Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от sharko54 »

Здравейте колеги, знам че темата за или против ползването на метален повод при риболова на щука е коментирана безброй пъти, като обикновено мненията са доста крайни - или ползването на повод се определя като абсолютно ненужно, или абсолютно задължително. Аз, като спинингист без кой знае какъв опит, така и не успях да си изградя окончателно мнение по въпроса поради простата причина че правя около 3-4 целенасочени излета за щука на година, (тази са само два) .
Предвид горното реших да направя долуописани експеримент. Предварително съм наясно, че сега някой ще ме обвини в нехуманно отношение, неуважение, варварство и други подобни но какво да се прави. Тя опитната щука и без това беше нарочена за прибиране … с две думи съдбата и беше решена, а и науката иска жертви . Така и така щеше да иде на по – добро място, нека поне да направи едно добре дело за цялото рибарско войнство преди да си замине .
Опитната риба беше с размер около килограм и половина. Уловена на блесна без да се преуморява . Близо до реката имаше един не малък гьол (остатък от разлив) с размери приблизително три на три метра и дълбочина от 30-40 см. Бях с големите ботуши и кепа, така че спокойно можех да си я хвана пак . В последствие се оказа че хващането не е чак толкова лесно но … науката иска жертви .
Протичане на експеримента : Връзване на голяма единична кука с ухо директно за влакното, след което рибата се закача на вътре в устата, така че да прегризва влакното и се пуска в „опитния басейн”.
1. Плетено влакно Пауър Про оригинално 0.19мм. с тест 13 кг., май така пишеше на опаковката. Първите две прибирания (докарване до брега без да е вадена) на рибата без никакъв проблем. При придърпването на рибата я оставам да си се дърпа, да се върти (даже и свещ направи), прибирането трае около две –три минути, след което оставям да почине и пак отначало. При опита за трето прибиране линията се скъса.
Хващане на опитната риба (доста трудоемко) връзване отново със същото влакно и .. още при пускането на рибата линията се скъса. След това превързване и още около 3-4 минути водене на рибата, като беше извадена с вдигане от водата (и мятане във въздуха) без влакното да се скъса.
2. Плетено влакно Пауър Про менте с дебелина 0.25 мм. и тест 20 кг. по спомен. Повтаряне на експеримента – след около минута късане. Превързване, оставих рибата във водата за около десетина минути с около метър и половина свободно влакно, така че все пак да ограничава движенията й в гьола – скъса се едва когато я вдигнах във въздуха – оставих я доста да се мята. Последващо връзване – пускане във водата, вдигане, пускане не успя да скъса.
3.Парче дебел монофил около 0.30 – 0.35 имах идея да го ползвам, като повод (много ми е скъп флурокарбона) – доста се измори рибата преди да го скъса.
Реших да не я мъча повече и я прибрах на топло в торбата.

Всеки да си прави заключения от горното, каквито намери за добре.
Лично за мен изводите са следните: Ако при спининг щуката налапа примамката, така че влакното да минава през зъбите й, е въпрос само и единствено на шанс да я извадим, особено ако се налага по – дълга борба. Предвид, че в някои от опитите едно и също влакното беше прегризвано изключително лесно, а друг път много трудно или въобще не беше прегризвано ме навежда на извода, че много зависи как точно влакното ще премине през зъбите, дали ще е опъната или не, колко точно ще е опънато, ще си разтръска ли главата рибата и на коя страна ще си я тръсне първо. Казано с една дума въпрос на шанс . Да се има в предвид, че: статистически погледнато броя на направените опити е пренебрежимо малък, рибата беше вадена изключително „грубиянски” без да се щади линията по какъвто и да е начин с всевъзможни дърпания и пируети, ако се целеше само и единствено изваждане на рибата предполагам, че броя на късанията щеше да бъде значително по – малък, но целта на опита беше да се пресъздадат възможно най – екстремни условия. Поне при мен до сега не се е случвало риба да налапа примамката толкова много, че влакното да е между зъбите й но за всичко си има първи път … Аз лично смятам да си ползвам повод .
Е дано да съм бил полезен, ще се радвам ако някой сподели свой наблюдения по въпроса. Също така ми е много интересно използването на струна за повод при риболов на щука, така характерно при руската школа, а предполаган няма да е защото си нямат двеста вида поводи.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1377 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от Д-р Флекс »

Впечатлен съм.

~~~

Между другото, тъкмо днес с един колега си разменяхме тематични руски поговорки, и той ми напомни една много добра: "без труда, не вытащишь и рыбки из пруда", което в (много) свободен превод на български може да се разчете като "луд умора ни знай, само са поти" .
nabeden ribar
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Мар 16, 2010 15:25
Местоположение: Велико Търново

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от nabeden ribar »

П.Про се реже изключително лесно когато е под напрежение. Другия път просто попитай преди да решиш да изтормозиш некой гад... топлата вода отдавна е открита.
Възможността за риболов от лодка предлага благоприятни условия за бракониерство и липса на какъвто и да е контрол!!!
http://postimage.org/image/4npy5mxbt/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от bai ves »

:lol: Дидо, га ще ходим за Рибиииииии, би им майката на тез корди и плетеняци. Трябва да опъва рЪйш ли ма? :fish3: :fish4:
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от sharko54 »

nabeden ribar написа:П.Про се реже изключително лесно когато е под напрежение. Другия път просто попитай преди да решиш да изтормозиш некой гад... топлата вода отдавна е открита.
То верно отдавна е открита, но аз съм длъжен да проверя :lol: .
Сега остава практически да проверя и дали металния повод е необходим при спинингов риболов на сом :D и колко бързо ще се протърква влакното :shock: . Май ще е мааааалко по – трудоемко :lol: но знаели се може и да се направи някой и друг тест.

Е колеги никой ли няма да каже нещо по въпроса за използването на струна като повод :?:
Omaxxa
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Яну 06, 2012 11:27

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от Omaxxa »

абе колега, струна ми се вижда твърде скъпа за повод. Слагам си железен повод и ми е спокоино на душата. А за песимистите които мислят че железния повод плаши хищната риба само ще кажа, че хванах костур 6см на 7см джиг със въпросният повод. :wink:
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от maranzika »

Omaxxa написа:струна ми се вижда твърде скъпа за повод.
1м. струна струва около 1,80лв.От него излизат 4-5 повода.Което значи че 1 повод излиза около 40ст....Та къде викаш има по-евтини ...? :lol:
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от naso »

maranzika написа:
Omaxxa написа:струна ми се вижда твърде скъпа за повод.
1м. струна струва около 1,80лв.От него излизат 4-5 повода.Което значи че 1 повод излиза около 40ст....Та къде викаш има по-евтини ...? :lol:
Би ли дал линк или модел за такава струна колега, че аз се на скъпи попадам нещо
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от bai ves »

:lol: Тази тема е най якия Off-ец :mrgreen: :mrgreen: :fish6: :fish7: :fish4:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от babydoctor »

Бе, за кевлар никой ли не е чувал, кви са тея жици? :roll: Да не говорим, че с 2-3 вирбела преди блесната спокойно може да се лови и с монофил. А на сома метала къде смятате да му го завирате, съвсем не разбрах :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1377 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от Д-р Флекс »

bai ves написа::lol: Тази тема е най якия Off-ец :mrgreen: :mrgreen: :fish6: :fish7: :fish4:

+ 1
patter
Вносител
Мнения: 1116
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 12:58
получил Браво: 76 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от patter »

Да избегна малко офтопика - в някой случаи струната носи допълнително предимство поради факта, че е твърда. Казват, че примамките без лопатка - джъркове, слайдери, уолкъри ... се водят по-лесно именно поради твърдостта на 'повода'.

Илиански ще ти дам един материал за поводи, който излиза по евтино от струна ( е не всички варианти де ) :-)
Кой'т оди фаща, кой'т не оди не фаща ...

Сухо дупе риба не релийзва!

Facebook tackle
Omaxxa
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Яну 06, 2012 11:27

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от Omaxxa »

maranzika написа:
Omaxxa написа:струна ми се вижда твърде скъпа за повод.
1м. струна струва около 1,80лв.От него излизат 4-5 повода.Което значи че 1 повод излиза около 40ст....Та къде викаш има по-евтини ...? :lol:
Айде да ми купиш няколко метра, че аз за такива струни за китара не съм и чувал..
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Метален повод при риболов на щука (полеви изпитания)

Мнение от bai ves »

:wink: Краси, а пък кевлара живее даже по кратко от струната. Кат стане кат терлик тва оказва в/у Ф-то. Вярвай ми над 200 м кевлар съм извъртял и още си ползвам, Има си момент за всичко. Сомът пък си има чалъм как и къде да се търси с метален повод. Като толкова питаш, ти бегай при Джибрата да те светне де се пъха. И с 2- 3 - 4- 5 или 7 вирбела пред въртележката ще ти се получи една сурава картинка. По добре си ловкай с Моска 20 гр без повод, направо на вирбела. :fish6: :fish6: :fish6: :wink: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”