Хвани И Пусни - репортажи

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Привет младежи,

Аз с малко закъснение пускам репортаж от преди близо 2 седмици.

Върнах се командировка от чужбина вечерта на 13.09 и за съжаление не можах да се включа в акцията на клуба. Следващият ден го бях писал дъждовен (демек за риба). Чух се с Мариян Starlight-a за съвместен риболов, но той беше възпрепятстван. Имах набелязани две реки, доста далеч една от друга. Погледнах прогнозата и на една от тях го даваха яко дъжд. Така че оставаше втората. Ставане доста рано, спретване на багажите и газ към реката. Нещо ми беше притеснено още с тръгването и чувството не можеше да се успокои, което бушуваше в душата. Необяснимо, но факт. Стигнах на реката към 8 ч. сутринта. Още с първите крачки по киритото й се наводних доволно до кръста. Последваха майносвания, но трябваше да продължа. Реката уникална. Така нежно лъкатушеше сред камъните и правеше интересни завойчета. Водата кристална, а вировете с примамлив зеленикав нюанс. Сърцете тръпнеше да заметна. Вързах една блесна с предварително премачкани контри и се потопих в магията на планината.

Изображение

Изображение

Риби се забелязваха, но в интерес на истината не проявяваха кой знае какъв интерес към подадената примамка. Сложих нова блесна и следваща друга, но единствено почуквания отразявах. На едно от обиранията се закачи и първата балканка, в границата на нормата. Не беше нужна и снимка. След това последваха още няколко :) Там са значи. Викам си ще спретна хубав риболов. И ръц. Когато ми мине такава мисъл винаги става обратното. Последваха няколко часа без почукване, а рибите определено се виждаха във водата. Имаше вирове с над 20 бр пъстърви, които стояха по дъното и от време на време се разхождаха из вира. Дали не се подготвяха за брачни изпълнения съвсем скоро. Чувствах се като карък, че не мога да хвана риба, а те се разхождат в краката ми. Пробвах какво ли не. Имаше примамки, които минаваха на сантиметри от тях и нищо :( Успокояваше ме поне, че рибите са там. Виждаха се малки и големи пъстърви. Рибите не надвишаваха 30 см, но ги имаше в изобилие.

Придвижвах се по реката и бях забравил за времето, а то летеше както винаги с главоломна скорост.

Ето още малко от красотите по пътя.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

По едно време си изкарах акъла след като чух силен плясък и поглеждайки в ляво на мен виждам огромна сянка, която се гъне под водата. Викам риба, но не друго беше. След секунди излезе тичешком на брега и хукна през глава. Видра!!! За първи път виждах на живо видра. Явно и тя се беше стреснала от присъствието ми. Може пък тя да беше хванала някоя и друга риба за закуска. Аз като не можех :mrgreen:

Стигнах до един дълъг вир, който започваше с хубава дълбочина, там където водата се вмъкваше в него. По периферията се забелязваха сенките на пъстървите, които чакаха в засада нещо да донесе спускащата се вода. Направих няколко замятания и се улови красива балканка, която пък се откачи в краката ми. Гледайки дълбочината реших да заметна на потъващ воблер, също с премачкани контри на куките. Заметнах точно в началото на вира. Там имаше големи потопени камъни и може би се криеше някоя по-охранена пъстърва. Първо мятане, обиране и виждам как едра тлъста сянка преследва изкуствената рибка. Риба определено над 40 см. Краката ми се подгънаха от вълнение, но рибата се отказа и се върна обратно в укритията и не се показа отново дори и внушителната бройка примамки, с които я обстрелях.

По едно време като притъмня и като започна да се треска от всички страни. След 15-20 мин започна да вали. Едни приятни мисли ме споходиха по адрес на синоптиците. Даже и дъждобран не бях взел :( Явно каръка беше на моя страна през деня. Приятно се наквасих, но пък рибите запознаха да кълвят в това време. Жалко, че снимки не можах да нащракам при уловите, но преди още да се засили кепчосах с кепа и фотото една красива балканка 27-28 см, която след атаката направи такъв лупинг във вира близо метър.

Изображение

Изображение

Откачих я внимателно и хоп обратно в хладната вода. тогава и заваля по-силно. Нямаше как де се вади апарата, но пък и атаките зачестиха. Хванаха се около 10 мерни пъстърви, но не изненадваха с размерите. Нямаше как и да ги снимам заради дъжда. Спуснаха се едни мъгли и стана толкова приказно и магично всичко. Животните ме наблюдаваха явно. Усещах го, но не ги виждах, а това придаваше допълнително тръпка. След около 2 часа дъжда спря, а аз трябваше да се изцедя от наквасилите ме капки дъжд. Стана отново време за поснимане.

Изображение

Изображение

Изображение

Хвана се още една риба, която бързо беше освободена и върната при другарите. Времето напредваше, а трябваше и да се прибирам на обратно към колата. Знаех, че имам около 2 ч. спускане покрай и по реката. Не пропусках да заметна на някои от местата, но без резултат. Бях стигнал последният участък на реката, където за последно трябваше да я премина. Тъй като известно време се движих отстрани на нея, за да спестявам разстояние ми се беше изгубила от поглед за десетина минути. Като я приближих се чу силно бучене. Трябваше да я премина за последно, преди да поема последния склон към колата. Приближих я и видях, че се е дигнала доста от началото на деня и се беше замътила. Ами сега. Дъно не се виждаше, а и беше започнала да се премята наляво надясно. Беше 19.30 ч. и доста се беше смрачило вече. Нямаше какво да му мисля. Трябваше да я прегазя за последно. Влезнах на едно място и веднага затънах до кръста, а водата теглеше силно надолу. Една крачка и ме повлече. Загубих равновесие и се гмурнах. В едната ръка въдицата, с другата борба със стихията. Апарата с чантата кръжеше около мен във водата. Успях да се измъкна на малко по-плитко съвсем близо преди влизането в един селен бързей. Бях мокър от всякъде и вода се стичаше от всякъде. Изнамерих телефона, но се беше наводнил и той. А той беше важен. Трябваше да звънна, че всичко е наред, а и Мариян също щеше да ме търси към 20.00 ч. за проверка. Вън беше станала съвсем тъмно, дали заради облаците незнам. При колата бях към осем и нещо. Преоблякох се и газ към София. На първото заведение по пътя помолих за телефон, за да се обадя. Всичко завърши безаварийно, но и аз усетих какво е да се бориш с водните стихии. Като прибавим към това и сумрака тръпката беше още по-силна.

Поздрави с последния кадър и наслука :fish15:

Изображение
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от starlight »

Браво на колегите, доста красиви излети сте заформили.
Аз от друга страна имам няколко излета, но нещо напоследък не ми остава време да пиша.
Ето и един доста стар излет. Участниците са трима - аз, Мишо и Димо.
Реката беше избрана в последният момент, не е от най-големите, но всички успяхме да си хванем по някоя рибка.

Първото рибе:

Изображение

След него последва и една по-голямо:

Изображение

Изображение
И едно още по-голямо:

Изображение
Реката:

Изображение

Изображение
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от starlight »

Дългоочакваният пъстървов излет

Цял сезон се каним с Павката да отиден за риба и все се разминаваме.
Най-накрая си сверихме часовниците и в Неделя, 28 Септември потеглихме.
Ставане рано, аз и без това не успях за заспя цяла нощ...
Още не бяхме стигнали до реката, когато и двамата унемяхме от гледката, която се разкри пред нас.
Спряхме и направихме една бърза фото сесия:

Изображение

За съжаление, пристигайки до реката, видяхме, че нивото и е доста високо.
Риболова щеше да е доста тегав. Аз се настроих на излет без риби, но с красоти:

Изображение

Изображение

Не след дълго обаче, на един от вировете, след 10-тото замятане, от нищото изкочи една прекрасна риба, захапа блесната и се започна една борба. Няколко минути по-късно вече беше в кепа и позираше за снимка.

Изображение

Изображение

Уникално красива риба. Незнам дали се вижда, но почти всички снимки са леко поразмазани, защото през цялото време ръцете ми трепереха. Интересното беше клипа с пускането :) Рибата се заби в брега и се наложи Павката да я премести отново в основното течение :)
Клиповете станаха прекрасни. Колегата по-късно ще пусне и неговия.
Вече бях доволен! :) Можех да се отдам на снимането.
Последваха още красоти:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Накрая успяхме и гъби да намери и то доста големи.
Така излета приключи и мога да го пиша в графата успешни.
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Дългоочакван пъстървов риболов

Привет дружина,

Най-сетне с Мариян Starlight-a да съвпадне програмата и да организираме пъстървов риболов. То сезона свърши вече, но поне се отчетохме. За мен това беше закриващ риболов. Мариян се е отчел с още един риболов, където е имал борба с митична риба, но за нея той по-късно ще разкаже.

През нощта и аз едвам спах от вълнение. Само пъстърви ми бяха в главата. С Мариян се срещнахме още по тъмно. Запалихме колата и газ към реката. Една седмица се чудехме в коя посока да поемем. Изтеглихме една карта от тестето и се падна р. ....... (Забравих й името). По пътя ни посрещнаха два впечатляващи облака, които нямаше как да пропуснем да нарисуваме с апаратите.

Изображение

Изображение

Приближихме реката, а шумът й се чуваше дори и през затворени прозорци. Нали валя няколко дена преди това и всичко беше като за рафтинг. И тук същата картина, но поне водата беше бистра, макар и големината си. Спретнахме такъмите. Този път и аз щях да ловя на блесна с единична кука без контра.

Изображение

Понесохме с Мариян и на едно от първите места хвана пред очите ми страхотна балканка. Окраската й беше страхотна, а и размерът радваше окото. Ето го и моментът на пускането на свобода погледнат от друг ъгъл.


На Мариян ръцете му се разтрепериха, но и как иначе. Там са значи рибите, въпреки голямата вода. Добре, че колегата му беше достатъчна тази риба и се отдаде на снимане, та да успея и аз някоя риба да закача. Първо имах почуквания, но после и първата риба на единична безконтрена кука са появи за снимка :mrgreen:

Изображение

Изображение

Изображение

Беше от местните балканки :) Снимка и хоп обратно в пенливата вода.

По-нататък се заредиха едни красоти, та се чудиш да ловиш ли или да снимаме.

Изображение

Изображение

Изображение

Хванах още две риби, като първата, но на едно място ме отбеляза и тази по-едра балканиада, с по-бледи цветове от голямата на Мариян.

Изображение

Изображение

Изображение

Няколко снимки за архива и след това, кой откъде е. По-нататък и още една подобна риба се закачи, но тъй като се размислих как ще я наснимам и тя взе, че се откачи преди да я кепчосам.

Очите ни бяха широко отворени от красотата на природата и шума на преминаващата река.

Ето още от гледките на това страхотно кътче в България

Изображение

Изображение

Изображение

Ето го Мариян с фотото. Нека продължава да снима, че да мога и аз да се доредя да помятам покрай него :mrgreen:
Изображение

На прибиране обратно тъкмо говорихме за гъбите и той обясняваше, че не е виждал манатарка на живо. И тогава на една полянка се появи една голяма, като табуретка. Откъснах, я а до нея още 3 по-малки. Натоварих ги в кепа на гърба и доста си тежаха. Вкъщи, като премерих голямата се оказа 0,750 кг. Сега всичко е изсушено и чака манджите, където ще се позиционират на порции :mrgreen:

Изображение

Изображение

Закрих пъстървовия риболов със страхотно изкарано време, хубава компания, няколко уловени риби, а и манатарки си набрах. Сега е вече времето на размножителния период. Догодина ако е рекъл господ повече.

Поздрави с последната снимка

Изображение
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от kontev »

Страхотен репортаж с чудесни снимки - риби, гъби, природни красоти и всичко това добре поднесено :D
Браво :tup:
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от stankof »

Уникални сте :!:
Браво за прекрасния излет и репортаж :tup:
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от starlight »

Закриване на пъстървория сезон 2014

Дойде и края на пъстървория сезон, за съжаление...
Твърдо бях решил, че ще закривам във Вторник 30 Септември и така и направих.
Станах сутринта, не много рано, грабнах въдицата, кепа и фотото и потеглих към една прекрасна река.

Реката отново се оказа доста висока, но пък не беше мътна.
Първа среща с рекичката:

Изображение

Няма и 30 минути и първата рибка вече беше в кепа.

Изображение

Преминах през доста красиви места:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Рибки имаше, но бяха доста мудни. Водата беше доста студена.
Може би не бях уцелил деня, но пък разходката беше повече от достатъчна.
Успях да снимам още две рибки:

Изображение
Изображение

На един от вировете ми удари доста едра риба... По моя преценка беше 40-45+. Борихме се 10 секунди и малко преди да я кепчосам, се откачи... Последва силен вик: АААААААААА. За малко да обвиня единичните куки без контри, но след като помислих малко какво се случи, осъзнах, че проблема беше в мен... Бях вдигнал много високо въдицата накрая и мисля, че това беше проблема. Блесната просто излетя от устата на рибата.

Няколко вира по-нагоре отново изпуснах прилична риба, която се оказа доста голям непукист и след като се откачи, застана пред краката ми и не мърдаше. Извадих фотото и направих клип. Ако се вгледате, мисля че ще я видите:
И така закрих сезона. Другата година пак :)
Поздрави със следващите снимки:

Изображение

Изображение

Есента дойде, време е да обърнем малко внимание и на щуките :mrgreen:
balkanka
Мнения: 235
Регистриран на: Сря Фев 05, 2014 8:15
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от balkanka »

Браво Марианчо, гледам и бързо си свикнал с модерното фото :D
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от starlight »

Сезона на пъстървите преключи, но пък сезона на щуките не е :)
Денят е Неделя, откриване на щукарския сезон!
Бригадата - аз, Жоро, Христо (HZL) и Милен (тюлена)

Язовирчето, рано сутрин:

Изображение

Изображение

Жоро, неуморен мята джъркове по 75 грама :shock: :mrgreen:

Изображение

Аз пък заложих на доказалото се с годините оръжие - мепс лусокс 2-ри номер.
Резултатите не закъсняха:

Изображение

Изображение
Изображение
Още малко красоти:

Изображение

Изображение

Изображение

Най-голямата щука за деня:

Изображение
Колегите нещо не се представиха много добре, но все пак имаха по някой и друг удар.
Жоро изпусна доста голяма риба. Важното е, че разходихме, а и компанията също е важна.

Ето го и Христо, ухилен:

Изображение

И накрая още малко красоти:

Изображение

Изображение
Аватар
баш майстора
Мнения: 5831
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1777 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от баш майстора »

Малкото Йовковци, викаш... :wink: Екстра! :D Въпроса е къде се спотайват големите? :roll:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от starlight »

баш майстора написа:Малкото Йовковци, викаш... :wink: Екстра! :D Въпроса е къде се спотайват големите? :roll:
Не го знам дали е "Малкото Йовковци", предполагам Христо може да каже :) Аз бях за пръв път там.
Колкото за големите, мисля, че са си там, но или се крият или само удрят на местни "ям всичко и по много" рибари :mrgreen:
Аватар
баш майстора
Мнения: 5831
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1777 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от баш майстора »

Аз така му викам щото като ладшафт много ми прилича на Йовковци. :D Зелената вода, пътечките през гората покрай брега... абе арно е! Добра разходка сте направили! :D
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Paviljon »

Бравос Мариянски :mrgreen:

Екстра сте изкарали, а като гледам само ти си уловил риба. Приключи с пъстървите и подхвана щуките. Страхотно място :)

Пускам един репортаж от преди две седмици, който беше и преди последния ми риболов на пъстърва. Риболовът е на кефал. Една абсолютна джунгла, която умело крие своите тайни. Видях няколко огромни кефала, но само един се престраши да атакува, но се откачи почти веднага и един друг, който преследваше като сянка воблера, но не се престраши. Изпокъсах няколко блесни, заради трудния терен, но важен е кефът, който изпитах. Като гледам и мястото е рядко посещавано от риболовци, който ме радва за бъдещи посещения на това място, на което ме отведе една от командировките ми.

Ето я реката.

Изображение

Изображение

А ето ги и кефалите, които позираха за снимка преди да отплуват обратно в укритията

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Няколко часа сред бурени и трънаци и около 10-на хванати риби, а риби определено имаше, които доста често удряха, но част се осмеляваха да атакуват по-стръвно.

Поздрави и скоро със щукарски подвизи, ако късметът е на моя страна
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от Христо Златев »

Starlight написа:Колегите нещо не се представиха много добре, но все пак имаха по някой и друг удар.
Задобрял си :) ,
почваш да притесняваш вече :shock: .
За да не ни дразниш :lol: , този уикенд ще опитаме без теб :mrgreen: !
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 101 пъти
получил Браво: 178 пъти

Re: Хвани И Пусни - репортажи

Мнение от sandista »

Мариански, там рибите са много редки и турдни. Поздрави за слуката ;)
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”