Хвани И Пусни - репортажи

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Здравейте колеги,

От доста време време не остава да се впусна в писания за риболовни подвизи. Имах няколко успешни излета тази година, но определено ще ги разместя като последователност. Ще разкажа за последния успешен излет на 24.05.2018 г.

Денят настъпи с извънянаване на алармата в 3,30 ч в деня на славянската писменост, 24-ти май. Както пролича в края на деня, трябваше да онагледя красотата през деня посредством буквите, които ни правят уникални като народ по света ... Ставането беше доста мъчително. Навън навсякъде беше потънало в мрак. Лая (кучето) ме погледна доста сънено и с недоумение за трескавата подготовка, която закипя в ранния час. Сандвичи, такъми и снимачна екипировка бяха разпиляни навсякъде. За нула време бяха събрани и прехвърлени в колата, а с тях поех и аз към заветната цел. Няколко дена преди това набелязах реката, чийто брегове се готвех да обходя, а сърцето тръпнеше от вълнение. Единствено светещите фарове издаваха, че кола се движи по извивките на пътя, следвайки завоите един след друг. Всичко беше потънало в мрак и единствено приятна музика витаеше около мен. На един от завоите видях пресичаща лисица. Усмивка грейна на лицето. Когато видя диво животно тръгвайки за риба, обикновено и риболовните емоции стоплят душата ми. Мина час, два. Наближавах вече набелязаното място, а сърцето още по-бързо се разподскача. Винаги е било така и вероятно така ще е и занапред. Моторът на колата спря и излязох с преповдигнато настроение. За броени минути бях екипиран и въоръжен с нужната екипировка. Въпросният ден реших да упорствам на клатушки с единична безконтрена кука (2 гр). За първи път щях да правя проби и ми беше интересно какво да очаквам. Имах няколко разцветки. По-ярки и тъмни съответно.

Навсякъде се чуваха песните на птичките, а аромат на пролетна свежест ме обграждаше. Благодарих на планината, че ме е допуснала на територията си. Имах намерение да се разходя и оставя всичко непокътнато :) С изключение на няколко набодени петнисти планински красавици, с които исках да се преборя и в последствие да върна обратно в студените планински води... Приближих се до първото място, от където винаги започвам на конкретната река и заметнах. Клатушката се шмугна и обходи водната шир, но не беше атакувана. Преместих се на следващото място и веднага риба проследи подадената примамка, но не атакува. Тук са значи рибите :mrgreen: Потопих се надълбоко покрай коритото на приказната река и на едно от поредните вирчета изскочи и първата балканка, която атакува поднесената примамка. Беше ми първата риба на микро клатушка и определено продължиш замятанията и опитите с воденето й. А водата необезпокоявана се промушваше покрай камъните, като или ги заливаше или лъкатушеше сред тях.

Изображение

Изображение

Вировете, бяха или по-дълбоки или по-плитки, като зеленикавите нюанси или ставаха по-наситени или избледняваха. Представях си какви риби се криеха в засада, чакайки спускащата се от високите върхове вода да донесе жадуваната мушица или паднал бръмбар. Винаги бяха поемани, като поредна доза живителна храна. Известно време имаше пауза и рибите единствено прибягваха, без да атакуват. Явно трябваше да закусят, преди да се впуснат с опити и над поднесените примамки.

На едно от местата, докато упражнявах играта на клатушката забелязах хубава охранена риба да проследява от сантиметри танцуващото парче метал.

Изображение

Направих още няколко замятания и рибата атакува и пусна ток през пръчката в тялото ми. Адреналинът се вдигна и след кратка борба рибата полегна в кепа. Красива балканка 30+. Кратка фотосесия и пое обратно в ловните територии.

Изображение

След няма и минути на следващото място още една подобна риба се закачи. Подготвех се за снимки, но тя офейка. Не й се стоеше за снимка :mrgreen:

Затова пък поредната веднага след това, 10-на метра встрани беше по-благосклонна. Дълго упорствах и вероятно заметнах близо 15-20 пъти, което обикновено не правя на конкретно място и ето, че се закачи. Истинска красавица, с жълтеникави нюанси и напръскано с червени петънца. Риба 30 см, която бързо отплува обратно в пенливия вир.

Изображение
Душата грееше от частие :mrgreen: За няма и 10 мин имах три риби 30-30+ Красиви борбени риби. А и клатушката работеше безотказно. То така ако вървеше и риба нямаше да остане ненабодена от мен. Следваше пауза от половин час, където единствено прибягващи сенки забелязвах. Крачех необезпокояван и се любувах на красотата на природата около мен. Любувах й се, защото подобни местенца са голяма рядкост вече, а и човешката намеса в повечето случаи е пагубна.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

По едно време рибите пощуряха. Почти от всяко място се индикираше риба, закачаше се и започваше приятна схватка по между ни. Част се откачаха сами, други позволяваха да откачам леко закачилата се кука. Не съм снимал всяка една уловена риба, а и не беше нужно. Иначе от снимки, време за риболов нямаше да остане. Стрелката на часовника се въртеше, като бясна и отброяваше час след час откакто бях в планината. Имах на разположение още известно време да кръстосвам шпага с водните обитатели. Излезнаха няколко красиви балканки за снимка, като всичките бяха уловени на първоначалната примамка. Сменях единствено цветовете.
Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Докато се придвижвах по реката набелязах няколко красиви манатарки, които връщайки се на обратно нарамих в кепа на гърба. Така, че сега съхнат на импровизирана скара вкъщи :)

Към 15,30 ч реших да се връщам на обратно. Отпих от реката за последно и се обърнах да поемам към колата. Чу се гръм и изведнъж притъмня. Това в прогнозата не го бях забелязал. Започна с леки капки, които трудно достигаха до мен, заради гъстата растителност. После се засилиха, после тръбопровода се спука и над мен се изля порой, който листата на дърветата трудно одържаха. Вода навлезна във всяко кътче на тялото ми. Добре, че имам резервен чифт и като се прибрах до колата след доста падания, подхлъзвания и препъвания вече бях сухо екипиран.

Равносметката за деня. Към 30 уловени риби, болшинството мерни. Доста откачени, но така е с белконтрена единична кука. Набрани 7 манатарки. Видян един дъждовник, който бързаше към водата, дакато преминавах покрай него :)

Благодарен съм и на времето и на планината, че остави приятни спомени в сърцето ми. По-нататък отново, на ново място и с други петнисти рибоци.

Поздрави с последния кадър.

Изображение
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
muharko
Мнения: 75
Регистриран на: Пет Юли 08, 2016 18:00
Риболов: мухарски, спининг
получил Браво: 11 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от muharko »

Много готин разказ.
Благодаря.
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Здравейте отново,

Както и в предишния си репортаж споменах, че хронологията този път в поднесените излети ще я наруша.

В началото на отминалия месец се отправих към набелязаната река, но бях неприятно изненадан от спускащата се вода. Беше трудно да облавям местата и сметнах, че резултатът щеше да клони към нула. Затова завъртях колата на 180 градуса и се отправих на ново място, което се молех да е по-благосклонно откъм ниво и количество вода. След час и нещо паркирах колата. Отворих вратата и чух приятния ромон на реката. Значи ставаше за риболов. Не се чуваше блъскаща се стихия. Екипирах въдицата с Пантер Мартин 6, с предварително премачкани контри. Спуснах се в дебрите на планинския поток. Имах на разположение около 2,5 часа за риболов.

Изображение

Нагазих във водата, отпих от нея и се усмихнах. Отново магическо място, същото както го помня от миналата година :)

В първите няколко минути се индикира риба, която веднага освободих и върнах обратно. Балканка, малко под нормата. Дилема. Надолу или нагоре по реката. Оооонче, боооонче, счупено пироооонче .... Падна се нагоре. Достигнах хубав тлъст вир, на който дъното не се виждаше. Заметнах в пенливата вода и почукване, последвано от проследяване. Наново подаване и косо обиране на примамката. Закачи се балканка, която беше снимана и след това пратена обратно

Изображение
Тук са красавиците. На следващото място друга риба, малко по-малка, която отпратих по живо по здраво.
Местата следваха едно след друго и почти винаги имаше присъствие на обичайните заподозрени. Балканки, под и малко над нормата. Водата беше кристална и съответно толкова вкусна. Пиех с пълни шепи. Пиех с пълни шепи и от красотата, която се откриваше около мен. Вековна букова гора, потънала в зеленина. Чуваха се чуроликанията на птичките и лек ветрец побутваше листенцата на дърветата. Свежест от всички страни.

Закачи се и поредната красива балканка 26-27 см, която засия от радост, като разбра, че ще я пусна обратно да маха с опашка :)

Изображение
На следващото място, докато се придвижвах прибяга тъмна сянка на голяма риба, но реши да не опитва този път поднесената примамка. Следващият път ще настоявам отново. Може да е по-благосклонна.

Изображение

По едно време рибите се активизираха и се уловиха няколко хубави планински балканки, но не стояха мирно и така снимка нямат за колекцията.

Единствено още една позира, преди да се скрие отново в дълбоката студена вода.

Тук докато се нагласям за снимки. Рибата стои във водата и кротува. Поне тази кротуваше :)

Изображение

Изображение

Докато се обърна и времето за риболов приключи :( 2-3 часа бяха отлетяли, като миг. Но ето за такива мигове се отдаваме на любимото хоби

Поздрави и наслука и ценете красивото около нас. Има го, но трябва да се оглеждаме и да го попиваме с очи и душа.

Поздрави с последния кадър. Там риба не се появи. Но мисля, че я имаше :)

Изображение
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Здравейте,

Преди няколко дена спретнах двучасов риболов на една река, която достигнах след куп завои и прави отсечки. Исках да пробвам нова пръчка, която си подарих броени дни преди рождения си ден. Става въпрос за Palms Egeria 2.06 m, 3-10 гр. Стига замятания на сухо в стаята, че рискувах да строша нещо или самата нея, докато размахвах :mrgreen: Страхотна ювелирна изработка. Макарата заспа на въдицата. Правени една за друга.

Пристигнах на реката и добре, че беше сенчесто там. Навън въздухът се беше затоплил подобаващо и ми беше нужно нещо освежаващо. Премених се и се въоръжих с въдица, фотоапарат и кеп на гърба. Реката беше повече от прекрасна. Премяташе се от камък на камък. Навсякъде около мен беше изпълнено със свежест и аромат на зелено :) Птичките чуроликаха необезпокоявани и огласяха всичко в района. Малки буболечки се катереха сред тревите покрай водата и от време на време се прехвърляха на мен и само ме гъделичкаха... Започнах с медна блесна на Mepps N2, с премачкани контри. Известно мятане, но без резултат. След това Пантер Мартин N6 с труден за определяне цвят. По-добре се представи от предходната блесна, но само в нивото на потъване. Стигнах до едно място, на което трябваше да пропадна надълбоко с примамката. Закрепих микроклатушка 2гр. Заметнах в по-спокойната част и примамката изчезна от поглед. Но и не спря да потъва. Трепнах леко с върха и всъщност пъстърва се беше закачила. Красива балканка към 27-28 см. Въдицата беше много чувствителна и това много ми допадна. Лека като перце и съответно пъргава.

Изображение

Изображение

Куката, тъй като е без контра се откача без проблем. Рибата се зарадва от дарената свобода, а аз от сполетяната слука.

Повечето места обаче не позволяваха да ловя на клатушката и затова смених с един многобройните воблери в кутиите.

Изображение

До края на излета не спирах да експериментирам с отделни примамки. Потъващи, плуващи, подскачащи. Някои дори се опитваха да избягат, но бързо ги връщах в кутиите. Виждах риби, които прибягваха и това беше знак, че са там, но доста мудно се отчитаха в кълването. Доста риби се виждаха да преследват, подбутват примамките, а други са плашеха дори и скачаха направо в съседния вир :) Имах две закачания и съответно откачания в движение.

Стигнах до поредното място, което обстрелях с почти всичко, което беше пъстърваджийско, но беше вяло като резултат. Няколко пъстърви екскортираха примамките от разстояние и гледаха с недоверие. Реших да сменя нещо с по-кардинално.

Изображение

Отворих кутията с twitch воблери. HZL. Отдавна ги имам, но все рядко съм ги пробвал. Сега реших да ги тествам с новия такъм. Страхотна игра се получи. Пръчката беше идеална за twitch воблер. Придаваше страхотна игра. Интересното, че и пъстървите се настървиха на новата презентация. Първата примамка беше червеникава и като магнит привлече борбена балканка, която сгъна приятно въдицата и направи впечатляващи подскока, докато се борехме. Победител излязох аз и я кепчосах. Снимка и обратно

Изображение

След нея и още една и още една :) Кой да предположи, че това е примамката за деня. Пусти късмет, оставаше още половин час мятане.
Преместих се до тлъст бързей, който заливаше всичко. Завихряше се и тъмно зелените нюанси на водата придаваха тайнственост и засилваха чувството на неизвестността, която дебнеше отдолу. Червеникавата примамка обиколи мястото от всички възможни ъгъла и скорост на водене, но не се разписа. Смених с друг HZL с по-светли нюанси. Първо замятане и хубава риба се разбунтува откъм дълбокото. Напъна здраво и притегли към себе си метър влакно. Но все пак я доближих до себе си и полегна в кепа. Страхотна охранена балканка 35 см. Как ли не се опитах да я снимам и не та не. Пуснах я без снимка. Преместих се малко в страни и отново заметнах. Уловиха се почти веднага още две риби под 30 см., които дори не съм и снимал. Видимостта доста започна да намалява, заради надвисналите дървета около мен. Мятам още няколко минути и обратно към колата. Заметнах още няколко пъти и въдицата отново закачи страхотна риба, която се опита да ме дръпне от брега, че стоях в шантава поза. В кепа полегна също охранена борбена балканка, която реши, че една снимка може да ми отпусне, преди да я върна в студените води.

Изображение

Толкова за деня с риболова. Имах 10-15 мин да се върна до колата, но трябваше да прекося и реката. Прекосих я, но по средата на коритото загубих равновесие от движещ се клон във водата, който ми изкара акъла. Викам какво е това нещо, което се търка в панталона и побутва. Обръщам се, а то голям клон, който аз вероятно съм побутнал и течението го е подхванало. Загубих равновесие и се забих в течащата вода, все едно скачам в басейн. Целият с въдица и чантата с апарата се озовах под водата. Няколко секунди се борех уж да остана сух, но за съжаление отвсякъде се стичаше вода. Телефонът беше цял и работеше, въдицата беше все още в ръката, чантата на апарата цялата мокра. Отварям вътре и вода се просмукала за няколкото секунди. Всичко извадих от важните машини. Примамките в кутиите после щяха и те да съхнат.

Та така нова въдица се отбелязва, като се топне във вода. Представи се страхотно и нямам търпение да я впусна в нови подвизи.

През двата часа се уловиха 8 риби. Най-големите 35 см, най-малките 25 см. Заредих се подобаващо с приятни гледки, което най-важното за мен. Релаксът сред природата, където на места може да се докосна до магията е уникално.

Поздрави и наслука
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Привет отново,

Разгледах снимковия материал и видях, че един репортаж липсва.

Останаха няколко часа време за риболов. Звъннах на Станката и докато се доуточним, вече пътувахме към реката. Пристигнахме със сърбеж в дланите. Всеки тръпнеше от момента, когато ще размахаме въдиците, в опит да се преборим с някой кефал. Обект този ден бяха кефалите. Щяхме да ги атакуваме с чъби воблери. Аз залагах на HZL, плиткогазещи, а Станката на друга марка със сходни размери.

Изображение

Разделихме се и се редувахме в участъците, където позволяваше замятане. Първият час и двамата без резултат, независимо хубавите риби, които виждахме и двамата. Дали от налягането или задуха, кефалите се носеха доста лежерно под водата. Засилваха се към поднесената примамка и след това продължаваха в друга посока. И ние с тях към следващото перспективно място. Газехме дълбоки треви и на моменти се загубвахме един друг. После отново се откривахме... Достигнахме до перспективно място. Спогледахме се и двамата. Погледнахме отново към реката. Забелязахме няколко по-тромави кефала да се припичат в един сектор. Теглихме чоп. Първи аз щях да стрелям. Имах право на 5 опита. Важното беше да презентирам примамката малко над кефалите. Рискувах да ги стресна в привечерните часове и да се разбягат. Първите няколко замятания подавах леко в страни, но ме подвеждаше лекия ветрец. След това замах и воблера докосна повърхността на водата 0,5-1 м пред тях. Все едно електричество премина през водата, защото всички риби също трепнаха. Поведох примамката и глутницата се спусна в атака. Един от всичките сгъна приятно въдицата е водата изригна. След недълга борба златиста риба около 35 см полегна в кепа, а усмивката се настани трайно на лицето :)

Изображение

Изображение

Няколко снимки и обратно във водата. Без ред на Станката. Зареди и той въдицата с един чъби воблер (мисля че Lucky craft) с единични куки. Заметна и веднага воблера беше проследен от охранен кефал, но единствено побутна примамката. Заметна още няколко пъти, но не искаха. Тъкмо да тръгваме и викам да заметна и аз отново. Първо приземяване и воблерът потъна в устата на борбена риба. Разхвърчаха се пръски във всички посоки, но въпреки напора, който оказваше, рибата я загребах с кепа. Красив кефал със златисти нюанси. Малко по-голям от предишния. Станката го измери 39 см. И каква мощна странична перка имаше младежът.

Изображение

Изображение

След това бързо пое към дълбокото да реанимира от борбата и натрупания стреса.

За съжаление малко по-нататък в местата посях вървежния воблер за деня :(

Сложих друг от култовите HZL. И при него имаше удари и закачания, но рибите бяха между 20-25 см. Ударите на големите липсваха въпросния ден. На едно от перспективните места с първо замятане се закачи кефал 25+, който реших да снимам. Тъкмо натиснах спусъка на апарата и рибата подскокна, откачи се и потъна във водата, но в същото време ме заши на една от тройките :( Добре, че рибата не беше на другата кука, ще жална ми майка тогава. Самите куки не са големи и контрите не са фрапиращи. Поради тази причина не съм ги и мачкал контрите. Но куката не излизаше. След 15 мин усилия и напъни с кохера, куката излезе. Поражения нямаше :) Заметнах и веднага се закачи риба. Бяха се успокоили за времето, докато правех интервенция по освобождаване.

Изображение

Изображение

До края на деня имаше още няколко атаки на хубави риби, но те само индикираха присъствие.

Събрахме въдиците и изпратихме реката с усмивка. В далечината облаците присветваха и ни караха да се разбързаме в крачките.

Върнатите риби ни чакат отново за среща някой ден
Поздрави и наслука до следващия път.
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Здравейте колеги,

През изминалата седмица имах възможност за по няколко часа да се потопя в магията на планинските потоци. Първият ден беше приятно времето, но втория малко преди да достигна до реката ме застигна циклонът "Нефелия".

Първият ден пристигнах на реката с приповдигнато настроение. Нивото беше по-ниско от очакваното, което ме навеждаше на мисълта, че рибите ще са по-мнителни и капризни. Не сбърках в преценката. Доста трудно успях да изчопля няколко рибки от укритията им. Настоявях на блесни с предварително премачкани контри и на микро клатушки с единични безконтрени куки.

Изображение

В началото заходих в едната посока, след това смених в другата. Щях да ги изненадвам в гръб :mrgreen: Настоявах доста продължително време на клатушката 2 гр. и няколко риби се индикираха, но до закачка не стигнах. Смених с на Мартин пантерите Nr.6 и работата задобря. Пъстървите по-често увисваха в края на линията, но само няколко от тях заснех, преди да поемат обратно в прозрачната като сълза вода. Пиеш с шепи и не можеш да утолиш жаждата :)

Изображение

Изображение
Втората риба улових в доста накъдрен бързей. Първо пробвах с Пантера и видях рибата как се придвижва след примамката. Наново няколко опита, но така и не се появи. Смених с клатушката. Няколко повеждания и пъстървата ме друсна. Красива балканка, която постоя за малко за фотосесия и отплува в прозрачната вода.

Красота навсякъде около мен. И реката, и дърветата, втрупнати в гъста зеленина, а клоните им със всякакви хвъркати създания. Откога го чакам това време. Цяла зима за него си мисля и ето го вече навсякъде около мен. Вероятно и гъби някъде имаше стаени сред вековната гора, но нямах време да ги търся. А какви манатарки съм намирал там.

Изображение

Изображение

Изображение

Гледам всеки почти, качва снимки на въдицата, с която лови. Ще вметна и аз продуктово позициониране, ей така между другото :mrgreen:

Изображение

Изображение

Последни половин час се любувах единствено на гледки. Една риба се засили да атакува, но се отказа в последния момент. Беше дошло време да си ходя.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Следващия ден го даваха да е дъждовен. Някакъв циклон щял да преминава през страната. Все едно октомври стана. Задуха, напълни с прах очите на слънцето и го скри. Притъмня от всички посоки, накъдето и да се обърнех. Дали ще остави някой прозорец да помятам. Гледах откъде е тъмно и къде е по-просветляло. Ориентирах се и газ в тази посока. То не че след половин час, та дори и по-бързо нямаше да се смени затъмняването, но беше важна целта. Естествено заваля докато карах и то доста се засили. Чистачките се затрудниха за известно време. Ама и аз къде съм тръгнал. Набелязах по картата една рекица, която исках да посетя от доста време. Приближих планината и съответно реката. Изглеждаше с хубаво течение. Беше започнала да замътва леко, но все още ставаше. Даже и понамаля дъждът. Валеше си още, но поне не беше с кофите, като из ведро. Якето бях забравил да взема още от къщи. Имах на разположение чадър, но нямах трета ръка. Закрепих го през елека и джоба на полара и се оказах с чадър точно над мен, а и със свободни ръце :mrgreen: Провирането беше по-трудно сред шубраците, но определено можех да боравя с въдицата.

А каква микро красота се откри пред мен покрай реката :) Страхотен свят, който често подминаваме. Тези малки капчици, събрани милиони една с друга образуват цели реки, в които се развива живот или отмиват тази красота след някой голям потоп.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

На блесни не искаше, както и на клатушки. Заради замътването, което в дълбоките участъци си беше плътно се наложи да извадя воблер. Закрепих двуделен на HZL, плитко газещ, с привличащ пъстървите камуфлаж. Първата риба ми изкара акъла от бесния удар. красива балканка към 26-27 см. На следващото място нова и нова. Рибите бяха пощуряли. Или се откачаха сами или даваха да освободя безконтрената кука от устата им и ги връщах обратно. Хубава риба 30+ се разбунтува пред мен и сама се саморелийзна. Видях и атаката. Първо преследваше и малко преди да извадя примамката атакува. Плясъци на всички посоки. Добре, че валеше, иначе щях да подгизна. Снимки не правех на рибите. Имах толкова малко време на разположение, а и с този дъжд.

Реката беше от магичните и криещи своите тайни. Малка част обходих от нея, но останах пленен. Дано да имам късметът и пътят да ме отведе отново там. Ако не беше времето вероятно в друга посока щях да поема.

Ето само два кадъра, на самата река.

Изображение

Изображение

За 1,5 ч имах над 10 риби и все хубави. Всички са обратно в пенливия поток. Дано циклонът "Нефелия" да ги е оставил на същото място. Казвам го, защото 1-2 дена след това всички станахме свидетели, какво прави природата с нас. Нормални рекички в големи и пълноводни речища.

Поздрави и наслука
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Привет,

Миналата седмица се откопчиха няколко часа, в които имах възможност да размятам въдицата по една планинска река. Бяха ме засърбяли ръцете, а и душата пуста си търсеше планинска идилия, в която да се потопи. Реката беше от магичните. Водата чиста, като сълза и може направо от нея да пиеш :) За моя изненада не беше замътена, но със засилено течение. С две думи си беше страхотна за 2-3 часа, които имах на разположение. Нямаше слънце, но пък имаше изгледи за дъжд и затова се върнах обратно в колата и взех чадъра. Все още нямам GoreTex яке и с чадъра е най-добре :)

Както казах реката е от онези, които ти спират дъха и нямаш търпение да заметнеш. Дъното осеяно с малки и големи камъни, а водата промушвайки се между тях издаваше приятен шум за ушите.

Изображение

Изображение

Пръчката, с която бях екипиран е 3-10 гр., макара + монофил 0,20 Stroft. Очаквах петнистите красавици. В началото само проследяваха и се вдигаха да атакуват в момента на изваждането на примамката. В началото заложих на воблер HZL, след това Пантер Мартин 6, отново воблер и т.н. Само смени и смени. Разгледах кутиите и закачих воблер, на който нямах уловена риба. Yu Zuri с шантава окраска, която напомня пъстърва. Първо замятане в пенливата вода и той се шмугна в дълбочина. Въпреки пенливата вода усетих завихряне след него. Второ замятане и красива балканка се опита да ме дръпне :) Риба 30+/35 см. Позира за кратко с красивата си премяна и се върна обратно във водата. Не ми даде възможност да я заснема на клип. А усмивката на лицето :)

Изображение

Ето го и мястото, където атакува

Изображение

Защо имах на разположение само няколко часа. Красотата беше толкова много около мен, че очите не можеха да поемат всичката. Исках да съм на всяко едно перспективно място и да облавям или да се потапям в приятното шумкане на премятащите се вихри.

Ето за какво говоря

Изображение

Тук зад този камък се изстреля охранена риба и Ааа да атакува и се върна обратно. Нещо я притесни :)
Изображение

Изображение

Стигам до едно място, което представлява доста дълъг вир, който в началото с хубава дълбочина. Там водата образно бушуваше най-силно и в последствие се укротяваше. Изстрелях воблера между двата нависнали клона и се гмурна точно м най-дълбоката част. Два оборота и блесна много охранена риба. Тупна за миг примамката и се отказа. Сърцето падна в петите. Няколко замятания и отново всички се повтори. Смених няколко примамки и всеки път се виждаше масивното тяло на рибата. Явно се умори да се шегува с мен и се скри някъде на спокойствие. След време, ако е отново там ще пробвам отново.

След известно време се появи и нова красавица. Все едно я бяха рисували на компютър. С наситени червени петънца. Няколко снимки и махна обратно щастлива че е с дарена свобода.

Изображение

Изображение

На микроклатушка се излъга една единствена балканка, но беше от подсрастващите.

Малко преди завършека на "дългия" излет се отчете още една риба, която беше запечатана на лента, преди да се върне обратно в студената вода и да чака поредното насекомо да мине покрай нея.

Изображение

Изображение

Времето напредваше и денят клонеше към своя край. Риболовът също. Сгънах всичко и обратно към колата.
Уловени към 10 пъстърви, болшинството мерни и със страхотен камуфлаж. Атаките повече. Всички примамки са с премачкани контри на куките или са с единични такива. Рибите си плуват по старите места и дано да съм там, като се върна след време.

Поздрави и наслука

Изображение

Изображение
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Здравейте отново,

Ето че и тази година пъстървовият риболов е почти към края си. Остава по-малко от месец до началото на размножителния период на балканската пъстърва. И след това ще трябва да оставим на спокойствие точкуваните риби да се отдадат на любовни ласки.

На 06.09.2018, в деня на Съединението направих целенасочен целодневен риболов в търсене на красивата балканска пъстърва. През настоящата година се сблъсках два пъти с изтормозени реки, които знаех, че вряха от пъстърви. Но уви останаха самотни потоците. Достигна информация и за други реки с подобна съдба и ми стана тъжно. Дълго време обмислях в коя посока да поема. Реших да се насоча към място, на което последно бях стъпвал преди 3-4 години. Надявах се да се е запазило във вида си, в който помня от преди няколко години. Едно наистина магично място, оставило много спомени в рибарската ми душа.

Легнах в 0.00 ч и остворих очи в 3.00 ч. Всичко беше потънало в мрак непрогледен. Събрах екипировката, приготвих няколко сандвича и бях готов вече за риболовни подвизи :) В 4.00 ч вече бях на път. Доста други ранобудни като мен се носеха по пътищата. Всеки тръгнал в неговата си посока. Потопих се в страхотна chillout музика и времето мина неусетно. Започна да се развиделява, а аз още криволичех по пътищата. Мъгли се спускаха покрай планинските върхове и придаваха допълнителна мистика. Всичко беше толкова свежо. Температурата вече леко прищипваше и напомняше за приближаващата се есен. Птичките още не се бяха събудили или и да бяха явно се озъртаха все още и вероятно подготвяйки се за песните, които щяха да заместят музиката от колата... Паркирах се и със щракване на пръстите вече бях дегизиран и готов за целодневен маратон, защото знам, че щеше да има газене, катерене, провиране, спускане, а вероятно и падане :) Нямах търпение да се потопя в реката и да отпия от нея. Това е място, където водата може да се пие с пълни шепи. Толкова е кристална, чиста и студена. Сърцето биеше учестено от вълнение. в този миг. Още малко и зад поредния завой забелязах как се вие през гънките на планината, спускайки се от високо и прохладно.

Изображение

Благодарих на планината, че ме допуска до себе си и си пожелах да имам страхотен ден.

Реших да експериментирам основно на блесни с предварително премачкани контри, микроклатушки с единични безконтрени куки и където позволява с воблери, отново без контри. Нагазих във водата и се понесох по нея. Залягах на места или се прикривах зад дърветата покрай брега и замятах във всяко едно перспективно място. В началото рибите бяха по-пасивни и нанасяха вяли атаки. Докато не се престраши първата балканска пъстърва :) със запомнящи се размери, клонящи под нормата. Снимка и обратно във водата.

Изображение

Тус си бяха пъстървуните, защото ги и наблюдавах как се разхождат необезпокоявани във вировете. Редуваха се по-малки и по-големи риби и си съжителстваха съвсем спокойно. А местата, които обитаваха спираха дъхът ми, всеки път, когато съм бил на това място. Дъното на реката беше изпъстрено в красиви зеленикаво синкави и златисти нюанси. Камъните, едри и дребни бяха опасали, като килим дъното на реката. Рибите, щом се стреснеха от нещо веднага се изпокриваха или се забелязваха летящи сенки. А птичките вече пееха, слънцето ме докосваше с лъчите си или се пречупваха в гънките на спускащата се вода.

Изображение

Изображение

Изображение

Основно рибите, които атакуваха бяха в диапазона 26-27 см Забелязваха се и сенки на по-големи, но те рядко се престрашаваха да се впуснат в атака. Предполагам, заради приближаващият размножителен период.

Изображение


Изображение

Изображение

Изображение

Правеше впечатление, че най-привличащи внимание са блесните. На воблерите повече ги удраха с глава, а не ги захапваха. На клатушките само няколко удара и една извадена риба. Така, че настояването беше на блесна. На едно място наблюдавах мерна пъстърва, която махаше с опашка и очакваше мушица да се спусне към нея. Подплаши се от блесната и се скри, но повече от минута я наблюдавах как с леки движения на плавниците се задържа почти на едно място. Вировете и бързеите следваха едни след други и всеки по-магичен от предходния. Рибите кълвяха една след друга. Или само подбутваха примамката или стръвно се спускаха да накажат натрапника. Времето летеше като бясно., както и преминаващите на мен облаци. Бях отново на мястото от преди няколко години, където усещах какви са били реките навсякъде в България. Давах си сметка колко много сме унищожили хората, а вероятно и със сигурност дори и ще продължаваме. Надявам се да съумеем да запазим за по-дълго време подобни местенца. Не само заради риболова. Той е страст, която мнозина носим в сърцата си. А заради самата природа. Ние сме само за миг на Земята, а тя остава и след нас...

Изображение

Все повече се потапях в дебрите на планината. Знаех, че дивите животни ме наблюдаваха от разстояние. Не ги виждах, но усещах присъствието им. За няколко часа бях на тяхна територия, замятайки пръчката в поредния нов бързей, събрал отблясъците на слънцето, или запечатвах с фотоапарат красотата, която беше пред очите ми. Или просто стоях за миг и просто наблюдавах.

Появи се и следващата, а след нея и следващата пъстърви, които позираха за кратко, преди отново да махнат с опашка в студената вода.

Изображение

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
На едно от местата наблюдавах как пъстърва маха с опашката и почиства дъното. Те вече се подготвяха за брачни игри. Имаше петна по дъното, където са почиствали от боклуци. Това е и причината да са по-апатични, независимо многото уловени риби. Но много други просто подбутваха и се мъчеха да изгонят въртящото се парче метал.

Бях го снимал, но сега нещо снимката не я откривам.

Изображение

Тук среща на движение и покой

Изображение

Изображение
Изображение

На няколко пъти, блесната щом докосне водната повърхност и пъстървите пощуряваха. Опитваха се да атакуват и малки и големи пъстърви. В такива моменти виждах как по-охранени риби се спускаха в надпревара с блесната и я плясваха. Тава бяха риби по близо 40 см съдийки по извадените през деня.

Тук нагледно може да се види, как да действаме, като искаме да заснемем уловена риба. Пъстървите са нежни създания и трудно издържат дълго на сухо, докато се нагласяме да ги заснемем. Аз практикувам престой във водата в кеп. Рибата не е толкова голяма чак за кеп, но докато нагласявам апарата рибата си е във водата. След това с предварително намокрена ръка се хваща рибата. И после кой откъде е :)

Изображение

Изображение

Изображение

Красива борбена риба, която атакува до едно потопено дърво и разпени водата

Изображение

Времето за риболов клонеше към своя край, колкото и да не ми се искаше. Цял работен ден прекарах на реката, размахвайки пръчката, а и умора започна да се появява.

Седнах на едно паднало дърво. Изядох един от сандвичите. Поснимах от място и поех на обратно, като на моменти отново замятах и пробвах дали някоя риба ще се закачи и ще опъне линията :)

Изображение

Изображение

Появи се и последната риба за деня. Красива и борбена пъстърва. Няколко снимки и обратно в укритията :)
Изображение

Изображение
Развносметката за този прекрасен ден. Много уловени пъстърви. Бройката я изгубих доста отдавна. Ако не бяха брачните приготовления вероятно и доста други риби щяха да се закачат. Уловените пъстърви бяха в диапазона 18-30+ Имаше атаки и на по-големи риби, но сама атакуваха, но мерникът им не беше точен :) Всички са освободени и върнати обратно в ловните полета. Единственото нещо отнесено от това
магично място са спомените и няколко снимки. Моля се да си остане такова и занапред.

Поздрави и наслука с последния кадър. Есента идва

Изображение
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Здравейте,

Приключи сезонът на пъстървата за 2018, но не и спининговият риболов като цяло :)

Преди месец близо се отправих към голямата река да помятам около два - три часа. Пристигнах на реката с преповдигнато настроение, но бързо спадна след като реката беше бозава на цвят. Все пак направих няколко стотин замятания за час, но без резултат. Набързо прецених нещата, че вероятно и следващите 2 часа ще е същото положението. Извадих скритите козове, разтворих картата и погледът ми се спря на блатист участък. Газ към мястото. Пристигнах и обходих с поглед новото място, почесвайки се по брадата :) Докато си оправях багажа покрай мен мина каруца с двама тъмни субекта. Не беше тъмно все още, но лицата им бяха тъмни. Единият оборудван с въдица. Решил да търси щука ми се видя. Аз също. Но бидех изпреварен. Ново място, а и конкуренция вече. Както и да е. Имах на разположение час преди да се стъмни. Монтирах Mepps Lusox 3 и започнах стрелбата. На първото място се врътна хубава риба, но само за да ме раздразни. Малко встрани от мястото ме атакува и първата бебещука

Изображение

Снимка и обратно.

Поглеждах ромският колега какви ги върши. Не се застояваше дълго време на едно място и бързо се преместваше. Значи оставяше по някоя непроверена ниша и за мен :) Там и пробвах. Закачи се още една риба със сходни размери, а друга отново ме стресна. Този път без снимка.

Мястото беше страхотно. Водата спокойна и гладка като огледало, а на моменти тръстики се подаваха от нищото. Спрях се на новото място. Огледах се и заметнах навътре към едни подаващи се тръстики. Lusox-ите понякога летят много странно и се превъртат във въздуха, но този път примамката литна порфектно без да се отклонява от съпротивлението с въздуха. Цопна на 2 метра зад тръстиките. Поведах с амплитуди и блесната премина в близост до стръковете. Трепна въдицата за миг и се сгъна. От другата страна атакува по-хубава риба. Подскоци, придърпване и кратки прискърцвания на макарата. Мургавият колега, който мяташе на около 50 м встрани надигна поглед и бързо се приближи да гледа. На брега до мен приближи красива щука, чийто улавяне разтрепери рибарската душа :)

Изображение

Изображение

Красива риба 62 см, която след няколко снимки пое обратно пред опуления поглед на съседа рибар. Аз пуснах всички три уловени щуки, а той беше прибрал 2 риби.
Те така.

За час три уловени риби и две други атаки. Останах безкрайно доволен е зареден емоционално.

Поздрави и до скоро

Изображение
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Здравейте,

В началото на месеца посетих една река, като всеки път адреналинът е на макс, в очакване какъв ли кефал ще атакува поднесената примамка. Така и този път. Единственото по-различно беше приближаващата се есен, която напомняше за себе си по златистите нюанси, които започваха да се прокрадват. Тишина и спокойствие и няколко часа насаме с любимото занимание.

Реката ми посрещна доста бистра и спокойна. На моменти излизаше ветрови вихър, който притичваше по повърхноста и караше рибите да са мнителни и напрегнали всеки един мускул, в очакване за избягат от появила се опасност. Виждаха се големи риби, които и най-малкото потрепване или невнимателно стъпване, съпроводено с издаден шум и веднага побягваха като луди. Все едно бях на риболов за пъстърва. Внимаваш с всяко едно стъпване.

Още в началото се закачи борбена риба, която разбунтува водата, но се откачи в движение. Бях екипиран с воблер убиец HZL. Дразнеше, както големите кефали, така също и малчуганите. Набързо се закачиха няколко такива, но големите все се откачаха, а атаки определено не липсваха. На едно от местата ме дръпна голяма риба, която доста настойчиво взе влакно от шпулата и нямаше спирка, но се откачи от няколкосекундната борба. Класна риба определено, която ме разтресе с тока, който премина през въдицата. Явно въпросния ден такъв ми бил късмета. Сборвахме се, но така и за снимка не стигахме :) Поне са там рибите, а това е достатъчно за мен. Към края на деня се престраши един от златистите кефали да захапе по-стабилно и да го извадя за снимка. Риба 40 см, която след няколко щраквания беше върната обратно в реката. Усмивката грейна на лицето.

За двата часа, които имах на разположение преди да ме обгърне мракаь около 15 риби. Една хубава, другите стандартни, и доста други удари. Някои от тях още си спомням по мощния удар, който нанасяха. Всички риби са върнати обратно във вълшебната река и изпратени с усмивка.

Поздрави и доскоро, а снимките по-долу ще оцветят описаното :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Blackassy
Мнения: 129
Регистриран на: Сря Ное 22, 2017 22:53
Риболов: Спининг, тролинг, кльонк, морски риболов
Местоположение: Бургас
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 33 пъти
Обратна връзка:

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Blackassy »

Поредният ни излет с хвани и пусни!
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Браво на групата :) Имало е екшън :mrgreen: От колко време чакам да се появи и някой друг в темата.

Поздрави и наслука :fish15:
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Blackassy
Мнения: 129
Регистриран на: Сря Ное 22, 2017 22:53
Риболов: Спининг, тролинг, кльонк, морски риболов
Местоположение: Бургас
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 33 пъти
Обратна връзка:

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Blackassy »

Инициативата е похвална, нека да гледат хората как се прави кеф и когато се пуска улова. Не казвам, че в никакъв случай да не се взима нищо(особено при нас) но да е рядко и с мярка.
Аватар
Blackassy
Мнения: 129
Регистриран на: Сря Ное 22, 2017 22:53
Риболов: Спининг, тролинг, кльонк, морски риболов
Местоположение: Бургас
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 33 пъти
Обратна връзка:

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Blackassy »

Здравейте,
това е видео от последния уикенд. Имах много оскъдно време нещо от рода на 4 часа и оставих лодката да почива за сметка на силиконите :D
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”