Спинингов риболов на Сом

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от koko7784 »

При попера е често срещано това явление!Рибата атакува или по точно се завърта на няколко метра от попера или до самия него но не се хваща.Имам за един час 8 завъртания и плясъци на едър сом над 30кг. и не се хваща.Като се завърти до попера напаво го изхвърля над водата често го бие и с опашката и затова не се хваща.Имам 27кг на попер и го хванах на четвъртия път и то зад главата около гърба.Имам и 2-3 килограмово сомче което се хвана от раз и то доста яко беше захапало попера.Виждъл съм и Дайва Салтига глътната цялата но всичко е относително.Клипчета няма или не много сещам се само за едно ако го намеря ще го кача.
Поздрави и упорство му е майката....
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от maranzika »

Пробвах с паузи от 1 до 5-6 сек.Все тая... :lol: Иначе и аз си мисля че завърташе с тяло покрай него,но все ми се иска да го гризне де... :tup:
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от bai ves »

на реката е различно, там иска редица подходи. В твоят случай сомът си го пъди, но както Коко ти каза има лапнати , а има и блъснати. Аз лично мисля, че на воблер се закача понеже са движи и вероятноста за закачане е в пъти по- голяма. Прилича и на рибка, не случайно сомските воблери са си сомски и ловят сом 90%, попера в пауза е почти неспособен да забоде рибата, дори и да я облъска или натисне. Но повече маане и би трябвало да заковеш някой рибок :tup: Паузите са по- големи за да се даде време на сома да забележи примамката и да отиде при нея, в река. На затворено при такава дълбочина 5 секунди или различни паузи до 6-7 секунди е напълно достатъчно. Оня тръгне ли да гони няма спиране и е бърз не се съмнявай хич. :wink:
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от stancom »

Илияне, може и да си го знаеш, но да си кажа рецитацията :D попера не го водиш като за щука, а го задържаш на едно място и там пльокаш до като го намери сома .
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от maranzika »

Тъй,тъй..То и аз тъй действам,ама тоя сом много кьорав... :lol: :lol:
Клипчета нещо... :(
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
Fishh
Мнения: 338
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 19:47
Риболов: спининг
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от Fishh »

И аз настоявам с 40-тa на Халко досега без резултат.Само сом ли се лови с тях или и за распери и щука пак става ?
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от axel »

при мене пък всички сполучливи атаки са в паузите между пльоканията,само два пъти веднага след приводняването, може би защото удрите бяха винаги по здрач.
Фиш,на Халкото имам големи кефали и няколко празни сомски атаки.
риболовът е само хоби!
Аватар
Spinhead
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Окт 07, 2010 15:42
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 9 пъти

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от Spinhead »

Здраво въртене му е майката и пльокане, разбира се, миналия сезон ме изненада положително
с удари на всеки излет, с маломерни риби, 2риби големи ми избягаха без моя вина,
късане нямам засега, на попера ми се нахлузиха дузина кефапи, което за мен е пълен абсурд.
:wink:
Лудоста в Спининга е не по-малка от тази в Изкуството.
Fishh
Мнения: 338
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 19:47
Риболов: спининг
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от Fishh »

кефали а... ам те маришките колко попера е :lol: не вярвам, ама ше го пробвам сериозно да видим, я ги мъчим кога не трябва сигурни за тва..вземал съм си Едно фИнер да видим :fish15:
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от valeri hinkov »

Пичове, аз мога ли да ползвам темата за съвет за спиннинг пръчка или да отворя нова?

Ще си купувам тия дни пръчка за сом!

Може ли някакви съвети?

За нашите реки тип Искър, Марица и т.н. иде реч. Ще ползвам примамки не повече от 40-50 грама! Основно клатуни о попери.

Предпочитам японци!

В момента съм се спрял на тия два модела: http://tenryurods.ru/catalog/spinning/detail.php?ID=251" onclick="window.open(this.href);return false; , http://allvoblers.ru/index.php?productID=22412" onclick="window.open(this.href);return false;

и се чудя, коя от двете.

Вие кво може да предложите?
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от Д-р Флекс »

Как "примамки до 50 грама" бе, Валерка... ти убиваш всичко децко у мен... :wink:
Аватар
Spinhead
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Окт 07, 2010 15:42
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 9 пъти

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от Spinhead »

Колега Хинков, моето скромно мнение е, че втората пръчка е по-удачна като параметри.
Аз работя с пръчка 270см. двуколна, двуръчна с акция 20-80г. и макара 3000, копие на Заубер, влакно 30либри-PE-Line червено на цвят, въпреки ниският бюджет проблем никакъв не съм имал.
Успех желая!
Лудоста в Спининга е не по-малка от тази в Изкуството.
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от axel »

Валери,личното ми мнение е,че и двете пръчки не стават.
мисля,че преди известно време се отказа от Графитлидера,поради малката дължина на дръжката при сомския спининг дългата дръжка е задължителна ...............не мисля,че въдица с върхова акция би била подходяща.......в Япония сом няма..........виж,темата на колегата Людмил в този форум,той също търси подходяща въдица като тебе.За мене двучастна спинингова пръчка под 200гр,дълга повече от 220см си е несериозно целенасочено да се търси сом......освен подходящата акция,другото важно условие е големият толеранс в тегловия диапазон по примамки,което ще позволи работа както с леки,така и с тежки примамки,за здравината и теглителната сила няма какво да споменавам.....тук при нас има само един специализиран за сом модел пръчка и той е Шимано.Виж Спортекс имат подходящи модели.
риболовът е само хоби!
Аватар
JettroniX
Мнения: 324
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 18:27
Риболов: Спинингов риболов!
дал Браво: 246 пъти
получил Браво: 500 пъти
Обратна връзка:

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от JettroniX »

Колега Хинков, здравей!
Не знам дали ще са ти от полза по-долните редове, но все пак да се включа и аз с малко инфо,
как стоят нещата при мен. Смятам, че на никой няма да му е излишно :)
Сомският ми такъм е следния :

Избрах си ето тази пръчка на Спортекс, която е от ниския им ценови клас :

Изображение

Изображение

Сложил съм й Заубер на 4000 и съм навил на макарата Пауър Про 40 либри - 135 метра.
Балансът й, най-вероятно ще заспи с макара около 380-400 грама.
Въдицата е със средно бърз строй и без проблем успявам да замятам, примерно, ето тези примамки (попера е 40 грама):

Изображение

Също така и тази 55 грамова клатушка :

Изображение

Недостатък на въдицата е по-високото тегло от обявеното в каталога,
както й това, че макародържача й не е някакъв марков, а най-обикновен.
Въпреки това, от излетите си миналата година останах приятно изненадан от поведението на въдицата при воденето и кастинга на примамките.
Според мен, голям плюс на сомската пръчка е тя да бъде със средно бърз строй.
Риболова на сом със спининг е хамалска и груба работа, но все пак си има своя чар.

Ето тук => http://www.catfishing-around-the-world. ... inning.htm ,
можеш да почерпиш допълнително инфо, от един голям майстор в риболова на сом - Юри Грисенди.
Класическата пръчка според доста наши риболовци е Шимано Спийдмастер 50-100.
Мен за съжаление не ме грабна, поради това, че макародържача й е с горна винтова втулка.
Някаква несигурност ми вдъхна това. Не знам дали не греша в преценката си... :roll:
Успех в риболова на сом, няма да се плашиш от големия брой капота.
Аз от миналата година до сега съм направил около 20 броя, но не се отказвам. :mrgreen:
Една голяма риба и всичките капота се зануляват :fish15:
Fish every day like it was your last!
Keep Spinning!!
Блог: spinning365.com
Facebook: spinning365
YouTube
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Спинингов риболов на Сом

Мнение от valeri hinkov »

axel написа: при сомския спининг дългата дръжка е задължителна ...............не мисля,че въдица с върхова акция би била подходяща.За мене двучастна спинингова пръчка под 200гр,дълга повече от 220см си е несериозно целенасочено да се търси сом.....тук при нас има само един специализиран за сом модел пръчка и той е Шимано.

Защо е толкова важна дължината на дръжката при сома???
За кой модел на шимано говориш?
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”