Дневникъ на един аматьор

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от Стонин МаХенд »

mitioto написа:Браво за хубавия клен! Приказка
babydoctor написа:
PAMPASA написа: каква е идеята на трите вирбела вързани един за друг :roll: - няма ли с теглото си да нарушат играта на примамката?
Не, не я нарушава - аз го правя, когато ловя кефал, но има възможност и щука да се заинтересува.

Ако добра щука те вземе Док, нема как 3 санта вирбели да ти помогнат. За това или търсиш щука как требе или ходиш за клен как си требе. Така ги виждам аз нещата...
Значи - за щука не съм бил как требе и за клен не съм бил как требе :lol:
Наздраве!
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от babydoctor »

mitioto написа:Ако добра щука те вземе Док, нема как 3 санта вирбели да ти помогнат. За това или търсиш щука как требе или ходиш за клен как си требе. Така ги виждам аз нещата...

Добре ги виждаш нещата, разбира се, и аз така правя, но когато си на мешан риболов, тези 3+ см. са от огромно значение - разбира се, ако не се успиш да засечеш..
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от kontev »

За това или търсиш щука как требе или ходиш за клен как си требе. Така ги виждам аз нещата...
За мен лично, читавият ФК 0.30-0.35 е добър компромис. Може да бъде компрометиран от зъбите, разбира се, но в много ситуации се справя. Когато иде реч за компромис, няма как да има 100% сигурност, но все пак, всяко намаляване на риска, е в наша полза. Даже и тройният вирбел в случая, намалява макар и минимално риска от прегризване.
Тези неща, ако се търси клен с вероятност за удар от щука. За целенасочен риболов на щука - задължително добър и достатъчно дълъг метален повод. Наблягам на добър, защото има такива, които са по-зле и от ФК-то. И понеже стана дума за риск и вероятности, пак е възможно да стане фал, ако поводът се омотае прилично около човката на добичето и зъбите му достигнат до основната линия :lol:
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от Стонин МаХенд »

Днеска врътнах едно капо на реката в с. Требич>Тя е приток на Искър, но не и знам името.
Беше висока, бърза и много мътна (не виждах примамките газещи на 10см.).
Освен мен имаше и доста други рибари, но на жива стръв и не видях никой от тях да извади даже уклейка. Местата, на които най- много настоявах бяха около моста по пътя към Мировене. Времето беше идеалка и въпреки, че имах само едно плахо пипане, което не реализирах се изкефих на разходката и излета.
Изпробвах Sert-а и съм много доволен от чувствителността и поведението му, както и дистанциите на замятане с примамки между 1.5-5 грама.
Примамките, които използвах целенасочено бяха голди вибромакс, на Тео самоделки по 3 и 4.5см., Usami Kira, Borac и сръбски бобчета, микро туистери и клатушки.

На Мадленко и падна батерията на телефона и не можахме да направим снимки, но то и нямаше какво толкова да се снима.

Това е от мен засега.
Бъдете здрави и наслука! :fish15:
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от Fisherman66 »

Реката се казва Блато... :wink: .... баща ми е от МИровяне и ми е разправял чудеса за тази рекичка... ама аз някакси не мога да се престраша да я пробвам.... :roll:
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от kontev »

В момента има кленчета, костурчета и редки щучки. Както и разни овчи риби - бабушки, каракуди и др.
Разбира се, както всички близки до столицата реки, е много пресирана, популациите са редки, а рибите предимно малки.
Интересен факт е, че реката е карстова.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от naso »

Поизчисти ли се тая река в долното си течение. Спомням си, че по едно време се замърсяваше доста от разни канализации и някакъв цех за памперси.
Не съм ходил там от 10 г сигурно
В горното си течение е чиста, но доста обезрибена
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от Стонин МаХенд »

naso написа:Поизчисти ли се тая река в долното си течение. Спомням си, че по едно време се замърсяваше доста от разни канализации и някакъв цех за памперси.
Не съм ходил там от 10 г сигурно
В горното си течение е чиста, но доста обезрибена
Каналите продължават да се оттичат в реката, но за фабрика не знам. Аз за първи път ходя там и дори не знам къде съм бил, хаха
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от empar »

Блато и ден днешен се замърсява от цеха, който поне по мой сведения е за тоалетна хартия, не че има някакво значение. От време на време се оцветява водата в червено или синьо и тогава риболова е невъзможен. Иначе риболова по реката и прилежащите канали върви горе долу от средата на януари до забраната, основно но плувка. След това избиват водорасли в небивали количества(най-вероятно причината са боклуците, изливащи се в нея) и риболов има само за мухарите и с много, ама много зор за плувкарите. На спининг не съм пробвал, но мисля тази година да се помъча. Живея на 3 минути с колата от канала на Требич и е грехота да не се пробва. На плувка имам нелоши кефали, но се иска познаване на реката и търпение. Иначе като видово разнообразие има баби, кефал, костури, слънчаци и каракуда. Носят се разни легенди за щуки, но търсенето им е чиста загуба на време и ресурс, според мен. Като цяло реката е за муха или плувка. Аз лично спинингисти не съм виждал, но пък мухари с по над 100 риби на излет през летните месеци не са рядкост.
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от Стонин МаХенд »

Малко със закаснение, но все пак да споделя.
През почивните дни бях в Монтана и успях да отделя по няколко часа в два от дните.
На 28.02 времето беше доста приятно. Температура около 18-те градуса и лек вятър.
Отидох на яз. Огоста от страната към пътя, който води към Чипровци.
Оказа се, че вятъра не беше съвсем лек, а направо си дуаше стабилно.
От паркинга, който е на връх стената видях, че долу е завет и спокойно. Спуснах се по калдъръмената пътека и вече бях на брега.
Нямаше нито един рибар. Хълма над мен и стената в ляво ме пазеха от вятъра. Пред мен имаше 20 метра плитчина, която в най- дълбоката си част беше около метър, метър и половина, а след това започваше да става рязко дълбоко. Очаквах, че ако имам удар то той ще бъде в дълбоката част или на тази граница при рязката промяна в релефа.
Използвах почти всякакви примамки: кастмастери,воблери,колебаещи се блесни,силикони- шадове и туистери,както и KAZU 35mm на Бай Вес.
Играх си повече от 3 часа и риба не фанах.. имах само 3-4 плахи почуквания, които сякаш бяха опити по- скоро за "разкарване" на примамката в страни от рибешката територия.
Пих 2-3 бири, порадвах се на хубавото време и си тръгнах.
Заключението, до което стигнах е, че още е рано, за търсене на хищниците от брега на яз. Огоста. Размерите и обема му са такива, че водата е все още много студена и рибите се придържат доста навътре, където дълбочините са по- големи и температурите по- постоянни.
Освен това, ледените води от топящите се снегове в планината, които се вливат в него от коритото река Огоста допринасят за още по-бавното покачване на температурата и те така те..
Риба има много ама умешана с вода и не ще...

На 02.03 отново имах ентусиазъм. Чух,че на река Шугла КЛЕНО дава и айдее... Към обяд бях там и общо взето се фанах за главата ТРИ ПЪТИ.

На големия вир до селото или па у селото, не знам, по брега наседали сигурно 40-50 души и от двете страни. Повечето хвърлили некоа, па и друго директно телескопче близо до брега, други и те така ама хвърлят и с болонезе по към средата. Имаше и 2-3ма души с платформи и щеки.
Попих малко БИРУЛЕКС и наблюдавайки обстановката по- детайлно и задълбочена с признаци лек статистически анализ, ПА СЕ ФАНАХ ЗА ГЛАВАТА.
Некой ловат често, други по- редко. Кленчета около нормата и под нея, уклейки, пръскачи и други такива недоразумения. Това добре, но НИКОЙ не ебава да връща рибите, чиито размери са обиждащи един рибохващач.. стига. Как може да си купиш такъми, платформи, аксесоари секакви такива, чудя се как не са почнали прикачно за телевизор вече да слагат на тия алуминиеви куфари. Та да се върна на темата, как е възможно да си инвестирал толкова ресурси в хобито си и да не пазиш онзи, от който хобито ти зависи и без него ПРОСТО ВЕЧЕ ХОБИ НЕМА, ЩО И РИБА НЕМА.
А що го казвам?
Щото покрай платформите нафръгани рибенца е така, като разпилян боб и съм почти сигурен, че няма и да си ги съберат след това, ама да не са у водата, а да са на брега.
Мисля си- "еби го", чувам некво раздвижване в дясно от мен и на пътеката изкача един господин С МУХАРКА И ТЕЛЕН ЖИВАРНИК пълен с некви скомросани кленчета около 20-те сантима и ПА СЕ ФАНАХ ЗА ГЛАВАТА, но тоа път се шляпнах яко, та да ме чуят и видят, същите тези, които предизвикаха тази ми реакция.

Някой беше написал, че ДЪРЖАВАТА НИ има голям проблем с ГРАЖДАНИТЕ си и е прав да го твърди.
Нема значение. Обаче, сбра ме яд, зех си бирулексо и такъмите и тръгнах по брега срещу течението. Исках да се махна от тази касапница и ако е възможно да си изкарам добре, както го бях планувал.
Около половин километър по- нагоре вече беше останал зад гърба ми и последния от наредилата се колона рибари на вира и разпънах. Хвърлях на всякакви места, извървях почти 3 км срещу течението и не срещнах нито един рибар. Явно всички "знаат за виро" и са го обградили като хиени.
Пак не фанах рибки, но пък се фанах три пъти за главата. Добре си изкарах и съжалявам само онези тумбаци. Със сигурност моят излет е бил по- успешен от техния, въпреки, че те имаха улов, а аз не.

Това е приятели. Нямах фотоапарат за да направя снимки, но съвсем скоро ще заделя скромна сума за техника и ще започна отново да качвам и фотографии.
Благодаря и бъдете здрави. Късмет!
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от antivik »

БРАВО! За мен те това са си успешни излети па макар и без риба, види се малко оставаме тези за които срещата с природата и самата почивка са по-важни от това да се натъпче живарника с риба или па да се хвалиш после колко големи трофейни си надърпал.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от Стонин МаХенд »

Искам да се допитам до вас по отношение на 2 примамки, които много харесвам. Не са ми донесли още рибки, защото ги имам отскоро, но съм сигурен, че ще са уловисти. Имат страхотна игра и 2-те.
Това, което е отгоре на снимката е handmade, но не знам кой е майстор, няма и подпис. Потъващо е и има много стабилна игра с къса амплитуда на трептене, а при леко потропване по бланката играта му се разнообразява много приятно.
Розовото воблерче отдолу е плуващо, но ако се сложи по- тежка кука, ще започне да потъва.
И в двата случая има страхотна игра. Има стабилна и отчетлива игра в спокойна, а също така и в бърза вода.
Предварително благодаря на отзовалите се :)
Поздрави!

Изображение
Изображение
Изображение
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от Стонин МаХенд »

Послените събота и неделя успях да отделя по няколко часа за риболов.
В събота слетобяд за няколко часа бях на река Ботуня, с. Охрид.
Нивото на реката беше висока, водата мътна и студена. Духаше вятър, но не много силен.
За няколко часа успях заших две риби, но и двете се откачиха.
Едното беше щука около кг, която удари на немска клатушка 8гр, изобщо не очаквах да имам удар. Исках просто да видя как примамката играе, куката ми беше затъпена и изглежда не се беше забила достатъчно, успях да вдигна рибата на около 5 метра от мен, зърнах я за момент и се откачи. Похвърлях още половин час със същата примамка, но с друга кука, уви нищо...
Смених клатушката с друга примамка от същия вид, хвърлих 2-3 пъти и нещо опъна струната засякох, но сякаш се беше закачило водорасло. Започнах да обирам линията и след малко се появи едно кленче на границата с нормата. Много се учудих на т'ва рибе... не оказваше никаква съпротива, все едно влачех парцал. Когато беше вече в краката ми отпуснах линията и рибката се освободи. Куката беше без контра.
Вече беше станало 16:40 и трябваше да се ориентирам към жп гарата, защото в 17:01 е последния влак. Хич не ми се тръгваше, вятъра се успокой и слънцето грееше жарко, но нямаше как..
На реката имаше още няколко души, повечето ловяха дребен уклей, а едно момче беше извадило два прилични клена на торен червей.

На следващия ден- неделя, отидох на река Шугла (Шугавица), при с. Николово. Ръмеше ситен дъжд, а вятъра се беше намокрил и отишъл некде да си изсуши дрейте.. сиурно
За 4 часа нямах пипане. Изредих какви ли не примамки,воблери кранк и миноу,блесни клатушки и въртележки, малки силикони и секви изгъзици..
Чудно ми стана, че нямаше рибари, предвид ситуацията преди няколко седмици, когато пък имаше 40 човека..

Все пак видях един човек с мухарка (този не носеше телен живарник,даже никакъв не носеше) и един на плувка. И сега познайте, кой беше хванал най- много риба?

Не познахте.. или пък познахте, че никой не беше хванал НИЩО.
Към 16:00 на човека, който хвърляше на естествена стръв му звънна колега, който му се похвали с 2 добри клена от Ботуня и го информира затова, че вчера и онзи ден рибата на Николово (където бяхме ние) е бита с ток...
Сбрах си такъмите, изпих си бирулексо, изпуших две цигари, теглих една п...майна и си тръгнах..

Те тва е..
Не можах да сефтосам серта и този път. За 10-тина излета имам само едва 5-6 кълванета и тези две риби от съботата, които не успях да изкарам от водата дори.

П.С. С УЛ версията на новия Ексийд спокойно замятам примамки по 8 грама, дори правих мятах и 10 грамови клатушки, естествено с повишено внимание и много лек и плавен замах, но при това тегло на примаките е безсмислено да замахваш със сила.

Благодаря за вниманието. Надявам се,че следващия път ще мога да покажа и някоя рибка, да оплакнете очите.
Бъдете здрави, желая ви късмет!
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от bai ves »

:D Браво, но за да ловиш в хладна вода кефали поне трябва да познаваш реката или да я прочиташ и мислиш....
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Дневникъ на един аматьор

Мнение от Стонин МаХенд »

Един много интересен списък, който открих и споделям с вас.
Списъка представя скъпи воблери и техните копия, предполагам често по- евтини, но също добре работещи.

http://sanatatur.ru/forum/viewtopic.php" onclick="window.open(this.href);return false; ... &p=1013432


И нещо като кратък наръчник- "най-важното за спининга"

http://www.e-reading.club/chapter.php/1 ... _vode.html" onclick="window.open(this.href);return false;
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”