Размисли и страсти за флорокарбона....

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от Marco Polo »

Аз съм с Колмик Ейс и не се оплаквам.
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
don_misho
Мнения: 659
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 23:33
Риболов: Спининг
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от don_misho »

Аз ползвам на Варивас, добър е. Ползвал съм и на Колмик,също е бомба!
Аватар
tachev
Мнения: 716
Регистриран на: Пон Фев 07, 2011 20:43
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 23 пъти
получил Браво: 259 пъти
Обратна връзка:

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от tachev »

Аз последно си взех някакъв на Лазер, е не съм доволен, ще го сменям
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от atanasf »

Понеже темата е размисли и страсти ще си позволя да предложа и аз нещо. Yo-Zuri Hybrid, много любопитно решение... Корав монофил с покритие карбон. Търпи възли като за моно, държи повече от моно-то на "триене", но пък не е толкова "претенциозно/чупливо" като карбона по отношение на възите. Правиш "Сан Диего единичен/двоен" с това "чудо" и забравяш ... Ако ти "изневери", пишеш в форума да ме разкарат доживотно ;)

Наслука :)
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от Мунчо »

Аз съм на особено мнение относно практическата стойност на монифили с някакво претенциозно покритие, даващо чудодейни резултати.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от atanasf »

Мунчо написа:Аз съм на особено мнение относно практическата стойност на монифили с някакво претенциозно покритие, даващо чудодейни резултати.
Е, това е компромис ако човек има затруднения с карбона най-вече с възлите. Разбира се, че карбона е за препочитане, този вариант е нещо като всесезонни гуми ... :)
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от Д.Граховски »

Трети сезон вече съм с Varivas Trout Shock leader и според мен се представя много добре, твърд е като камък, прозрачен (поне за мен, за рибите не знам) не се протрива или пречупва лесно и с 30 м. карам цял сезон, та даже и на заем давам. Естествено аз съм от ония дето влизат да откачат като закачат :mrgreen:
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Raynor
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Окт 05, 2015 18:42
Риболов: spinning

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от Raynor »

интересно каква дължина бихте препоръчали за фк повод за риболов на кефал и распер? както и как е по-добре да се свърже фк повода с основното плетено влакно - с вирбелче с карабинка или директно влакното за повода?

уточнявам, че не целя да се предпазвам от атаки на щуки, а просто да имам "невидим" за рибите повод с надеждата да не се плашат. за това се чудя, ако има вирбел с карабинка някъде по линията дали няма да плаши рибите.
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от empar »

Аз при всякакъв вид спининг правя повода с дължината от макарата, през върховия водач, до третия водач, считано от върха. Ако основната линия е плетена, възела е FG, вързан на ръка, с 16 намотки понеже са вълчи години и няма пари за бобини! :lol: При основна линия от монофил използвам Bloodknot или DoubleGrinner.
За джигосване, все още съм в търсене на перфектната дължина...Вашите наблюдения?
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от Димитър Тодоров »

empar написа: ... За джигосване, все още съм в търсене на перфектната дължина...Вашите наблюдения?
60 см - 80 см е разумна дължина за мен, ако работата е много тегава ,мога да пусна и 1 метър, но в повечето случаи не го правя. (Ловувам само в сладка вода.)

Типичният "щучи" повод от FC 0.6мм и нагоре го правя с дължина 30-40 см. , на познат му бях навързал поводи по 25 см и измъкна доста щуки без да се оплаква.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от empar »

Колега Тодоров, удобно ли ще е да направите един коментар и по другите ми разсъждения за дължината на повода. :roll:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от Димитър Тодоров »

empar написа:Аз при всякакъв вид спининг правя повода с дължината от макарата, през върховия водач, до третия водач, считано от върха. Ако основната линия е плетена, възела е FG, вързан на ръка, с 16 намотки понеже са вълчи години и няма пари за бобини! :lol: При основна линия от монофил използвам Bloodknot или DoubleGrinner. ...

По първият абзац ли имате предвид? Ако разбирам правилно, при въдица с дължина примерно 2.70 м , поводът е около 3 метра? Множко ми се вижда ,ако е така. За костур и распер ,които са капризни птици , пускам по 1 - 1.20 м , за бяла риба 60-80 см, а за щуката още по-къси (и по-дебели) поводи. Други риби,освен тия по-горе ,не ловя и не взимам отношение.

Карабинката на края на повода връзвам с uni-knot с три витки,
( след като установих ,че сан диего категорично не държи на FC )
а връзката FC - плетено правя с олбрайт 10 витки във всяка посока + уни-нот с остатъка от повода (само с една витка като контравъзелче ) ."Щучите" дебели FC поводи връзвам с посредник микровирбел и уни/нот навсякъде.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от empar »

Точно това имах в предвид! Мерси за коментара! Схемата, която съм споменал е широко застъпена в средиземноморския спининг, който стана доста популярен в последните години. На есенното изложение през 2014та в София имаше семинар по темата и там небезизвестния Маркос Видалис ни светна за нея. С времето реших да я прехвърля и в сладководния спининг - речни разходки за кефали и язовирни за костури и бели риби. Въдиците, които съм използвал най-често са с дължина 1.9 и 2.4м. За щуколова съм съгласен, че тази схема не е е подходяща, но пък там имам точно 10 излета през цялата си риболовна практика, при това с нулев успех и избягвам да се изказвам. Като цяло обичам да взиамствам разни неща между различните видове риболов, които практикувам. Подобна дължина на лидера си въведох и при риболова на фидер с основна линия от плетено влакно. :tup:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от Д-р Флекс »

Схемата, която съм споменал е широко застъпена в средиземноморския спининг, който стана доста популярен в последните години. На есенното изложение през 2014та в София имаше семинар по темата и там небезизвестния Маркос Видалис ни светна за нея.
"Широкозастъпената през последните години в средиземноморския спининг" тема, както я наричаш, е стара като света, и се нарича "шок лидер", с функции, доста по-различни от тези на обичайния лидер/повод от флуорокарбон. Видалис специално наблегна на това по време на лекцията, но или не си внимавал, или не си запомнил, или, най-вероятно, не си разбрал. Да слагаш дължина и половина фк-повод при риболов на кленчета, е малоумно. :idea:
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”