PR: Каяк FeelFree Dorado + Overdrive Pedal System

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Заключено
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Storm - Arashi Top Walker

Мнение от Filstar екип »

Storm - Arashi Top Walker
Материалът е любезно предоставен от Павлин Вълев.

С настъпване на летните жеги риболовът на щука става все по-труден. Повишаването на температурите потиска апетита и движението на рибите. Появилата се гъста водна растителност допълнително затруднява риболовците, а броя и вида на примамките, които биха работили добре в тези условия, значително намалява.

Неотдавна имах щастието да се сблъскам с един нов модел на Storm – Arashi Top Walker 11.

На пръв поглед това бе една нова за мен примамка по простата причина, че преди това не бях използвал подобен тип “surface” примамки, въпреки споделените с мен успехи на мои приятели. Може би просто не са намирали подходящо приложение по местата, на които съм ловил, защото за изключително кратко време този модел се превърна в мой фаворит!

Изображение

Най-после дойде и ден, в който с мой приятел се озовахме на водоем, напълно предразполагащ към употреба на повърхностни примамки. Дълбочината, на която трябваше да работи примамката, бе не повече от педя, именно това нарушаваше нормалната работа на останалите воблери и блесни.

Тогава вкарах в действие Arashi Top Walker 11. Още при първото хвърляне за мое огромно учудване имах празна атака от добра риба. Точно това ми вдъхна надежда и продължих да упорствам на него, а беше още обяд...

В следващите часове се наслаждавах на яростни атаки на щуки на повърхността на водата, като размерът им варираше от такива по педя до хубави по размер риби.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Разбира се, както повечето колеги знаят, броят на празните атаки при повърхностните примамките е доста голям, може би именно за това този модел е с 3 тройки, което намалява драстично %-та на празните удари, но въпреки това ги има, което пък от своя страна също си е тръпка - да видиш как рибата изскача в цял ръст над водата, провокирана от примамката ти, дори и без да се закачи!

В заключение бих казал : Риболовът на щуки на повърхността е неописуемо удоволствие!

Изображение
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo

Мнение от Filstar екип »

На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo
Материалът е любезно предоставен от Пламен Йонков – Pro Staff на Salmo за България.

В следващите редове ще споделя една сбъдната мечта. След толкова години безрезултатно влачене за големи риби, най-накрая…

Но нека започнем отначало…

Изображение

Подготовка

Подготовката била част от удоволствието. Глупости! Подготовката е онова тягостно, бавно изтичащо време, запълнено с … лъскане. Лъскаш такъми, дрехи, ботуши, лодка… Лъскаш семейните отношения – ако може да откраднеш още някой ден риболов. Купуваш, чакаш, прекарваш време с приятели „подготвяйки се“. Четеш отзиви, гледаш прогнозата за времето (все едно няма да отидеш, ако вали). Въобще – запълваш свободното си време с всякакви глупости, само и само да мине по-бързо. Един ден се събуждаш толкова готов, че …

А остава цял месец до заминаването.

Денят „X”

Доживяхме! Събираме се на летището с опаковани такъми. Отговаряме с усмивка на учудените погледи – въдиците са напъхани в 2 тубуса от по 2м. В ръчните багажи – макари, тежести, влакна … Дрехите служат за уплътнение и за предпазване на водачите.

За трети път поемаме по познатия маршрут: София – Барселона – Каспе (малко село на брега на язовир Мекиненса – р. Ебро). Този път основната ни цел е влачене. Твърдо решени да срастнем с лодката ако трябва, но да хванем. Сом! Друго не! По време на предишните си излети „начесахме крастата“ с риболов от брега. Сега отиваме да изпитаме такъми и умения в движение.

Втори ден влачим – нищо. Е, 2-3 бели риби от по 2-3кг. Но както вече казахме – не сме дошли за това. Изнервени сме леко с колегата. За моментното ни състояние допринася и факта, че отборът на „дъртаците“ вече залови чичо сом. 205 см! А ние … блеем.

Изображение

Изображение

Изображение

Докато чакаме удар, малко технически подробности. Влачим с 3 въдици с акции 20-30lb. Предходните излети ни научиха, че НЕ трябва да се пряват компромиси с макарите. Сега сме със здрави, проверени, с драг 9кг. Всъщност при този тип риболов за трофейни екземпляри всеки компромис се наказва. Основното влакно ни е плетено – 0,33 за основа и повод – монофил 0,80мм. Ролята на монофила е не толкова да направи линията „невидима“, а да поеме първоначалния удар. Както се оказа в последствие, ударът е толкава рязък и силен, че авансът не сработва веднага. Воблерите са Salmo Hornet 9F (цвят СВ), Salmo Bullhead Super deep runner – GTи още един, който ще запазим в тайна. Тооо няма и голямо значение, защото Hornet-a e главно действащо лице на фирма Salmo (поне според мен). Тук е моментът да споменем, че воблерите на Salmo са единствените, които останаха с несменени куки и се представиха чудесно. Общо взето, целта ни е да „опасем“ дълбочините 4-7м. Не използваме downrigger-и. Скоростта на влачене е 4km/h. Така най-добре се усе….

Удаааар!

След толкова подготовки, оставаше и да не знаем какво правим. Всичко е стиковано – единият на въдицата, другият – на фотото. 40 мин борба. Ама каква борба … Както се шегувахме, притеснявам се не дали ще мога да извадя сома в лодката, а от напрежение да не го метна от другата страна.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Такъм, рибар, лодка – всичко се представи на ниво. 209см запечатани на филм и снимки.
И така няколко пъти.

Е, имахме и 3 изпуснати, 2 счупени въдици (от риби), едни изправени тройки… Cést la vie.

След това идват приказките на маса. Е там колко сме подготвени…

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Заключение

Нищо няма да заключвам. Оставям темата отворена. Отворена за нови идеи, приятели, методи… Оставам с очакването за следващия риболов. С надеждите да дойде време, в което няма нужда да пътуваш със самолет за трофейни екземпляри, а тук, по родните водоеми да можем да излъжем някой.

Успех!
Аватар
aphala
Мнения: 322
Регистриран на: Вто Авг 18, 2009 16:14
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 556 пъти
получил Браво: 203 пъти

Re: На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo

Мнение от aphala »

Filstar екип написа: Влачим с 3 въдици с акции 20-30lb.
Е, имахме и 3 изпуснати, 2 счупени въдици (от риби), едни изправени тройки… Cést la vie.
Привет и поздравления за трофейния улов.
Предполагам, че под акции на въдиците визирате теста им по влакно. В тази връзка е и въпроса ми. Смятате ли че счупванията на въдиците се дължат на образно казано "ниските им акции" и съответно недостатъчно мощ (все пак говорим за риби по над 2 метра) или има някаква друга причина?
Temperata fortuna optima.
batpatzo
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Юли 06, 2015 16:17

Re: На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo

Мнение от batpatzo »

Здравейте!
Като цяло, счупената въдица е резултат от недоглеждане от риболовеца, неправилно боравене или дефект. При съобразени основна линия, макара, правилно регулиран аванс - не би трябвало да има проблем. Разликата е единствено в продължителността на борбата.
Все пак понякога няма обяснение. Ето какво остана от едната въдица.Изображение

След този случай, влаченето продължи при почти изцяло отхлабен аванс, като го регулирахме впоследствие...
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo

Мнение от Filstar екип »

batpatzo написа:... Ето какво остана от едната въдица....
Изображение
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo

Мнение от empar »

Честно казано съм тотално разочарован от инициативата за Salmo Pro Staff! Доста се чудих дали да го споделя, но не ме свърта и ще си кажа честно как ги виждам нещата, като с това по никакъв начин не бих искал да обидя колегата Пламен Йонков.
От края на април до сега имаме всичко на всичко един "материал", който с абсолютно нищо не се отличава от кратките репортажи, с които е пълен раздела във форума. Честно казано е на светлинни години от тях. В пъти по-увлекателни и приятно гарнирани със снимки репортажи сме чели за р.Ебро, пък и не само за там. Риби, с размер сходен на показания се ловят и в България, при това не една и две на сезон. Единият воблер останал в тайна... :shock: Подобни писания подхождат на прохождащ тролингист, които е влизал три пъти да влачи за целия си живот! Стилистиката на написаното изобщо не си заслужава да се коментира! Горещо препоръчвам на колегата да погледне в детайли работата на Дарко Пешич, Маркос Видалис и Здравко Савор. Умишлено споменавам само риболовци от близките на нас държави! В САЩ, Русия и Япония също има хора, от който може да се вземе пример.
Оставам с най-добри чувства към колегата, като се надявам в скоро време да ме опровергае напълно!
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo

Мнение от gogopike »

Мдаа.Много постно.
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo

Мнение от Vid »

Също подкрепям мнението на колегата по горе... Особено за воблера де е останал в тайна. Кога се касае за голям вносител презентиращ тази марка воблери, де да знам, ама това ми прилича на риболов с други воблери на други вносители??
Имам и резерви към куките на воблерите Салмо и предполагам, че при такъв сом, ако са ползвани оригиналните куки, е изкаран на късмет- виждаме, че и двете тройки са прилично забити в устата на рибата...
Споделете, каква марка и размер са тези тройки на тези воблери, че на стандартните Хорнети 6 см. де ползвам, сомове по 8-10 кила си изправят тройките.., че ми се налага винаги да ги подменям...

Инак, воблерите са уловисти, имат изключително атрактивна игра дори и при бавно водене и в това едва ли някой се съмнява..
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Salvador Dali
Мнения: 82
Регистриран на: Пет Яну 07, 2005 22:24
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo

Мнение от Salvador Dali »

Ей, в този форум никога няма угодия, типична черта, нашенска :) Излетите са много повече, колегите от ФИлстар са решили само тези да качат, това създава негативи. Защо бе хора, от какви чувства- от завист, от проклетия, от....Не знам. Останете със здраве, без лоши чувства към никой, съвсем сериозно.

П.С. воблера е на фирма с 4 букви, холандска, три делен, гази на 5 м., това е за НЕ начинаещите тролингисти. Отново искам да кажа, че нямам никакви лоши чувства.
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo

Мнение от empar »

Salvador Dali написа:Защо бе хора, от какви чувства
От чувство за НЕоправдани очаквания!!! Оказа се, че не съм само аз. Моята критика е опит за градивна такава. Дал съм примери как се правят нещата, така че да предизвикват само положителни отзиви. Разгледай споменатите имета какво правят и тогава ще разбереш защо съм имал други очаквания. Още веднъж - Пожелавам на колегата успех в начинанието и се надявам да сложи всички ни в малкия си джоб!
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo

Мнение от gogopike »

Каква завист,каква лошотия бе колега.
На мен репортажа ми звучи така:
Ходихме до Ебро и хванахме няколко сома на Салмо и на един друг воблер.С 30 либрови пръчки и 0,33 конец.
Като спинингист си чел репортажи в Спининговия раздел сигурен съм.
Този репортаж не се доближава дори до излетите и разказите на Сестрата,Димитър Тодоров,Лео и ред другиЩом обективните мнения ги имаш за завист и лошотия Да си Жив И Здрав.Вникни на хората в постовете преди да пишеш глупости. :tup:
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo

Мнение от Vid »

gogopike написа:Каква завист,каква лошотия бе колега.
Колега, Я никъде не видях и нотка от завист и лошотия? Защо отново се изкривява реалността по типично булгаристански начин?

Просто, все ние, тъй като темата е Филстарска очакваме нещо по качествено, а то е като все едно Я да ида за риба, бъркам в торбата и турям един воблер на който отдавна съм забравил името, снимам го с удавения ми джисием и качвам репортажа си тук.. :D
Та мисля, че в това е проблемът, а не в завист и пр. глупости, кои си изписъл....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo

Мнение от Filstar екип »

Здравейте, колеги, вчера бяхме извън офиса и нямахме възможност да отговорим. Благодарим на всички, които са прочели темата и са изразили отношение :) Съгласни сме, че има хора във форума, които пишат и по-дълги разкази, и по-увлекателно. Когато обявихме конкурса обаче, нито един от тях не се кандидатира. Можете да бъдете сигурни, че кандидатурата на Пламен Йонков беше най-добре представената от тези на всички останали. Колегата няма навик да пише във форума, освен това е прохождащ в писането на репортажи и сме убедени, че с времето ще задобрява все повече и повече.

Всички сме чели ревюта, репортажи, разкази и т.н. и имаме някаква изградена представа за това как би трябвало да изглежда подобен тип пост. Не винаги обаче всички фактори мога да се съберат отведнъж на едно място. Понякога се иска време, опит с новото начинание. Както вече споменахме, по-добра кандидатура от тази на Пламен Йонков не получихме и смятаме, че изборът ни е бил възможно най-обективен.
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo

Мнение от gogopike »

Vid написа:
gogopike написа:Каква завист,каква лошотия бе колега.
Колега, Я никъде не видях и нотка от завист и лошотия? Защо отново се изкривява реалността по типично булгаристански начин?

Просто, все ние, тъй като темата е Филстарска очакваме нещо по качествено, а то е като все едно Я да ида за риба, бъркам в торбата и турям един воблер на който отдавна съм забравил името, снимам го с удавения ми джисием и качвам репортажа си тук.. :D
Та мисля, че в това е проблемът, а не в завист и пр. глупости, кои си изписъл....
Колега,отговарях на колегата Salvador Dali.Забравих да го цитирам.Той говори за завист а не аз.Мисля че глупости не съм писал,просто казах как ми звучи репортажа.
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Salvador Dali
Мнения: 82
Регистриран на: Пет Яну 07, 2005 22:24
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: На тролинг за сом на река Ебро в Испания със Salmo

Мнение от Salvador Dali »

Филстар са хванали какво съм искал да кажа, на другите не мисля да отговарям, просто искам да кажа, че този форум дълго стоя затворен точно, заради такива капацитети и определяне на постове като глупости, хвалби, тънки намеци за неможене, тънки обиди и псувни. Дали трябва да продължаваме, явно да, за съжаление.
Заключено

Обратно към “Спининг риболов”