Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

vasil lambov написа:Мите,здравей,може би си прав,тъй като с пъстървите имаш доста по-голям опит от мене.Само да кажа,че преди две седмици извадиха балканка точно 50см.,която беше доста охранена и беше 2кг.Свидетели на случката са Кентавъра,Бенди,Веско Лонга и аз...
Теглото на пъстървата зависи от страшно много неща. При еднакъв линеен размер две риби може да имат напълно различно тегло. Има хилави риби, които са само глави и тънки тела, и други дето са дебели.
Аватар
daniel krilov
Мнения: 2287
Регистриран на: Пет Яну 21, 2005 10:04
Местоположение: София /иначе от Бацова Махала/
получил Браво: 2 пъти
Обратна връзка:

Мнение от daniel krilov »

Теглото на пъстървата зависи от страшно много неща
Не си прав Станилио зависи само от едно нещо от ХРАНАТА :lol: :lol: :lol: :lol:
http://www.mouche-fr.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
troutbum
Видри, видри,видри........
Daniel Krilov, Fishing club Old Otters – Sofia, Bulgaria
Най-мразим пораснали лузари
http://www.starividri.org" onclick="window.open(this.href);return false;
http://kriloffishing.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

kukata написа:Бих помолил някой да провери, ако има желание тази формула. За американските пъстърви важи... интересно ми е за балканките как е!?

Ето я и нея: W = L^3/A,

където W- e теглото на рибока;
L - дължината;
A - коефициент, който за пъстървите е = 100

Пример: хванато е пъстръвче 58см., за да определим теглото повдигаме 58 на трета степен 58х58х58 и получаваме числото 195112, раздляме го на 100 и получаваме риба с тегло 1951,12грама. Закръгляваме по рибарски и получаваме 2кг. пъстръвче.

ПП. Не прилагам снимки защото нямам и ако по една или друга причина бъда модериран няма да плача обещавам :D
Привет колега.
По принцип това дали ще има коефициент 100, 1000 или друго число във формулата няма значение. Тук е от значение единствено третата степен. Стойността, която получаваме нараства от нея. Коефициента служи единствено за някакво нормиране. :D :D :D
Тъй, като степените функции нарастват много бързо. При малки промени: 2х2х2= 8, 2.5х2.5х2.5 вече дава 15,65. Или приблизително два пъти по-голям резултат. Само за увеличение от 25 %. То формулата е само много грубо приближение. Както повечето формули :D :D :D :D :D
Балканка 43-44 от Панега е около 900 гр. Тук формулата обаче работи.
:D :D :D Иначе знам за иуловена 37 см. От друго място риба, която е точно 840 гр. Но за 2 кг. американка не работи: Това е около 53/ 54 см риба. Дава занижен резултат. Около 1.5. Също така много зависи как ще мерим рибата. Много малки уж "разсеяни" грешки - ще дадат добри отколонения. :D :D :D :D Това поне са моите формули. Приемем критики на куката от 25 до 70 см
Поздрави!
П.С.
Бат Стан - в Панготски митове и легенди. Размера на рибата зависи единствено от фантазията! :D :D :D
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
VLADKOrmoran
Мнения: 593
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 10:59
Местоположение: Чикаго

Мнение от VLADKOrmoran »

Аз не мога да се съглася с колегата за точността на тази формула! Прекалено елементарно е поставянето на риби, живеещи при различни условия (водоем, хранителна база и др.) под общ знаменател. Може би за отделни водоеми ще важи, но със сигурност не е задължителна за всички.
http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=26509
Това е една 80 сантиметрова американска балканка, която според формулата трябва да е
5120 грама :shock: ! Е да, ама е 7300 (демек 2 кила отгоре), ако мога да се доверя на дигиталния кантар у нас, на който стъпих първо без риба, а после с нея. Това е дърта езерна риба, с почти цилиндрично тяло, влязла в реката само за да плюска сьомгов хайвер и мъртва сьомга...
Освен това повечето от вас, които са ходили на планински реки знаят, че има риби, които са толкова мършави, че сякаш са расли само на глава.
Аватар
POPOV
Мнения: 1143
Регистриран на: Съб Мар 04, 2006 22:35
Местоположение: Dundee, UK
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мнение от POPOV »

Хорца, не е ли по добре да се отделят коментарите относно изчисляването - дали е подходящо или не в отделна тема и още по-добре тя да отиде в подфорум 'За рибите'? Все пак обърнете внимание на заглавието на темата - не виждам някаква връзка с него а и този спор вече стана половината от темата. В никакъв случай не е излишен според мен, но няма нужда да разводняваме темата за пъстървовите излети, примамки, техники на риболов и примамки.
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

POPOV написа:Хорца, не е ли по добре да се отделят коментарите относно изчисляването - дали е подходящо или не в отделна тема и още по-добре тя да отиде в подфорум 'За рибите'? Все пак обърнете внимание на заглавието на темата - не виждам някаква връзка с него а и този спор вече стана половината от темата. В никакъв случай не е излишен според мен, но няма нужда да разводняваме темата за пъстървовите излети, примамки, техники на риболов и примамки.
Колега, напълно подкрепям идеята темата да бъде преместена. Ще направя коментар след това, защото ако това го направя тук се сещате какво ще стане! :)
Моля, модовоте за съдействие!
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
Аватар
stamen
Мнения: 2268
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 20:11
Местоположение: София, Мусагеница
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 33 пъти

Мнение от stamen »

Я да съживим малко темата. Вчера направих четвъртия си пъстървов излет за годината и първи на река Агенап Анталз :lol: , бяхме силна група с Веско Делонги, Крилов и още култови участници (виж темата на Марко по-долу :wink:). При мен излета се разви по следния начин - почнах в един по-слабо посещаван участък, и може би най-труднодостъпния, но докъм 11,00 нямах удар. Преди обяд заваля краткотраен дъжд, който обърна палачинката. Първо хванах една хубава женска 37-ца, на жълт Пантер №6, след това на същата блесна имах безрезултатен удар. Хвърлях доста и на воблер, включително с новите ми Калипсо-та (перфектна игра!), но нямах успех. После сложих една Аглия №2 (хеви варианта с тежкото тяло), на която в рамките на 30 минути хванах и изпуснах две добри риби, едната беше колкото първата ми за деня риба, другата беше видимо по-голяма. И двете риби взеха зад паднали в талвега клони, водих ги по около десетина секунди колкото да ги видя и .....откачане. Проверих тройките на Аглията - стари и леко ръждиви, но остри. Според мен идват малко дребни спрямо обемното тяло на блесната, може и това да е причината. Еми това е, утре пак ще ги мъчим някъде...
Изображение
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Ами щом се изтърва да кажеш името Агенап - да продължим. ;)
За разлика от Стамен - всички или поне повечето удари при нас бяха на ворбелчета, в естествени цветове.

Изображение
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
Lemuria
Мнения: 683
Регистриран на: Пон Фев 12, 2007 10:09
Местоположение: София

Мнение от Lemuria »

В студеното утро на първи март спряхме за по кафе с Христо, а откъм гърба на кафе автомата прехвръкна нощна пеперуда. :shock: Малко се зачудихме как да го изтълкуваме :roll: - дали пък не сме прекалили с ранното ставане; дали онази казанлъшка мисъл с пеперудата и блесната включва такива нощни птици; възможно ли е нощна пеперуда да живее в кафе машина и не и ли пречи на съня и въобще много ни озадачи присъствието на това малко пъстро чудо в този сив и скучен, според онази сериозна песен, свят – на около 1400 метра в планината…
Като пристигнахме на реката, тънка ледена коричка опасваше бреговете в по-бавните участъци, а в дълбокия сняг около нея, освен стъпки на жадни животинки, други следи нямаше.

Изображение

Знаех си, че упоритото заинатяване на едно място, няма начин да не даде резултат – срам ме е да пиша колко пъти метнах в най-перспективния вир. :oops:
Рибката налетя на жълта тройка, хримарка, водена бавно по дъното, по течението.

Изображение
http://www.youtube.com/watch?v=2SaFL1ss80k" onclick="window.open(this.href);return false;
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

Мери, блесните Хримар наистина са чудесни за пъстърва. Поздрави за хубавия излет.
lovecbg
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 0:08
дал Браво: 1 път

Мнение от lovecbg »

Здравейте колеги пъстърваджии.
Както и да е.Нещо не се справям с качването на снимки затова ще дам никове към форуми в които ги има http://www.bglov.com/forum/index.php?ac ... t&id=15676
Вече над 20г станаха от както ловя само и единствено пъстърва по всички познати/разрешени/начини.Не мога да кажа на кой начин отдавам преоритет,по скоро това зависи от обсановката около водоема.
Но един от любимите ми е риболова на воблер и блесна.
Тази баба на снимката се закачи на едно 2см сръпско воблерче и ме накара да тичам след нея по реката около 50м срещу течението и точно когато си помислих че се е уморила направи кръгом и се върна в вира от където тръгна.аванса на макарата не можеше да и смогне на напъна и се наложи да махна бигела докато тичах по обраслия с храсти бряг напотока :D
Има и още много снимки и спомени ама по на там :D
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Мнение от Веско »

lovecbg написа:Здравейте колеги пъстърваджии.
Както и да е.Нещо не се справям с качването на снимки затова ще дам никове към форуми в които ги има http://www.bglov.com/forum/index.php?ac ... t&id=15676
Вече над 20г станаха от както ловя само и единствено пъстърва по всички познати/разрешени/начини.Не мога да кажа на кой начин отдавам преоритет,по скоро това зависи от обсановката около водоема.
Но един от любимите ми е риболова на воблер и блесна.
Тази баба на снимката се закачи на едно 2см сръпско воблерче и ме накара да тичам след нея по реката около 50м срещу течението и точно когато си помислих че се е уморила направи кръгом и се върна в вира от където тръгна.аванса на макарата не можеше да и смогне на напъна и се наложи да махна бигела докато тичах по обраслия с храсти бряг напотока :D
Има и още много снимки и спомени ама по на там :D
Здрасти Данчо и добре дошъл :wink:
Ще се радвам да се включваш по-често със снимки и репортажи,въпреки че знам сега наблягаш на лова.Стига с тоя лов,обади се да направим един риболов 8)
Поздрави!
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

Колеги, ако някой мисли да ходи на Искрец утре само да педупредя, че реката е огромна и много мътна. Карстът е избил и текат калища в момента. Ако някой все пак се реши да ходи в тези условия, ще го посъветвам да търси рибата по края, в тихите места до бреговете.
Аватар
bendy
Мнения: 824
Регистриран на: Нед Сеп 10, 2006 19:14
Местоположение: София
дал Браво: 120 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от bendy »

Аре и аз да се умешам тука - пак капучино пих ! Ма тва миналия уикенд! Реката ви е ясна, компанията също, така че ще карам направо. Тоя път решихме да не взимаме пържоли, а да риболовстваме повече - ебаси грешката! Реката беше огромна и мътна !

Изображение


Изображение

Маахме си гащи по реката, безгрижно. Стигнах до едно място, дето на миналото ми посещение един чичи пред очите ми извади 50 сантиметрова рибка. Вервайте ми, половин час заметах, нищо! Ламбов ме настигна, аз се преместих и отворих бира - ....да, точно това стана, извади я !


Изображение

Тая е само 40ка, ама пак не е моя.
Лимонадаааа !
Стари видри
Лукавия
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

това че панега е висока изобщо не означава, че не става за риболов. Миналата година в най-високата вода си направих отличен излет. Кфоти е, ако е мътна и кална, тъй като рибата не вижда добре примамката.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”