Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
kamo6504
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Фев 27, 2011 19:42
Местоположение: Sofia

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от kamo6504 »

sharko54 написа:Относно използването на струна за повод не съм воден от спестяването на пари от поводи (има достатъчно качествени на приемливи цени), а то преимуществата които дава твърдия повод пред мекия, от филмите които съм изгледал (предимно руски) ми прави впечатление, че използват струната главно при риболов с попери или миноу воблери :roll: .
Въпрос към колегата bai ves :?: - Предполагам, че с твърд повод – струна, шанса да се оплете воблера е по – малък (въпреки, че и с мекия метален повод оплитанията не са чести), какво практическо предимство дава употребата на струна пред мекия повод?
Ще съм благодарен и ако обясниш как точно се изработва повод от струна.
Predimstvoto na strunata e che ot dvata i kraq namotkite i se otmotavat i lesno se smenqt primamki i slujat kato barzi vraski bez dopalnitelni takiva.
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от gele kapaciteto »

Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от babydoctor »

За бърза смяна хората са измислили вирбелите - те за друго служат, но и това вършат. Прегризана струна съм вадил 1-2 пъти на Струма, а при стотици доста по-големи щуки на Дунав нито веднъж не ми гризнаха кевлара. И накрая, уплитането се дължи само и единствено на грешки при замятането...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от sharko54 »

Бях я забравил тази тема :D , от позицията на времето за мен истината е следната: при целенасочен риболов на щука, повод слагам задължително. Струна ползвам само когато ловя с ултралайт и лайт тъкъми,за мен един фин повод от струна не влияе особено на кълването на кустура и кефала, а е доста полезен, когато във водоема има и щука (щучки). За мерни щуки има хубави поводи в различни дължини и дебелини, до сега не съм имал прегризан повод, имам един скъсан в закачка след доста напъване.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от babydoctor »

Ти каза същото, но много по-добре от мен - по-разбираемо. Би ли казал за какъв дявол слагаш такъв повод за костур и кефал? Това винаги влияе на кълването и не в добра посока...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от sharko54 »

Ако във водоема на който съм за костур или кефал има шука, обикновенно се случва следното- ловиш си костури и кефали, всичко е наред и... удря някоя шука прегризва ... сбогом воблер... предвди, че се лови с финни влакана, и писалките нямат проблем да прегризат. Това разбира се не значи, че винаги слагам повод от струна.
Ако във водоема /мястото/ няма шука или е рядкост не слагам. Но в кутията с малките примамки винаги гледам да имам по един два финни повода.

На Марица няколко пъти ми се е случвало да набарвам места с доста шучки и с УЛ си е забавление да ги ловиш :lol:


Но наистина си прав, че при равни други условия, при риболов на костур и кефал наличието на повод би намалило броя удари, особенно при пасивни риби. Но по-добре да имам по малко удари отколкото по малко примамки :lol:
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от gele kapaciteto »

Нали за Щуки беше темата
Па я обърнахме на стръв :D
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от babydoctor »

Къде пък видя стръв??? Нито кевларените са от кевлар, нито волфрамовите от волфрам - всеки знае колко скъп е този материал, та само производителите знаят от какво ги правят...Но вършат работа, в пъти по-добре от струните, които на всичко отгоре лесно се чупят и после трябва да се изхвърлят. Но да, преди това и аз съм ловил на тях, не знам до кой номер, но тези без допълнителна оплетка, т.е. голи. Лесно се приготвяха с тънка метална, най-добре месингова тръбичка, която защипваш няколко пъти на 90 гр. и готово...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от sharko54 »

При лайт и ултра лайт такъм повода от струна няма алтернатива. Другите поводи са твърде тежки и груби и развалят играта на малките примамки. При целенасочен риболов на мерни щуки купешките поводи са по добрия вариант. Добри впечатления имам и от кучешки флорокарбонови поводи.
muharko
Мнения: 75
Регистриран на: Пет Юли 08, 2016 18:00
Риболов: мухарски, спининг
получил Браво: 11 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от muharko »

кучешки флорокарбонови поводи :!: :?:
koriolan
Мнения: 198
Регистриран на: Съб Авг 09, 2008 19:02
Риболов: спининг
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 694 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от koriolan »

Мисля, че колегата визира "купешки" поводи...
Мен автокорекцията ме правеше луд, докато не я разкарах... :lol:
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от sharko54 »

sharko54 написа:кучешки флорокарбонови поводи.
да се чете купешки :lol:
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от gele kapaciteto »

babydoctor написа:Къде пък видя стръв??? Нито кевларените са от кевлар, нито волфрамовите от волфрам - всеки знае колко скъп е този материал, та само производителите знаят от какво ги правят...Но вършат работа, в пъти по-добре от струните, които на всичко отгоре лесно се чупят и после трябва да се изхвърлят. Но да, преди това и аз съм ловил на тях, не знам до кой номер, но тези без допълнителна оплетка, т.е. голи. Лесно се приготвяха с тънка метална, най-добре месингова тръбичка, която защипваш няколко пъти на 90 гр. и готово...
Е па за Щука се говореше , и после се почна "Лайт " , "по Лайт" , "ултра Лайт " и некви каде се ловят с ръце .
:?
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от babydoctor »

Ммда. Прав си. Извинявай за репликата...Много ще ми е интерсно някой да ми обясни щуколов на УЛ.Малко ми е като шарански риболов на уклейски такъм не, че нямам и такова изпълнение с 8 килограмов в Струма, но това е веднъж за 30+ години...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Scitus2015
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Яну 05, 2016 10:27
Риболов: Спининг

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от Scitus2015 »

Когато ловя кефал на ѝогоста и протоците й, задължително ползвам метални поводи "Струна" на руската компания "Контакт".
Най-често 10 см, № 1. Почти не пречат на играта на примамките, които ползвам /воблери и блесни/.
Не, че има правя реклама, но наистина са класа!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”