Из маришките и околомаришките дебри.

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
bogidar
Мнения: 116
Регистриран на: Пон Юли 06, 2015 23:25
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 64 пъти

Re: Из маришките и околомаришките дебри.

Мнение от bogidar »

И аз помятах след работа. Врътнах солидно капо. Не беше ми се случвало от доста време. Сега тъкмо карам за вкъщи. Условията идеални - има си вода, що да няма. Бях на прекрасно място, където би трябвало да се върти всякаква риба. Направи ми впечатление, че дори дребосъците са се покрили. Пообиколих доста. Помятах цели два часа....
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Из маришките и околомаришките дебри.

Мнение от Vid »

Днес отървах капото с един приличен распер..
Изкефих се на МАХ с въдичка 2-7 и въртележка на Мепс №2 :lol: :lol: :lol:

Изображение
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
алексей
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Окт 20, 2015 21:31
Риболов: спининг
Местоположение: Хасково
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Из маришките и околомаришките дебри.

Мнение от алексей »

Здравейте колеги ето нещо и от мен.Тази сутрин ме споходи късмета след като това лято се нахващах на маломерни рибоци,тази е по прилична 90см- 4кг.Хванах я на блесна Блуфокс 20гр. край Харманли по точно на бързея под моста на магистралата.Ето малко фото:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
bogidar
Мнения: 116
Регистриран на: Пон Юли 06, 2015 23:25
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 64 пъти

Re: Из маришките и околомаришките дебри.

Мнение от bogidar »

Една маришка сребриста риба... Явно съм си ремонтирал успешно гегата след счупването. Ваденето беше доста силово заради терена - коренища и храсталаци...
IMG_20161009_140804.jpg
IMG_20161009_140804.jpg (86.57 KiB) Преглеждано 9007 пъти
IMG_20160916_140549.jpg
IMG_20160916_140549.jpg (76.22 KiB) Преглеждано 9007 пъти
dartmoll
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2015 8:26
Риболов: спинингов
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Из маришките и околомаришките дебри.

Мнение от dartmoll »

Да раздвижим малко тази тема. За съжаление поприключваме расперския риболов. Щуките отново ни зоват.
Все пак ето едни от последните уловени и пуснати на свобода распери от 09.10.

Един около 1 кг.
Изображение

и втория красавец - 3 кг.
Изображение

Уловени на ето този воблер - Duo Terrif DC—7 Bullet, закупен малко по-рано от колегата Ilian70:
Изображение

И двата пуснати на свобода, ето видео-то за баткото:
https://youtu.be/LG_UMki_bZE
НЕ УБИВАЙ МЕЧТИТЕ СИ!
Don't kill your dreams!
C&R
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Из маришките и околомаришките дебри.

Мнение от bulgarche-to »

Цяла година не остана време за речен риболов...и то годината замина. Все пак последния вагон успя да ми изръси така желаната риба. Преди нея успях да хвана един кефал. Много щастие донесе, тъй като е уловен на непознато място, при първо хвърляне и на клатушка, която намерих у баба ми, след като тя почина. Никога не бях слагал това желязо преди:

Изображение

Изображение

Час-два-три повъртяхме с момчетата и в последния момент успях все пак да закача това, за което бях тръгнал. Малко, но от сърце:

Изображение

Изображение
esoxx
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 21:09
Местоположение: plovdiv
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Из маришките и околомаришките дебри.

Мнение от esoxx »

Събитията от този разказ се случиха през 2013г в околомаришките дебри.
Тези дебри вече не съществуват, не и във вида, в който бяха тогава.
Това беше водоем за платен риболов с много щука и шаран- първоначално. Имаше също и амури, линове, сомчета и бели риби.
Впоследствие белите риби изместиха щуките, или поне аз така си мислех, защото в един момент щуката изчезна.
На най- късен етап се оказа, че сомовете са се развивали мълчаливо, като средното тегло на добичетата беше достигнало 20кг.
Водоемът е дълбок в по- голямата си част от 0,5 до 1м, като само пред шахтата имаше дълбочина 1,5м и то в ограничен периметър.
Цялото това нещо представляваше самостоятелна екосистема, с много папур и много други обитатели, освен рибите.
Черни щъркели, нутрии, водни плъхове, змии, жаби, костенурки и разбира се, много комари :D
На 23 септември 2013г си спомням, че отидох и заварих бате Петьо и Петко да си пийват биричка на масата. Седнах и аз при тях, имаше и мезенце, а още беше горещо за риболов( на клипчето съм с яке, но това беше за да се предпазя от комарите, че не щях да се мацам с антикомарин.)
По някое време с Петко единодушно решихме да половим и се отправихме към шахтата. Там надвечер се събираха белите риби, щяхме да ги пробваме на силикони. Тогава основно ги ловяхме на равномерна проводка с шадове до 10см и глави 10гр.
Първоначално започнахме с мързеливо водене- мяташ и въртиш- но десетина замятания по- късно разбрахме, че няма да ни бъде така.
Петко започна да води силикона с подскоци по дъното, а аз сложих воблер.
Стояхме един до друг и си говорехме някакви глупости, когато на Петко му удари.
- Риба ли е? - попитах.
- Да, и е голяма!
Въпросът ми беше изключително тъп.Погледнах върха на пръчката му, а тя беше с акция до две унции, и видях три последователни бавни натискания, след което рибата се откачи.
След кратко умуване решихме че е било сом. Не помня той каква примамка сложи след това, но аз започнах да наблюдавам водата по- внимателно и след известно време видях изиграване.
Помислих си- щом изигра, значи е активен, а воблерът като цяло има по- силно трептене от силиконите, затова ще продължа с воблера.
Реших обаче да го сменя, отворих кутията и се замислих. Най плиткогазещият ми воблер беше Салмо Перч 8см- този с най-малката лопатка. Знаех, че това не е воблер за сом, тройките са четвърти номер и сравнително лесно се отварят. От друга страна пък, не очаквах да ми удари, а поради плиткото си газене салмото нямаше да закача дъното и щеше да ми спести чистене на боклуци от тройките и по този начин си осигурявах мързеливи проводки.
Сомът взе, че ми удари, ударът беше слаб, но отчетлив, засякох го успешно.
Понеже авансът беше настроен хлабаво, първоначално рибата изглежда не разбра, че съм я хванал.Погледнах Петко с усмивка и с очи му показах развиващия се аванс, а той се развиваше бааааавничко. Да, обаче след това сомът каза ''дръж се'' и включи директно шеста предавка......
Пръчката беше Авид 8,6МН, влакното Пауърпро 15лб, а макарата Риоби Аплаус 2000- тази макара, едно че има драг само 2,5кг, и второ, на тази шпула се събират само 75 метра от това влакно- който иска, да провери.
Предвид горните факти, затегнах аванса докрай, но сомето си развиваше спокойно, отивайки точно там, където не исках- в шавара.
Когато видях, че спря преди да го достигне, искрено се зарадвах. Подпрях пръчката на токата на колана си и започнах да помпам- дърпам нагоре и после сваляйки върха, обирам с макарата. Обяснявам това действие не за друго, ами защото по някое време откъснах очи от водата, погледнах си пръчката и се уплаших- без да преувеличавам малко оставаше върхът да докосне ръката ми при някои от напъните.
По моя преценка го вадих между 5 и 10мин довлякох го до шахтата, хванах го за долната челюст и го измъкнах навън. Беше се зашил за пет от шестте жила, което обясняваше защо куките не се отвориха.
Ето и снимка от дисплея на кантара.
Изображение
Обаче върху кантара лежаха само главата и корема, цялата опашка беше на земята- според мен тази риба беше най- малко 25кила.
Ето още снимки, на едната се вижда кантара.... След това го пуснах и той си отплува.
Изображение
Изображение
В заключение- това е най- големият сом, който съм хващал въобще. Вярно, не е на реката, но борбата беше много приятна, рибата на моменти сменяше посоката много рязко и това много ме кефеше, а и мястото беше добро, защото можех да маневрирам, ходейки по дигата.
На колегите, които не са вадили такава риба, пожелавам им го, а на тези, които са- желая много по- големи.
xxx
esoxx
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 21:09
Местоположение: plovdiv
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Из маришките и околомаришките дебри.

Мнение от esoxx »

Първите ми опити в спининговия риболов бяха през 1999г. В реални условия нямах почти никаква идея какво правя- нямаше кой да ми покаже, а информацията от риболовните списания явно не можех да я приложа на практика.
Поне бях сигурен каква риба исках да ловя- щука, както и за метода на риболов. Като за начало получих от баща ми китайско телескопче 3,3м, плетено влакно Спайдъруайър и макара Абу гарсия. И трите неща бяха втора употреба, тоест той ги беше ползвал.
Прерових ''арсенала'' му от спинингови примамки и какво открих- голяма безименна въртележка, едно Тоби 12г и един пакет шадове Мистър туистър.
Ходих два или три пъти на Марица за по два часа без абсолютно никакъв успех- в мислите ми щуките бяха едва ли не същества от друга планета, които по никакъв начин не можеха да бъдат гости на моята кука, а и страхът от загуба на примамките беше много голям......

Зарязах спининга и две години лових щуки на тапа. Струваше ми се по- естествено - имам жива стръв, замятам в перспективен участък и чакам... Да, обаче чакането се проточваше понякога с часове, презамятах, местех въдиците и въпреки това- нищо. В други случаи хващах прилични щучки, но нито веднъж риба над две кила. Постоянно мислех къде бъркам, беседвах с колегите по брега, гледах такъмите им, постройката на линията, местата на които замятат, големината на стръвта, дълбочината на подаване, разстоянието от брега и не мога да се сетя какво още.........

В един декемврийски излет на тапа, реших да пробвам пак спининга- махнах тапата от такъмчето и монтирах ето тази блесна:
Изображение
Междувременно си я бях купил, защото ми се видя много идейна- тогава не знаех, че и МЕПС имат такъв модел.
След като вече имах опит от тападжийския риболов, знаех горе долу къде да прекарам блесната и не се учудих много, когато хванах две щучки по около 800гр. По скоро се зарадвах страшно много и се запалих, този път без да угасна.
На следващата пролет се оборудвах с най страхотната( по тогавашните ми разбирания и за тогавашния ми джоб) въдица- Hakuio Turbo Spin 3,0m, 30-60gr.
Не помня кога точно се запознах с Христо Трайков, но беше онези години- 2002-2003. Сега установявам, че той беше първият колега, с когото можех да беседвам за особеностите на спининговия щуколов.
Примамките- освен блесната, която показах, имах също и Syclops #2, #3, Lusox #2, #3, Aglia TW Minnow #4 и това беше- на тези блесни съм хващал най- големите си щуки.
Линията- винаги съм ловил само с конец, това благодарение на баща ми, който пътуваше в чужбина и донасяше, затова имаше много, доста повече, отколкото можех да изпокъсам. Винаги съм ловил щука само с метални поводи- в началото с готови а след това се научих да си ги правя сам, като и досега това е така.
Макарата- прилагам снимка.
Изображение
И разбира се рибите- за три поредни сезона- 2002, 2003, 2004- хванах най- хубавите си щуки. Теглото беше до 5кг, като долната граница беше 2,5кг, а имаше и няколко между 4 и 5кг. Само че тогава на реката почти нямаше спинингисти, а рибата беше в пъти повече....
Изображение
За да бъда обективен, ще кажа, че всички големи щуки съм уловил на едно място- островът над бента. Минавах с ботушите по бента , стигах острова и минавах през него, докато стигна челото му, там където реката се разделяше на два ръкава. Ловях предимно в левия, като прехвърлях течението и се стараех примамката да падне максимално близо до водораслите, като я водех косо по течението към мен. Удари имаше както до растенията, така и в краката ми, а също и в средата на проводката.
Имах много откачени риби, и то хубави, дори много хубави щуки. По онова време не засичах рибите, просто след удара започвах да вадя.
Трябваше ми цяла една есен, за да се науча да засичам, не знам дали други колеги са имали проблем с това, но явно координацията на ръцете ми куцаше- все пак с лявата въртя, а с дясната трябва да засека, като междувременно с лявата пусна дръжката на макарата, а пък засечката трябва да е рязка, а това зависи от позицията на дръжката- дали е под мишницата ми или под предмишницата ми, дали върхът е до водата или е горе, дали вляво или дясно......отплеснах се. Така или иначе и до ден днешен виждам колеги, които не могат да засичат и затова губят риби.
Сутрин обикновено започвах с езерото на Оризаре, хващах някоя щучка и към ранния следобед отивах на мястото с големите щуки на Марица, откъдето обикновено вадех някоя класна риба до вечерта. Тези неща ставаха само есенно време-септември, октомври, ноември.
Изображение
Спомням си, че тогава в дебелата ми глава се беше оформила тезата, че щука на спининг се лови само есенно време и аз не я подлагах на съмнение.
Колко много съм грешал...
По късно, през лятото на 2005г през Марица мина триметровата вълна и отнесе онези хубави места.

За след това няма да разказвам сега.
xxx
esoxx
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 21:09
Местоположение: plovdiv
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Из маришките и околомаришките дебри.

Мнение от esoxx »

2010г, началото на юни. Малко водоемче до пазарджишко село. След пробен риболов преди седмица сме отново тук. Без да сме го планирали, се оказва, че това е денят на пълнолунието. Щуките са свръхактивни- гонят и НАЛАПВАТ всякакви примамки. Започваме от мястото, където сме паркирали- Димитър и Младен са доста прибързани и след 10-15 замятания вече тръгват да обикалят. На водоема няма никой и бързо напредват, правейки по 5-6 проводки на място- на това аз му казвам препускане.
До това време аз дори не съм си разпънал въдицата- това да прекарам конеца през няколко водача е много сложна работа. И трудоемка!
Започвам от там, където широкият канал се превръща в язовир- на това място те не обърнаха никакво внимание. Монтирам златна Комет 5ца с туистер на тройката, нагазвам доколкото ми позволяват ботушите и целя отсрещния папур.
На петото замятане имам слабо почукване- след засичането усещам тежка риба, която ме принуждава да хвана въдицата с две ръце, за да спра порива и. Не става- влиза във водораслите и си отива. Умът ми щрака- такава риба не ми удря на всеки излет, а след този силов опит за вадене най вероятно няма да удари вече. Една тъничка мисъл се прокрадва- може би тази риба не е сама- но аз я отхвърлям, никога не съм бил такъв късметлия.
Въпреки това правя още няколко замятания с Кометата- безрезултатни. Отварям кутията и ровя. Очите ми се спират на Блуфокс Луциус20гр, неразловена. На третото замятане- слабо почукване- дръжката на въдицата е под предмишницата ми- следва зверска засечка, при която иначе натегнатият аванс отпуска поне 50см влакно, бързо адреналиново вадене, при което 4-килограмовата щука излиза на водни ски.
Хващам я с ръка и я вадя- закачена е в ъгъла на устата, откъдето обикновено няма откачане.

Изображение

Изображение


Следва обилно мотаене, снимане, откачане, връзване на кукан и чудене. Чуденето е дали да се местя- все пак никога не съм бил такъв късметлия, че да намеря ТРИ хубави риби на едно място. Решавам да се пробвам за трета.
Замятането е малко по - дълго, към по- широката част на водоема,но пак целя отсрещния папур. Воденето на примамката също е малко по- дълго, поне десет метра, преди рибата да удари. Всъщност този път не усещам удар, само раздвижването на вече налапалата риба.
Вадя я сега по- внимателно, вече усещайки удоволствие от борбата.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение




В това време приятелите ми отново са при мен, вече методично облавят мястото- безрезултатно.
Дружно се местим на отсрещния бряг- там размерите на рибите са разнообразни. Набождаме и пускаме доста писалки, Младен вади две по 1,5кг, Димитър- една 3,2 и една 1,5кг, като преди това оставя един Вибракс№4 в устата на една, която е идентична на моите.
Жегата започва да ни притиска сериозно, активността намалява и решаваме да тръгваме.

Изображение

Оттогава направихме много излети там- по пълнолуние и не само- но нито веднъж не заварихме активност, дори близка до онази.
xxx
GoldstaR
Мнения: 72
Регистриран на: Пон Фев 27, 2012 19:48
Местоположение: Благоевград
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 27 пъти
Обратна връзка:

Re: Из маришките и околомаришките дебри.

Мнение от GoldstaR »

Колега Esoxx тва се казва да уцелиш момента/обикновено се случва един път / .Имал съм такава случка 11 удара за час и половина и след това никога не се повтори.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Из маришките и околомаришките дебри.

Мнение от koko7784 »

Да взема да я раздвижа тая тема малко :mrgreen:
IMG_20170324_172943.jpg
IMG_20170324_172943.jpg (248.83 KiB) Преглеждано 6703 пъти
IMG_20170324_182114.jpg
IMG_20170324_182114.jpg (86.93 KiB) Преглеждано 6703 пъти
IMG_20170324_182153.jpg
IMG_20170324_182153.jpg (84.94 KiB) Преглеждано 6703 пъти
IMG_20170324_182124.jpg
IMG_20170324_182124.jpg (145.69 KiB) Преглеждано 6703 пъти
Днес направих един отличен риболов в приятна компания.
По горе са и резултатите.
П.С. распера беше много мнителен едва го излъгах с тази повод 0,70мм. :mrgreen:
Наслука на всички....
Аватар
te4osoma
Мнения: 1880
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 318 пъти
получил Браво: 122 пъти

Re: Из маришките и околомаришките дебри.

Мнение от te4osoma »

Опааа , един идеален ден :D :D днес 8)

:fish15: :fish15:
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
Аватар
Godfather
Мнения: 1076
Регистриран на: Чет Фев 08, 2007 11:14
Риболов: спининг риболов
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Из маришките и околомаришките дебри.

Мнение от Godfather »

Виждам изкарали сте си стахотно!!!
Предполагам "СОМето" е ударии в ранния следобед?
I'll make him an offer he cant refuse!!!!!!!!!!!!
http://vbox7.com/play:00f5ca22&al=1&vid=
Аватар
asp-erman
Мнения: 275
Регистриран на: Пон Окт 20, 2008 21:37
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Из маришките и околомаришките дебри.

Мнение от asp-erman »

Браво! Наистина отличен риболов! :tup:
Ако ученика е готов,учители се намират!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”