Флуорокарбонови лидери при спининг

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
toshiro
Мнения: 57
Регистриран на: Сря Юни 06, 2012 15:24
получил Браво: 1 път

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от toshiro »

XEPO написа:Колеги,аз никога не бих използвал услугите на възел запазващ здравината на линията 100%.Просто нямам достатъчно пари за ново плетено влакно на всяко късане...
Ако монофила /флуорото/ е с подобна или малко по-ниска издържливост от основното плетено при много по-голям диаметър няма ли да се къса моното на карабината?
suhia_ribar
Мнения: 222
Регистриран на: Чет Яну 14, 2010 18:14
Местоположение: София/Силистра
дал Браво: 2 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от suhia_ribar »

Точно това е идеята колега,да се къса моното на карабинката.Все пак има възли(нека ловящите по морето да ти кажат) които отнемат по 10-15 минути при домашни условия,с машинки и не знам си кво още....
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Попа
Търговец
Мнения: 678
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 3:03
Местоположение: varna

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Попа »

За мен FC-то е неразделна част от спининга.Като комбинация на издържливост плетено и ФК имат,няколко варианта в зависимост,какви са изискванията от нея.Когато късанията са чести(основно при джига),хубаво е лидера да е една идея по-слаб от плетеното,или със същата здравина,тогава възела е от голямо значение.Вариант две-лидера да е по-здрав от плетеното(когато има скали или препятствия с абразивно естество или зъбати рибки),тогава и олбрайта е ок :lol: .Третия вариант е,когато не се знае,какво се иска и идеята е за макс здравина на линията.Eй тогава възела е най-важен!При тази ситуация има три възела: FG,PR i Tony Pena всичко друго е преходно :tup:
http://fishingpro.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
TITKO
Мнения: 39
Регистриран на: Пон Мар 23, 2015 8:41

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от TITKO »

ynovi написа:Аз използвам тази вариация и също съм много доволен, не съм имал проблем.
Малко ме затрудни докато му свикна без да не гледам картинката. Иначе тази картинка е дадена и на ролката на нанофила и се препоръчва за него, а той е известен със слабостите си на възлите при връзване с "нормални" възли.


Изображение
Колебая се кой от двата възела да ползвам за връзка м/у основното влакно(плетеняк) и лидера-флурокарбон:
- Albright Knot https://www.youtube.com/watch?v=s40lmqVux4E" onclick="window.open(this.href);return false;
става по-малък ,
- duablealbright special knot https://www.youtube.com/watch?v=3VB_u_srcxk" onclick="window.open(this.href);return false;
би следвало да е по-здрав, чудя се няма ли трака много по-водачите ...?
какво говори вашата практика,подчертавам интересуват ме само тези 2 възела !
за да нямаш проблеми,трябва да си умрял ...
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Д-р Флекс »

Добре направеният единичен олбрайт е изключително здрав - проверено през годините - и напълно достатъчен за тежък спининг в закачки, вкл. джърков, за всякакъв сладководен хищник ( с изключение, може би, на сомски риболов в река). Ако обаче става дума за приложението му при шарански монтажи при риболов на трофейни риби в закачки, аз лично бих препоръчал двойния олбрайт. И при двата възела силно препоръчително е те да бъдат направени на лидер с такава дължина, че възела да не трябва да се провира през водачите при замятане.
Аватар
Владимир
Мнения: 10385
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Владимир »

Някой ползвал ли е флуорокарбон на Беркли?
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Мунчо »

Ко? Нйе! Пари за подобни есперимани нямам!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Стонин МаХенд »

Много сте я нарочили тази марка, накрая само да не излезе, че скапаните "Бъркли", всъщност не са чак толкова скапани, но просто някой хора имат "интереси", които предполагат защо е такова отношението им към въпросния бранд
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Мунчо »

...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Д-р Флекс »

Стонин МаХенд написа:Много сте я нарочили тази марка, накрая само да не излезе, че скапаните "Бъркли", всъщност не са чак толкова скапани, но просто някой хора имат "интереси", които предполагат защо е такова отношението им към въпросния бранд
"някой хора".... деба това постсоц образование, деба...
Аватар
А ДАНО ХВАНА
Мнения: 407
Регистриран на: Сря Яну 13, 2010 12:45
Местоположение: София
дал Браво: 483 пъти
получил Браво: 454 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от А ДАНО ХВАНА »

Според мен прекалено голямо внимание се обръща само на възела флуорокарбон към плетеното.За мен винаги слабото место си остава възела на флуорокарбона за карабинката и винаги късанията на 100% са ми били там.
Д-р Флекс написа:Добре направеният единичен олбрайт е изключително здрав - проверено през годините - и напълно достатъчен за тежък спининг в закачки,......
Абсолютно точно само да добавя при 20-22 навивки не по малко и перфектен олбрайт е готов ,а слабото место си остава на възела с карабинката !
http://www.youtube.com/watch?v=cLeW3PRrv3g" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=cPRdfhkonJI" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=BL2IBtU ... ZQmGs#t=65" onclick="window.open(this.href);return false;
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Мунчо »

И още нещо важно - подобни смесени връзки искат внимателно затягане с подреждане на намотките и обилно лигавене. :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Д-р Флекс »

За това, че възела с карабинката е по-важен от възела на плетеното с флуорото, спор не може да има. :idea: И че требе да се плюнчи обилно, требе!!!

20-22 намотки при обикновен Олблайт ми се виждат ексесивни, аз се справям и с 8-10 намотки, но Практиката е винаги по-голяма от предпочитанията ни...
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от kontev »

При Олбрайт възела не ви ли дразни, че закача доста във водачите? От скоро правя FG knot и опрелено задира по-малко.
Аватар
TITKO
Мнения: 39
Регистриран на: Пон Мар 23, 2015 8:41

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от TITKO »

kontev написа:При Олбрайт възела не ви ли дразни, че закача доста във водачите? От скоро правя FG knot и опрелено задира по-малко.
FG - то нещо ме озорва .... :evil: :evil:
за да нямаш проблеми,трябва да си умрял ...
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”