Микроджиг

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Микроджиг

Мнение от Мунчо »

Предлагам да си направим една специализирана тема, в която да коментираме монтажи, примамки, куки, утежнения и техники.
Като начало, можем да направим една дискусия относно практическите измерения на масата на използваните утежнения - митове, реалности и фикции. :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
kinder
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 15:31
Риболов: Спининг от лодка и нищо друго
Местоположение: Търговище
получил Браво: 2 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от kinder »

Мунчо написа:Предлагам да си направим една специализирана тема, в която да коментираме монтажи, примамки, куки, утежнения и техники.
Като начало, можем да направим една дискусия относно практическите измерения на масата на използваните утежнения - митове, реалности и фикции. :lol:
Уточни по подробно какво искаш да направиш.И може ли една тема да бъде без отрицания в смисъл без тъпи постове по точно мнения без всякакви глупости,да се приемат и уважават мненията на всеки и в никакъв случай абе туй е по хубаво.Смятам ,че се разбира за какво иде реч.
Потребител.
Мухите в главата ми са повече от това което можете да ми кажете,... са.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

Който трябва ще разбере за какво става въпрос. Ще се коментират деликатните аспекти на този вид спининг, при това не в строг стил.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Бат Стан »

Мунчо, аз мога да бъда полезен на темата в частта й за пъстървата. Значи от известно време експериментирам успешно речен риболов на балканка с микроджиг с общо тегло някъде около 1 грам. Накратко казано има такъв вид:

Изображение

Произвежда се много лесно - мухарска кука №8 без контра, волфрамова глава с тегло 0.45 грама и диаметър около 4 мм, плюс силиконова камола в предпочитан от теб цвят, съобразен с конкретните условия за риболов. Лови риба много добре:

Изображение

Спокойно се покриват дистанции около 20 метра, което в моя случай е напълно достатъчно. Работи и на пълноводни реки като те тая например от последния ми излет:

Изображение

Пинизите в използване му опират най-вече до начина на водене. Има най-различни начини според настроението на пъстървите, спецификата на мястото и ред други фактори. Чакам една река да стане много пълна, което най-често се случва в края на май, за да го опитам дали ще лови на дълбочини от порядъка на 2-3 метра при бързо течение.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
mr_miti
Мнения: 110
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 20:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Смолян
дал Браво: 419 пъти
получил Браво: 330 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от mr_miti »

Бат Стан написа:Пинизите в използване му опират най-вече до начина на водене. Има най-различни начини според настроението на пъстървите, спецификата на мястото и ред други фактори. Чакам една река да стане много пълна, което най-често се случва в края на май, за да го опитам дали ще лови на дълбочини от порядъка на 2-3 метра при бързо течение.
Колега, би ли споделил някои от начините на водене? Има ли нещо по специфично в проводките спрямо джиг с оловна глава и туистер примерно? Много хитро решение :)
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Бат Стан »

mr_miti написа:
Бат Стан написа:Пинизите в използване му опират най-вече до начина на водене. Има най-различни начини според настроението на пъстървите, спецификата на мястото и ред други фактори. Чакам една река да стане много пълна, което най-често се случва в края на май, за да го опитам дали ще лови на дълбочини от порядъка на 2-3 метра при бързо течение.
Колега, би ли споделил някои от начините на водене? Има ли нещо по специфично в проводките спрямо джиг с оловна глава и туистер примерно? Много хитро решение :)
Колега, имаме състезание в събота и неделя и не искам да си разкривам пинизите. Не че са нещо кой знае какво. Като свърши първенството в началото на юни ще направя едно клипче.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
kinder
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 15:31
Риболов: Спининг от лодка и нищо друго
Местоположение: Търговище
получил Браво: 2 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от kinder »

Като сме почнали да покажа и аз моите примамки ползвани най често от мен.Грамажите не са измервани но се доверявам на опаковките от производителя. На показаните снимки или по точно на дланта са от 1,25гр до най голямата от 7,00гр. На другата снимка главата е 3,00гр. разглобяема ползвам мухарска кука според размера и видът на силикона.Проводката стандартна но ловя от лодка в стояща вода на дълбочина до 5м и малко повече.

Изображение
Изображение
Потребител.
Мухите в главата ми са повече от това което можете да ми кажете,... са.
kinder
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 15:31
Риболов: Спининг от лодка и нищо друго
Местоположение: Търговище
получил Браво: 2 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от kinder »

Бат Стан написа:
mr_miti написа:
Бат Стан написа:Пинизите в използване му опират най-вече до начина на водене. Има най-различни начини според настроението на пъстървите, спецификата на мястото и ред други фактори. Чакам една река да стане много пълна, което най-често се случва в края на май, за да го опитам дали ще лови на дълбочини от порядъка на 2-3 метра при бързо течение.
Колега, би ли споделил някои от начините на водене? Има ли нещо по специфично в проводките спрямо джиг с оловна глава и туистер примерно? Много хитро решение :)
Колега, имаме състезание в събота и неделя и не искам да си разкривам пинизите. Не че са нещо кой знае какво. Като свърши първенството в началото на юни ще направя едно клипче.
Къде е състезанието да погледам.
Потребител.
Мухите в главата ми са повече от това което можете да ми кажете,... са.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Бат Стан »

kinder написа:
Къде е състезанието да погледам.
На Вит на Рибарица тази събота и неделя. Преди обяд е състезанието по спининг, следобяд на естествена стръв.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
venci_29
Мнения: 166
Регистриран на: Пет Авг 12, 2011 15:01
Риболов: Spinning fishing

Re: Микроджиг

Мнение от venci_29 »

И аз ще се включа в тази тема.Много ми е любопитна :wink:
mr_miti
Мнения: 110
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 20:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Смолян
дал Браво: 419 пъти
получил Браво: 330 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от mr_miti »

Бат Стан написа:Колега, имаме състезание в събота и неделя и не искам да си разкривам пинизите. Не че са нещо кой знае какво. Като свърши първенството в началото на юни ще направя едно клипче.
Желая ти успех на състезанието :fish9:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

Според мен, ултралайт джига свършва до утежненията с маса 3 гр, като нагоре влизаме в категорията на класическия такъв. И в тази връзка е интересно да се изкоментира каква е долната практическа граница на използваните тежести(абстрахирайки се от вида и масата на примамките), която всеки определя за себе си. Факт е, че те се предлагат в огромно количество варианти, но воден от реалностите, за себе си определям минималния праг на пълноценно използване на примерно 1.5 гр. По-надолу не е сериозно да се говори за някакво що-годе съзнателно водене(ако не ги водим равномерно), като съвкупност от усещане на пропадането и местоположението на примамката - без значение каква е въдицата и влакното. Или с други думи - нямаме си хабер за случващото се на другия край на линията(изключвайки кълването).Аз лично също съм си правил фини джиг глави с мухарски куки и волфрамови мухарски тежести, които по каталожни данни имат маса 0.48 гр. Ако прибавим и масата на куката, стигаме до примерно 0.75 гр.(средно тегло на измерени 25 "произведения на изящното изкуство"). И най-големия проблем при използването им не е дистанцията на замятане, която е съвсем приемлива. Не се наемам да кажа, дали са двадесетина метра или по-скоро дванадесетина, но истинските проблеми възникват след приводняване на примамката, особено ако дълбочината е по-голяма(която в случая означава примерно 1.5-2.0 метра). Трудно може да се проследи пропадането на примамката(както казахме, нейния вид няма да го вземаме под внимание в случая), местоположението й във водните слоеве и контакта с дъното. Естествено, ако проявим по-голямо търпение, накрая можем да бъдем сигурни,че тя е стигнала там, без обаче да можем да влияем на поведението й, което е толкова инертно, че при малките грамажи може да се загуби каквато и да е обратна връзка. Ако пък бъдат намесени допълнителни фактори, като вълнение, вятър, течение и вид и сечение на влакното, нещата стават съвсем комплицирани.
И като стана дума за влакно, от известно време използвам само флуорокарбон, предимно с диаметър 0.14, а за грамажите под 2 гр. - 0.12 мм. Поради голямата плътност, линията потъва по-добре и цялостното й поведение е несравнимо по-контролируемо, отколкото при брейд със сходни параметри. Отделен въпрос е, че плетени влакна с подобни реални показатели са скъпи и трудни за намиране. Аз лично съм ползвал "Унитика Найт гейм", която при заявени 4 либри и размер по японски стандарт 0.3 реално беше доста повече. Другото влакно е "Варивас Лайт Гейм Мебару" и абстрахирайки се от великата марка, с ръка на сърцето мога да заявя, че същото се отнася и за него. Основния проблем в случая идваше не толкова от провисването на линията, а от плаваемостта й(поради близо два пъти по-малката плътност, в сравнение с ФК), която силно затруднява пропадането и воденето на примамката, до степен на пълна липса на усещане(особено с гореспоменатите мухарски произведения). Не говорим за митологизирани "електрически удари" в ръката, кутето на крака, "разпознаване състава на дъното", оргазми при съприкосновение с него и прочие, а за най-елементарно усещане за положението и състоянието на главичката и силикона, до такава степен, че човек започва да се чуди дали има нещо накрая, или влачи само влакно(страховито провиснало).

п.с. Използвам случая да призова бат Стан да посмали дистанцията, защото в противен случай ще замята къклицата на другия бряг и ще се самоотстрани от битката за първо място. :D
Последно промяна от Мунчо на Вто Апр 23, 2013 20:34, променено общо 1 път.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Бат Стан »

Мунчо написа: п.с. Използвам случая да призова бат Стан да посмали дистанцията, защото в противен случай ще замята къклицата на другия бряг и ще се самоотстрани от битката за първо място. :D
Мунчо, в събота и неделя има републиканско по спининг, на което ще бъдат и колегите от Видрите. Замятам с примитивните ми такъми и влакно 0.16, мерим дистанцията, снимаме и показваме! За дълбочината и това, че уж не се усещало какво става от другата страна на линията също не си прав, говорим за пъстървов риболов в река. В събота имам една 40-тица, уловена по тоя начин на място с дълбочина между метър и метър е половина. Номерът си има, ама ще ти го покажа като се видим. Поздрави и наслука!
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

Значи аз казвам, че пряко сили ще курдисаш гъгрицата с глава 0.45 гр. на повече от 15 метра, даже и по-малко. Ако не съм прав, като минеш през Казанлък, идвам на гости и спонсорирам една вечеря в "Меките пишки" или "Пъстървата" в Енина. :D


п.с. Риболова на пъстърва в река е друга бира, аз също съм ловил в дълбоки вирове и бързеи(там и има даже и усещане за почукването по дъното,което е съвсем отчетливо, но като функция на неговата твърдост и скоростта на водата) с тежки нимфи, без да се наемам го позиционирам като джиг.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от bai ves »

в Момента разработвам Blunt джиг глава , която е хибрид между Ери и Нивеляшка, 4гр ще баде и е предназначена за Q Shad , който правя. Скоро ще ви я покажа.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”