Флуорокарбонови лидери при спининг

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Владимир
Мнения: 10385
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Владимир »

don_misho написа:Владо, като си ходя за щуки само метала играе, идеята ми е докато търся кефали и распери с по малки примамки,ем линията да е прозрачна,ем до няква степен да спася положението като ми налети зъбатка между кефалита(както и става много често)
От два дни съм в Елхово,имаме 4щуки,докато си ловиме на всевъзможни по-размер примамки,водата е мътна и не виждам смисъл от флуоро,макар ние в момента да ловим с такъв.Просто,като ида на място със слабо течение,закачам на карабинката на флуорото,метален и облавям.Като не ми клъвне свалям металния и,ако толкова пък ми се стори,че може да има клен или распер,пробвам и без него.
Флуорото не те спасява при удар от щука,пробвано е и няма място за съмнения.Флуорото ти дава предимство,като закачаш в клоните отсреща и дърпаш зверски,да не се протрива линията.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
don_misho
Мнения: 659
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 23:33
Риболов: Спининг
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от don_misho »

Владимир написа:
don_misho написа:Владо, като си ходя за щуки само метала играе, идеята ми е докато търся кефали и распери с по малки примамки,ем линията да е прозрачна,ем до няква степен да спася положението като ми налети зъбатка между кефалита(както и става много често)
От два дни съм в Елхово,имаме 4щуки,докато си ловиме на всевъзможни по-размер примамки,водата е мътна и не виждам смисъл от флуоро,макар ние в момента да ловим с такъв.Просто,като ида на място със слабо течение,закачам на карабинката на флуорото,метален и облавям.Като не ми клъвне свалям металния и,ако толкова пък ми се стори,че може да има клен или распер,пробвам и без него.
Флуорото не те спасява при удар от щука,пробвано е и няма място за съмнения.Флуорото ти дава предимство,като закачаш в клоните отсреща и дърпаш зверски,да не се протрива линията.
За мен лично,флуорото ми дава предимството - невидима линия при бистра вода, понеже напоследък все ловя с плетеняци. Мен лично ме е спасявал многократно 15-20см.-ов повод 30 либри флуорокарбон на Варивас от зъби на щуки,неранява се,но после сменям нов и готово. Та аз лично намирам флуоро повода за спасител в по-горе описаните ситуации! В момента съм с метални или с един конец дето Васко беше ми дал за поводи,но реката в момента си е леко мътничка и кефалите и расперите си лапат уставно и хич не им пречи,но избистри ли се водата, става друга бира... Да им начупите зъбите по Елхово!
Аватар
Владимир
Мнения: 10385
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Владимир »

don_misho написа:
Владимир написа:
don_misho написа:Владо, като си ходя за щуки само метала играе, идеята ми е докато търся кефали и распери с по малки примамки,ем линията да е прозрачна,ем до няква степен да спася положението като ми налети зъбатка между кефалита(както и става много често)
От два дни съм в Елхово,имаме 4щуки,докато си ловиме на всевъзможни по-размер примамки,водата е мътна и не виждам смисъл от флуоро,макар ние в момента да ловим с такъв.Просто,като ида на място със слабо течение,закачам на карабинката на флуорото,метален и облавям.Като не ми клъвне свалям металния и,ако толкова пък ми се стори,че може да има клен или распер,пробвам и без него.
Флуорото не те спасява при удар от щука,пробвано е и няма място за съмнения.Флуорото ти дава предимство,като закачаш в клоните отсреща и дърпаш зверски,да не се протрива линията.
За мен лично,флуорото ми дава предимството - невидима линия при бистра вода, понеже напоследък все ловя с плетеняци. Мен лично ме е спасявал многократно 15-20см.-ов повод 30 либри флуорокарбон на Варивас от зъби на щуки,неранява се,но после сменям нов и готово. Та аз лично намирам флуоро повода за спасител в по-горе описаните ситуации! В момента съм с метални или с един конец дето Васко беше ми дал за поводи,но реката в момента си е леко мътничка и кефалите и расперите си лапат уставно и хич не им пречи,но избистри ли се водата, става друга бира... Да им начупите зъбите по Елхово!
То хубаво да ги начупиме,ама нещо кленовете ги няма,распера си трае,та разчитаме на щуките и някой случаен сом.
Относно линията,смятам,че с тоя дебел повод кленските примамки трудно ще играят.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
don_misho
Мнения: 659
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 23:33
Риболов: Спининг
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от don_misho »

Аз кефал по Тунджа с по малко от 5 см. не ловя :) 30 либри повод флуоро въобще не им влияе на играта.
Тука около Ямбол пък кефалите и расперите откачат в момента,ама тя и реката не е толкова мътна като надолу към Елхово!
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Стонин МаХенд »

колко лб флуоро ми трябва да сложа на основан линия 0.16?
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Аватар
BigBub
Мнения: 46
Регистриран на: Чет Фев 20, 2014 12:25
Риболов: Морски, спининг, fly-fishing
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 47 пъти
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от BigBub »

За мен ФК е направо манна небесна откакто почнах лично да го ползвам от 7-8 години...

По стечение на обстоятелствата започнах с ФК (мисля беше 0,25) като лидер за fly-fishing в Нова Зеландия. Там успешно борих пъстървите, както нямам нито едно скъсване за около 60-80 хванати риби от 1 до 3.5кг.. Като от мързел буквално седмици не съм сменял лидера, а и не беше от най-скъпите... 'Невидимост', здравина и сравнителна твърдост-подходящо и за мухи и за нимфи, а и за спининг. :fish7:

Тук за повод за зарган е просто перфектен. Невидимост и здравина ако се закачи някоя мощна платерина и трябва да се вдигне от скалите.

Като лидер за спининг по Егейско море ползвам 22lb ( 0,40 ) на Varivas на плетено 0.12. Досега не съм имал разплитаници или късаници при възела брейд/ФК.

Недостатък според мен е 'цепенето' на влакното, но предвид, че често се сменя повода, проблемът бързо се решава :fish2:
Стонин МаХенд написа:


Зависи какви риби ще бориш, но за 0,16 'въже' според мен в рамките 0.40/0.50.. стига да не си тръгнал за китове... :fish3:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Мунчо »

Стонин МаХенд написа:колко лб флуоро ми трябва да сложа на основан линия 0.16?
Толкова, че да е съобразен с диаметъра на основната линия и издържливостта й.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Стонин МаХенд »

6-7лб?
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Д.Граховски »

Стонин МаХенд написа:6-7лб?
Ако зачетеш началото на темата ще видиш и отговора или иначе казано при 0,16 плетено което е към 12-14 лб трябва да сложиш към 15-16 лб флуоро. Т.е. Флуорото да не е по-тънко от плетеняка. Аз съм с 11 лб плетено и 13 лб флуоро което е 0,310 мм.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Стонин МаХенд »

аз съм с монофил
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Мунчо »

Стонин МаХенд написа:аз съм с монофил
И аз така разбрах, но съм леко резервиран към хипотетичните практически ползи от използване на флуорокарбонов повод в конкретния случай.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от smog »

На монофил има смисъл да се слага повод от ФК, ако искаме да се предпазим от претъкване на монофила. Примерно аз слагам на 0.14 моно 0.20 флуоро, кастингът е същия, а нараняването на влакното намалява в пъти.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Мунчо »

Toва е единствения рационален аргумент, според мен. И аз го ползвам за същата цел, като ползвам точно 0.205мм. При употреба на тънки прозрачни монофили си мисля, че изпадане в теоретизиране за "невидимост" на линията(отделен въпрос е, че и ФК-то не е невидимо) не са нещо повече от прекалено втеляване.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Стонин МаХенд »

Да но монофила е от онзи ярко зеления. Де да знам, прави ми впечатление, че колегите използващи флуоро по Тунджа се записаха с много и едри риби.. знам ли.
:tup:
Благодаря за мненията :) Пожелавам късмет
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
vesko_bs
Мнения: 411
Регистриран на: Сря Окт 10, 2007 17:46
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 13 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от vesko_bs »

Доста се чудех с какъв възел да свържа платеното влакно с флуорокарбоновия повод,и с http://www.fishingtime.bg/Sovalka-Stonf ... =2457,b=1)ми свързаха влакната.Възела стана страхотен.На пръв поглед не си личи.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”