Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от maranzika »

Omaxxa написа: Айде да ми купиш няколко метра, че аз за такива струни за китара не съм и чувал..
Нямаш грижи.В понеделник ще се разходя до магазина да видя какви размери има и ще пиша.
naso написа:
Би ли дал линк или модел за такава струна колега, че аз се на скъпи попадам нещо
Не са от онлайн магазин.Преди време си ги купувах от едно магазинче в Търново.Утре вечер ще ви кажа как стоят нещата. :wink:
patter написа:
Илиански ще ти дам един материал за поводи, който излиза по евтино от струна ( е не всички варианти де )
Чекам.... :D
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
nabeden ribar
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Мар 16, 2010 15:25
Местоположение: Велико Търново

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от nabeden ribar »

sharko54 написа:
То верно отдавна е открита, но аз съм длъжен да проверя :lol: .
Сега остава практически да проверя и дали металния повод е необходим при спинингов риболов на сом :D и колко бързо ще се протърква влакното :shock: . Май ще е мааааалко по – трудоемко :lol: но знаели се може и да се направи някой и друг тест.

Е колеги никой ли няма да каже нещо по въпроса за използването на струна като повод :?:
Щука (4 кг) се вади и с 0,14 качествен монифил! С всичко можеш да я извадиш, ама няма гаранция че няма да го среже. Сом (8 кг) също има изваден с 0,16 монофил, с боло :lol: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... &start=540" onclick="window.open(this.href);return false; ! Струна 2-ри номер (0,15) може да ползваш за повод за щука.
bai ves написа::lol: Дидо, га ще ходим за Рибиииииии... Трябва да опъва рЪйш ли ма?
Веско, нямам търпение, ама до колкото знам всичко наоколо е на кокал. Само реката... вчера един килограмов кефал я опъна :D
maranzika написа: Нямаш грижи.В понеделник ще се разходя до магазина да видя какви размери има и ще пиша.
Скоро ходих и нямаше :roll:
Възможността за риболов от лодка предлага благоприятни условия за бракониерство и липса на какъвто и да е контрол!!!
http://postimage.org/image/4npy5mxbt/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от bai ves »

:wink: Нали преди да замина ги купих всичките и ми казаха, че зареждат от този номер рядко.... :twisted:
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от naso »

А бихте ли казали, защо 2-ра струна, а не по-тънката 1-ва?
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от bai ves »

щото не ловим с мини примамки , щото е така, 1ва струна заминава скоропостижно. Даже и още при правенето се отслабва по силно щото е по калена.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от naso »

bai ves написа:щото не ловим с мини примамки , щото е така, 1ва струна заминава скоропостижно. Даже и още при правенето се отслабва по силно щото е по калена.
Благодаря за отговора. Беше ми любопитно
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от sharko54 »

Относно използването на струна за повод не съм воден от спестяването на пари от поводи (има достатъчно качествени на приемливи цени), а то преимуществата които дава твърдия повод пред мекия, от филмите които съм изгледал (предимно руски) ми прави впечатление, че използват струната главно при риболов с попери или миноу воблери :roll: .
Въпрос към колегата bai ves :?: - Предполагам, че с твърд повод – струна, шанса да се оплете воблера е по – малък (въпреки, че и с мекия метален повод оплитанията не са чести), какво практическо предимство дава употребата на струна пред мекия повод?
Ще съм благодарен и ако обясниш как точно се изработва повод от струна.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от bai ves »

:roll: Приятел, казвам ти го просто, щото има хора, които ще ме допълнят и с основание.

1. Струната ти дава + при ползване на малки до средни попери, уолкъри, кастмастъри и силикон. Не виждам и нищо ненормално да се ползват дребни клатушки, съспендъри и кранкове.
2. Струната не е издръжлива като металният повод но рибка до 5-8кг. е нормално да издържи ако е направен както трябва.
3. Струната е понятие за твърда- но права връзка и пречи срещу зъбите, както и срещу камъните. Не бива да се прекалява с дължината и.

Изработвам си я така.

На трупче съм си забил пирон, отрязал съм главата му. Там прегъвам струната и първата врътка я правя на ръка. След това, правя врътките като подсигурявам струната да се освобождава от усукващата сила. Това е закален материал и се охлабва здравината. И не на последно място, врътките трябва да са плътни и стегнати. Виждал съм струни усукани просто така ~~~~ , пак си работят. На избраната долна халка, можеш да си монтираш карабинка, предварително или вирбел или двете от двата края. Зависи какво си решил да употребяваш.

Недостатък е, че се усуква бързо ако се ползват големи и обемисти примамки, които въртят линията и я усукват. За това пък е тънко е ефтино, а и удоволствие да правиш нещата сам.
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от joro_olyмпус »

Тая щука - "опитната" или има нужда от зъболекар или от тиган!
Правило номер 1 при риболов на щука е "ползвай винаги стоманен повод"! Останалото е всуе и не е баш риболов на щука.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от Vid »

Също съм фен на ползването на струни. Те са аналогичен вариант на стоманения тел, позволяват всякви вариации както с блесни и воблери, още повече с употребата на силикони и монтажа на двойни и тройни куки в тялото на силикона и дължината и т.н.
Универсален повод, който търпи творчество и развитие и няма риба в нашите ширини, която да го скъса... и така..
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от bai ves »

:wink: сомче към 5-6 кила ще му ви сметката, просто струната не издържа на силно напрежение , не че не може да се извади такава риба. Щансът е малък спрямо успеха.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от Vid »

bai ves написа::wink: сомче към 5-6 кила ще му ви сметката, просто струната не издържа на силно напрежение , не че не може да се извади такава риба. Щансът е малък спрямо успеха.
Такива сомчета по Марица ги вадя без никакъв повод с плетеняк примерно ПП или Климакс 0,15-0,18. Тук имах предвид риболов на щука предимно...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от bai ves »

:wink: Спокич, де аз нищо не казвам ако ползваш само плетено, говорим за струната и сомчето. Иначе щука не ми го е гризала, ама знаеш ли, ако го пречупи при натиск м-у два зъба и се джасне може да изцвърчи......
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от sharko54 »

bai ves написа::roll: Приятел, казвам ти го просто, щото има хора, които ще ме допълнят и с основание. ...
Благодаря :D Стана ми ясно. А аз си мислех, че е някаква по - сложна технология :shock:
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”