Джърк прът за морски риболов

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
Spinhead
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Окт 07, 2010 15:42
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 9 пъти

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от Spinhead »

А те са 65г.+!..... :arrow: !
Лудоста в Спининга е не по-малка от тази в Изкуството.
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от mitioto »

Spinhead написа:
Ей тук идват противоречията в изискванията. Специално за джърк по-дългата пръчка пречи за доброто водене. Не казвам, че е невъзможно с 2.50 да направиш добро водене, просто с 2.00 ще ти е по-лесно
Колега, въпросната дължина спомената от мен не е нито 2и60, нито 2и50, а беше 2,40м. и те моля да не се изказваш неподготвен, тъй като не съм споменал, нито си запознат с грамажа на примамките, които правя и съответно ползувам :idea: !
А би ли обяснил ти колега, какво неподготвено съзря в изказването на нашия уважаван съфорумник?
patter
Вносител
Мнения: 1116
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 12:58
получил Браво: 76 пъти

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от patter »

Верно, никъде не си казал и не знам с какви примамки ловиш. Не виждам и каква е връзката на грамажа на примамката с дължината на пръчката.

Не приемай думите ми като лична нападка. Водим дискусия. Моята теза е, че по-късата пръчка е по-удобна за джъркова проводка (съответно кастинг версиите също са по-удобни за проводка).
Spinhead написа: ... минимум 220-240см. дължина ми трябва....
http://zalt.se/english/products/produkt.aspx?c=6&p=23
http://www.gloomis.com/publish/content/ ... ries.html#

Ето два линка със специализирани джъркови пръчки - всичките са под твоя минимум :-)

Ще се радвам ако имаш възможност да дойдеш на Йовковци. Там на водата нещата са по-лесни а и ще има различни пръчки за проби.

Изображение

От мен имаш една такава играчка - 14см / 48гр.
Кой'т оди фаща, кой'т не оди не фаща ...

Сухо дупе риба не релийзва!

Facebook tackle
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от mikibg »

Гледам много се пише , ама почти всички пропускате , че пръчката е за морски риболов , а там се лови обикновенно от скали или пристани и вълноломи , където късата пръчка не е много удачна .Оптималната дължина за мен е 2,40 - 2,60 .

Поздрави
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 302 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от DOCTORA »

Пръта пристигна!

Greys Prowla 6ft Light Jerk Predator Rod 50g

Много е лек и удобен. Дълъг е 1.83cm. Hо ми се чини малко мек.
Ще го сефтосам в Неделя.
Най-готиното е че е цял - не се разглобява.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
patter
Вносител
Мнения: 1116
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 12:58
получил Браво: 76 пъти

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от patter »

DOCTORA написа:Най-готиното е че е цял - не се разглобява.
Грешиш Докторе :-) Най-готиното е, че можеш да го събереш в колата :twisted:

Да ти е честит и в скоро време да се похвалиш с трофеи.
Кой'т оди фаща, кой'т не оди не фаща ...

Сухо дупе риба не релийзва!

Facebook tackle
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от mitioto »

Честито Док! Да ни радваш после с репортаж от кръщенето :D

И аз много се кефим на едноделни пръчки, ама повече нема да вземам съм решил... Ни една не мога да си пренесем натука после.

Поздрави
Аватар
Тони Тодоров
Мнения: 88
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 10:59
Местоположение: Vratza - Нова Зеландия :))))

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от Тони Тодоров »

Здравей Докторе незнам с какви примамки ще ловиш,какви риби ще преследваш и от къде ще ловиш и мисля че на базата на тези отговори можем задружно да изберем сопата :D както по горе споменаха.По принцип всичко ново и най-дбро идва от изток Япония,те се движат с около
2-3 години пред останалите.При нас още не е дошла колекцията на Дайва за 2010 :D а да неговорим за Шимано 2011.Разглеждамги постоянно и имат супер прътчи и макари но трябва да знаеш за какво ще я използваш, и другото пръта трябва да бъде с добри водачи за солената вода и трябва да я миеш с хладка вода след всеки излет.Мога дати пратя някои саит от японските мисля че нямаш проблем с езика така че ще можеш да разгледаш.

Нслука на всички.
Всеки ден в които неси за риба е загубен.
чичо КОЛО <"({{))>< :)
кандидат член за Спининг клуб "Абичи"
Аватар
Тони Тодоров
Мнения: 88
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 10:59
Местоположение: Vratza - Нова Зеландия :))))

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от Тони Тодоров »

:D
Всеки ден в които неси за риба е загубен.
чичо КОЛО <"({{))>< :)
кандидат член за Спининг клуб "Абичи"
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 302 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от DOCTORA »

Пръта вече го куоих(както съм написал по-горе) но още не съм го пробвал.
Благодарая!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 302 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от DOCTORA »

Здравеите брейниаци, имам нужда от съвет.
Джърк пръта като пристигна се оказа че е за мултипликатор със спусък на дръжката и водачите нагоре.

Изображение

Дали ще мога да го ползвам с обикновенна макара с водачите надолу. Ако не, какъв мутипликатор ще ми препоръчате и с какво влакно.
Не съм замятал много с мултипликатори и ме е страх че ще правя често "птичи гнезда" ако ползвам плетено влакно.

Ще го ползвам за воблери от 10 до 30г
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1960
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 644 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от yuri todorov »

DOCTORA написа:Здравеите брейниаци, имам нужда от съвет.
Джърк пръта като пристигна се оказа че е за мултипликатор със спусък на дръжката и водачите нагоре.
Дали ще мога да го ползвам с обикновенна макара с водачите надолу. Ако не, какъв мутипликатор ще ми препоръчате и с какво влакно.
Не съм замятал много с мултипликатори и ме е страх че ще правя често "птичи гнезда" ако ползвам плетено влакно.
Ще го ползвам за воблери от 10 до 30г


Здравей Докторе !

Честита ти нова кастингова пръчка!

Не е особено удачно а и не удобно да ловиш с такава конструкция въдица и обикновенна - спинингова макара. Захвата е твърде неудобен - трябва да режеш палеца, губиш от дистанцията при замятането заради малките водачи и т.н.
В посочения от теб горен диапазон - 30 грама, спининговата макара не би била особено правилен избор тъй като с такова натоварване макарата в сравнение с мултипликатора няма да ,, живее,, дълго.

Замятането с мултипликатор се научава лесно и сравнително бързо, особено ако вложиш настоятелност и потренираш на сухо известно време, преди да започнеш със самия риболов. А и при мултипликатора дебелината и вида на използваните влакна не се явява проблем, можеш да ползваш каквото искаш.

Относно избора на мултипликатор, мога да ти препоръчам да разгледаш низкопрофилните модели на Абу и по специално STX и Inshore . Последният става и за море.

Успех!


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 302 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от DOCTORA »

yuri todorov написа:
DOCTORA написа:Здравеите брейниаци, имам нужда от съвет.
Джърк пръта като пристигна се оказа че е за мултипликатор със спусък на дръжката и водачите нагоре.
Дали ще мога да го ползвам с обикновенна макара с водачите надолу. Ако не, какъв мутипликатор ще ми препоръчате и с какво влакно.
Не съм замятал много с мултипликатори и ме е страх че ще правя често "птичи гнезда" ако ползвам плетено влакно.
Ще го ползвам за воблери от 10 до 30г


Здравей Докторе !

Честита ти нова кастингова пръчка!

Не е особено удачно а и не удобно да ловиш с такава конструкция въдица и обикновенна - спинингова макара. Захвата е твърде неудобен - трябва да режеш палеца, губиш от дистанцията при замятането заради малките водачи и т.н.
В посочения от теб горен диапазон - 30 грама, спининговата макара не би била особено правилен избор тъй като с такова натоварване макарата в сравнение с мултипликатора няма да ,, живее,, дълго.

Замятането с мултипликатор се научава лесно и сравнително бързо, особено ако вложиш настоятелност и потренираш на сухо известно време, преди да започнеш със самия риболов. А и при мултипликатора дебелината и вида на използваните влакна не се явява проблем, можеш да ползваш каквото искаш.

Относно избора на мултипликатор, мога да ти препоръчам да разгледаш низкопрофилните модели на Абу и по специално STX и Inshore . Последният става и за море.

Успех!
Благодаря за информативният отговор Юри!
Това ли е АБУ макарата за морски риболов която спомена?

http://www.harrissportsmail.com/Models. ... elID=18042

Изображение
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от RIMOHIT »

Док , аз бих те посъветвал да погледнеш ниския клас на АБУ . Да видиш дали ще ти допадне този тип изобщо. Вече втори сезон търкаляме един сълвър макс и и един бляк макс от каяците , които са обилно поливани със солена вода но няма грижи с тях ( е мием ги от време на време и горе долу трябва поддръжка) С тях и 30гр примамка посигаме 35-45 м дистанция на плажа (мерено!) Не знам дали те удовлетворява. С по малък грамаж от 20 -25 е зор.
hobie revolution 13
Д Пенев
Мнения: 853
Регистриран на: Съб Май 03, 2008 18:39
получил Браво: 1 път

Re: Джърк прът за морски риболов

Мнение от Д Пенев »

Здрасти Док,
продай я тази пръчка не става, не се мъчи с нея!
Наслука :D
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”