PR: Каяк FeelFree Dorado + Overdrive Pedal System

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Заключено
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Благотворителен търг с калпачоци Orange Point

Мнение от Filstar екип »

Въпреки че участниците в търга бяха малко, се оказа, че за сметка на това са качествени ;)

Засега успяхме да се свържем с двама от участниците, очакваме отговор и от третия, но искаме да споделим впечатленията си от комуникацията с тях. GE6_HUNT беше изключително любезен, даде най-висока първоначална сума и след това благодари в темата, след като е получил пратката си :)

Искаме да цитираме и част от личното съобщение на d.d. с негово позволение, разбира се, за да може повече хора да видят, че все пак надежда има ;)
... Следвайки духа на обявената от вас инициатива моля спечеленото от мен изделие да ми бъде изпратено на цена от 60.00 /шестдесет лева/. Отделно куриерските разходи за моя сметка. Така за мен това няма да е просто покупка а ще дам и мой реален принос за инициативата съвместно с дарителя. Аз и за това се включих де. Но не ме разбирайте погрешно, че калпачоците ми са излишни и не им се радвам. Просто реално се включвам към дарителите. Това е моя позиция и няма да приема други варианти. Много ви благодаря за предложението за подарък от вашата фирма. .... Конкретно за вашето подаръче имам следното предложение. Изберете ми нещо до 50.00/петдесет лева/. Изпратете ми го с калпачока на цена от 100.00/сто лева/ и дарете цялата сума за благотворителната инициатива. Така реално заедно ще подпомогнем още мъничко идеята. Разбирам, че може и да сте изненадани. Затова, ако това предложение не ви допада, или е извън вашите корпоративни принципи, моля дарете стойноста на предвидения за мен подарък. Този жест също ще приема като подарък за мен.

Ще се опитам да доуточня идеята си.
Калпачока ми изпратете на цена 60 лв. и куриерси разходи за моя сметка.
Подаръчето на стойност/цена при вас/ до 50 лв. а цена към мен 100 лв. и куриерски разходи за мен. Сумата платена от мен за подаръчето/100 лв./ предоставете за инициативата.
Така с калпачока се включвам с дарителя а с подаръчето заедно с вас.
Опитах се да го обясня по разбираемо, но представянето на аритметични действия в думи, не ми е силна страна :oops:
След разговор по телефона с клиента, разбрахме, че желае да дари общо 160 лева :)
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Благотворителен търг с калпачоци Orange Point

Мнение от Filstar екип »

Ето и равносметката от скромния ни търг :)

Трима човека взеха участие в кампанията, като дариха общо 232.00 лева!

Освен калпачоците те получиха и подаръци от нас като благодарност за участието си ;)

Останалите 7 калпачока ще изпратим до ЦРОО, които най-вероятно ще ги качат на Facebook страничката си, откъдето ще можете да ги закупите.

Искрено благодарим на тримата души, "жертвали" се за добрата кауза ;)
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Ранни кефали със Salmo Hornet

Мнение от Filstar екип »

Изображение

Ранни кефали със Salmo Hornet
Статията е любезно предоставена от Павлин Вълев.

Щом времето се позатопли и живака на термометъра се повдигна, в мен се разбушува страстта към любимото хоби, изтръгвайки ме от обзелата ме до сега ленивост, породена от бездействието през дългите студените дни. Желанието ми за риболов в този момент бе по-голямо от всякога, подсилено още повече от продължителната зимна пауза.

Времето през седмицата бе доста обещаващо с положителни температури, за които бяхме позабравили в последните месеци, но като по закон през почивните дни всичко беше срещу нас – студено, влажно време с “лепнеща” мъгла, ни посрещна в определената за риболов неделя – все пак бе още февруари! Въпреки несгодите, сервирани ни от времето, бяхме твърдо решени да осъществим замисленото!

В ранните обедни часове с мой верен другар и съмишленик потеглихме към любимата ни р.Тунджа. Целта ни бяха едрите кефали. Докато пътувахме към реката, в нас все се таеше надеждата, че слънчевите лъчи ще пробият през надвисналите тъмни облаци, но тази надежда окончателно бе размита от ситния постоянен дъждец , който започна и продължи чак до края на деня.

И така започнаха обиколките ни по реката, докато дъжда се опитваше да ни откаже от риболова, продължавайки да вали все така настоятелно… Обиколихме десетки места с надеждата за някое рибе, но уви нямаше дори признак на живот. И така чак до късния следобед, мокри до кости се позиционирахме на вир, изглеждайки перспективен, с прилична дълбочина, нападали клони и с подмоли до брега, тук бе мястото за любимия ми “пролетно-кефалски” воблер – Salmo Hornet 4S, въпреки, че бе малко рано за сезона. Веднага прибегнах до неговата употреба, а по-точно до един типично пролетен цвят, според моите разбирания и опита, който имам с него – UVO.

Изображение

Няколко точни замятания и първата риба за годината бе факт!

Изображение

Изображение

Хубав февруарски кефал, който след като измерих (50см), отплува там откъдето е дошъл!

Не след дълго, втора риба излезе за снимка, също толкова добра, като първата. Този път успешния цвят бе CB.

Изображение

След като покрихме максимално своите очаквания, дойде ред да приключим риболова за деня – мокри до кости, но заредени с адреналин!

През следващите дни времето бе по-благоприятно за риболов, слънчевите лъчи се показваха все по-уверено, а това внасяше допълнително настроение в нашите души, а радостта от все по-активните риби беше огромна!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Салмо Хорнет се превърна в техен кошмар!

Изображение

Тази и още много други статии можете да откриете на нашия FilStar блог.
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Relax Trophy International 2017 или за цената на един урок

Мнение от Filstar екип »

Изображение

Relax Trophy International 2017 или за цената на един урок
Материалът е любезно предоставен от Димитър Тодоров.

“Когато един равнинен водоем е с максимална дълбочина около и под 8-те метра, тогава риболовът пролетно време обикновено се случва на по-плитко от третия метър.“

Майк Маккелънд

Тези думи на Чичо Майк не ми даваха мира от самото начало на Турнира. Все ми се струваше, че нещо пропускам. Днес, от позицията на изминалите дни виждам нещата по-ясно, правдивостта на максимата от по-горе и грешките си – също, но да караме подред.

Разказвах вече веднъж за миналогодишното трето издание на Relax Trophy. Тогава ми хареса много, а този път – още повече! Може да се каже, че вече определено съм пристрастен. Правилата са ясни и справедливи. Три манша от по 9 часа в три поредни дни. Отборите от двама души имат право да представят за измерване 5-те си най-добри бели риби за всеки ден. Значение има само дължината, сантиметър – точка, без бонуси за линеен размер. При равен резултат по-напред е отборът с по-висок среден размер на рибите си. Звучи просто, но , оказва се, никак не е лесно да уловиш 5 мерни риби във всеки от трите дни, та били те и пролетни. Знаем това от предишното си участие. Тогава с с един посредствен ден без уловена риба, втори доста добър ден и трети с 4, но не големи риби, станахме 42-ри от 47 лодки. Значи целта за тази година е да успеем да срещнем нашите 5 риби във всеки от трите дни, а ако имаме „бонуси“ сред тях – добре дошли!

И така, в началото бе тренировката. Във всяко начало е така. Водоемът се размрази доста късно след студената зима и подложи търпението ми на изпитание, но ето че влязохме в март и ледът остана зад гърба ни. Направих три последователни излета през седмица – в първия правих записи за карти, а в останалите два лових риби. Може да се каже, че ловихме добре – аз и партньорът ми за тренировките – Стефко Петров. Март се случи хладен и доста време температурата на водата се колебаеше около 6-те градуса, а седмица преди началото на Турнира бе 8 градуса и половина. По време на тези излети намирах рибите подредени класически „по релефа“ на дълбочини от 6-те до 2-та метра, но повечето и по-големичките риби бяха между 4 и 5 метра. Канавки, джобове, отчетливи прагове, леки възвишения, наветрени брегове – всички типове „релеф“ работеха повече или по-малко. Така се случи, че и трите ми тренировки бяха в хладни, ветровити дни и се прояви силно модела на „наветрения бряг“. При равни условия хищника излиза на наветреният бряг, този шаблон работи силно на различни затворени водоеми, тук също не правеше изключение. Въоръжен с тези два модела – „риболов по релефа от 5 до 2-та метра“ и с „наветрения бряг“ в четвъртък вечер с моя приятел и партньор по лодка – Стефчо Търновски, се озовахме на брега на Радута лейк. От лежерната атмосфера на миналите посещения не бе останала и следа – много хора, лодки, въдици и леко напрежение във въздуха.

Изображение

31-ви март, 7.30 часа сутринта

Този път останахме да нощуваме в базата на Езерото – приятни условия – спестихме излишен път и заредени с достатъчно кофеин се наредихме в събирането за жребия!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Бях решил изначално, че няма да оставя Стефчо да тегли отново, а ще си пробвам аз късмета. Дори имахме начертан „оптимистичен“ и „песимистичен“ вариант за жребия – до 15-то и по-далечно място на тръгване. Чувам името си ясно, намигам на партньора си и тръгвам решително към масата с торбите.

Изображение

Изображение

Харесвам една по-предна, после я оставям и вземам втора от задният ред. 50-ти подред от общо 55 лодки !?? Избива ме на смях, а Стефчо казва, че „последните ще станат първи.” Хубавото е, че поне вторият ден ще стартираме рано (в обратен ред). Гидът на Езерото – пак Стефан – ни пожелава успех и маха с ръка за поздрав. Знае много, говори малко и действа бързо – мой тип човек, професионалист, ще ми се да познавах повече от този вид.

Изображение

Не знам къде са наистина големите риби. По мои наблюдения би следвало да има повече от тях в големите и по-дълбоки зони на Прясна и Стената и по-малко в по-плитките заливи при Хотела, село Сарулещи и зоната с Острова. Но пък и пресата е сериозна в първите два залива, затова решаваме, че въпреки късния ред на старта, ще избягаме от тарапаната първо максимално на юг – към Стената, а после ще се качим и доста на север в заливите на Сарулещи и плитката зона с Острова.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За моя изненада около Стената е тихо, само 4-5 лодки се щурат по самата стена и не ни пречат да облавяме „релефа“ в дълбочина, които съм набелязал предварително по картата си.

В този ден, петък, преминава лек хладен фронт, вятърът е студен от изток – и налягането се качва с десетина Hpa в рамките на деня. Мисля си, че дълбочини между 5 и 2 м са ок и позиционирам лодката леко косо спрямо вятъра и красива канавка в брега. Празно кълване при едно от първите замятания, вятърът е сериозен и това ми допада – трудно за нас, трудно и за конкурентите.

Въпреки това минават повече от два часа до първата риба. Отбелязвам аз с приличен мъжкар над 50-те см, зелен поролон-разузнавач и по-лека от нужното за условията глава, отчитайки студения фронт и повишението в налягането. Конкурентите се мотат около съоръжението с помпите или са излезли едва ли не на брега, по цимента на Стената!? Не ги разбирам тия хора, толкова близо до брега, какво търся там, освен някоя случайна мишка? Забелязвам, че това е масов модел – 4 от 5 лодки се позиционират на 3-5 метра от брега и ловят успоредно на него с лайтови въдици, глави 2-5 грама и ситен силикон. Хмм..има някакво куче, заровено там. Вече по обед – местим се по план на запад и в брега намираме интересен джоб с полегат склон от едната страна. Заставаме така, че за всеки от двама ни да има по нещичко и след 2-3 подавания Стефчо засича „по интуиция“, а аз се правя, че си бъркам в носа, докато тихо потапям кепа от страната на лодката, която околните не виждат. Рибата му е красавица, налята женска риба около 60-те см, харесала си малко зелено шадче, което той нарича интимно „Калоянчо“? Ако щеш и Митко му викай, само повече риби да ловиш с него! :)

Изображение

Забелязвам, че метеоролозите пак не познаха – фронтът е значително по-кратък от обещаното и още около обед облачността започна да се разкъсва, вятърът стана ветрец и Слънчо напече силно. (Не обичам слънчево време, аз съм дете на Вятъра и Облаците. Добрата облачна покривка ни дава свобода в техниката, докато слънцето ни ограничава. Оказа се, че ако Слънчо ограничава мен, то дава криле на друг един тип риболовци, но това го разбирам едва сега, след края на Турнира. :))

Ние сме добър екип, защото сме доста различни по стил риболовци, Стефчо е много добър с воблери на затворено. Затова леко го побутвам към тази тема и сякаш на шега той сваля от прилежащото склонче нова риба – палаво мъжкарче – на Salmo Хорнет 4 см FT! Няма още 13 часа, а вече направихме 3 от 5 те си риби, не е зле, а? Сигурно някой от малките богове от Света на Диска ни е чул и се е ухилил злобно, защото вятърът падна съвсем, слънцето изпече неприятно и рибите спряха да кълват. Тръгнахме на дълъг курс на север, като спирахме на всяко по-интересно място. Знам джобче в брега със „сигурни мишлета“ по 45 -48 см. – не са там. Знам и „точката с трофеите“- вече е ощракана многократно и времето там е загубено. В големия залив на Прясна има класически Нос (point) с изобилие от „релеф“ по него – имам там една канавка, по която вече няколко пъти срещам риби или поне кълванета!? Да, обаче се пада по курса на лодките и от няколко часа насам десетки лодки са минали върху „моите риби“ (strong boat traffic) и те не искат да кълват! А румънците продължават да ловят масово „в брега“, ама съвсем в брега, на плитко и драскат с глави по 4 грама. Дали се крият от товара на силния трафик с лодки или има нещо друго?

(Водата днес е 10.5 градуса и имам чувството, че мръстенето наближава, но още не е започнало класически. Мъглив междинен период на съществена промяна в поведението на бялата риба.) Носим се бавно на север, а часовете летят като за хора, които нямат време. Лека песимистична нотка ме обзема, когато малко преди края се настаняваме отново „по релефа“ в участък, в който и преди сме сваляли риби в дълбочина. Вече сме в края на деня и като че ли отново започва да раздухва ветрец, този път „вечерният бриз“. Не се колебая в избора си – монтирам моя доказан бияч – зеления поролон-разузнавач, в разцветка „костурче“ и в двадесет минути свалям две добри риби „по релефа“ от 3-4 м дълбочина в 17.30 и 17.52 часа, а Стефчо отразява празно кълване! Сега няма време за мислене, пускам вода на рибите в живарника и – газ!- в търсене на съдийската лодка, за да отчетем и освободим рибите. Да! Първият ден е зад нас, а ние изпълнихме тази трудна задача – да срещнем нашите 5 риби – доволни сме и двамата.

Изображение

Изображение

Вечерта след такъв ден е особено приятна с биричка в ръка. Стефчо ровичка в багажа и селектира набора си за следващият ден, а аз малко замотан от алкохола и слънцето, решавам, че бялото на ратлин за $ 20 не е най-добрият цвят. В класирането за първия ден сме 33-ти, средата е доста гъсто населена с близки резултати, всяка риба е с цената на злато.

Изображение

Изображение

1-ви април, сутринта

„И какво, Майки, ти въобще ли не ловиш рибите на дълбоко, та там има адски много риби?“, пита Ал Линднер. „Ааа, ловя ги, но това ми коства доста повече време. Време, което в едно състезание нямаш. Защо да ловя (пасивни) риби на дълбоко, когато на плиткото има толкова много (активни) риби ,които само чакат да им подам!?”, смее се Майк Маккелънд.

Изображение

Следя прогнозата за времето внимателно от началото на седмицата. Тя е последователна и не се променя, което означава, че ще се осъществи с голяма вероятност. За 1-ви април, събота, слънчево, ясно и тихо време – най-неприятното ми за риболов. Колко силно се отразява психическата настройка на резултата от усилията ни! Аз бях от самото начало кисел, не на кеф, рибите усещаха това и ми се подиграваха – пощипване, празно кълване, отхапана опашка.А Стефчо си ловеше добре. Започнахме отново от джоба при Стената, като в бързо темпо партньора ми свали рибки под 50-те см. Мина съдийската лодка – премерихме, освободихме ги и на репликата ми „малки, но някакво начало“, гида Стефан отвърна – „по-добре малки, отколкото никакви“. Много вярно.

Направихме няколко смени на позицията и при поредната, този път съвсем в брега, имам отчетливо кълване, при което задържам сериозна риба за няколко секунди и тя се откача! Пфу! 11 минава, вятърът пада съвсем, а с него и настроението ми. Обикаляме, търсим, ловим и…нищо.

Тук-там виждаме екипажи да свалят по-някоя мишка в брега, но „това не е нашата игра“. Аз настоявам да търсим риби в дълбочина по релефа! А температурата днес вече е 11.5 градуса. В следобедните часове се наместваме пред ивица шавар на около 4.5 м дълбочина. Вземали сме някоя риба тук, виждат се на сонара, но не искат да кълват.

(„Значи, разказва чичо Майк, рибите в различни позиции по релефа имат различно настроение. Представете си един отчетлив ръб със стръмен склон и полегата, плитка част към брега с трева, камъни, шавар. Рибата в основата на склона (deep down) е пасивна риба, може да дреме дълго там, но веднъж взела решение да се вдигне към ръба (edge), тя вече е активна риба там. По този ръб в активното си състояние тя (стадата от риби) се придвижва/т хоризонтално по ръба и е лесно да бъде уловена, затова класически шаблон е да се търсят активни риби горе по ръбовете. В един момент хищникът решава да ловува на плитко и ятото се разпръсква по плиткия бряг в търсене на плячка. Отделните риби са все така активни, но са самотни риби, ловят се тук една, там друга. Добре е да знаем къде с каква риба си имаме работа за да подходим правилно към нея.“)

Изображение

И така, стоим си ние със Стефчо на дълбочина 4 метра и отстояние от брега около 30 м, когато от юг бавно се примъква невзрачна лодка под наем с две момчета, които определено не са сред фаворитите или поне не ги познавам като такива. Виждат ни, че стоим на дълбоко, затова без да се помайват те застават на 3 метра от ивицата с шавар и почват да подават леки глави почти успоредно на нея. „Тия са прихванали доста от щукарския риболов“, мисля си аз, обаче конкурентите бързо ме оборват с една, втора, трета риба. Имат и добър екземпляр от доста плитка вода, абе с две думи добре си ловят, а ние с г-н Петров „зяпаме гарги“!? :D

Стефчо се изнервя, че онези ловят, а ние блеем, затова ги обхождаме леко зад гърба и заставаме на приятно южно склонче, пак според моя маниер „по релефа“ – гледам сонара през цялото време и търся най-доброто позициониране, а другите просто се бухат „в тревата“.

Изображение

С малко късмет Стефан сваля от склончето добра риба на зеленикавия „Калоянчо“, вече е 16 часа. Оставяме конкурентите да ловят на спокойствие и продължаваме по плана си, аз все още съм без риба в ръката. 17.30 часа е, напрежението расте, когато се появяваме на любимият ни „релеф“ – спаси ни вчера, защо да не го стори и сега? Няколко минути след това приятелят ми казва – „някой ме тръкна“ – подсича леко и вади добра риба на поролон! В последните минути ме обзема гореща вълна спортна злоба – аз да нямам една риба за цял ден в ръката – няма да стане тази! Монтирам един от биячите си на лека глава и подавам леко косо на ъгъла с острия склон в брега – остро кълване, което от сутринта чакам и моята първа и последна, най-добра за екипажа ни риба за деня! Отбелязах, дявол го взел, но вече е 17.50 часа и май пак трябва да летим към финала!? Хе-хе, Стефан сяда на пода на лодката, а аз се ухилвам като малко палаво дете, обичам тази част от играта! :D

Изображение

Изображение

Изображение

Уморени сме доста, но организаторите са поканили професионални бармани, които с отиграни движения подхвърлят бутилки из ръцете си и поднасят екзотични коктейли. Харесва ми, вземам един и се размазвам на пейката, а моят човек се оглежда наоколо, замечтан в спомена за прасето от миналата година. Колко малко му трябва на човек, за да бъде щастлив. :)

В класирането май сме на 29-то място. Доста хора са половили добре днес, има отбелязани истински трофеи, но и мнозина от фаворитите прелетяха ниско над черешите. Всеки играе своята игра – ние сме стабилно в средата с новите си 5 риби, а момчета, с които се боричкахме в шавара са втори!? Хмм.. Имаме натрапчивото усещане, че нещо пропускаме, но..сънят идва бързо.

Изображение

2-ри април, неделя, сутринта

Решаваме този път да не слизаме надолу, а да играм само северно, в по-плитката част, но и по-далеч от шумотевицата. Проверяваме една, втора точка, тази с готиния релеф също..риби няма, но сутрешният ветрец става вятър – аз се ухилвам, а Стефчо се чувства кофти. Обсъждаме помежду си и вземаме решение да търсим само „плитки“ точки – компромисно около 2-та метра, водата вече с температура 12.5 градуса!

Изображение

Изображение

Отдалеч харесвам интересна канавка по плитко, полегато склонче и позиционирам лодката така, че да ловим напречно на вятъра с лек корем на линията. На мен така ми е отлично, а на Стефан не му харесва. Моля го за 10 минути търпение и преди да си отворя устата отново, той казва „Остро празно кълване на средна дистанция, но този корем ми го прахоса! Долови я тази.“ Слушам и изпълнявам! Обожавам да ловя с вятъра, аз съм Речния човек, по Реката винаги има някакъв вятър, затова подавам в указаната посока, задържам леко пропадането на линията и..бам-бам – рибите всъщност са две, събирам ги бързо! Май че днес е моят ден.. :D ;)

Докато ние нескрито се радваме, покрай нас се промъква тихичко лодката с ентусиастите (молдовци?) от предният ден. „Тия пък колко риби искат да измъкнат от една проста, плитка точка“, мисля си.., а после и – „Дали да не запаля, да ги изпреварим рЕзко и да заемем точката им – от спортна злоба и за да ги разстроим!?“ Не, ние не сме такива, не е това играта ни..,а трябваше да бъде! :)

Изображение

Ха натук-ха натам, заставаме отново на вчерашните си следобедни точки – молдовците пред тръста, а ние по наветрения южен склон наблизо. Ловя с вятъра, за да се чувства Стефчо по-добре и сравнително лесно свалям прилична риба по вятъра с бял поролон и лека глава. Трета риба. Дотук добре..Добре, обаче и concurentilor свалят една рибка, после втора, а когато след малко минава съдийската лодка за предаване и теглене на рибите, вадят от водата и кукан с 5 или 6 мишки. Значи отново добре са половили, докато ние сме се мотали насам-натам, хм..Съдийската лодка се отдалечава, ние се примъкваме от северната им страна и започва едно леко надиграване. Леко е, защото те си ловят като пичове по една риба на всеки 15-20 минути, има и добри екземпляри, а ние само гледаме като деца в сладкарница, сменяме позиции, ъгли и..не ловим!? Стефчо яко го хапе нервата, мен също, защото вече минава 16 часа (днес се играе до 17ч), а ни трябват още две риби! Напъплят ни нови две лодки от двете страни, но правилото за 40-те м дистанция ги спира да не влязат в трюма ни. Ние сменяме позиция още по-близо и почти успоредно на брега и кълванетата не закъсняват. Да, обаче – празни! Остри празни, подръпвания празни, контакти..засичам едно по-изразено и вадя..каракуда като футболна топка,закачена за опашката!? Пфу! Откачам я дискретно под водата, та да не се излагам (много) :D. 16.15 часа, почесвам се малко и монтирам последния оцелял от любимия си цвят поролони – бледо кафеникав с лека глава. Няколко подавания, поредното съвсем в шавара и – цък! – черно мъжкарче около 50-те! Ех, най-накрая. Приятелят ми прави невъзможното да отбележи една – първа и последна риба – сменя радикално цвета и поведението на примамката и резултатът е налице. 16.45 часа – 15 минути преди края Стефчо взема 5-тата ни риба! Няма такова напрежение, казвам си, не съм играл досега толкова драматично!!

Изображение

Изображение

Излизаме от водата, а там – суетня. Дърпат се лодки, обсъждат се риби, смятат се точки. Пием дълги и сладки силни кафета и се радваме на топлината на вечерното слънце. След малко напрежението ще приключи.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ние сме в средата на класирането, 25 -ти от 55 лодки, в по-добрата половина. А момчетата, срещу които се боричкахме два дни и ни показаха как се лови „на езеро пролетта“ – с най-висок среден резултат изпреварват професионалистите с големите риби и заемат първото място! Победители! Браво! Значи можело и „обикновени“ риболовци с много хъс и правилна тактика да победят хора със скъпи лодки и стотици часове на този водоем. Харесвам такава борба и интрига, истински Турнир!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За жалост свършва и всички се разотиваме по Пътя си. Всеки със своите уроци, впечатления, и желание за нови срещи и предизвикателства на вода.

Изображение

Благодарност на всички, замесени в това начинание! Благодарим на Робърт Боанца и хората с него, на гида Стефан и Raduta lake, на нашия спонсор FilStar, който помогна силно за осъществяването на тази авантюра и не на последно място – на нашите семейства, които ни обичат и поддържат в страстта ни към риболова. Благодарим Ви!

P.S. Догодина – пак от същото, но в по-голяма чаша! :D

Този и още много други материали можете да прочетете в нашия FilStar блог.
Аватар
Stefko
Мнения: 1361
Регистриран на: Нед Май 29, 2005 9:31
Местоположение: София/Видин/
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Relax Trophy International 2017 или за цената на един урок

Мнение от Stefko »

Страхотен репортаж! :)

Благодаря на Митко и адаша за споделеното преживяване и поздравления за представянето. Винаги има още какво да се направи, но само който не е пробвал не знае колко умения и концентрация са нужни. (Дори на тренировката трудно се добрахме до 5-6 зачетни риби… при това без 54 лодки...и два часовника :lol: да ни дишат във врата :roll: :wink: ) От мен голямо браво и искрени адмирации към Филстар за подкрепата на цялото начинание!

П.П. В ръцете на Стефчо тия риби са като солети… :lol: Даже 60-тицата изглежда като таман прехвърлила мярката :roll:
Не задавай въпроси, на които не си готов да научиш отговорите!
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Нов модел каяк на FeelFree - Dagon

Мнение от Filstar екип »

Нов модел каяк на FeelFree - Dagon

Здравейте, приятели! В следващите няколко дни се очаква официалното представяне за европейския пазар на нов модел риболовни каяци от FeelFree - Dagon. Каякът е подходящ за открити води и по-големи водоеми. Споделяме с вас предварителната информация, която имаме и която ще допълваме.

Редовната цена на каяка ще бъде 2750.00 лева. Всеки, който направи предварителна заявка за този модел преди 15.06.2017г. ще получи 5% отстъпка, като цената ще стане 2612.00 лева.
Dagon.png
Dagon.png (558.84 KiB) Преглеждано 9097 пъти
Дължина - 4.50 м;
Ширина - 73 см;
Тегло - 39 кг;
Товароносимост - 180 кг.


Стандартни характеристики:

- Плъзгаща се седалка
- Алуминиеви дръжки (отпред, отзад и отстрани)
- 2 държача за връх
- 1 овалнно отделение с капак с чанта вътре
- Специално място за поставяне на сонар
- Педали за подпиране на краката (които могат да се свържат към опционен рул)
- Странични релси отпред и отзад за закрепване на аксесоари
- 1 алуминиева греда зад седалката
- 2 държача за пръчки
- Въженце върху откритото отделение за багаж в задния край

Аксесоари, които могат да бъдат закупени допълнително по желание:

- Рул
- Гребла
- Uni-track планки
Dagon-Perspective View.png
Dagon-Perspective View.png (4.05 MiB) Преглеждано 9097 пъти
Dagon-Top View.png
Dagon-Top View.png (1.94 MiB) Преглеждано 9097 пъти
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Нови опаковки и имена на цветове на воблери Salmo

Мнение от Filstar екип »

Нови опаковки и имена на цветове на воблери Salmo

Здравейте, приятели! Искаме да ви съобщим, че Salmo променят част от имената на цветовете си. Също така воблерите имат и нови опаковки :) Тъй като в магазинната мрежа и при нас има достатъчно много бройки с добре познатите опаковки, ще мине известно време, през което ще се продават паралелно и двата вида. Искаме да ви уверим, че воблерите са абсолютно еднакви, независимо в коя от двете опаковки ги закупите.

Всички цветове, които досега са били с 1 или 2 букви, се преименуват така, че да станат с 3 букви, като цветът за старото и новото наименование е един и същ. Прилагаме две таблици, където ще откриете старото име и новото на цвета. За всеки цвят сме взели произволен модел воблер, за да се ориентирате при пръв поглед, като за различните модели цвета може да бъде близък нюанс.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Новият модел на FeelFree - Dagon е вече при нас!

Мнение от Filstar екип »

Новият модел на FeelFree - Dagon е вече при нас!

Здравейте, приятели! Преди няколко месеца ви запознахме с новия модел каяк, който FeelFree представиха тази година - Dagon.

Каякът е вече наличен при нас и можете да го разгледате ТУК.

FeelFree Dagon е нов модел каяк за 2017 година и е ориентиран към риболова в открити води и по-големи водоеми.

Стандартни характеристики:

- Плъзгаща се седалка
- Алуминиеви дръжки (отпред, отзад и отстрани)
- 2 държача за връх
- 1 овалнно отделение с капак с чанта вътре
- Специално място за поставяне на сонар
- Педали за подпиране на краката (които могат да се свържат към опционен рул)
- Странични релси отпред и отзад за закрепване на аксесоари
- 1 алуминиева греда зад седалката
- 2 държача за пръчки
- Въженце върху откритото отделение за багаж в задния край

Аксесоари, които могат да бъдат закупени допълнително по желание:

- Рул
- Гребла
- Uni-track планки

Дължината на каяка е 4.5 метра, ширината - 73 см, теглото му е 39 килограма и издържа до 180 кг натоварване.

Към момента имаме наличен цвят Lime Camo:
941469-new_.jpg
941469-new_.jpg (44.18 KiB) Преглеждано 8218 пъти
Dagon.png
Dagon.png (558.84 KiB) Преглеждано 8218 пъти
Dagon-Perspective View.png
Dagon-Perspective View.png (4.05 MiB) Преглеждано 8218 пъти
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

За пъстърви с Mepps Aglia-e

Мнение от Filstar екип »

Изображение

За пъстърви с Mepps Aglia-e
Материалът е представен от Генади Алтънов.

Привет на всички фенове на спининговия риболов!

В началото на тази година на българския риболовен пазар се появи новият модел въртяща блесна на Мепс – Аглия-e. Преди това да стане факт имах възможността да я тествам по нашите водоеми. Впечатленията ми за блесната споделих с вас в този материал: „Представяне на Mepps Aglia-e“, в който ви показах и каква слука имах с един конкретен модел – Aglia-e №1 в цвят AG/Chart bright. Тази година слуката при риболова на малки хищници с въпросния модел продължава да бъде отлична, като развъртях успешно и втори номер, с който миналата година не разполагах при тестовете :) Трябва да ви споделя, че откакто сложих в кутията си Мепс Аглия-е, почти спрях да замятам други въртящи блесни. Като добавя и това, че наличностите от блесната при вносителя ú бързо се изчерпват, то може би тя се превърна в хит на малкия ни риболовен пазар на изкуствени примамки.

Преди известно време бях попитан дали тази блесна ще лови и пъстърви. Отговор на този въпрос не можех да дам, поради простата причина, че тогава не ходих за пъстърви :) Въпреки това споделих на колегата, че блесната е подходяща за пъстърви, тъй като по принцип производителя я препоръчва горещо за риболов на северноамериканските пъстървови видове. Наред с това му разказах и каква е идеята на мънистото, което е поставено на стеблото на тройката ;) Колегата се замисли над споделеното и каза, че ще вземе да я пробва, когато ходи за пъстърви. Впоследствие, от около два месеца насам, започнах да ходя и аз за шарените красавици и спонтанно реших да проверя дали Мепс Аглия-е ще е толкова апетитна за пъстървите, колкото я препоръчва производителя. Пък и евентуално да разсея появилите се съмнения у някои колеги относно нейната успеваемост при пъстървовия риболов. Първите успехи са налице и ето, че бързам да ги споделя с вас, защото остават броени седмици до началото на забраната за риболов на пъстърви поради навлизането им в размножителен период :) Някои от вас, които не са въртели блесната ще си кажат „какво толкова – блесна като всяка друга блесна“ – да, но това не е съвсем така ;)

За тестовете реших да добавя към кутията си и другата разцветка – AG/Orange bright:

Изображение

Изображение

Изображение

В началото на юли започнаха излетите ми за балканска пъстърва.

Изображение

Още с първият излет имах успехи! Като добавя и това, че участъка, в който ловях бе значително пресиран, то за мен блесната се представи блестящо.

Изображение

С всеки изминал излет виждах как Мепс Аглия-е успешно провокира за атака притаилите се на дъното балканки. Дори имах случаи, при които малки балканки с дължина от около 8-10 см се опитваха да налапат лакомо тройката на първи номер, но този залък им идваше прекалено голям за малката уста. Имах успехи и на двата цвята, с които ловях.

Изображение

Изображение

Замятайки далеч срещу течението и водейки блесната по него, безпроблемно контролирах дълбочината й на газене в потока, променяйки позицията на върха на спининга и скоростта на обиране на линията с макарата. По същия начин регулирах дълбочината на газене из водните слоеве и когато ловях в дълбок вир с бавно течение.

Изображение

Имаше ли балканка във вира, то тя моментално реагираше и атакуваше охотно блесната още с първите провеждания.

Изображение

Изображение

Няма съмнение, колеги, блесната лови успешно и балканска пъстърва. Пожелавам успех на всички, които ще атакуват като за последно балканките през оставащите септемврийски дни и не се страхувайте да заложите на Мепс Аглия-е!

Изображение
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: За пъстърви с Mepps Aglia-e

Мнение от maranzika »

Filstar екип написа:..... тъй като по принцип производителя я препоръчва горещо за риболов на северноамериканските пъстървови видове.
Ето и една северноамериканска рибка...от района на Монреал.. :wink: Изображение
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: За пъстърви с Mepps Aglia-e

Мнение от Мунчо »

Посочената блесна ми направи изключително приятно впечатление с моменталното си развъртане и стабилно поведение, без значение в какво направление спрямо течението я водим. Това се дължи на атрактора на тройката, имитиращ зрънце хайвер, който в сучая изпълнява и чисто практическа роля.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Ноемврийски хищници на джиг с Bait Breath и Orka

Мнение от Filstar екип »

Изображение

Ноемврийски хищници на джиг с Bait Breath и Orka
Материалът е любезно предоставен от Павлин Вълев.

Още щом времето захладня, реших да проверя до каква степен се е засилил интересът на хищниците към силиконовите примамки.

Избраната дестинация от мен и моя колега бе недалеч от града, а цел на излета бяха ноемврийските костури, средствата – силиконови примамки с богата разновидност.

По обяд бяхме на водоема, времето беше приятно – облачно с нормални температури за началото на ноември. Не ни отне много време да открием рибите. Както и предполагахме, те се държаха плътно до водораслите и причакваха своята храна там.

Тогава дойде моментът, в който да подбера правилната примамка за ситуацията… Заловихме няколко “бързи” костура, но като че ли след тях нещата се поуталожиха и кълванетата секнаха драстично. Преминахме през смяната на различни цветове и размери примамки, тогава дойде ред на един типично костурски туистер на Bait Breath – Curly Grub в цвят 3,5” Ur25 – Clear/Gold/orange с 12гр. стандартна джиг глава.

Изображение

Противно на първоначалните ми очаквания цветът заработи отлично, дори и в мрачното време. Ударите “валяха” един след друг, а риболовът придобиваше все по-привлекателен вид.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Точно този страхотен резултат ме накара да изпробвам и други варианти от немалката цветова гама на модела.

При следващия излет нещата бяха коренно различни. Избраният от нас водоем бе с големи размери, което предразполагаше за по-дълго скитане, докато открием рибите.

Топло, слънчево време ни посрещна на избраното място, дълбочината варираше от 4-5 до 7-8 метра с кристално бистра вода.

Заложих на Bait Breath – Curly Grub 3,5” Ur26 – Junebug/green , но комбиниран с офсетна кука No 1/0 и 10гр.

Изображение

Изображение

Резултатът беше светкавичен! Първата рибка беше на лице!

Изображение

Изображение

Излъгахме няколко бързи с подобни размери и всичко замря… Явно сутрешната активност по плиткажа беше приключила, тогава предположихме , че рибите са се изтеглили към по-дълбоко. Именно там ги потърсихме – и не сбъркахме!

Изображение

Изображение

Постепенно покачвах размера на примамките с надежда за успех. Както не веднъж съм споменавал, предпочитам монтажът “двойник” + чебурашка. В случая процедирах по същия начин.

Изображение

Катo безспорен фаворит се доказа Orka Marmaid 10 и 12см. в различните му цветове. В следващите излети гореспоменатия модел на Орка се представяше повече от добре, имах успехи на различни цветове поради причината, че рибите меняха своите предпочитания, но в моменти, когато кълванетата бяха най-оскъдни, прибягвах към по-нестандартните разцветки като : V ; MS ; PJ и други, като винаги постигах задоволителни резултати! :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В близките дни направихме още няколко излета на познатите ни вече места, но за наше разочарование рибите отсъстваха от там, правилно бе според нас да ги потърсим на друго място с различен релеф с надеждата за по-добра слука…

Така и сторихме, в един хладен и мъглив ден отново посетихме язовира. Повървяхме доста, докато открием къде се бяха концентрирали рибите.

Стартирах с Bait Breath TT Shad 3,2”. Близо до брега усетих дългоочакваното “дръп” и след кратко държах в ръката си мерна, красива рибка!

Изображение

Изображение

Предположих, че в облавяния от мен периметър стоят и други риби и заложих на доказалия се в предните излети Orka Marmaid 10cm.

Втората риба бе факт след броени минути, това ме накара да проверя по-обстойно бреговия участък, където подозирах, че стояха зъбатите красавици.

Изображение

Последва серия от празни замятания без сторване. Вече беше след обяд, а имахме едва по кълване-две на човек. Аз продължавах да проверявам настоятелно “праговете” близо до брега, именно там дойде и третото дългоочаквано кълване. Рибата натежа и напъна доста, по всичко личеше, че това е по-едър екземпляр, осъзнавах колко време чаках точно този удар и не ми се искаше да изпусна рибата. Подходих внимателно и за мой късмет успях да извадя красавицата на брега. Последва кратка фотосесия и риболовът продължи с пълна сила!

Изображение

Изображение

До залез записах в актива си още 2 рибки със стандартни размери, а като шампион на деня отново се доказа Orka Marmaid.

Изображение

Изображение
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Благотворителни календари FilStar 2018

Мнение от Filstar екип »

Благотворителни календари FilStar 2018

Приятели, за нас е удоволствие да ви съобщим, че и тази година FilStar издаде благотворителни календари. Много от вас вече взеха участие в предишните ни кампании от предходните две години, които бяха повече от успешни. Можете да се запознаете тях, като посетите сайта ни ТУК.

Тази година отново ще удвоим приходите от продажби от календарите и ще ги дарим за благородни каузи. Предвидили сме да пуснем в обращение 500 календара, които се надяваме да успеем да продадем с ваша помощ. Партньори в кампанията ни са:

- Риболовен клуб Приятели - ще дарим 75% от цялата сума за техния проект „Изграждане на система за наблюдение и контрол на риболова в акваторията на язовир Искър“.
- Централна Рибно-опазваща Организация (ЦРОО) - 25% от набраните средства ще бъдат дарени за почистване на бреговете на язовирите Пчелина (обл. Перник), Сопот (обл. Ловеч) и Ястребино (обл. Търговище).

Цената на благотворителните календари е 4.00 лева, като само календарите, на които е упоменато, че са благотворителни, участват в кампанията. Тяхната корица изглежда по този начин:

Изображение

Тази година календарите ще имат и PVC ивица с прозорче :)

Изображение

Можете да се сдобиете с календар, като го поръчате от онлайн магазина ни ТУК, поръчате в темата или посетите някой от магазините, които са заредили от благотворителните календари. В темата ще актуализираме списъка с магазините, които взимат участие в кампанията.
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Ноемврийски хищници на джиг с Bait Breath и Orka

Мнение от Filstar екип »

Първият магазин, заредил от благотворителните календари, е:

гр. Карлово

Магазин “Всичко за риболова”
ул. Ген. Заимов 14
тел.: 0887 / 50-50-46
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Благотворителни календари FilStar 2018

Мнение от Filstar екип »

гр. Плевен

Магазин "Фишинг Тайм - Николай Флоров"
ж.к. Строгозия, търг. к-с Авеню /зад бл. 39/
тел.: 0887 / 34-23-72

гр. Сливен

Магазин "Риболовен Свят"
бул. Христо Ботев 1, бл.Божур
тел.: 0887 / 81-17-73
Заключено

Обратно към “Спининг риболов”