Хвани И Пусни - репортажи

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Привет колеги,

Миналата седмица остана време за двучасов риболов. Командировка ме отведе далеч от София, но така и не успях да помятам първите два дена, докато пътувах и бях твърдо решен, че на връщане ще оплакна малко примамките в някоя река. Та така на 22.05 петък приключих ангажиментите и газ към реката. Бях там някъде към 17.15 ч. Скокнах набързо в такъмите и се шмугнах в храсталаците (такава джунгла беше настанала. Бях като диво прасе в царевица)... Тази година ми върви на дъждовно време. Преди три седмици сериозно ме накваси дъжд и сега тъкмо започнах да ловя и се загърмя, притъмня и заваля ситно. Каквото и да става 2 часа бях отделил за риболов, пък ако ще и да се изкъпя.

Ето я и реката

Изображение

В началото бях решил да мятам на блесни с единична кука, но цвета на водата ме преориантира към воблери. Заложих на един HZL, който много харесвам и не ме е подвеждал. Той е с премачкани контри на куките, за безпроблемно откачане от рибата. Пробвах на него известно време, но водата ми се видя замътена и пусто сърце започва да ми говори, че трябва да заложа на нещо, което да се потопи по-надълбоко и да е с по-светъл цвят. Заложих на друг воблер Antax, плуващ, едноделен, който отдавна не бях пробвал. Запратих го към първия бързей и усетих как се гмурка в по-долните слоеве на водата. Пробвах и на няколко други места, но и той не се отчиташе. Бях решил обаче на него да си и продължа да пробвам. И не сгреших. На друг един бързей, който в последствие се пренасяше в дълбок участък заметнах диагонално и с кратки импулси придърпвах примамката. На едно от обиранията въдицата се сгъна и натисна здраво. :mrgreen: Зъбите блеснаха от усмивката ми. Хубава риба, която не скачаше, като други, но натискаше здраво. Кепът бързо беше откачен от гърба и след недълга борба ето този петнист младеж влезна в очертанията на мрежата. Там като се разбунтува. как да му обясня, че ще го снимам, премеря и след това ще се върне обратно в ловните полета. Балканецът трофеен 50см, изпънат като манекен.

Изображение

Изображение
Душата сияеше от радост. Заслужаваше си чакането два дена, но ето че бях възнаграден.

Изображение

Заметнах още няколко пъти в същата посока и друга една балканка, по-малка от предишната се закачи и и то не бяха подскоци през цялото време, докато я изтеглях към мен. Пробляскваше златистият й корем, но се откачи точно в краката ми. Емоцията беше пълна.

Преместих се на няколко други още места, но само още една пъстърва се закачи, която веднага върнах в реката без дори да снимам. Там бяха хайванчетата и това ме зареди допълнително с приятно чувство. Навсякъде беше свежо зелено и с наситен цвят от пръскащия дъжд.

Изображение

Изображение

Направих няколко снимки и тъй като съвсем взе да се мръква разглобих инвентара и обратно към големия град. А уловената пъстърва все още ме връща към приятната емоция.

Поздрави и наслука на всички колеги :fish15:

Изображение
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Привет младежи,

От липса на време не мога да смогна да напиша за един излет от преди две седмици, но ето че се откъснаха няколко минути :mrgreen:

Денят 02.06.2015 г. по време на командировка. Разбира се риболовът беше плануван не в работно време, а в края на деня и затова само за 2,5 ч. Не бях стъпвал на въпросната река от една година и ми беше интересно какво е положението. Вода знаех, че ще има, но дали и рибите са там.
Каране известно време по черни пътища, след това газене в треви до гърдите. Беше настанала истинска джунгла, но в крайна сметка стигнах и до реката. Красота. Хубави сенки и нюанси на светлината, а реката приятно се премяташе над калдъръма от камъни.

Изображение

Заложих на блесна с единична кука без контра. Трябва да го осъвършенствам този риболов. Напоследък доста изтървани риби имам и то най-вече откачащи се след като са се закачили. Но този път резултатът беше по-добър. Близо половината закачени риби бяха извадени и след кратка реанимация върнати обратно в пенливите вирове. Незнам само защо някои продължават да зарибяват с американска пъстърва при положение, че в реката има балканки. Половината риби бяха американки с размери от 15-30 см. Аз стартирах с една американка 26-27 см, която се хвана в ето този красив пенлив участък

Изображение

Изображение

След това на същото място още една и още една. Явно си правеха компания на едно и също място няколко риби. Установих, че и на други места е същото положение.

Реката уникална по всички критерии. Хладна вода, много нови вирове образували се след пороите, хубави надвиснали сенки и свеж въздух, огласян от песните на птичките :)

В края на един вир се закачи и красива балканка с ярко жълто оцветяване и дакато и мислех каква хубава снимка ще стана и тя се откачи. Поне емоцията остана, а рибата малко под 30 см.

Придвижвах се напред по реката, а красотата навсякъде около мен

Изображение

Изображение

Изображение

Единствената риба, която се хвана на воблер

Изображение

По едно време започнаха да преобладават напръсканите с черни и червени петна риби :)

Изображение

Изображение

Изображение

Рибите ги имаше почти навсякъде и издаваха присъствието си подскачане, за да уловят някоя прелитаща муха. Истинска красота. Изтървах и хубава риба над 30 см, но много надалеч атакува и поборихме известно време и близо пред мен се откачи. Следващия път. Знам я къде е.

Времето от 2,5 ч. излетя като миг. Хванаха се към 10-15 пъстърви. Половината балканки, другите от американския континент. Всички плуват обратно в реката, а аз отново плувам в мислите си по това красиво кътче от България. Преди да сгъна въдицата се разписах с две американки по 30 см. За толкова кратко време толкова. До следващия път.

Изображение

Изображение

Поздрави и наслука :D
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Привет отново,

Липсата на време си каза думата и вече две седмици не мога да опиша един двучасов риболов на кефал в голямата вода.

Командировка в страната, която ме отведе доста надалеч. ЗА специално ходене от София не мога да си помисля, но като съм на път въдицата е винаги отзад в багажника и чака сгоден момент. Той се появи на 03.06.2015 г. Приключих работата с последната фирма и газ към реката наблизо - р. Янтра. Водата голяма и леко замътена, но все пак с видимост. Примамките воблери и блесни. Обикновено в този участък се обаждат доста риби, но вярно, че от август нататък. Но тъй като не ми се обикаляше много заради малкото време залоих на един участък само и само мятане, мятане и въртене.

Ето я и реката

Изображение

А ето ги и рибите, които излезнаха. Дали заради течението, но доста борбени ми се сториха. Не им се излизаше на сухо нещо.

Изображение
Изображение
За три часа три риби. Толкова за това време. Дано лятото да бъде по-благосклонно :mrgreen:

Ето я и блесната

Изображение

А залезът страхотен на реката.
Изображение

Поздрави и наслука :D
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
colorcore
Мнения: 325
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 15:41
Местоположение: Регенсбург, Германия
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от colorcore »

Хубави снимки, хубави риби, мерси!
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Привет младежи,

Аз миналата седмица отново кръстосвах страната командировка, та бях набелязал една дестинация :) Приключих с работата и право към мястото. По пътя виждам обаче, че реката голяма и кафява. Пуста работа. Срещнах един местен, който мяташе на плувка и го разпитвам откога се е замътила така реката. Той вика "цяла нощ валя и веднага качи и замъти". Ударих на камък, а се бях придвижил доста километри в планината. Бързо към вариант Б, който на мига се избистри в главата ми. Хванах картата. Прехвърлих около 300 реки в близко и далеч и пръста спря на една дестинация, на която не бях ходил отдавна. Мръсна газ и с тръпнещо сърце пристигнах на второто място. Реката бистра като сълза. Е поне намерих читаво място. Докато разгъвах такъмите от шубраците излезе един дядо с телескоп и взе да се оплаква, че от местните бракониери по реката риба не била останала. Питам го "не ги ли знаете, за да ги докладвате на ИАРА". Той вика "знаем ги, ама те са комбина и нищо не им правят, като се обадим". Милата ни родина. Красива и раздирана и унищожавана с лека ръка. ... Бях вече на мястото. Не можех само да сменям реки. В крайна сметка време за риболов нямаше да остане. Имах на разположение към 3 часа. Нали денят е дълъг вече, нищо че започна да се смалява преди няколко дена.

Ето я реката

Изображение

Заложих на воблер в началото на няколко места, но улових само една риба и бързо преминах на блесна.

Ето я и рибата. Балканка към 26-27 см.

Изображение

Изображение

Снимка и последва връщане в ловните полета, а тя се изстреля, като светкавица


Блесната, на която заложих беше медна Mosca 3-ти номер. Все на на всякакви други цветове ловях, но този път викам на медна ще е. Пъстървите също я харесаха и доста риби атакуваха, но не всяка се закачаше или пък се откачаха при канонадата от подскоци, които правеха. Риби под 26-27 см. такива скоци правеха. По 6-7 скока и то на каква височина. Много често атакуваха веднага с приземяването на самата блесна. Изпитах истинска наслада. Доста разстояние навъртях и да облавям местата. Имаше си риби и добре, че не се отказах от въпросната река. Шумът на реката, златистите нюанси от залязващото слънце и полъха на вятъра, който рошеше косите ми и разресваше златните треви.

Изображение

Изображение

Направи ми впечатление, че на въпросната медна блесна атакуваха повече от на каквата и да е друга.

Изображение

На едно от последните места се хвана тъмно точкувана пъстърва. Кака я беше напръскала четката на природния майстор.

Изображение

Изображение
Времето се изниза като миг, а за 3-те часа имах хванати около 15 пъстърви. Всички риби бяха горе долу един калибър 24-27 см. Всички са си обратно там и дано там да си останат. Прибрах се със заредена душа сияеща от кеф от няколкочасовия риболов. Прибирайки се до колата някакъв скакалец само ме атакуваше и се удряше в главата ми. Толкова ли не разбра, че не съм за ядене.

Поздрави и наслука на всички колеги и пазете рибите :D
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Привет отново,

Третия ден от командировката миналата седмица беше плануван да се съчетае с малко риболов на пъстърва. Направих маршрута на картата и след малко ангажименти, право към набелязаната река. Надявах се да не е замътена при все че имаше дъждове. Пристигайки видях, че е бистра като сълза, а нивото е съвсем нормално :mrgreen: Оставаше и да имам успех и всичко щеше да е по мястото си.
Реката както казах ме посрещна с кристална видимост, прохладна и очакваща мен за тричасов риболов. По-дълбоките вирове с характерния маслено зеленикав отенък, криещи своите тайни. Сглобих за отрицателно време техниката и закачих медната блесна от предишния ден. Исках да проверя дали ще е резултатна или трябва да преминавам на друг вариант.

Изображение

В самото начало се хвана една маломерна петниста, която бързо отплува в укритията, като после я последва една вече мерна, но в границата на мерност.
Изображение

Бързо освободена се спуснах към следващите места, които като магнит ме привличаха.

Изображение

Обаче на медната повече решиха да не пробват рибите и веднага промених линията с друга блесна пантер мартин и нещата дойдоха на място. Отново се раздвижиха петнистите красавици.
За отрицателно време няколко риби по 25-26 см., които частично снимах и кой откъде е :)
Изображение
Реката беше от магическите, а и рибите се разписваха. Магията беше в пълна сила дори и само за три часа. Придвижвах се по реката, а местата каращи дъхът да секнат за миг и да се преклонят към тази красота, в която се бях потопил.

Изображение

Почти на всяко ново място имаше или атака или закачена риба.

Изображение
Времето летеше като бясно и трите часа вървяха към своя край. Винаги времето на реката минава, като един миг. Колко странно усещане. Зареден емоционално започнах де се връщам към колата, като не пропусках да мятам наново на някои от местата. Имаше и рибки, като тази, която реши още на снимката де се раздвижи и да избяга от ръката ми :)

Изображение

Изображение

За краткото време размятайки въдицата като джедай сред храсталаци имах уловени към 10-12 риби, не преминаващи мярката от 25-27 см. За мен важното беше, че има живот, зареждащ ме мен именно с живот :)

Поздрави с последния кадър и до следващия път :mrgreen:

Изображение
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Привет отново,

Ето че сега остана да драсна два реда за един кратък риболов този път не за петнисти хищници, а за кефали по р. Тунджа. Денят 24.06.2015 г. Цял ден каране по ангажименти. Даже на едно място по пътя спрях на едно малко поточе с образувани вирчета. Подшушнаха ми, че имало едри кефали. Спрях за половин час и както си бях облечен с обувки и панталон се спуснах да заметна няколко пъти. Разписах се с три кефала, но не трофейни. Единият 30 см, другите по-малко. Не ги снимах, че едно слънце ме беше напекло. Сгънах такъмите и газ към Тунджата. Викам си дано да не е замътена, че имаше такива предположения. Така се и оказа. Позамътена, но не плътно кафяво. Спрях на участък, на който за първи път спирам и не знаех какво да очаквам. Имах три часа за риболов и веднага взех да замятам наляво и надясно. Първо с воблер, по-късно с блесна Mosca 4-ти номер. Доста време мина докато открия първата риба, но след това близо два часа само раздирах реката, но без успех, докато преди стъмване набарах един забързан участък и за нула време се хванаха няколко борбени кефала, най-големите към 30 см. Кефът беше на макс макар и за малкото оставащо време преди да се стъмни съвсем. Всяка риба си е обратно в реката, а с мен хубавите емоции и красотата на тази чудна река. Ето и снимковия материал :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави и до следващия път :mrgreen:
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Привет,

Мина цяла седмица от последния риболов, но ето, че дойде време и за него.

Командировката миналата седмица ме отведе в район, който беше откъм лерса на пъстървови реки или поне не близко до мен. Имаше резервен вариант - ще се ходи за кефали :mrgreen: Миналата година открих едно място, което определено криеше своите тайни и имах намерението този път да проверя какво е положението. Времето беше доста горещо, но щом е за риба няма значение. Важното е да съм на реката. Бях подготвен с блесни и топчести воблери. Първият ден полових 3 часа, а втория малко повече, преди да трябва да се прибирам вече към София. Реката ме посрещна перфектна: Бестра и хладна, но пък доста обрасла. Бях си забравил уреда за телепортиране, та трябваше да газя сред коприви и трънаци, надвишаващи човешки бой. Изпонадрах се доволно, а и местата бяха доста трудни за откриване, поради гъста обрасналост и на моменти невъзможност за достигане до водата, а в останалата част от случаите трябваше да внимавам и от заплитания по подводната флора. Идеално място за развитие на тлъсти кефали.

Ето го и поточето, което уж тясно, но на моменти доста дълбоко, а там именно бяха и рибите.
Изображение

Първият ден упорствах на блесна, но определено беше тегаво, заради многото заплитания по подводните лиани, но все пак се излъгаха 3 кефала, като единия си беше хубав - 30 см. Снимка и обратно във водата.

Изображение

Втория ден след приключване на служебните ангажименти отново на реката. Този път в друг участък. Жегата още по-голяма :oops:

Поради многото закачки предишния ден заложих на плиткогазещ воблер HZL, който за съжаление по-късно посях в едно невъзможно място за освобождаване.

Изображение

На първата проводка се закачи красив кефал, който позира за кратко и обратно в реката.

Изображение

Малко след него бе думна доста по-охранен хубавец, който разви малко от макарата, но в крайна сметка беше изваден за фотосесия, преди да заплува обратно. Кефал 40 см.

Изображение

Изображение

Казах си "Е сега ги утрепах" и РЪЦ. Не ги утрепах. Останах си само с гледките на големи риби докато се придвижвах. Този направо си беше стандартен размер. Виждаха се риби, които минаваха летвата от 50 см. Един такъв кефал ме вида отдалеч и веднага се изстреля настрана, но ченето ми увисна при гледката на изчезващата сянка.

Ето по такива места в дъното се придържаха големите.

Изображение

Изображение

В дъното на снимките се виждат по чистите участъци. Именно там се спотайваха и припичаха. Казвам припичайки, защото този ден рибите бяха доста апатични: дали заради жегата незнам, но изредих почти всичко от кутиите с примамки. Проследяване, оглеждани и дотам.

Хвана се още няколко риби, но с по-скромни размери от предишния младеж.

Изображение

В края на лятото като се разсеят горещите дни може да имам по-добра слука, а и стига да отида на това красиво място.

По пътя ме посрещнаха и цяла купчина плодни бонбони "ЛИНД"

Изображение

Няколкото часа отминаха. Дори и с няколко уловени риби бях доволен. Видях толкова много и големи кефали, че все едно ги бях хванал всичките.

Слънцето залязвайки също ме изпрати със страхотни нюанси

Изображение

Поздрави и наслука :)
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Plat1ka »

Страхотни места посещаваш и по още по-страхотен начин ги виждаш и успяваш да ги заснемеш за да ни ги предадеш. Благодаря и продължавай в същия дух.
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Мерси Пепи,

Стига да ги има рибите ще има и репортажи

Поздрави :fish15:
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Slavv
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Май 12, 2012 19:15
Риболов: Спининг
Местоположение: Варна
дал Браво: 996 пъти
получил Браво: 52 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Slavv »

Любимата река.
Наистина е много хубава, макар лятото да е почти невъзможна заради
обраслите брегове и водорасли.
А рибите са много красиви.
Когато идваш друг път се обади, да направим един риболов.
Ходя често там и с удоволствие ще те заведа на някои по- :wink: места :tup:
konsulov
Мнения: 307
Регистриран на: Вто Сеп 02, 2008 12:15
Местоположение: Варна
дал Браво: 58 пъти
получил Браво: 100 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от konsulov »

Slavv написа:Любимата река.
Наистина е много хубава, макар лятото да е почти невъзможна заради
обраслите брегове и водорасли.
А рибите са много красиви.
Когато идваш друг път се обади, да направим един риболов.
Ходя често там и с удоволствие ще те заведа на някои по- :wink: места :tup:
Напълно споделям за любимата река и нейната красота. Иначе и аз се присъединявам като гид и трети риболовец. Имам и аз какво да покажа, ако колегата покаже как ги прави тези хубави снимки.
:tup:
Аватар
Slavv
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Май 12, 2012 19:15
Риболов: Спининг
Местоположение: Варна
дал Браво: 996 пъти
получил Браво: 52 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Slavv »

Тъй де, трябва да сме и гостоприемни!
А с теб кога ще направим съвместен риболов?
Обади се някой ден.
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Мерси колеги slavv и konsulov. Ще го имам предвид при следващо посещение. Може да се спретне съвместен риболов

Поздрави и наслука :fish15:
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”