бавно, ако е ускорено, да кажем на 5- 10 оборота- пауза от 3-5 сек. Ускорено не означава бързо!!! Силиконът се води принципно монотонно и бавно, а играта се придава с пръта.
Часовниковата проводка я споменах одеве.
Аре успех, а тези проводки са основно за затворен тип водоеми. В течащи води си сака други подходи. Същественото е, че костурите си предпочитат силиконовите примамки, независимо как... само да не прекаляваш с еднообразието.
Риболовът със силиконови примамки е меко казано- игра на котка и мишка.Успех Вам! :wink:

Публикувано на: Пон Сеп 01, 2008 8:43
от noriaga
Човече не искам да прозвучи като спам, но защо точно към такъв вид риболов на костур си се насочил. Вече 2-ра година есента разкъртваме костур и най-уловистата примамка за мен си остава - блесна Mosca 2-3 номер с червена светлоотразителна украска. Тази блесна просто ги кърти

Публикувано на: Пон Сеп 01, 2008 9:46
от Веско
noriaga написа:Човече не искам да прозвучи като спам
Точно като спам прозвуча обаче :idea: Иска човека да се учи и развива,с блесна всеки може :idea:

Публикувано на: Пон Сеп 01, 2008 10:04
от Мунчо
Aйде стига спамихте и двамата! :lol: "С блесна всеки може", ама нанайси! Всяка примамка е подходяща за конкретни остуации, където и е силата. Няма какво да се лъжем, джигът има голямото предимство да "рисува" дъното на водоема, защото с движението си ни дава подробна информация за него, нещо което останалите примамки не могат. Компетентен риболовец е в състояние да изследва с него всяка част от дънния релеф и да го завре не всякъде. Има ли друга примамка, която е в състояние да остане толкова дълго в активната зона на търсене на рибата, особено на по-голма дълбочина? Ами няма. С изключение донякъде на воблерите (дълбокогазещи). Блесната в случая няма нужда изобщо да я коментираме.

Публикувано на: Пон Сеп 01, 2008 10:49
от bai ves
Да, блесните и воблерите силно изкушават костурите, а Стамен може и с кастмастер :wink:
Итересното в употребата на силиконовите примамки е първо, безбройните имитации, с които може да се налучка истинската дажба на хищниците. От друга страна се предизвиква неудържима агресия.
Важно е такъмът, с който щи лови риболовецът да бъде построен правилно, тоест. Строй на пръта, влакно, ход на макара,повод, и накрая кука и силикон. Всички тези компоненти участват доста взаимообвързано, като се създава "хорото" на примамката.
Аз работя с много твърд прът и съм свикнал да си играя с него, познавам го, лесно определям кълването и лесно засичам риби в дистанция.
Покрай риболова на едри хищници си улавяме и по някой пънкар. Както и при риболов на костур може да се закачи едър хищник, ето защото линията трябва да бъде сигурна, като цяло. Замяната на силиконовата примамка с друга: блесна, воблер и т.н.е наложителна, в случаите , когато рибите се намират в по- горните слоеве или всячески я игнорират. :lol:

Публикувано на: Пон Сеп 01, 2008 15:30
от bai ves
Успех! А има и хора, които ловят целенасочено костур по Жребчево, Пясъчник и др. места. Те предполагам знаят всичко.

Публикувано на: Пон Сеп 01, 2008 15:32
от Taro
bai ves написа: Изображение

В средната колона, от долу има малък шад, на шарнирна връзка. С него вземам най, често костури. Горе, в ляво трите( Сандра) , също работят и привличат единствено едри костури но по- рядко. :wink:

Публикувано на: Пон Сеп 01, 2008 16:59
от bai ves
Това ми се струва, като монолог. В желанието си да помогна но и да науча нещо повече за риболова с меки примамки, аз гледам себе си, Маранциката, Адаша и Таро- благодаря ти :wink:. Защо бе хора? Гледам около 200 и кусуря виждания, а никви мнения по ?, който интересе Риболовеца. :roll: Аз ли съм тъп, не съм ли? :roll: Едва ли всичко съм казал, защото знам неща, които нарочно не съм написал за да може Вие да го сторите. :!: