Рибки от югозапада и околията

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
A.S.H
Мнения: 1022
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 13:53
Местоположение: Русе
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от A.S.H »

Адмирации, колега, чудесен излет, че и емоциите са били пълни :D
FISHAHOLIC!

Fishseeker... here fishy, fishy!

Feed your soul, release the fish!
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от Leo »

Здравей колега koriolan

Хубав излет си направил.По повод вятъра и кленовете,да ти разкажа една случка.
При нас на Дунава като задуха и понякога държи по седмица,че и повече.Страшен вятър и вълни,не може да стъпиш на реката.
При една такава ветровита седмица,не издържах и реших,че все пак ще отида за риба.
Избрах река Осъм,дано високите и стръмни брегове малко да укротят поривите на вятъра.
Редовно ходя по реката за кленове и често по едни и същи места.
Като пристигнах разбрах,че съм сгрешил.Вятърът и тук беше много силен.Мощни пориви се редуваха с относително кратки моменти на затишие.
Започнах да мятам почти с нежелание и без кеф.Обаче.........на почти всяко замятане удар.Кленовете полудяха.При това хубави риби около кило и нагоре.Лудницата продължи през целия ден.Незнам колко риби хванах,но наистина бяха много.Никога при тихо и спокойно време не съм хващал толкова.Направих си някои изводи и реших да проверя пак когато има силен вятър.Това беше преди около 20 години.Оттогава задуха ли силен вятър,зарязвам Дунава и бягам на Осъма за кленове.Ситуацията почти винаги се повтаря.Изградих си и теория по въпроса.Но без значение дали е вярна или не,факт е,че кленовете побесняват и взимат изключително брутално.

Поздрави
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от sharko54 »

Leo написа:Изградих си и теория по въпроса.Но без значение дали е вярна или не,факт е,че кленовете побесняват и взимат изключително брутално.
Колега би ли сподели своята теория, аз относно вятъра и кленовете съм стигнал до заключението, че когато има силен поривист вятър той бута много насекоми във водата и поради това клена е особено активен, от друга страна в силно ветровито време ми прави впечатление, че малките рибки изчезват от плиткото. За затворените водоеми можеби и кислородното обогатяване на водата играе някаква роля за активността на рибите :roll:
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от sleepwalker »

Не на последно място и видимостта от гледна точка на рибата намалява при силен вятър заради вълните, което пък може би ги прави по-непредпазливи. ;)
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от Leo »

sleepwalker написа:Не на последно място и видимостта от гледна точка на рибата намалява при силен вятър заради вълните, което пък може би ги прави по-непредпазливи. ;)
Не само намалява,те изобщо не те виждат :wink: В краката ми удрят килограмови кленове,за които в тихо време трябва да правя най-различни еквилибристики и да ги измъквам от недостъпни места.
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
koriolan
Мнения: 198
Регистриран на: Съб Авг 09, 2008 19:02
Риболов: спининг
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 698 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от koriolan »

Думте на колегата Лео, ме накараха да се замисля и определено открих връзка между активността на рибите и вятъра - всъщност вятъра се явява константата при моите успехи на този гьол. Но и на реката духаше, на моменти яко, но пък там нямах пипване и не стоях много, което може би е било грешка. Не мисля, че активността се дължи на насекомите - при вятър се крият, а и миналата събота /пак там/ - бе тихо и насекоми, падащи във водата имаше доста - следих нарочно падането на две и дали нещо ще се полакоми - лакомниците бяха дребни костури или уклейчета и бяха изядени, когато течението ги доближи на метър от брега. Повече залагам на обогатяването на водата с кислород + това, че дребосъка се дърпа на вътре - всички по-големи риби взеха на 10-15 м от брега, но не на дъното. Не мисля, че видимостта намалява чак толкова - водата е доста бистра и прекарах повечето време на гьола клекнал, като се стараех да мятам успоредно на брега (затова и уцелих дървото). Изправех ли се закачах риби доста далеч от мен като се стараех да ползвам вятъра за увеличаване на кастинга.

Поздрави,
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от mitioto »

А бе вуйчо, тебе човек да не те изпусне от поглед, маани :lol:

Изкъртил си ги! Обаче постоянството се възнаграждава!!! Не съм виждал човек да прави по 10 компота на един гьол и всеки ден да ходи с такъв хъс, като тебе :D


Евалата!
ciganeto
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 20:33
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 557 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от ciganeto »

mitioto написа: Не съм виждал човек да прави по 10 компота на един гьол и всеки ден да ходи с такъв хъс, като тебе :D
Митко не си прав, ма ако требе па даа се запознаеме.
Я на тая локва риба още не съм хванал и продължавам да ходим "нахъсан" и днеска.
koriolan
Мнения: 198
Регистриран на: Съб Авг 09, 2008 19:02
Риболов: спининг
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 698 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от koriolan »

Здравейте колеги,
Митак, не знам дали е хъс, ама съботните преживявания не ми даваха мира и днес се завлякох задника по-рано на работа и по-важното - успях да се измъкна по-рано :), минах да се преоблека за 10 мин до вкъщи и след още 10 бях на гьола, а там - в далечината двама оптимисти. Вятърът бе по слаб и от друга посока, а се опитваше и да завали. Гьола от неделя е качил доста и е почти на максимума, но се виждаше активност около брега. Пробвах отново червеното китайче и след няколко почуквания излезе този хубавец да позира:

Изображение

После китайчето се закачи някъде и остана в гьола. Пробвах едно плуващо голди и нещо се опита да го ухапе в момента на приводняването, но дотам. Поупорствах с него, но... рибите не го харесваха, а бяха там. Пробвах останалите в кутията, без зереците (сорри Митак, останали бяха у дома - извадих ги да съхнат :cry: ) и без успех, та минах на блесна. Две хвърляния без удар и на третото, почти до брега блесната спря. Почнах да благославям, мислейки си че съм хванал поредното дървено колче, залято от повишаващата се вода. Дръпнах, за да откача и колеца тръгна рЕзко навътре и запали аванса... :shock: Баси, идея нямам колко време е минало, но поне десет минути ми трябваха да видя с какво се боря... После се показа шарен плавник и почнах с молитвите... щото преди плетеняка съм сложил флуоро, а метални поводи нямам, пък и не мислех, че ще ми трябват. Както и да е, успях да я изкарам след още известно време (не знам колко) да позира

Изображение

Изображение

По моя преценка /на око/ към 100-110 см. и над 5 кг. според мен около 7, но може и да греша. След още малко мъки /не щеше да си отвори устата/ я откачих, по-скоро се откачи сама и последва кленчето и отиде да се възстановява и да расте. Мисля, че е хвърлила хайвера вече, щото корема и ми се стори хлътнал. Вижда се едното нараняване по кожата от скачането и по камъните (имаше едно и от другата страна), защото не се опитвах да я вдигна, а я извлякох с ръка на брега. Сори, снимки от пускането на рибките нямам, че се бях омазал със слуз, пък и направо треперех. Поседях, изпуших една цигара и се ометох, макар че имаше още време преди да се стъмни. Вкъщи видях какво и е помогнало да се откачи:

Изображение

Това е.
Ако някой я улови пак, да знае че я нарекох Магдалена (Магда) още лани, га си замина с един друг грозен китаец /ако е тя ;)/, като моля да се отнесе с нужното уважение като към истинска дама и достоен противник! :)

Поздрави,
Аватар
баш майстора
Мнения: 5824
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1775 пъти

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от баш майстора »

:shock: Баа го другарке!
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от mitioto »

А бе вуйка, още един път ако ми искаш съвет, че те отбичим :D Ебаси добитъка почна да ловиш. Ще дойда към 10 часа на лична консултация :D :lol:

Евалата! С тоя такъм си е било страхотно изживяване!
ciganeto
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 20:33
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 557 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от ciganeto »

Уникален. Евала.
П.С. Добре, че сте Вие да разберем че по нашиО край има риба. :D
Аватар
p_zarkov
Мнения: 939
Регистриран на: Пет Юли 21, 2006 11:04
Местоположение: Ruse
дал Браво: 160 пъти
получил Браво: 148 пъти

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от p_zarkov »

Наистина в такива моменти , времето все едно изчезва ! А и кой му пука за времето ! Само да е по дълъг момента ! :tup:
p_zarkov@abv.bg
0887417618
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от Д.Граховски »

Абе требе да направиме един съвместен Кюстендило-Дупнишки риболов май. 😊
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
A.S.H
Мнения: 1022
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 13:53
Местоположение: Русе
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Рибки от югозапада и околията

Мнение от A.S.H »

Баси работата :shock: Евала! :wink:
FISHAHOLIC!

Fishseeker... here fishy, fishy!

Feed your soul, release the fish!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”