Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
stiga
Мнения: 652
Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 22:39
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от stiga »

babydoctor написа:
stiga написа:знаем, че относителното тегло на едно тяло в и извън водата е различно! Костната система на рибата не е съобразена с теглото извън водата, нито с вертикално ориентиран гръбначен стълб, особено при големи и тежки риби е много, ама много опасно да се държат висейки, това може да ги нарани фатално, макар и невидимо!
Това е вярно, макар и не съвсем, в чисто теоретичен, или по-скоро бих казал казуистичен план. В този аспект, човекът, преди да се изправи на два крака, е бил на четири. От там са ни останали извивките в поясния и шийния дял на гръбначния стълб и всичката патология, свързана с тях. Кво да правиш, еволюцията е мноооого бавен процес. С това не искам да кажа, че рибите ще тръгнат изправени, а че гръбнаците им са много по-здрави, отколкото си мислиш - погледай ги някога как се мяткат нагоре при търсене на места за мръстене. Препоръчвам ти преливника на Лобош, да видиш как 3-4-5+ шарани се засилват в 5 см. вода, скачат до половин метър преди язовира, това са 3-4 м. и пльосват обратно в 5-тте см. И така цял ден, без почивка, нощем не съм ги гледал...И нищо им няма на гръбнаците...
Изключително ми е неприятно, че за втори път в разстояние на два дни трябва да казвам, че не пиша неща, които Мисля, а такива, които знам!
Благодаря ти док за чисто теоритичната вметка и обяснение, но аз съм си практик като цяло! Примера посочен от теб с шараните на Лобош е много далеч от случая, за който аз говоря, скачащи риби съм виждал и аз, верно не шарани, ма кво от това! Та да те питам, тъй като очевидно имаш практическите наблчдения, колко време извън водата прекарва един скочил шаран на Лобош и през колко от това време тялото му е във абсолютно вертикално вертикално положение? Една минута, две минути, три минути? Отново се сравняват неща нямащи нищо общо едно с друго, тва като с куките, сравняват ми плюсовете на едните с минусите на другите, пълен абсурд :lol: Като медицинско лице вероятно си наясно,че за да се постигне максимална здравина на костта, костното вещество се отлага по линиите на натиска и разтягането на същата, а линията на натиск и разтягането на гръбнака при рибите е перпендикулярна, а не вертикална :!: Кажи ми колко килограма би издържал, да кажем пищяла, при линейно и перпендикулярно натоварване, може и в проценти да е, едното спрямо другото! Колко точно здрав е гръбнака на рибките не зная, има хора дето го пречупват, та те могат да кажат какво приблизително усилие влагат в случая! Не смятам да пиша в темата труд на тема "Влияние на околнта среда и налягане върху костната система", защото е напълно е излишно, ако все пак се запиташ дали мога-Да мога!

Мами, татковци и прочие глупави предложения дето се дават тук са толкова излишни и безпредметни, че като отворя темата минавам през три фази, смея се, плача и се ядосвам, обикновенно като се разрева излизам от тук, за да си спестя третата фаза :lol: :lol: :lol:
Ходете за риба и споделяйте излетите си бе хора, оставете тая пуста теория и наблЕгайте на практиката, там ще се научи нещо ценно, не тук, тук сме да споделяме и обменяме опита натрупан на реката!

Поздрави!
спининг и само спининг!!!!!!!!!!

C&R

http://www.starividri.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от Мунчо »

Съгласен съм - за рибите със сигурност не е полезно да бъдат размахвани по брега по обективни причини. Без да коментираме, че има доста колеги с претенции, които изготвят множество детайлни фотографии с висока художествен стойност. Присъствал съм на смехотворни последващи реанимации, след подобни сесии на презентация на рилийз. Но мисля, че трябва да има и разумен баланс между манекенстването и критикарството на всяка цена, само защото нечия риба била мръсна, провесена или снета на камъните, пък макар и само за секунди, защото границата е много тънка.
И именно затова хората ще се притесняват да споделят, защото винаги ще се намери някой, който да не може да направи разлика между откровена месарщина и просто неестетична снимка(с акцент върху отношението към нея след хващане). И да даде акъл на всяка цена. Всъщност ние сме на това дередже именно от много акъли, които както знаем, у нас са безплатни. Но пък има една поговорка, която гласи, че акъл дори да нямаш - нищо не ти пречи да дадеш.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
mojach
Мнения: 336
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 23:10
Местоположение: София
дал Браво: 65 пъти
получил Браво: 115 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от mojach »

И аз да кажа нещо........ходих на риба, даже и хванах няколко рибета....не големи,но.........бях за риба :!: и мн се радвам за това, че като чета тук за какво говорите ............ :shock:
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от valeri hinkov »

Абе вие, повечто тук май окончателно сте сдухали гарнитурите!
kostakosta
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Окт 19, 2009 21:31
дал Браво: 1 път

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от kostakosta »

Едно малко отклонение към друг вид риба.
Що тия шарани им купуват карп дюшек, мокрят ги, пазят ги да не се овъргалят в треволяка и камънака, мажат им устенцата, набодени от куките с някакво лекарство, поливат ги да не прегреят и никой не праща извършителите на това срамно деяние на майната им или в по-добрия случай в БГ-мама.
И ако някой ми излезе с номера" ама темата е за пъстървите", моля да постне подобна дискусия за шараните.
pike13
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 117
Регистриран на: Съб Яну 19, 2008 10:30
Местоположение: Пловдив

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от pike13 »

valeri hinkov написа:Абе вие, повечто тук май окончателно сте сдухали гарнитурите!

Точно казано,интернета изкривява всичко +липса на свободно време и контакт с природата и хората на живо става страшно.

Поздрави

п.п.деца сме още, има какво да учим за ............. :fish15: и хората
наслука-риболовци
ГЛОБА-бракониери
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от babydoctor »

valeri hinkov написа:Абе вие, повечто тук май окончателно сте сдухали гарнитурите!
Ми кво искаш, зима е, мамка му :mrgreen:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от kontev »

Мунчо е казал всичко много точно, границата е тънка и острата критика е ненужна нито в едната, нито в другата посока.

За да не пиша повече глупости, пускам малко снимки от последните няколко седмици, преди големия потоп.

Една едноока риба, която въпреки по-малкото на брой очи, беше нагълтала примамката много лошо и със сигурност този път не й е провървяло, въпреки , че я пуснах:

Изображение

Интересното при тази риба беше, че имаше голяма глава и несъразмерно спрямо последната малко тяло. Явно беше възрастна, но недоразвита физически. Сигурно липсата на око й е пречило да се храни добре. А окото най-вероятно липсва, защото е била улавяна.

Тук съм я снимал на границата с пясъка, но както вече написах, така или иначе няма да оцелее:

Изображение


И малко риби от друго място:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Тази аха да опре в пясъка за една мъжка снимка :
Изображение

Изображение


А пък тази се удари в камъните и се овъргаля доволно в пясъка, но по собствена вина - направи няколко свещи, като след последната сама излезе на сушата пред изумения ми поглед :lol:

Изображение

Изображение

Изображение

Скромни риби, но доста на брой, имаше приятни емоции, спестявам часто от снимките, защото са еднотипни.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от babydoctor »

stiga написа: линията на натиск и разтягането на гръбнака при рибите е перпендикулярна, а не вертикална :!:
Това е тафтология. Натискът е по оста, упражнява се от мускулите, условно казано, при плуването. Прочетох те още няколко пъти - по същество си прав, макар и да преувеличаваш малко, но не си го изложил разбираемо. За шараните на Лобош - 5-10 секунди им е максимума, докато гравитацията ги смъкне обратно. В крайна сметка, за да не разводнявам, се придържам към мнението на Ицето - Мунчо.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от SASHO »

Не са били шарани, летящи риби са. 5-10 секунди във въздуха само те го могат от рибите :lol:
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от Д-р Флекс »

SASHO написа:Не са били шарани, летящи риби са. 5-10 секунди във въздуха само те го могат от рибите :lol:


Било е при попътен вятър, Сашо... :D
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от SASHO »

Още две секунди във въздуха и бих ги кръстил Шараните Райт немедленно!!! :lol:
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
vidalix
Мнения: 1052
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:37
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от vidalix »

А селфита с пастАрви тип дъкфейс преемате ли тука?
Тая краста начесване няма!
Аватар
fisher™
Мнения: 1767
Регистриран на: Съб Юни 10, 2006 12:08
Местоположение: над "Езерото"
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от fisher™ »

kontev написа: Една едноока риба, която въпреки по-малкото на брой очи, беше нагълтала примамката много лошо и със сигурност този път не й е провървяло, въпреки , че я пуснах:

Изображение

Интересното при тази риба беше, че имаше голяма глава и несъразмерно спрямо последната малко тяло. Явно беше възрастна, но недоразвита физически.
Убеден съм, че тази риба ще оживее навъпреки и пампо ще я хване :mrgreen: :tup:
Св. Великомъченик Ареаман Икурострадалец
キャッチ・アンド・リリース
СК "Стари Видри"
Аватар
DJ_Predator
Мнения: 35
Регистриран на: Сря Ное 03, 2010 19:50
Риболов: Спининг
Местоположение: София

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от DJ_Predator »

Миналата седмица отиваме на една рекичка рано-рано. Рекичката с приятен изумруден цвят. Очакванията ми бяха за труден зимен риболов.
Реших да заложа повече на воблерчета впредвид все още студената вода. Блесните почти не извадих от джоба на раничката през целия ден. Риболовът потръгна мудно. Две - три почуквания от маломерки за близо един час. Мисълта за поредното капо ме завладя. В едно по-дълбоко и бързо място заметнах със Совичката, оставих бурната вода да отнесе воблера надолу по течението. Стигайки плиткото започнах да навивам. Пенливата вода ми пречеше да видя дали има паднали клони. Колко примамки съм изпокъсал на това място... Дали щях да скъсам и совичката... В новата партида имало промяна във формата на тялото... Дали щеше да има драстична промяна в "играта" на воблера... Колко мисли за само за едно замятане :lol: . На около метър от мен видях че воблера се движи на около две педи от дъното. Почти в краката ми голяма балканка се стрелна към воблера. Излезе като от нищото, стрелна се към воблера и в последния момент се отказа да захапе воблера :cry: . Дали ме видя, дали се отказа да атакува във плиткото... Слязох под вирчето и пробвах с блесни. Замятах в бързея и обирах "надолу". Безрезултатно. Поне бях видял рибката. Реших да заметна от първото място с по-дълбоко газещ воблер. Избрах един по-тежичък и заметнах. Потъна много бързо, все едно бе от олово. Усетих как течението го търкаля по деното. Четири оборота на макарата и последва мощен удар. Усетила измамата, рибата се изстреля над водата. Красота. Няма как да се опише този момент. Трябва да се изживее... Придърпах рибата към мен, откачих я бързо и всеки пое по своя път - аз към следващото вирче, а тя се изгуби във дълбоката разпенена вода. В следващите няколко перспективни места извадих още една рибка с подобни размери и имах атака от риба около шейсетте. Рибата се бе раздвижила.
По-нататък риболовът стана тегав. За радост успях да погледам „пъстървовият Бог“ в действие. Интересно бе да наблюдавам тактиката му. Разменихме някоя и друга дума, след което той продължи „нагоре“ пък аз поех по пътя към вкъщи.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

P.S. Някой ако прави поръчка от троутшопа в скоро време, дали би било удобно да се включа с няколко неща. Не си заслужава да правя поръчка за толкова дребни и малко на брой глезотийки.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”