Микроджиг

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1471 пъти
получил Браво: 2194 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от b_lomsky »

quietriot написа:
jagger1 написа: Важното е: С какво се храни скобара!!!
Всеки дерящ под моста на Симитли на Струма ще ви каже , с малка бяла гола тройка се храни скубара защото я мисли за раче :wink: толкова време да не откриете голата тройка , незнам какви мухари сте , но сте лабава работа :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Аз съм ловил скобар с тройка и мънисто на помпане през лятото и наистина кълве.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1960
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 644 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от yuri todorov »

И не само скобари! Белите мрени и кленовете също кълват и се ловят по този метод, но, както правилно си го отбелязал, през лятото. Според мои спомени, най-резултатно е било в началото на юни, веднага след приключване на забраната за размножаване. После в жегите също се лови, но по-слабо.
Предполагам, че 30-35 год. по-късно, този стар но пък изпитан метод, може би все още ще дава резултати!

Но темата е друга, нека да не я отвличаме повече! :tup:


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

Действително се изметнахме в самодивско като летви от салкъм. :lol:
По нашия край освен в периодите на активност след забраната, скобара, кефала, морубажа и мрената се провокират от малки тройки с или без мънисто и в студените периоди от годината, но с уточнението, че тогава рибите се концентрат на определени места, а натрупването логично предполага и по-голяма гъстота на активно хранещите се екземпляри.
Този въпрос и произтичащите от него възможности никога не са ме оставяли безразличен по обясними причини. Според различни колеги и материали, те имитирали дребни ракообразни, насекоми и други безгръбначни или някаква форма на растителност. Не знам какво точно асоциират рибите с тях, но действително целенасочено нападат подобни железца, като тук изключваме примитивното търмъчене и говорим за действително дребни тройки, при това с различен цвят и мъниста. На Янтра и Росица съм виждал как рибите избирателно атакуват определен цвят дребна тройка в определен момент. Например миналата година на падналия мост на с. Върбица в дебелия бързей колеги ловяха на дребни зелени тройки с едро черно мънисто и всички риби бяха глътнали дълбоко в устата примамката, като колегите ловяха на изтичане десетки метри, без откровено косене. Приказвах с тях и ми казаха, че в слънчево време рибите вземали само на червени тройки и без допълнително мънисто...
При риболов на спининг обаче, този метод в този си вид е слабоприложим. Според мен, съществена причина затова е именно начина на презентиране на примамката. Класическото водене е с изтичане и ползване на плувка, която освен ролята на индикатор задържа стръвта е конкретен воден хоризонт, в който са съсредоточени рибите и в който те се хранят.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1471 пъти
получил Браво: 2194 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от b_lomsky »

Колеги, а какви пръчки ползвате ? Лично мен ме интересуват грамажите до макс. 2гр.
Омръзна ми да мятам с моя гредоред и искам да се снабдя с качествена въдица.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

Гредореда е изключително носталгичен и харизматичен, но за целта функционален колкото валяк във формула едно... :D
До 2 грама работата общо взето изключително комплицирана като предлагане(у нас няма смисъл да говорим), а за цените е дискомфортно да говорим. :lol:
Ако направим компромис до 3 грама, у нас Петьо Вукадинов - изключително коректен и компетентен колега и представител на хубави и популярни марки, предлага "Ебису Виолет" . Това е много прилично изработена и приятна пръчица с такъв тест и цена мисля 135 левчета. Реално работи от около грам нагоре с действително тънка линия от флуорокарбон. Естествено, чукането по дъното не се усеща в ръката, но в спокойно време с монофилно влакно 0.12 може по връхчето да се усети "придъняването". Иначе кълванетата на рибите се чувстват без забележки, както и съприкосновението с подводни предмети(и риби). С 1.5 -2 грама плюс примамка се работи комфортно, а 3 грама глава плюс силиконче вече идва нанагорнище при отлепяне от дъното и примамката се провлачва. Пръчката е подходяща за действително фино мормишкосване и наноджиг.
Хубав вариант за нормални парички, предлаган у нас, е "Тайлоук" от сериите "Аджи"(по-евтин) и "Муунуокър" до 3 или 4 грама. Прекрасни, стегнати, определено бързи и пъргави, отлично изработени и чувствителни пръчки - точно за микро и наноджиг в този ред. Ползвал съм модели от всички серии и ги намирам създадени за целта. Не е на последно място от значение обстоятелството, че японската фирма има официален представител на марката в България, който също е много точен. Тези пръчки обаче не са алтернатива на ебисуто, а по-скоро алтернатива с уклон, ако ще се набляга повече на микроджиг и наноджиг, както вече казах. А, за повече пари има "Тайлоук Аджист", който вече е висококласна пръчка, съперничаща на много по-претенциозни производители.
Сред руските спинингисти са популярни също и моделите на "Мейджър Крафт" от сериите "Баспара", "Трапара", 'Некстино" и "Файнтейл"(в този ред по цена, като всичките са на нормална такава) с тест до 2.5 гр, ако не се лъжа беше, но снабдяването с тях у нас е комплицирано основно по митнически причини... Въдиците са много прилични - аз имам Некстино до 3 грама и е задоволително пособие, но не така изразено фино като ебисуто. Отдавам го на разликата в строевете - ебисуто е бърз параболик като акция и строй, а некстиното е осезаемо по-бързичко и твърдо, въпреки че при натоварване и то работи с цялата дължина. Иначе пръчката е достатъчно деликатна, просто строя и акцията я представят в по-силова светлина, доколкото може да бъде силова една сламка...
Другите специализирани варианти от претенциозни производители общо взето са страшни като цена, надхвърляща в пъти тази на упоменатите по-горе модели. Ако човек е прагматик и търси основно практически качества, не би открил нещо диаметрално различно - казвам го за обективност. С едно ебису за мормишкосване и наноджиг и едно некстино повече за микроджиг е "затворил цикъла"...
Сега тук говорим за въдици с действително ниски тестове - не гледаме стандартни ултралайти до 5-7 грама(съзнавам, че звучи смешно разглеждането им като силови пособия в конкретния контекст :lol: ).
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1471 пъти
получил Браво: 2194 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от b_lomsky »

Изразих се леко неправилно. Имах предвид, че ще мятам примамки от 2 гр. преко сили, най-често от 0,4гр. да 1,5гр.заедно със силикончето или мухата. Точно в мормишинга съм се прицелил и може да се окаже, че този риболов ще стане за мен основен. За това ми се ще да избегна бюджетното решение. Иначе и аз изчетох руските форуми. Там се кълнат в Трапара до 3,5гр., като оптимален. И едно Матаги 562 спрягат, но е родбилдингово. На мен много ми допадна един лигав Кардиф 57, 58 XUL.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

За посочените кардифи нямам наблюдение - всички, които съм виждал са изразено стегнати и бързи с върхов строй. Родбилдинговото Матаги ще го видим съвсем скоро :wink: , иначе аз прагматично казвам за пореден път, че ебисуто е много по-добро като клас и изработка от трапарата, а диаметрална разлика сама по себе си с много скъпите въдици едва ли ще се усети... Може би е рационално да вземеш една достъпна, налична пръчка и да пробваш за какво става дума, придобивайки реални и собствени впечатления.
http://shop.fishing-tackle.bg/ebisu-violet.html
Казвам го като човек, имащ девет пръчки от този тип. Честно казано, в този тип риболов, ни най-малко не искам да звучи високопрно и самохвално, едва ли някой има по-дълбок и многогодишен опит от мен...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1471 пъти
получил Браво: 2194 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от b_lomsky »

Да, този магазин го знам и принципно не съм против ебисуто. А, ти коя пръчка ползваш в най-леките грамажи?
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

Ами точно ебисуто(но моето е вариант "голд" с малко по-леки водачи) ползвам в най-ниските грамажи за момента, както и един от първите няколко прототипа на "Дайко Федъруейт". Според мен, точно те работят най-пълноценно с глави от 0.6 до около грам(с условност и компромис - не знам дали може да бъде създадена пръчка, която да бъде безукорна в този теглови диапазон). Имам още три пръчки с тест до 3 грама, но поради прекалено бързата си акция и върхов строй, с много леки глави намирам поведението им за дискомфортно - като една деликатна точилка без еластична деформация. Тези две пръчки ползвам изключително за мормишинг, останалите за нано и микроджиг ги намирам напълно функционални.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от quietriot »

Мунчо написа:Имам още три пръчки с тест до 3 грама, но поради прекалено бързата си акция и върхов строй, с много леки глави намирам поведението им за дискомфортно - като една деликатна точилка без еластична деформация. Тези две пръчки ползвам изключително за мормишинг, останалите за нано и микроджиг ги намирам напълно функционални.
Вие колега сте магнат ......
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

И магнит...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от quietriot »

Мунчо написа:И магнит...
О да, за засукани кокони ..... :lol: виждаме ний!
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1471 пъти
получил Браво: 2194 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от b_lomsky »

Забравих да спомена, че ползвах два месеца Финеза 0,6 - 8гр. не ме удовлетвори, а се оказа и лабава.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1960
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 644 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от yuri todorov »

Е! Те тия солети-те, до 2,5-3 грама са още по-лабави....

Иначе,
И аз не останах много възторжен от Финезите които имах и пробвах....Оказа се, че колкото и да бяха преФалени и скъпи, не са точно моите въдици.


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

yuri todorov написа:Е! Те тия солети-те, до 2,5-3 грама са още по-лабави....

...
Toва е изключително уместна вметка и ако човек никога не се е сблъсквал с въдица от този тип, съществува реалната вероятност да остане разочарован или да не открие в нея това, което е търсил.
Иначе и аз споделям мнението, че финезите(ни най-малко не казвам, че са лоши въдици) общо взето почиват на харизма, особено пък след като стана ясно, че не са единствения избор за целта...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”