Въпроси за риболова на костур със силикон.

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
smuki021
Мнения: 114
Регистриран на: Нед Апр 10, 2011 22:12
Местоположение: Srbija Novi Sad
получил Браво: 8 пъти

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от smuki021 »

при нас е glavinjara,може и главинјарко, :) блгарски с'м учил преди 45 г.
и сега не ти знаем как да ја крстиш,еми тези малките са много добри за
костурите,од 4-5 гр. па по тешки и по големи.Има и преко 10 цм.
Следнија п'т ако дојдеш при Глоци от Ниш можеш сигурно да видиш
некоји минијатури од главинјарки
што не направим днес може и по к'сно
Аватар
ecoplast
Мнения: 3540
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 8:53
Местоположение: Исперих, живота си тече, но Времето е спряло.
получил Браво: 4 пъти

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от ecoplast »

на мен по ми харесва главанака :mrgreen:
Дзен-учителя Башо:Който знае, не говори!
“Който постъпва честно, не живее лесно.”. Радой Ралин
"Бъдещето е внимателно обезвредено настояще." А. и Б. Стругацки
майсторчетоСтрахил
Мнения: 235
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 17:26
Риболов: от всичко по малко ;)
Местоположение: Велико Тьрново

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от майсторчетоСтрахил »

Днес на Йовковци ,харесвания силикон беше този на формакс :D ,леки придръпванета по дъното.Цвета на главите него притесниха.

Изображение

Изображение
живей докато можеш
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от Plat1ka »

Днес успях да стигна за час и малко до язовира да помъча пак тия силикони. Над 100 замятания с 3 различни силикона всякакви техники каквито знам и само едно сторване за рибка.

След това сложих една зимна блесна и за 30 минути 15 удара и 10-тина костурета. Значи долу има риби просто аз с тия силикони толко си можем.

Ванка мисля, че бях на вашите места но нямах същия улов :) Още малко ми остава от двойната работа и после ще има повече време за риби та трябва да идем заедно то се е видяло.
RUNNING WILD
Мнения: 2768
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 11:33
дал Браво: 1 път
получил Браво: 70 пъти

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от RUNNING WILD »

Ловил съм с туистер преди 13 години за пръв път. Не виждам никаква сложнотия или майсторство в това, минава покрай рибата тя се обръща и го лапа. Гледам да водя бавно. Максимално бавно там дето е чакъл или пясък, дето е скала и каманъяк една идея по бързо и пръчката на високо. За цвят не знам, ползвам наситено жълт и зелен с златисти брокати. Имам цветове ма май отпадат.
В 3.30 сутринта на минус 14 съм ловил на Искъра януари месец. По тъмно, не в залива, а в самият язовир. На всяко подаване беше риба. Накрая му откъснаха опашката и се ловяха само с тялото без опашка, и то на пълен мрак. Не се виждаше и водата дори, пушеше отгоре облаци. Навиваш не повече от метър, само го мърдаш по дъното и вече забиваше. Ловил съм на 15 градуса слънце на 8 метра дълбочина. Зимата, време прекрасно, скъса се да кълве без спиране през целият ден. Ако има риби пред теб на тая дълбочина по дъното, кво значение има къв е тустера? Едно време пуснаха туйстери на Гребенщайн. Колко съм се радвал, се едно не знам кво виждам, ма като ги закачиш пак ги късаш... и същтите риби си ловят ни повече ни по-големи...
В морето преди 10 години на Ахтопол лових сафрид с малки жълти туйстери.

модерирано
Аватар
Владимир
Мнения: 10388
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от Владимир »

RUNNING WILD написа:.................минава покрай рибата тя се обръща и го лапа..............ако има риби пред теб на тая дълбочина по дъното кво значение има къв е тустера..................
Колко си в грешка само........
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
RUNNING WILD
Мнения: 2768
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 11:33
дал Браво: 1 път
получил Браво: 70 пъти

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от RUNNING WILD »

ееее Владе е така като кажеш и много ме натъжаваш :(((( високо ценя мнението ти и за миг се замислих че може да си прав,като пуснеш на 8 метра дълбочина в мрака едно щипоче с златисто коремче и едно с сребристо коремче кое ще бъде изядено само едното ли?ако не съм прав ще си сваря супа от силиконите ми и ще ги изям,а не знам дали знаеш но костура на тъмно не до скив и в водорасли губи ориентация,иначе като движение когато преследва се движи и сменя посоката по бързо от щуката и е по-прецизен в захапването,когато легне долу на дъното освен да му пуснаш на главата и около него нема друго спасение и това с цвета важи на малки дълбочини по-скоро е мътилката от почукването и усета с страничната линия за вибрация айде сома отпада той целият е в рецептори и мустаци и цялото тяло улавя вибрацията с кожата си и химичният състав на водата и всичко с мустаците цялото тяло му е сонда,направи си експеримент сутрин рано като набараш къде лежат райраните на някоя стена по камъняка и смени туистерите нема разлика за това аз предпочитам жълт а ти зелен другият бял и така защото се лови на всички всеки е хващал на различен иначе по магазините щеше да има само един уловист цвят,дай да не коментираме че всеки един костур в всеки един водоем иска точно определен цвят силикон и дава само на него...
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от Doktor-5 »

Охо ....другото лице на RUNNING WILD, добреееее!
Много истина има в поста ти. Виждам, че имаш отлични наблюдения върху хищниците. За силиконите те подкрепям, оставил съм си в една кутия само от жълто-зелените с брокат. Аз също съм много доволен от тях, просто са ми били най-успешни!
Костура наистина е недоскив в тъмното, а под 8м цвета няма ......смисъл! :D
Успех на всички колеги спинингисти!
Поздрави! :D
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
nabeden ribar
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Мар 16, 2010 15:25
Местоположение: Велико Търново

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от nabeden ribar »

То че има е безспорен факт! Иначе когато има изобилие от риба (твърде рядко срещано напоследък явление) - тогава няма особенно значение цвета...
Възможността за риболов от лодка предлага благоприятни условия за бракониерство и липса на какъвто и да е контрол!!!
http://postimage.org/image/4npy5mxbt/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от VARHARA »

nabeden ribar написа:То че има е безспорен факт! Иначе когато има изобилие от риба (твърде рядко срещано напоследък явление) - тогава няма особенно значение цвета...
И въпреки това не съм съгласен.Дори при много активна риба цвета пак има значение. Защото тогава се получава -еди кой си цвят лови по 10 риби на 30 минути а не вървежния цвят по 2-3 на час :wink: -проверено и многократно доказано.Същото се отнася и за самата примамка и глава. :wink:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от Мунчо »

А като половят с тази средна скорост от 20 риби/час след известно време започват да се чудят "Какво става, мама му стара, и цвета е вървежен, и мястото е правилно, а риба - йок, или издребня рязко :?: ". :lol: :lol: :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от VARHARA »

Ти Мунчо отивай за уклей . Костурите остъй на нас :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink: :lol:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от Мунчо »

:lol: Оставил съм ги всичките, халал да са ви! :D Само като свършат, да не започнете да ми се присламчвате на уклея! :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от stancom »

Мунчо написа: Само като свършат, да не започнете да ми се присламчвате на уклея! :lol:
Аз вече съм се присламчил :oops: Та както си ловях оклей ( много силно казано :twisted: десетина за час и половина ) дойде едно приятелче, пусна рачилото пред мен и извади шепа дребосък, сложи ги в една кофичка и ме викна да отида с него за костур. Да не скочите за стръвта, момчето топна рачилото само един път и по-едрите си ги пусна. Знам че по закон трябва да се лови само със закупена стръв, но най-близкия мага зин за жива стръв е на 50км и там има само каракуда. Та много се мислих дали да отида с него ( около една наносекунда :lol: ) . Минахме през наз да си взема въдица и примамки и на локвата, която преди време беше разкошен язовир и държеше сума риба :twisted: . Пристигаме и момчето си заметна на рибка, а аз започнах едни смени, то не бяха блесни, воблерчета, поперчета дори и пилкер и няма никой. Момчето извади няколко на рибка, вярно дребни, но рибки. Реших да пробвам на силикон. Направих един от американските монтажи,овсетник, повод четиредесетина санта, оловце и над нея свободна оливетка 3-5гр. С идеята повече време да пропада, бе какво ви обяснявам :roll: като всички сте по добри в джига от мен и това си го знаете много добре ! В най дълбокия участък беше максимум 1,5м. Започнах с по-енергична проводка, не иска. По-къси подскоци, не иска . По-големи паузи, не иска. Опитах и много бавно татрузене по дъното и ме взе бе :shock: . Пробвах какво ли не, вземаше само на татрузене, силикона не бе от значение. Имах рибки на малката сирена, на дребно шадче, на силиконов червей, но скъсен. Имах чувството че се дразни от самото ровене на примамката в тинята и облака който прави, а не от самата примамка :roll: . Пробвах и на рибка ( имах само три офсетника и свършиха :oops: ) и на нея хванах костурчета. Тук спецификата беше да закачиш рибката през устата, за да се движи надлъжно, иначе монтаж и проводка същите, като изключим че куките бяха обикновенни осмици. За съжаление костурчетата бяха много дребни до 10-12 санта. Снимки не правих, защото се надявах на нещо по-едро, оптимист :fish6:
Аз не мога да ловя риба !!!
nabeden ribar
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Мар 16, 2010 15:25
Местоположение: Велико Търново

Re: Въпроси за риболова на костур със силикон.

Мнение от nabeden ribar »

VARHARA написа:
nabeden ribar написа:То че има е безспорен факт! Иначе когато има изобилие от риба (твърде рядко срещано напоследък явление) - тогава няма особенно значение цвета...
И въпреки това не съм съгласен.Дори при много активна риба цвета пак има значение. Защото тогава се получава -еди кой си цвят лови по 10 риби на 30 минути а не вървежния цвят по 2-3 на час :wink: -проверено и многократно доказано.Същото се отнася и за самата примамка и глава. :wink:
Трябва да се прави разлика между "много активна риба" и "висока концентрация (гъсти риби)" ! Освен това ти (предполагам) ловиш на дълбоко, където цвета има по-голямо значение отколкото от брега, по-точно не самия цвят, а една друга негова особенност - ефект или можеби е по-правилно да се каже способност или свойства които имат само някои разцветки.
В един и същи момент на един и същи водоем аз ловя с бял (перла) а братми лови на кафяв с брокат, друг колега хваща на зелен някакъв! Това са по принцип много различни разцветки които би трябвало да работят при различни условия.
Възможността за риболов от лодка предлага благоприятни условия за бракониерство и липса на какъвто и да е контрол!!!
http://postimage.org/image/4npy5mxbt/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”