Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
sheha
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Фев 15, 2016 15:44
дал Браво: 94 пъти
получил Браво: 96 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от sheha »

Благодаря за споделените опит и съвети. В момента ловя с black shadow 2.44м 3-15gr. Използвам по-дълга от стандартните пръчки, защото рядко газя и по-голямата дължина ми помага да подавам примамката по-добре в определени ситуации. Понякога размера пречи при придвижване, но не толкова колкото 10-те килца, които качих последните години. Пръчката е добра, но явно идва доста бърза и .....грозни гледки. В момента разглежда прътове с подобни параметри , но по-бавни до медерейт/фаст( favorite balance 2.20 4-15, penzon mishel Redoutable Flow 2.4 4-15). Неприятен момент е , че не мога да я видя нито една от пръчките на живо и избора се свежда до сравнение на числа и снимки :( .
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от Д-р Флекс »

Redoutable Flow е точно това, което търсиш, според мен, като бързина на строя и акция на бланката - една типична пъстървова пръчка. Няма ли я в магазините на Акваспорт-Н в София? Аз съм я виждал там.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от pux »

sheha написа:...Пръчката е добра, но явно идва доста бърза и .....грозни гледки...
Ако ползваш монофил не би трябвало да има проблем. Ако пък си с плетено, 50-60 см. повод от монофил или флорокарбон са решението. Аз използвам втория вариант и не съм забелязал проблем с закачане, празни удари, разкъсани джуки и т.н. Предпочитам бързи въдици, защото с тях ми е по-удобно да правя различни анимации на воблерите, които най-често използвам като примамка в този риболов.
sheha
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Фев 15, 2016 15:44
дал Браво: 94 пъти
получил Браво: 96 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от sheha »

В момента съм навил монофил и днес имах намерение да го тествам, но нощес щерката дигна температура и днес вместо за риба съм в къщи с куклите :( . Проблеми с изпочупени усти на риби имах с плетено и повод от флоро, макар и аванса да беше далеч от лимита на влакното(5.4кг). С така настроен аванс големите рибоци просто го развъртаха още с удара, а дори не се закачваха както трябва, това ме накара да потърся по-мека пръчка.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от babydoctor »

Абе не знам как си представяш по-добро засичане с по-мека пръчка. Аз проходих в спининга в края на 60--тте, началото на 70-тте.Тогава тоягите бяха фибростъклени и по принцип твърди, т.е., направо дървени, което се компенсираше с аванса. Резултатът беше поносим, но оттогава ми остана предпочитанието към по-твърди тояги, с върхова акция. Приятели са ми давали да мятам с техни меки въдици, но ги чувствам като лайно, което ще се разтече между пръстите ми. Въпрос на навик, не ги отричам, а ваденето на риба с тях е емоция, пък и аванс не ти трябва толкова - макарата по-скоро служи само да ти обира влакното. То това й е работата, де. Много се раздрънках по пенсионерски, ще се опитам да синтезирам. Експериментирай, направи си комплект въдица-макара-влакно, която те удовлетворява и...НАСЛУКА.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
pelikan
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Мар 31, 2018 11:13
Риболов: спининг, фидер
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от pelikan »

Прегледах последните няколко страници от темата, нормални (по-дребни пъстърви) не ловите ли? :D
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от pux »

pelikan написа:Прегледах последните няколко страници от темата, нормални (по-дребни пъстърви) не ловите ли? :D
Ловят се и по-дребни :). Да се държат, обаче много извън водата, за да се снимат - няма никакъв смисъл! Колкото по-бързо се освободят и пуснат обратно - толкова по-добре!!!
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от kontev »

pelikan написа:Прегледах последните няколко страници от темата, нормални (по-дребни пъстърви) не ловите ли? :D
Ловят се стотици дребосъци, а някои даже ходим целенасочено за такива със затегнат аванс, екстра фаст въдица и плетеняк без повод, ето го и трофея ми за сезона, около 12см, събира се точно на дължина в бурканче от децка храна.
20180321_163458_v1.jpg
20180321_163458_v1.jpg (74.41 KiB) Преглеждано 3400 пъти
Шегувам се, разбира се, такива риби трябва да се откачат във водата, без да се вадят - куката се хваща с кохер и рибката се изтръсква. За съжаление, в случая нямаше как да го направя и трябваше да я хвана с ръка, защото бях на едно високо място и не можех да сляза до водата.
Тогава тоягите бяха фибростъклени и по принцип твърди, т.е., направо дървени, което се компенсираше с аванса. Резултатът беше поносим, но оттогава ми остана предпочитанието към по-твърди тояги, с върхова акция.
И аз не съм първа младост и доколкото си спомням, старите, стъклопластови тояги бяха доста далеч от екстра фаст строя :roll:
pelikan
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Мар 31, 2018 11:13
Риболов: спининг, фидер
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от pelikan »

Pux, Kontev, сигурен съм, че е така. Просто аз практикувам пъстървов риболов на по- малки реки и рекички и там риби над 40 см. са рядкост. Но така разбирам този риболов- див, горски, евентуално с още един колега :) . Големите реки не са моите, но ги посещавам понякога :wink:
Аватар
karidata
Мнения: 1126
Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 15:16
Риболов: spinning
Местоположение: Бургас
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 829 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от karidata »

Айде щом сте рекли да покажем някой дребосък от инъче толкова красивите и обезрибени реки.
20180402_080430.jpg
20180402_080430.jpg (148.88 KiB) Преглеждано 3189 пъти
20180402_080522.jpg
20180402_080522.jpg (226.07 KiB) Преглеждано 3189 пъти
20180402_080611.jpg
20180402_080611.jpg (277.76 KiB) Преглеждано 3189 пъти
20180401_182301.jpg
20180401_182301.jpg (158.61 KiB) Преглеждано 3189 пъти
Ходене му е майката.
http://www.starividri.org/
Аватар
JettroniX
Мнения: 324
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 18:27
Риболов: Спинингов риболов!
дал Браво: 246 пъти
получил Браво: 499 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от JettroniX »

Добре сте си вие, поне ловите по някоя и друга рибка. :D
Събота направих първото ходене за пъстърви. За 5-6 часа слуката бе това, като "удари" в средата на коритото:
:o

Изображение

Тъпо е, че се "ловят" такива неща в пъстървовите ни реки през 21-ви век...

Изображение

Изображение

Все пак някаква слука на пъстърви видях съвсем за кратко - на два пъти и то само на естествена стръв. Жалко е, че се претрепват риби по около 40 см, заминавайки моментално увити в пликчета, в раниците на късметлиите, но всичко е точно (законно) :| .
Fish every day like it was your last!
Keep Spinning!!
Блог: spinning365.com
Facebook: spinning365
YouTube
Аватар
sme6ko83
Мнения: 145
Регистриран на: Чет Мар 03, 2011 19:11
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от sme6ko83 »

Кажи нещо относно пръчката,че ми е хванала окото по данни и снимка,ама не съм е пипвал още!
Аватар
JettroniX
Мнения: 324
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 18:27
Риболов: Спинингов риболов!
дал Браво: 246 пъти
получил Браво: 499 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от JettroniX »

Привет sme6ko83.
Определено няма да сбъркаш, ако отидеш до някой магазин да я потръскаш и разгледаш.
Според мен, няма какво много да се умува (особено за тази цена). :)
Fish every day like it was your last!
Keep Spinning!!
Блог: spinning365.com
Facebook: spinning365
YouTube
sheha
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Фев 15, 2016 15:44
дал Браво: 94 пъти
получил Браво: 96 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от sheha »

След доста неуспешни опити, най-накрая успях да стигна до реката. Тази година ситуацията налага да се завирам из драките от 10 до 15 ч., което за мен не е най-удачното време, но е по-добре от нищо. Тествах два нови боеца , като единия за час успя да излъже една по-дебела рибка 42 44 см и 10 мин по-късно замина при речния бог :( :( :( .

п.с. След кратко (един излет) връщане към монофила, преминах на плетено с 1,2м повод от флуоро и разхлабен аванс. Този вариант към дадения момент ми допада най-много.
...
IMG_3351c.jpg
IMG_3351c.jpg (111.01 KiB) Преглеждано 2673 пъти
IMG_3354c.jpg
IMG_3354c.jpg (151.5 KiB) Преглеждано 2673 пъти
IMG_3355c.jpg
IMG_3355c.jpg (135.8 KiB) Преглеждано 2673 пъти
R_penkov
Мнения: 8
Регистриран на: Съб Апр 07, 2018 15:32
Риболов: Спининг
получил Браво: 2 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от R_penkov »

Здравейте ,
Тъй като съм нов във форума и в риболова на пъстърва може ли да ми кажете река или място около софия за риболов
Благодаря лек ден
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”