Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
radogagov
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 16:12
Местоположение: Габровския Балкан
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от radogagov »

niki23 написа:на мен ми трябва нещо по невидимо от телта

вече няколко пъти в долното течение на Искър при риболов на клен щука да ми отнесе плетеното за 2-3 сек
плетеното е някакъв ментак уж 0.14 но е поне 0.25 и когато е малък воблера примерно голди направо си отива даже не ми дава шанс, само се показва веднъж и вече няма воблер.

Та ми се ще хем да си ловя спокойно клен хем да не се притяснявам много от щуките.
Ако е възможно това де
По невидимо от телта...ползвай флорокарбон. Не че ще устиска много, но шансковете да извади някоя щука са в пъти по-големи от тези на плетеняка :)
За какво му е вирбел, той е необходим са при блесните. При всичко останало няма смисъл от него.
Слагам си винаги за бърза смяна на примамкита.
Мунчо:...Искам да уведомя аудиторията, че в чест на събитието съм си взел брейдец "Дон Пепе" 1.0 и съм нагласил силовата гега 5-24гр...
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от Itso »

Карабинката е достатъчна.
Спининг клуб "Абичи"
Секция "Тежък джърк и тежък рок"
Аватар
radogagov
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 16:12
Местоположение: Габровския Балкан
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от radogagov »

Не знам, колко е достатъчна, ама педя щучка от раз отнесе воблерчето от 10 либрово Пауър про...
Мунчо:...Искам да уведомя аудиторията, че в чест на събитието съм си взел брейдец "Дон Пепе" 1.0 и съм нагласил силовата гега 5-24гр...
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от Д-р Флекс »

radogagov написа:Не знам, колко е достатъчна, ама педя щучка от раз отнесе воблерчето от 10 либрово Пауър про...
Ицо изобщо няма предвид твоите неволи с 10-либровото Пауа Про. Карабинката е достатъчна за "бърза връзка" на метален повод, на който не се монтира въртяща блесна.
Аватар
radogagov
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 16:12
Местоположение: Габровския Балкан
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от radogagov »

Не знам, какво е имал в предвид :? Както го е написал може да се интерпретира по много различни начини. А относно неволите, не съм прочел досега да има плетено влакно, което да издържа на зъбите на хищниците, камъните и мидите.
Мунчо:...Искам да уведомя аудиторията, че в чест на събитието съм си взел брейдец "Дон Пепе" 1.0 и съм нагласил силовата гега 5-24гр...
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от Мунчо »

radogagov написа:Гледам братушките, директно използват стоманена тел... даже и вирбел не слагат :wink:

Изображение
Изображение
...
Kолега, това не е някаква "стоманена тел", а точно струна. Те си знаят - номер 1, 2, 3... според нуждата. И не слагат карабинка(вирбел е абсолютно ненужен, тъй като огрубява монтажа), защото това усукано съединение, което виждаш, просто се развива и се слага новата примамка, след което се навива обратно. Който си е правил подобни поводи и ги е ползвал, знае за какво става дума... С новите поводи на "Понтун 21" обаче доста колеги разредиха ползването на струни.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от iordigd »

Само едно музикално :) уточнение. За поводи се използват само първа и втора струна. След тях от трета до шеста струните са различни от първите две. Те имат напречно навита метална нишка по цялата дължина, което ги прави ненужно одебелени и лесно забележими във водата.
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от Златев »

Още едно музикално ;) уточнение.
Само при някои комплекти метални струни за акустична китара 3-та струна е с допълнителна намотка.
При болшинството комплекти за ел. китара тя си е самостоятелна нишка без покритие.
Има няколко стандарта дебелини, т.е. "най-тънката" може да е и 0.1mm, и 0.09 и 0.12, като "диаметрите обикновено са реални, а сеченията - кръгли"! :D
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
yavor_fish
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 21:02

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от yavor_fish »

Златев написа: Има няколко стандарта дебелини, т.е. "най-тънката" може да е и 0.1mm, и 0.09 и 0.12, като "диаметрите обикновено са реални, а сеченията - кръгли"! :D
Последно "музикално" :lol: уточнение, за да не стават грешки.
Дебелината на струните е в инчове. :idea:
Съответно .008 =0.20мм , .010= 0.25мм и т.н. :wink:
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от iordigd »

Някой знае ли приблизително до колко килограма издържа първа струна и до колко втора? Говоря за стандартни евтини китайски струни от 1 лев за акустична китара.
yavor_fish
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 21:02

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от yavor_fish »

Качествените струни се ползват натегнати от 10 до 15 кг., а издържат и на повече. За другите не знам.
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от Златев »

Знаех си, че с това "mm" ще стане грешка :lol:
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
RUNNING WILD
Мнения: 2768
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 11:33
дал Браво: 1 път
получил Браво: 70 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от RUNNING WILD »

за кевлара и здравината му-престанете да бъркате волфрам и кевлар нещата са различни,преди 7-8 години ми дадоха израелски нишки от кевлар по 1000 метра и от стъкло за бронежилетки ползват се и в строителството за направа на специални панели и тн,,естествено се сетих за поводи за щука,въже от кевлар с дебелината на влакно сечение 0.50 мм което е доста се къса на кантар на възел на 6.300- 6.500 кг тествано 10-12 пъти!аз от 3-4 години си ползвам едни поводи за по 1.20лв парчето и нямат грешка за толкова години нямам разпънат или скъсан имам само леко накъдрени но в водата се изправят и не пречи,непрекъснато си нося с мен от тях в чантата с документите,не се сещам производителя висяха по рибарските магазини на едни картони с 3 размера дължини но съм ги виждал на 2 места само.
niki23
Мнения: 210
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 16:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 6 пъти
Обратна връзка:

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от niki23 »

аз купих това
http://www.bulit2000.com/kevlar-%D0%BC% ... cle26211bg" onclick="window.open(this.href);return false;

това KEVLAR явно ще да е някаква марка, въпреки че в рибокото пише кевларен повод :)
в някой сайтове пише кевлар, в този стомана
но са 7 стоманени нишки (не, че съм виждал кевлар някога де)
с някакво покритие но като го напънах с клещите малко остана на възела паломар да се прибере идеално
иначе това за 15кг, го пробвах с около 6 кг и ги вдига без проблем

взех и от това с 10кг, но изпусна на клампираното се скъса, че го стиснах обикновенни клещи
Аватар
Monov
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Авг 11, 2014 23:49
Риболов: спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от Monov »

Мунчо написа:
radogagov написа:Гледам братушките, директно използват стоманена тел... даже и вирбел не слагат :wink:

Изображение
Изображение
...
Kолега, това не е някаква "стоманена тел", а точно струна. Те си знаят - номер 1, 2, 3... според нуждата. И не слагат карабинка(вирбел е абсолютно ненужен, тъй като огрубява монтажа), защото това усукано съединение, което виждаш, просто се развива и се слага новата примамка, след което се навива обратно. Който си е правил подобни поводи и ги е ползвал, знае за какво става дума... С новите поводи на "Понтун 21" обаче доста колеги разредиха ползването на струни.
Току що си заръчах именно 2 ролки от 19-нишковия - 15лб и 30лб, остава да реша проблема с кримпването. От всичко друго съм просто разочарован при целенасочен риболов на щуки, този ми го препоръчаха и се надявам да остана доволен, пипал съм го в магазин и ме впечатли на първо четене. Наскоро получих и 0.8мм handmade повод от Геле, който е просто брутален, но ще го оставя за корекции само, тъй като не е особено универсален при този диаметър.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”