Имам питане към уважаемите колеги

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
Владимир
Мнения: 10385
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Имам питане към уважаемите колеги

Мнение от Владимир »

Мунчо написа:Владе, как я усука тази тема, та стигна до съотношението между цената на макарите и въдиците, така и не можах да разбера! Разбрах обаче, че тези, които "на пръчки за 200-300лв слагат макари за по 600-1000лв :lol: " нещо издишат, докато обратното не е валидно, съдейки по афинитета ти напоследък към ниския клас макари, след като стигна до заключението, че високият клас не предлагал нещо кой знае колко повече за парите си. :lol:
Мунчо,тва дето аз го правя също не е нормално,но след видими преебушки на скъпи макари,ползвани от мен........Също толкова ненормално е да ловиш с пръчка и макара за по 100-на левчета а в същото време плетеняка и примамката в края му да струват малко повечко :lol: Всеки луд с номера си.



Извинявайте,че изкривих темата,ще се въздържам от подобни безмислени коментари.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Имам питане към уважаемите колеги

Мнение от sleepwalker »

Ако съм разбрал правилно логиката излиза, че на въдица + макара за общо 1200 лв. (примерно) не можеш да закачиш една стара руска клатушка за 1.50 лв., щото не пасва ценово на комплекта. Друг е въпросът, че в правилни ръце тези клатушки могат да ловят по-добре от 90% от модерните им събратя. :roll:
Според мене не трябва целта да е да се гони някакво ценово уеднаквяване на такъмите. Най-малкото защото, поне по мое мнение, сами по себе си те допринасят с не повече от 30-40 процента за успеха в риболова, другото идва от задвъдичното устройство. :)
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Имам питане към уважаемите колеги

Мнение от bai ves »

:lol: От всичко това излиза, че трябва да има риби, да се ходи и да се ловят нормално и да не се занимаваме с изгъзици и такива въпроси, май, май......... :lol:
Аватар
Godfather
Мнения: 1078
Регистриран на: Чет Фев 08, 2007 11:14
Риболов: спининг риболов
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Имам питане към уважаемите колеги

Мнение от Godfather »

sleepwalker написа:Ако съм разбрал правилно логиката излиза, че на въдица + макара за общо 1200 лв. (примерно) не можеш да закачиш една стара руска клатушка за 1.50 лв., щото не пасва ценово на комплекта. Друг е въпросът, че в правилни ръце тези клатушки могат да ловят по-добре от 90% от модерните им събратя. :roll:
Според мене не трябва целта да е да се гони някакво ценово уеднаквяване на такъмите. Най-малкото защото, поне по мое мнение, сами по себе си те допринасят с не повече от 30-40 процента за успеха в риболова, другото идва от задвъдичното устройство. :)
ето един пример:

Изображение

даже е 1,2лв. клатуната :wink:
Изображение
I'll make him an offer he cant refuse!!!!!!!!!!!!
http://vbox7.com/play:00f5ca22&al=1&vid=
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Имам питане към уважаемите колеги

Мнение от sleepwalker »

Ухааа, страшно добиче, браво! :) Е за това говорех в предния си пост. :)
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Имам питане към уважаемите колеги

Мнение от MapuaH »

Скъпите такъми нямат нищо общо с евтините или скъпите примамки !!! Имам скъпи, които не са ловили нищо досега и такива за по левче, които правят "сосип, брада и мустаци" с рибоците :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Владимир
Мнения: 10385
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Имам питане към уважаемите колеги

Мнение от Владимир »

Примамките нямат нищо общо със скъпите такъми,аз ловя основно с воблери за по 3-4 лева.....
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
nabeden ribar
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Мар 16, 2010 15:25
Местоположение: Велико Търново

Re: Имам питане към уважаемите колеги

Мнение от nabeden ribar »

По въпроса със затруднения ход при натоварване на макарите изобщо (не съм ползвал коментираните екусима) искам да кажа че много голямо влияние оказва лагеруването на ролката на бигела. Ако е лошо (конструктивно) или лагера по някава причина върти дори и малко по-тежко, то при натоварване това леко затормозяване много силно се усеща. Но това става най-вече с течение на времето, т.е. ако като нова макарата върти добре, а в последствие придобие тежък ход при натоварване то най-вероятно е следствие от ролката. Оправя се след почистване и смазване с фина течна смазка. При нужда лагера се заменя. Втората вероятност е тъй-наречения стоп-лагер, моментен стоп или както му викате там да се замърси или да попадне вода в него. Веднага се разбира като изключите стоп-лагера хода на макарата се променя. Оправя се след промиване и смазване с фина течна смазка. Тук трябва да кажа че някои макари като нови имат по-тежък ход при включен стоп лагер и това не може да се оправи. Третия вариант за тежък ход е следствие на разглабяне, смазване с неподходящи смазки, обиране на лувтове и т.н. но това е съзнателна интервенция и веднага след нея си проличава.
Възможността за риболов от лодка предлага благоприятни условия за бракониерство и липса на какъвто и да е контрол!!!
http://postimage.org/image/4npy5mxbt/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
stas
Мнения: 151
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 17:26
Местоположение: Габрово
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Имам питане към уважаемите колеги

Мнение от stas »

При Ecusima ролката на бигела върти перфектно и се нарязва равномерно. Разлика във въртенето на макарата при вкл./изкл. стоп -лагер не намирам и е вярно, че като попадне смазка в него работата се затормозява и не само това. След десетки разгл./сглабяния в началото и използване на различни смазки нищо не се промени и се отказах. Е, има Екусими дето въртят по-леко на сухо в магазина от моята, ама мощността няма от къде да дойде.
Що се отнася до спора за цените- въртял съм Shimano-то TP на Стефан(перпетуум мобиле), сложено на един Avid. Ами нямам думи. Така, че който има възможност, нека не пести средства за хубави такъми. Удоволствието от риболова с тях е несравнимо.
А за комбинирането прът и макара, прав е Павел Иванов като казва, че решаващо в избора ни е за какво ще ни трябват, а не съпоставими ли са като цена.
Пример-хипотетично се появяват 400 лв. За джиг-въдица за 370 лв., макара за 30лв.
За въртящи блесни- въдица за 60лв. , макара за 340 лв. Така мисля аз. :roll:
Аватар
asp-erman
Мнения: 275
Регистриран на: Пон Окт 20, 2008 21:37
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Имам питане към уважаемите колеги

Мнение от asp-erman »

quietriot написа:Шимано катана е евтин боклук, но една година ще искара вероятно и е по-красива от Рьобито.
Че е евтина е вярно, но че е боклук, не съм съгласен. И освен това изкарва доста повече от една година интензивен риболов.
Ако ученика е готов,учители се намират!
Аватар
fn1p
Мнения: 818
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 21:27
Местоположение: Хасково
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Имам питане към уважаемите колеги

Мнение от fn1p »

asp-erman написа:
quietriot написа:Шимано катана е евтин боклук, но една година ще искара вероятно и е по-красива от Рьобито.
Че е евтина е вярно, но че е боклук, не съм съгласен. И освен това изкарва доста повече от една година интензивен риболов.
Не е боклук(за парите си), може да започне да издава звуци, може и малко да се разлуфти, ама няма да даде назад, нито ще те предаде в борбата с евентуален трофей. :wink: :!:
калоян митев
Мнения: 272
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 18:09
Местоположение: Севлиево

Re: Имам питане към уважаемите колеги

Мнение от калоян митев »

Павел Иванов написа:Душевното задоволяване е панацеята заради която човек си струва да е жив без значение на къде е насочено :wink:
О Боже (П.И. и Б.Б.) колко истина има в тези думи. :wink:
Живота е толкова кратък,че няма смисъл да се страда за каквото и да е .
Vladobg1
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Юни 15, 2016 22:42
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Имам питане към уважаемите колеги

Мнение от Vladobg1 »

Колеги, имам и двете макари, експлоатирам ги активно вече 2 години, така че смело мога да кажа, че за мен спора е безсмислен: Еcusima-та е в пъти по-добра от Catana-та. Като пример само ще дам, че на Catana-та скобата на бигела е толкова слаба, че се огъна и се разтвори още след 2-рия месец...и то без никакво натоварване, напротив, пазих си макарата и полагах необходимите грижи за нея. В резултат на това започна да реди криво влакното и да се оплита, "благодарение" на което ми съсипа 2-3 ролки плетени влакна. За мен е недопустимо такава макара, от такъв клас, макар и нисък, да прави такива елементарни проблеми, каквито не правят дори макарите за 10-15 лв. С риобито не съм имал абсолютно никакви проблеми, реди перфектно, здрава скоба и бигел и отлична работа. За мен тя е в пъти по-добра макара...
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”