Тайната на успешния "twiching"

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Тайната на успешния "twiching"

Мнение от Стонин МаХенд »

Здравейте!
Много четох и много опити направих през последната година.
Имам няколко туичинг воблера, абсолютни дървета. С просто обиране на линията се влачат като нещо, което по- скоро би ти попречило при риболова, защото вероятността да уплашиш рибата е много по- голяма, от тази да провокираш атака от нейна страна.
Тези воблери обаче, сякаш се съживяват, при резки, къси или дълги придърпвания с върха на пръчката и паузи- започват да имитират по перфектен начин "ранена" рибка.
Туичинг воблерите са намерили отдавна място, в кутиите на спинингистта и са определяни, като задължителна част от набора с примамки, които могат да му помогнат, да улови риба на много плитки места, които е невъзможно да "претърси" с воблерите от вида "crank". Препоръчват се и за течения с много бързи води.
Въпросите, които си задавам, като човек без много опит в риболова с тези примамки са няколко:
Колко резки трябва да са придърпванията и колко дълги?
Кога да направим пауза, задължителна ли е и колко продължителна да бъде тя?
Как да водим тези примамки в тихи и в бързи води?
Трябва ли да се придържаме към едно и също темпо (воденето да е монотонно) или по- скоро не, то трябва да е абсолютно освободено от някаква строга последователност придърпване- пауза?
Какви риби ги предпочитат и можем да очакваме неслучайна атака? Т.е. ако търсим кустури, 100% трябда да опитаме и такъв тип воблери.
Какви дължини са най- подходящи, за различните видове риби, които преследваме?
И последният ми въпрос е, защо досега не съм успял да излъжа нито една, каквато и да било риба на воблер от този тип?
Къде бъркам? Ето на този въпрос се надявам по- бързо да си отговоря, благодарение на темата и вашите отговори в нея,мнения,впечатления.
Наслука :tup:
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Аватар
jazzmena
Мнения: 4594
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Тайната на успешния "twiching"

Мнение от jazzmena »

Браво приятелю,

Опитваш се да подходиш 'научно' по въпроса.

Първо да ти кажа, че последните 1-3 години ми стана любимо да туйчвам.

Според мен това е универсален начин за предизвикване на всеки хищник. Ако създаваш неравномерност в поведението, си по-близко до естественото поведение на жертвата.

Начина на туичване е само един ........ експеримент.

Ако имаше един правилен.... то тогава къде щеше да е интригата и забавлението? Понякога бързо, друг път бавно; полякога къси, друг път дълги; с паузи или без.....
... май няма хичник, който да не се прилъже на туичингови воблери. Понякога размера е от значение.

Сигурно не ти помогнах много, но исках просто да отбележа че се кефя, че и други опитват такива методи.
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Тайната на успешния "twiching"

Мнение от Стонин МаХенд »

Oпитвам по всякакъв начин. И кючеци играеме, и валс, латино... любимото ми Самба, Чача, кърши гъзере, притреперва, и брейк даже сме играли ама си оставаме само аз и воблера, риба досега не се е включвала.
Дали пък не го правя много агресивно и бързо, може би трябва да съм по- търпелив?
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Тайната на успешния "twiching"

Мнение от Asio »

Поздрав колега . Моят съвет е да оставиш настрана туичинга. Той спада към по висшия пилотаж в спининга. Така е не толкова заради начина на водене , а в това да усетиш настроението на хищника в даден сезон на даден водоем, от липсата му до пасивното му поведение, и именно в този момент да започнеш да го провокираш с този тип проводка.
Защото много често когато не вземат рибките, начиенаещ риболовец може да се обърка или подведе ,че няма риби , а те всъщност да са там и да не са активни. Та такъв именно усет се придобива след доста излети. Туичинга според мен само ще те обърка на този етап .
Час и половина в чалгата си е лайф тайм експириънс ! Ама само уан тайм. Секънд ще ми дойде ту-мъч.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Тайната на успешния "twiching"

Мнение от naso »

Стонин МаХенд написа:Oпитвам по всякакъв начин. И кючеци играеме, и валс, латино... любимото ми Самба, Чача, кърши гъзере, притреперва, и брейк даже сме играли ама си оставаме само аз и воблера, риба досега не се е включвала.
Дали пък не го правя много агресивно и бързо, може би трябва да съм по- търпелив?
Ами с тая пръчка няма как да стане колега :idea:
Изображение
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Тайната на успешния "twiching"

Мнение от bai ves »

Абе хора, той си има нормална пръчка, просто с такава разполагаше преди тук. Сега вярвам, че си я е взел. Чуди се, че не бутат рибите но имаше особеност, в това че тук водата изстина и променливото време отряза риболовът, а не беше така допред месец и нещо.... За кефалите и туичът ще го научим на практически занимания. :tup:
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Тайната на успешния "twiching"

Мнение от naso »

Щом има и друга, подходяща пръчка, ще стане работата
А и мерак има :tup:
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Тайната на успешния "twiching"

Мнение от Стонин МаХенд »

Бай Вес знае!
Просто зимата бях оставил такъмите...
Стана така, че времето се оправи, пролетта дойде, рибите се раздвижиха. Нямах възможност да измина 600 км, само за да си взема пръчката и макарата.
Затова грабнах тази, която ползвам за леко дъно, ходеше ми се за риба... но този спорт с естествена стръв, някак си все по- рядко ми се случва.. Това за такъма..

А по темата, хващал съм рибки при лек туичинг, но не и с воблер създаден точно за този начин на водене.
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Аватар
hrimar
Мнения: 558
Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 13:42
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Тайната на успешния "twiching"

Мнение от hrimar »

Стонин, спокойно можеш да туичваш успешно почти всяка примамка, дори въртяща блесна :idea: Просто за всяка риба и всеки сезон техниката е различна.
За начало бих ти препоръчал да туичваш воблери (примерно тип миноу), които все пак имат собствена игра. Предполагам, че неуспехите ти в момента може да се дължат на прибързване т.е. не достатъчно дълги паузи; твърде агресивен туич; водене на примамката на повърхността, а рибата сега не е там и други. Винаги първо виж играта и поведението на примамката като я метнеш близо до теб пред краката си и ако ти хареса, направи същото там, където са рибите. Ако това не им се хареса, промени дразнението/примамката. С опити и мисъл ще се научиш кога какво да правиш, а ние ще се радваме на твоите зареждащи репортажи :wink:
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 356 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Тайната на успешния "twiching"

Мнение от MapuaH »

Нека споделя и аз, ако позволите :) Откакто започнах да туичвам успеваемостта ми с атаки или уловени риби се покачи с повече от 50%. Туичвам всичко :) Много важна е пръчката !!!

Поздрави
М.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Тайната на успешния "twiching"

Мнение от Мунчо »

Ех, къде сте вий, къде съм аз... :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
tachev
Мнения: 716
Регистриран на: Пон Фев 07, 2011 20:43
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 23 пъти
получил Браво: 259 пъти
Обратна връзка:

Re: Тайната на успешния "twiching"

Мнение от tachev »

Само не разбрах кФо тФичите :) ..... Освен препикани кефали и скопени пъстърви с миноули без собствена игра, не знам друго да се тфичи :)
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Тайната на успешния "twiching"

Мнение от Д-р Флекс »

tachev написа:Само не разбрах кФо тФичите :) ..... Освен препикани кефали и скопени пъстърви с миноули без собствена игра, не знам друго да се тфичи :)

То това отдавна се знае...
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Тайната на успешния "twiching"

Мнение от arilus »

моето много скромно мнение е, че туйчването изнервя костура - ошашавя го. ако до преди малко не е обръщал внимание на друг вид проводка и лениво си е лежал на дъното, то като му запоскача нещо отпреде - скача да види какво е туй нещо, за едене ли е, събрат в беда ли е? често съм виждал как при туичване рибите около него се държът по подобен на воблера начин - нервно се стрелкат и все едно се опитват да се огледат откъде ще дойде голямата уста. атаката при този вариант е от някой дето гледа да се "пререди" и да налапа подгонените от друг дребосъци. и понеже съм нов в това изкуство при мен по-добре действат при туич кранковете.
а има и дни когато не ще туич, иска полечка и бавничко.
Popper
Мнения: 87
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 13:45
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Тайната на успешния "twiching"

Мнение от Popper »

Туича общо взето за костур и щука. Пробвам /много по-рядко/ за клен и пъстърва. Наскоро на бластиерите на Враждебна извадих 2 чудеесни клена на много агресивен туич с Squirrel 61. Според мен основното е в х-ките на воблера. Един работи на къс, агресивен туич, друг - на плавни придърпвания и по-големи паузи. Ако не става - сменям воблера, не начина на тучинг - дадения воблер просто "не го харесва". Като правило за мен - костурът си дава и на свръх агресивен туич, а щуката си иска разбирането и майсторлъка - понякога просто на "stop and go" /за мен и това си е вид туич/, друг вът 2-3 къси придърпвания и после продължителна пауза. И да - може и според мен трябва да се туичат и въртящи блесни и клатушки, дори воблери тип CRANK. Неравномерното водене - какво друго е туича - вади на показ други вибрации и светлинно/цветови сигнали. Аналог с джига - костур се лови и на равномерно водене, ама я хванете така бяла риба! Няма пауза - няма риба!
Малко и за рибарите - подарих няколко воблера - просто не можах да им намеря цаката. А моето приятелче си ги разлови и е хепи.
THINK FOR THE WORST, DO THE BEST!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”