Волфрамов повод ??

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Divanik
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Юли 23, 2005 11:42
Местоположение: Свищов

Волфрамов повод ??

Мнение от Divanik »

Първо да ви кажа какво ми се случи:
Ловя с воблер по р.Янтра и целенасочено гоня кефал.
Бях хванал няколко,когато нещо ми удари,силно ми натежа и линията ми олекна/както и аз с едно Ружно Паче/
Вероятно ме е пернала щука и е срязала влакното - 0.15

В случая волфрамовия повод щеше ли да ми помогне и нарушава ли той играта на воблера?
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

По мои скромни наблюдения, волфрамовия повод не пречи на играта на примамката. Няма по-фин повод от него. За сметка на това е най-наранимия!
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
Marto
Мнения: 2372
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:16
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от Marto »

Аз мисля, че повода, дори бил той и фин волфрамов, освен че разваля играта на малките 'кефалски' воблери, пречи на кълването въобще. Като се замисля имам само един кефал изваден на блесна и повод (познайте за какво съм хвърлял), и определено считам че случая е изключение което потвърждава правилото.

Опитвал съм 'номера' като монтаж на стример на вирбела преди повода, ползване на най-малките възможни вирбели и т.н. без да успея да подобря резултатността на примамката.

При сваляне на повода винаги съм предизвиквал по-интензивно кълване, но и разни зъбати жУвотни са успявали да ми отмъкнат от примамките.

При риболов на блесна (2-ка, 3-ка или 4-ка) много помага монтажа на троен вирбел (за сбиро), който заедно с оста на блесната става достатъчно дълго препятствие и щуката трудно стига до влакното. За воблерите обаче това не е приложимо, защото им разваля играта.

Освен това волфрамовите воблери лесно се 'сгърчват' и след това трудно се изправят, дори по изпитаната методика с нагряване до червено в изпънато състояние. Обикновените поводи са по-пластични. Отделно, материала за обикновените се продава на метър и всеки може да си направи поводи с различна дължина - по-къси за спининговите примамки и по-дълги за риболова на стръв. Затова аз лично предпочитам обикновените поводи.
Divanik
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Юли 23, 2005 11:42
Местоположение: Свищов

Мнение от Divanik »

Изчерпателен отговор.
Благодаря :)
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”