Избор на плетено влакно

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от Мунчо »

Аз не съм виждал плетено влакно, което да не се пресуква при използване на спинингова макара и въртящи блесни. По-дебелото е по-устойчиво на подобна деформация, по обясними причини, която обаче донякъде се "компенсира" от използването на по-едри примамки. Лидерите помагат малко, но чудеса не могат да се очакват...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от za4o75 »

sestrata написа:Има две причини за пресукване. Първата е макарата. Ако е без ролка на бигела, или лагерът е задържал, или кой знае с какъв конструктивен недостатък, влакната се пресукват без значение каква е примамката. Кастинговите макари го нямат този проблем, за разлика от спининговите. Ако макарата е добра и не пресуква влакното с воблери, спънъри и прочее невъртящи се примамки, следва втората причина - блесната. Има блесни, които пресукват повече, други по-малко. Като правило, блесните с леки тела и големи, тежки листа, пресукват повече от тези с тежки тела и леки листа. Причината е, че при въртенето си, листото увлича и тялото. Колкото повече се върти тялото, толкова повече се пресуква влакното. Тук искам да поясня, че вирбелите помагат много малко. Особено дребните. По-важно е да се подберат такива блесни, които работят правилно, с леко и свободно въртене на листото при минимално въртене на тялото. За мен това са качествените бройки Пантер-Мартин, Мепс Аглия, Комет и особено Лонг Каст, Моска и др. НО НЕ ЛОНГ И ХЕВИ ЛОНГ (с върбовото листо). Има и друг неприятен момент - мръсотията във водата (водорасли, жабуняк), която полепва по оста и пречи на свободното въртене на листото. Коментирали сме го много пъти този проблем и не е за тази тема.
Павка,винаги съм се чудел,как ролката спасява влакното от пресукване?!?Ролката със сигурност намаля триенето ,което може би нанася по-големи щети на влакното отколкото пресукването(предполагам,че при монофилните влакна е пагубно)!Доста колеги предпочитат ролери с втулка отколкото с лагер,въпроса там обаче е дали скороста,която може да развие ролера с втулка е достатъчна за да няма приплъзване и от там триене!При мен в момента стои следната дилема; преди да затворя ролката,мажа от двете страни обилно с грес за да възпрепятсвам влизането на вода(сол),вече години наред нямам проблеми с ролерите,обаче с това мое мазане сигурно намалям способноста за свободното въртене на ролката(лагер-ите),и може ли това да амортизира по-бързо влакната ми?!?Мисля си,че ако е така би следвало да остане някаква следа по покритието на ролката,а не забелязвам такава!

Малко съм оф топик,ако модераторите сметнат за необходимо .....
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от sestrata »

Моето лично мнение е, че всички влакна се пресукват еднакво, ако останалите два фактора са константни. Аз обичам да ловя с въртележки. Понякога по цял ден ловя само с такива. Нека скептиците отговорят, как така при мен плетени 8-жилни влакна #0.6, #0.8, #1.0 почти не се пресукват (или поне не се усеща), ако да са Lazer L8, Gosen, YGK, Daiwa, Sufix и т.н При това с блесни - 3-12 гр, като коментирам в случая лайт риболов, където пресукванията са най-неприятни. Отговорът е прост - ползвам само блесни, които почти не пресукват или леко усуканото влакно се развърта обратно на случаен принцип (според посоката на въртене на листото). Обаче имам и такива въртележки, дето мамата си тракат - от едно замятане правят влакното на масур. Тях съм ги прибрал и ги давам на жената да ги къса, като идва за риба с мен. :lol:
---
Зачо, твоята логика щеше да е вярна и да има само триене, ако влакното се навива праволинейно, както е при кастинга. Там редачите нямат ролки. :) Обаче при спининговите макари се навива в кръг и ролката, ако не се върти, търкаля влакното странично и го усуква, защото при търкаляне съпротивлението е по малко от триенето. И колкото е по-малка окръжността (по-малък диаметър на шпулата), толкова е по силен ефекта на търкаляне (усукване на влакното). Например макарите Дайва, при еднакъв рамер имат по-голям диаметър на шпулата от Шимано и усукват по-малко влакното.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Ivan7777
Мнения: 147
Регистриран на: Сря Апр 15, 2015 21:19
Риболов: spining
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 22 пъти

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от Ivan7777 »

Колеги някои впечатление от това влакно ?? Daiwa J-BRAID™ Dark Green 150м Може и да сте писали но немога вмомента да прочета темата БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО :fish15:
Pale rider
Мнения: 73
Регистриран на: Съб Окт 17, 2015 13:48
Риболов: Spin Head
дал Браво: 57 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от Pale rider »

Относно J-брейда на Дайва. Имам разфасовки на 8 lb, 20 lb и 40 lb. Влакното си е порядъчно добро за цената. Избледнява след време, но това си важи за далеч по-скъпи конци. Малко му е завишен теста - да речем едни 15% надолу се къса реално.
Запазва засега долу-горе сечение, но според мен тр да се режат едни 2 м. на 4-5 риболова / от протриване по камъни и дърве/ за да не се получават изненади при по-мощен тласък на рибата.
Влакното струва 21 USD за 300 м и 8 USD за шипинг не знам защо си се насочил към 150 м. ролка. Влез в ебей и разгледай първо. За 9 USD на 100 м. смятам, че Дайва са пуснали не лош продукт.

Поздрави :fish15:
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от m65 »

empar написа:Я да споделя нещо по-селиозно. Вчера редом с новата въдица, се "наложи" да тествам и новото влакно, а именно Gosen DonPepe4 в размер #0.6. След почти 18 месеца риболов с 8-нишковия му събрат, бях достигнал до извода, че работата с вертележки е "допустима". 8 нишковото 1.2 понасяше спокойно 15-20 замятания с въртележки от рода на 5-6 номер, след което рЕзко се налагаха поне 4-5 мятания на воблер. На малкото братче вързах около 1.8м фк със сечение .22 и заметнах със свито сърце, обаче "О, чудо!" - 35-40 замятания с блеснички Пантер Мартин 3-4 номер на максимална дистанция в стояща вода без пресукване, което да буди пристеснения. Имаше, разбира се, но в рамките на допустимото. При малките номера Мепс Комет и Аглия - 1 и 2 също е поносимо - 10-15 мятания се правят без да се притеснява човек. Предвид нагласата, че няма да може да се мята повече от 4-5 пъти с това влакно и въртележка съм много приятно изненадат и тотално се отказах да купувам монофил за риболова с въртежелки и да сменям шпули по време на риболов. Стига да не се прекалява мисля, че спокойно може да се прибегне до въртележки, когато е необходимо.

пп. Други подобни наблюдения?
Аз имам абсолютно същите наблюдения относно въпросният Gosen в размер #0.6. Споделял съм на няколко места за това, че влакното спокойно може да се ползва с въртелешки, и то за ултра лайт риболов, въпреки, че някои не вярват в това. Бях предложил също и нагледно да покажа на който иска, все още никой не се е отзовал. Естествено трябва да се комбинира и с воблери. Другото е, че не всяка блесна е подходяща. Блесните на Mosca, Mepps-Aglia, Mapso mini са подходящи за тази цел.
Ето малко четиво за това което съм споделял:
m65 написа:GAD-те са балансирани пръчки, което ще рече че могат да се ползват макари в по широк диапазон. Имам моделите GAN602XULF, GAN662LLF, GAN702LLF като ги използвам основно за риболов на кефал, и са ми предостатъчни като тест по примамки. Моделът GAN702MLF според мен е малко прекалено за риболов на упоменатите от теб риби. Освен ако не използваш целенасочено примамки от и над 7-8 грама, защото с по-малък грамаж ще се загуби удоволствието от работата на пръчката. Последните четири водача са микро, което ще рече че е почти невъзможно да си намериш карабинка която ще премине през тях. Не се презапасявай и с по дебело плетено влакно, пак заради тези микро водачи, защото малко или много възпрепятстват изнизването му. Аз използвах размер #0.8 по японският стандарт, но после преминах на размер #0.6, като кастингът се подобри, а за моделът GAN602XULF тази година ще ползвам Gosen DonPepe-4 нишково в размер #0.4.
За макарите на Ryobi лоша дума не мога да кажа, точно обратното. Имал съм и имам доста Ryobi-та, като можеш да погледнеш и моделът Excia, ако не държиш да е с две шпули е финансово по изгодно от Zauber-а. Excia в размер 2000 работи безпроблемно с плетено влакно с размер #0.6. Единствено проблематично е това че често влакното се подпъхва под капачката за регулиране на аванса. Това само по себе си не е проблем защото се отстранява, чрез изпиляване, за отрицателно време.
https://www.nariba.com/forum/viewtopic. ... 19&t=91001
m65 написа:
Павел Иванов написа:Ъхъ , само къде при линии с тегло 0.6 , еле па 0.4 тотално забравя за въртящите се блесни а да низвергнеш най-универсалната примамка при гега в диапазона МЛ - М , си е тотално безсмислено :wink:
Да, вярно. Както и това, че пълно щастие не съществувало.
Аз за себе си съм намерил решение на проблема с усукването на влакното при употреба на въртящи блесни. Просто се качвам на някой мост и пускам свободно влакното, без никакви утежнения, на доло по течението, няколко пъти. И така, след няколко риболова, някой път и след един-два зависи колко време ползвам въртележки, пак повтарям. Ако някой има в близост мост препоръчвам тази процедура, не отнема много време, но удължава животът на влакното.
https://www.nariba.com/forum/viewtopic. ... 1&start=15
m65 написа:
Павел Иванов написа:Сигурен ли си , че иде реч за означения по японската стандартизация на японски брейд ?!? Мен да ти кажа честно силно ме съмнява :wink: Не друго ами при 0.6 тая операция с моста няма как да я бъде щото то не просто се усуква а става на джувки , при това говоря само и единствено за качествени и доказали се линии .
Пускам влакното ей от тук, отпред на плетеното влакно имам около половин метър флуорокарбон, и винаги постигам много добър ефект. Единственото условие е да бъде тихо.
Изображение

Ако нещо е збъркано с номерацията на ето тези влакна значи и аз съм в грешка.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Ето още по темата:
https://www.nariba.com/forum/viewtopic. ... start=1485
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от Павел Иванов »

Това хубаво , само би ли ми обяснил на кого е нужна тази гимнастика при положение , че може и без нея ?!? Изпускане на влакното по течението без никакво утежнение , при това няколко пъти ми се вижда повече от час време загубено , вместо да се оползотвори с риболов , примерно . Щом те влече , лошо няма , лично за мен е излишно и безсмислено натоварване . Друг е въпроса , че в много от случаите с брейд под размер едно и въртележки се получава не пресукване а направо разбридане на самата линия .
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от m65 »

За да бъдем максимално точни и обстойни трябва да се каже, че накрая на плетеното влакно има флуорокарбон плюс вирбел с карабинка.
20160510_090505_1280x960.jpg
20160510_090505_1280x960.jpg (263.08 KiB) Преглеждано 5038 пъти
Тази процедура ми отнема обикновено около 15-25 минути, все пак става въпрос за ултра лайт такъм, където ползвам обикновено не по-вече от 80-90 метра влакно. Аз обръщам нужното внимание към всеки един мой такъм, така, че не мие проблем да отделя половин час за тази процедура, като все пак това не го правя винаги, а и живея на 15 минути от река Янтра. Така, че това, лично за мен, ни най-малко не е загуба на време, а точно обратното.

Тази тема все пак е за избор на плетено влакно, ето какво установих преди няколко дни.
Тъй като имах на разположения няколко нови влакна на VARIVAS High Grade PE4 150m в няколко размера, с колеги решихме да тестваме колко метра от въпросното влакно ще се навият на шпулата на макара. Някои колеги (включително и аз) споделихме, че това влакно е по-дебело от други влакна със същият размер, става въпрос за японската номерация.
За целта ползвахме ново неупотребявано плетено влакно VARIVAS High Grade PE4 150m #0.8, и нова, неупотребявана макара Shimano 12 ULTEGRA 2500S, която според ТТ данните си трябваше да събере точно 150 метра рамер #0.8.
20160510_085212_1280x960.jpg
20160510_085212_1280x960.jpg (424.15 KiB) Преглеждано 5038 пъти

Да, ама не. На шпулата се навиха точно 75 метра
20160510_085407_1280x960.jpg
20160510_085407_1280x960.jpg (210.93 KiB) Преглеждано 5038 пъти
20160510_085507_1280x960.jpg
20160510_085507_1280x960.jpg (221.52 KiB) Преглеждано 5038 пъти
20160510_090139_1280x960.jpg
20160510_090139_1280x960.jpg (228.73 KiB) Преглеждано 5038 пъти
В интерес на истината от влакното на Gosen-W 4ply Green #0.6 се навиха 150 метра като имаше място и за подложка. Според данните на кутията на тази макара плетено влакно размер #0.6 трябва да се съберат 200 метра, което може би се доближава максимално до реалността. По всяка вероятност скъпите и по качествени влакна ще се впишат в това което от Shimano са дали като номерация - вместимост.
Това също доказва, че VARIVAS High Grade PE4 е осезателно по-дебело от други влакна.
Това споменах и през лятото на миналата година.
https://www.nariba.com/forum/viewtopic. ... start=1485

За мен, а и за други колеги, Gosen-W 4ply е по доброто влакно, като цена-качество.


п.п. Не притежавам риболовен магазин, не съм и от тези които извличат ползи от рекламирането на рибарски такъми.
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от empar »

Колега, нещо ми се струва, или не си напълнил шпулата до ръба... :shock:
Иначе темата с плетените влакна и въртележките мисля, че край няма. По-скоро е въпрос на вкус. Аз лично също съм готов да всякакки еквилибристики, за да не прибягвам до монофил. Изминалия уикенд реших, че нямам нерви да чакам кленовете до 1ви юни и реших без грам подготовка да тръгна за пъстърви. Единствените примамки, с които разполагах и ми се сториха подходящи за целта бяха въртележките(номера 1 и 2 по Мепс, както и 4 и 6 по Пантер Мартин) - кранковете реших, че не стават за пъстърви. Стана ми ясно, че пресукването в един момент може да доведе до неприятни последици за влакното(ДонПепе4 #0.6) и реших да си взема монофил. Така и така съм тръгнал на тотална импровизация. За първи път лових с монофил на спининг и таях надежди, да ме грабне, но уви. Загубих точно толкова примамки, колкото щях да загубя и с брейда. Даже и рибка хванах, за което съм се похвалил с пъстървовата тема, но просто усещането с монофила е много далеч от плетеняка. Хем има готина жена пред теб, хем си с омекнал инструмент. Така бих го определил...Дано това не се окаже причината да се откажа от пъстървите още в самото начало. :roll:

пп. При другия риболов, които практикувам, а именно фидер, монофила в качеството си на основна линия е анатемосан, низвергнат и забранен още от късната есен на 2004та година и нямам абсолютно никакво намерение да го реабилитирам, поне в близкия половин век.
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от Павел Иванов »

m65 написа:... накрая на плетеното влакно има флуорокарбон плюс вирбел с карабинка...
Това според мен също е абсолютно излишно освен ако не иде реч за различните вариации на джиг . Пък дори и тогава лично аз предпочитам цяла линия от флуоро или брейд пред каквито и да било поводи . Пак подчертавам лично предпочитание . По тази причина и не ползвам никакъв повод при риболов на щука , особено ако ловя с не особено тежки и обемисти примамки . Предпочитам максимално оптимизиран и опростен като цяло такъм , като пълен комплект , вместо да търся заместители , оптимизатори и пр. Примерно на бързи УЛ и Л въдици брейд не ползвам а само монофил или флуоро , при по-бавни или изразено бавни използвам основно брейд . Друг е въпроса с пресукването на плетките което лично на мен не ми пречи , просто установявам кой размер на коя плетка с кои въдици и макари съчетани със съответните примамки се понасят най-добре и ги съчетавам . Ако евентуално пресукване почне да ми създава проблем , просто спирам да ползвам тази линия , с тези примамки и проблема е решен . Като цяло най-елементарното решение е в джоба да има две шпули с различни линии . Пак повтарям за н`ам кой си път , лични предпочитания .


пп - за да е конкретна съпоставката между две линии е най-добре да се използва един и същ обявен размер . Ще се очудиш каква разлика има само в едни 0.2 обявени :wink:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от empar »

Павел Иванов написа:пп - за да е конкретна съпоставката между две линии е най-добре да се използва един и същ обявен размер . Ще се очудиш каква разлика има само в едни 0.2 обявени :wink:
Тук мога да дам контра-пример - Lazer L8 #1.0 съпоставен с Gosen DonPepe8 #1.2. Лазера е видимо доста по-дебел и доста по-трудно понася вътележките. За износоустоичивост и т.н. да не споменавам...
bat.galin написа:
...Хем има готина жена пред теб, хем си с омекнал инструмент...
баси драмата !
Еми драма си е...

А колегата Иванов бих го помолил да сподели един пример на работеща(пресукваща се в рамките на допустимото) комбинация от плетка, въдица, макара и примамка, както и някоя неработеща такава.
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от m65 »

empar написа:Колега, нещо ми се струва, или не си напълнил шпулата до ръба... :shock:
Иначе темата с плетените влакна и въртележките мисля, че край няма..
Аз при ползване на плетено влакно не навивам до ръба на шпулата, понеже това е предпоставка за излишни проблеми. В този случай е намотано на около 2-3 мм. от ръба, снимано е в макро режим, и затова може да ви издлежда че има много до ръба на шпулата. За мен този начин на намотаване е по добрият. Но дори и до ръба да бе намотано влакното щеше да побере още не по вече от около 15 метра.
Павел Иванов написа: Като цяло най-елементарното решение е в джоба да има две шпули с различни линии .

пп - за да е конкретна съпоставката между две линии е най-добре да се използва един и същ обявен размер . Ще се очудиш каква разлика има само в едни 0.2 обявени :wink:
Когато имаш на разположение резервни шпули винаги си е за предпочитане да се възползваш. А повод-лидер от флоурокарбон използвам само и единствено заради камъните. Вирбел естествено използвам заради блесните.

По принцип правихме съпоставка и тествахме съобразно написаното като данни за вместимост. Миналата година сравнявахме визуално двете въпросни марки влакна, в еднакви размери, намотани на различни модели макари и с различна съвместимост, на полеви условия на реката, като влакното на Gosen бе ползвано няколко десетки излета, а на Varivas бе на около три часа ползване, на практика ново. От там и се получи визуалната разлика. Според това което пише върху опаковките на влакната, за един и същ рамер, Varivas-а има с около 200 грама по висока издържливост, което не е кой знае колко решаващо в случая, пък и не сме правили тест на издържливост все пак.
В нашият слуай въпреки, че не са един и същ размер Gosen-а се доближи максимално до това което са дали от Shimano като вместимост.
А като вземем под внимание и, че влакното на Gosen с течение на времето през което е ползвано запазва в огромна степен първоначалният си вид, както и няколко лева разлика също в негова полза, стигнахме до заключението, че е по удачният вариант за закупуване.
superficiq
Мнения: 95
Регистриран на: Нед Апр 19, 2015 9:11
Риболов: спининг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 14 пъти

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от superficiq »

Смятате ли, че този лидер 25lbs http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... leader-30m ще е добро съчетание с този плетеняк 30lbs http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... x-8pe-150m , защото си мисля, че лидера все пак трябва да е по слаб от основното влакно.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1960
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 644 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от yuri todorov »

Да! Добре ще се съчетават!

Твърдението обаче, "че лидера все пак трябва да е по слаб от основното влакно", не винаги е вярно.

Освен това смятам, че е добре да разполагаш поне с два съседни диаметъра от влакното за повод и според случая да връзваш по правилната дебелина.
В повечето от случаите, това упражнение, има значение!


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Избор на плетено влакно

Мнение от quietriot »

yuri todorov написа:Да! Добре ще се съчетават!

Твърдението обаче, "че лидера все пак трябва да е по слаб от основното влакно", не винаги е вярно.

Освен това смятам, че е добре да разполагаш поне с два съседни диаметъра от влакното за повод и според случая да връзваш по правилната дебелина.
В повечето от случаите, това упражнение, има значение!
често е два пъти по дебел , особено в морския рибилов да речем.....
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”