Янтра - за изсичането на дърветата и други

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
vanko_nukata@abv.bg
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Дек 13, 2013 13:47
Риболов: Риболов на плувка и спининг
Местоположение: село Ценово, област Русе
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 2 пъти

Янтра - за изсичането на дърветата и други

Мнение от vanko_nukata@abv.bg »

flash написа:На Ценово изсичат тополовата гора,много грозна гледка.Пътят край реката е затрупан с клони.

Изображение

Изображение

Наслука :fish15:


Тук направо ни разориха.... изсякаха всичко колеги... риба не остана... не знам на лятo къде ще си пробвам воблерите и блесните... :x :x ... миналото лято излизаха маломерни кефалчета и щуклета... чак да се отчая човек.. Още на първият ден след забраната скочих до реката на дъно и на плувка да пробвам за каракуда... и закачих една мрена 2 кг ( 60 сантиметра .. но нямам снимки голям кеф си беше :)) ) и след това само разочарования.... :| :|
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Янтралайт

Мнение от bai ves »

Знам, ебаха майката на дърветата, казвал съм на много хора, че трябва и да се залесява. Рибките без сянка по добре да полетят......Сега ще почне ерозия и така. Не стига, че не се почиства и реди коритото на реката ами и го занемаряват нарочно. От дете ходя по тези места и знам каква река беше, разкостиха я, а иначе еко защитници- смешници!!! Да дойде един екозащитник да ми говори, хващам го за яката и на реката- бой, докато съжали, че се занимава с това..... :evil:
Аватар
sribar
Мнения: 137
Регистриран на: Пон Ное 19, 2007 12:04
Местоположение: София,Горна Оряховица, р. Янтра
дал Браво: 1 път

Re: Янтралайт

Мнение от sribar »

Веско, надали ще се сетиш за мен, запознавали сме с теб по корекциите на Драганово, с цялото ми уважение, но последния ти пост ме възмущава. Аз също съм израстнал по реката и давам мило и драго за нея, но в тази страна всеки го боли, само за това, което си познава и посещава. Тези еко-защитници, които обясняваш, не малка част от тях са ми приятели, те милеят за природата на България, но незнам защо всички си мислят, че шепа хора, могат да огряват навсякъде и по всички казуси и случаи, които възникват и в същото време, насреща всички да рушат. Да не говорим пък за тези хибридни тополи, които просто им е дошло времето и са решили да ги отсекат. Много преди да се родя, е било унищожението на дивата крайречна гора и на много места са залесени точно такива хибридни тополи. Вие сте местни, организирайте се, търсете обществена подкрепа, подавайте сигнали до НПО, пишете проекти, няма как конкретен случай да е приоритетен пред обявените защитени територии, защото чисто законово са по-трудни нещата, при положение, че на местно ниво се знае, но без реални сигнали и съдействие ... няма как някой външен да дойде, ей така, и да реши проблема. С брат ми си имаме едни мечти за ПП Долна Янтра, за възстановяване където е възможно на старото корито на реката, събаряне на старите бентове, особено тези, които отдавна са загубили предназначението си, за прекратяването на безразборното изземване на инертни материали от руслото на реката, всичко това, ще доведе до подобряване положението по реката, но няма как да стане, без да се пишат проекти и без да се насърчава местната информираност и подкрепа. Много неща могат да се подобрят по тази съсипана и уникална въпреки това река, но няма да стане, ако само се седи и се критикуват еколозите, че разбираш ли не са обърнали вниманието на изсичането на даден парцел с хибридни тополи. Преди 10 дена бях по Марица след Пловдив ... там говорим за мащабна сеч на стари бели тополи, много стари дървета, даже един голям периметър е бил опожарен наскоро ... това е много трагична гледка. А какво да коментирам със съсипаното дифиле на Искър, и купищата ВЕЦ - ове построени толкова безразборно. Престанете да гледате толкова тесногръдо, мислейки си, моята река е обезрибена, моята гора е изсечена, а това, което се случва извън "нашето" да не ни интерисува. Проблемите по реките са еднакви навсякъде и те възникват на изключително местно ниво... и браконерството, и безразборни сечи, и ... Писна ми да се натъквам на поредното нерегламентирано сметище, и отговора на хората да е "Кмета така заповяда". Докога? Да не говорим, за "орките" по реката, които не седят за мен на друго ниво от класическите браконери. И в крайна сметка, какво се оказва - всички отрицателни явления противоречат на българското законодателство, а дефакто постоянно всички нарушават законите и няма никакви последствия.

Пак ще повторя, че защитените територии винаги ще бъдат приоритетни, няма как да е по друг начин.
В момента стартира един проект "Прозрачни планини", в който е залегната в основата му, голяма част от проблемите, които изредих, само, че поради ограничение на възможностите, проекта е написан основно за Рило-Родопския масив и реките свързани с този масив. http://forthenature.org/news/2857

Разписах се и надявам се, да съм останал разбран.
Риболовен клуб "Балканка"
http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Янтралайт

Мнение от bai ves »

Та, помня те :wink: Говоря за тия с якичките. Второ, както аз си плащам данъците и Еко министерството получава приходи от държавният бюджет така ще си напънат дирниците и ще работят- Както в нормалните държави!!! Аз си имам моя работа и на кръчма не мога да отида , а камо ли за риба! Айде да ги видя какво ще направят, ще сложат ли нови дръвчета или ще бъде поредното сметище, тополи, мополи... Мангалите мъкна от реката дървета не остана читаво дърво за сянка. Само коприва, глог и шипка, а и бъзак. Нищо не може да ме разубеди, ама нищо за повече от 20 години- хаос ! Гадно племе ! Тия си живеят в някакъв измислен свят и нищо не ги интересува, само как да лепнат парички от проектите. И да ти кажа колко са умни тия в екологията и специално РИОСВ. Като отровиха реката за последно , ония дошли и питали какво да правят. Флоров им казал да вземат проби от където са те , през всяка тръба, канал, вада, гериз... те не знаят горките, а ние им плащаме данъци. Не ме интересе, че са тополи , а ме интересува дали ще има река. Защото водата намалява и единственият начин е да се залесява, да се правят изкуствени втичала, а не да се губи вода, както става при изпарения. И друго, от еко министерството нищо добро не съм разбрал до сега, назад сме с отпадъчната политика при сключени споразумения до 2008 г. Вместо да се наливат проекти ще се плащат глоби. Осякоха баирите към Йовковци поголовно. За износ, някой плаща и работата хвърчи. Къде е контролът? Що не се сече така в Сърбия и хората имат младица, сомове, пастърви, липани и прочие. И тук имаше липани, а върви виж дали има читава риба в езерата. Чисти им били реките на сърбите, ами чисти ще са защото имат култура и закони, които се спазват. Миналата година отровиха Янтра 2 пъти и Тунджа, сигурно има и други реки, които са тровили и къде са еколозите да спрат дадена фабрика? Бар гъзара плаща и продължава. Ай да не пиша толкова, че си бачкам. Със здраве :wink:
Аватар
sribar
Мнения: 137
Регистриран на: Пон Ное 19, 2007 12:04
Местоположение: София,Горна Оряховица, р. Янтра
дал Браво: 1 път

Re: Янтралайт

Мнение от sribar »

И аз си бачкам.:D Така е, в държавните институции има много мърша. То там е основния проблем. Има и свестни хора, но са малцина, а по РИОС-ите наистина има доста некомпетентни хора. Но пак в крайна сметка всичко опира до хората, културата и пр., защото на мен и теб ни пука, но се загубваме в масата. В природата всички процеси са навързани, но незнам, кога ще започнат да им увират главите в министерството. ... но какво да се очаква, след като за пореден път министърът няма нищо общo с екология и природни науки.
Риболовен клуб "Балканка"
http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Янтралайт

Мнение от Росен »

Не се загубвайте "в масата", а когато има проблем казвайте да действаме - достатъчно клубове сме по Янтра - "Стари Видри", "Царевец", "Стримерите", в Горна имате няколко клуба по друг риболов, както и в Търново и Русе - всички милеем за любимата Янтра и заедно можем много неща да направим ;) От Полско Косово надолу последните години направихме хубави инициативи, тепърва предстоят и още, просто трябва да комуникираме ;)
Аватар
sribar
Мнения: 137
Регистриран на: Пон Ное 19, 2007 12:04
Местоположение: София,Горна Оряховица, р. Янтра
дал Браво: 1 път

Re: Янтралайт

Мнение от sribar »

Това е приказка. Трябва инициативност на местно ниво и конкретни предложения. А защо не пишете на "Зелени адвокати", в частност Свилен Овчаров, може да се измисли нещо. Може и аз да им пиша, защото имам преки наблюдения.

http://ecopravo.blogspot.com/
Риболовен клуб "Балканка"
http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Янтралайт

Мнение от Росен »

Просто в настоящия момент в нашия участък на реката няма нещо, което да го налага. Когато миналата година на дневен ред стоеше въпроса с ВЕЦ-а се обединихме повече от 15 НПО, освен риболовните клубове се включиха и каякарските, WWF, Зелени Балкани и т.н.
Янтра е в Натура 2000 и трябва да си я пазим ;)
koruin72
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Окт 28, 2011 20:35
Риболов: спининг
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Янтралайт

Мнение от koruin72 »

Колега,проблемът не е само в дърветата.Давам конкретен пример-бента на Долна Студена.Както всички знаем много посещавано място.Два пъти ми се е случвало да заварвам народ като на партийно събрание,каквото се хване в торбата.За половин час хванах 5-6 маломерни кефалчета и ако знаеш как ме гледаха когато ги връщах.Втория път хванах малък распер и като го върнах мургавелкото от едната ми страна така се беше ококорил все едно видя инзвънземно.Мога да ти изреждам още такива случаи.Колкото до контролните органи :lol: .От години съм по реката и са ме проверили само веднъж.На Ценовския мост аз бях във водата и излязох да си покажа билета.На стария мост също имаше рибар,но него не го провериха.Явно човека от Иара го домързя да се качи.Всеки колега може да посочи подобни примери от своята практика ако някой има идея как да се справяме с подобни ситуации да пише.И не ми казвайте да се обаждам където и да е.Нося със себе си фото апарат,признават ли се снимки и клипове от органите,за да глобяват такива :fish6: .Моля за конкретни предложения,не за общи приказки. :tup:
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Янтралайт

Мнение от Росен »

През последните 2 години по Янтра (Русенска област) има толкова проверки от ИАРА, колкото не е имало за предишните 20. Преди не ставаше въпрос просто за маломерки, за които пишеш - по сред бял ден можеше да се видят мрежи, парашути, серкмета и какво ли още не - в резултат на доста работа тези неща намаляха в огромна степен. Естествено има още много какво да се направи ... ;) Естествено, че ще ти кажем да звъниш, снимки и видео няма кой да признае. Ако не искаш на ИАРА, 112 и т.н. - звънни ми на мен - 0889 252501.

Поздрави!
vanko_nukata@abv.bg
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Дек 13, 2013 13:47
Риболов: Риболов на плувка и спининг
Местоположение: село Ценово, област Русе
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Янтралайт

Мнение от vanko_nukata@abv.bg »

koruin72 написа:Колега,проблемът не е само в дърветата.Давам конкретен пример-бента на Долна Студена.Както всички знаем много посещавано място.Два пъти ми се е случвало да заварвам народ като на партийно събрание,каквото се хване в торбата.За половин час хванах 5-6 маломерни кефалчета и ако знаеш как ме гледаха когато ги връщах.Втория път хванах малък распер и като го върнах мургавелкото от едната ми страна така се беше ококорил все едно видя инзвънземно.Мога да ти изреждам още такива случаи.Колкото до контролните органи :lol: .От години съм по реката и са ме проверили само веднъж.На Ценовския мост аз бях във водата и излязох да си покажа билета.На стария мост също имаше рибар,но него не го провериха.Явно човека от Иара го домързя да се качи.Всеки колега може да посочи подобни примери от своята практика ако някой има идея как да се справяме с подобни ситуации да пише.И не ми казвайте да се обаждам където и да е.Нося със себе си фото апарат,признават ли се снимки и клипове от органите,за да глобяват такива :fish6: .Моля за конкретни предложения,не за общи приказки. :tup:

Колега още от малък съм по реките и да ти кажа грубо аз съм на 21 и до сега никога казвам НИКОГА не съм виждал ИАРА и никога не са ми искали билет ... 8) от както се помня ходя за риба по река Янтра около село Ценово ! :fish1: Спомням си първия път когато паднах в водата и баща ми ме извади :lol: ( бил съм 2-3 клас ---> на 9-10 годинки:D ) като хванах с телескопчето едно костурче и вместо да надигна пръта съответно рибата да дойде към мен и да я хвана... аз бях решил да си държа телескопа в ръка под 45 градусов ъгъл и да си вървя напред с мисълта че ще хвана рибето ( а то е на куката :D :D ) ама след 2-3 крачки се узовах до гуша в вода :mrgreen: :mrgreen: Тогава ми беше първия сериозен урок, за да бях хванал рибето трябваше да вдигна пръта спрямо земята около 90 градуса.. ноо тогава бях мъничак 8) .. но така се учи човек :) ! Мисля че се отклоних от темана но ми беше дерт да го кажа! Здраве и наслука Колеги!! :))
Аватар
Kaloyan87
Мнения: 466
Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 17:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 43 пъти

Re: Янтралайт

Мнение от Kaloyan87 »

Потвърждавам думите на Росен, относно работата на ИАРА.Аз лично съм бил на проверка с тях, викал съм ги да ушият един парашутист, след което се разчу и доста рибки успях да спася от набезите им, а и отделно по Янтра през активния сезон минаваха на проверки през 3 дни горе долу.Лошото е че проверката се състои само в проверката на билет, а не в това, което е в живарниците, където има доста прибрани маломерки и под маломерки разбирайте кленчета по 8-10см, което си е свръх глупост на местните.Все пак и при постоянните ми излети и наблюдения, в района от Бяла надолу доста се успокоиха нещата от към бракониерство във всичките му видове, че дори се намират и хора, които връщат милионите щуклета под нормата обратно във водата.Дано успеем заедно с ИАРА максимално да поизчистим реката от набезите, така че всички да се радваме на добър улов в близките години, когато и рибките бъдат оставени на спокойствие да си мръстят и развиват.
Наслука на всички риболовстващи по Янтра през идния сезон и пазете реката и рибите от недоброжелателите и, тя е за нас и ще ни радва за напред, ако и помагаме.
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Янтралайт

Мнение от iordigd »

Много са се променили нещата по долното течение на Янтра. След като местните ме предупреждават, че ако нямам билет да не ходя по реката защото правят проверки и глобяват.
За тези, който защитиха Янтра от строежа на язовира ще кажа едно - Огромно благодаря!
Водата на реката е много по-чиста от преди 20-30 години. Може да се дължи на това, че много по-малко предприятия работят от преди, но е факт. За съжаление количеството на водата за това време е намаляло наполовина. Речното корито е променило вида си. Няма ги тези големи пясъчници, прагове и дълбоки места за риболов, които бяха преди.
Що се отнася до сечищата не карат ли точно кметовете да организират почистването на коритата на реките заради наводненията.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Янтралайт

Мнение от Росен »

:) И мен са ме предупреждавали няколко пъти :) :) :)
Наистина има промяна и тя ще продължи и занапред ;)
Колкото до тополите - това са контролирани сечища и разсадници - няма някакви драми.
vanko_nukata@abv.bg написа: Колега още от малък съм по реките и да ти кажа грубо аз съм на 21 и до сега никога казвам НИКОГА не съм виждал ИАРА и никога не са ми искали билет ...
Ако наистина си сериозен можеш да помогнеш много за Янтра - или ми звънни - 0889 252501, или си прати телефона на ЛС, SMS или както решиш - да се видим по Ценово и ще видиш колко много може да си полезен ;)

Поздрави!
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Янтралайт

Мнение от bai ves »

От както Кап Дядо Петко в град Габрово спря, реката се оправи. Копринената също тровеше много. Ся тровят от бирената и от захарните основно, чат пат ламелния да пусне няква гняс , то се знае аз какво да казвам. :fish6:
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”