Размисли и страсти за флорокарбона....

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1095
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 473 пъти

Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от Павлин Калайджиев »

Здравейте колеги!

Темата, която пускам е продиктувана от последните ми два риболов, на река Тунджа, в Ямбол. Та накратко, докато лових с воблер и плетено влакно се лъжеха постоянно не лоши кленове. При едно от подаванията ми, ме взе мерна щука, която още на второто си мятане успя да пригризе плетеняка и да изчезне в дълбините с нов пиърсинг. Веднага сложих метален повод, с който знаех, че няма да имам проблем със щуките, но пък кефалите тотално спряха да кълват. Реших за проба пак да сваля повода и кефалите отново започнаха да вземат воблера стръвно....

Никога до сега не съм ползвал флорокарбон и нямам абсолютно никакъв опит. Твърдо съм решил, обаче по време на отпуската ми, в началото на август да се пробвам да ловя по същите места с флорокарбон и да видя какъв ще е резултата.

На първо място, ще се радвам да ме ориентирате, към кои марки да се насоча, каква дебелина да е, а и не на последно място, какви възли ползвате?

Не искам темата да се превърне в "за и против флорокарбона или стоманения повод", а по-скоро опитните колеги, да помонат на новобранците в спининга!

Предварително благодаря на всички, които ще изкажат мнението си тук!

Поздрави и наслука!
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от bai ves »

Ами да ти кажа, че на мен ми го режат щуките. Става въпрос за ФК 40 и 60 либри, а преди седмица Монарх Док ми сподели, че на Дунав, мой Самурай е бил отнесен от огромна щука с ФК 80 либри, така, че имаш някакви шансове но не много големи, кълванета- да но риби по- малко.... :tup:
koriolan
Мнения: 198
Регистриран на: Съб Авг 09, 2008 19:02
Риболов: спининг
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 698 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от koriolan »

Здравей,
не съм от най-опитните със спининга, но когато почнах активно да се занимавам с този вид риболов, една вечер нещо просто си замина с примамката. Тогава за сефте взех плетено влакно, но... броя на ударите рязко намаля... и аз като теб се заинтересувах от флуорото и от тогава ползвам такова като повод заедно с плетеното. Лани взех една ролка Лазер Кристал (май така му бе името) с дебелина около 0,30 мм и някакво друго - към 0,34 мм на ролки от 30 м. По-дебелото не съм го ползвал още. Повода го правя с дължина около 60 см. и го следя редовно за наранявания, както и възлите. Към плетеното го връзвам с възел олбрайт или двоен олбрайт, а флорото към карабинката - с паломар. На два пъти докато обикалях любимия гьол ме изненадват щуки и ФК издържа :) Дали се дължи на ФК или на късмета - идея нямам :) но засега си карам с ФК
Поздрави!
pav4o79
Мнения: 136
Регистриран на: Съб Ное 16, 2013 15:40
Риболов: Spining time
дал Браво: 100 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от pav4o79 »

Флуото не помага за щука , ама грам .
Преди години го ползвах няколко излета и резултатът е негативен , ако щуката е глътнала по навътре и се дърпа и скача късането е почти сигурно .
Аз за Дунава винаги съм с повод от китара , не пречи на распера , активен ли е с повод без повод се си взема .
При бялата е по друго , там с повод не съм имал удър .
Поводите си ги правя от наѝ малкия номер струна , 15 сантиметра .
Използваѝ без възлови карабинки , ще забравиш за всички видове възли .
Наслука .
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от axel »

ползвам флуоро за повод при риболов на сом,особено при използване на попер,поради твърдостта му,тройките на попера не се оплитат.Според мене за сом става,но за щука само метал му е майката.Възлите са :плетено-флуоро FG,а за карабината Сан диего.Преди забраната закачих солидна риба 20+ и флуорото,макар и силно надрано издържа,не издържа тройката 3х на Оунър се предаде.
риболовът е само хоби!
jdbc
Мнения: 611
Регистриран на: Вто Май 29, 2007 15:31
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от jdbc »

Нито ФК, нито металния повод са панацея, и двете са компромис с нещо.
Най добре опитай лично и придобий някакви впечатления от първа ръка.
*)Марките ФК - с японските няма да сбъркаш, аз лично съм ползвал Duel,Seaguar,Varivas - нямам оплаквания, избери си според цената. Би трявбало да има разлика м/у ФК за осн. линия и ФК за повод - втория би трябвало да е по-устойчив на триене и по-твърд.
*)Възел м/у брейд и ФК - аз друг овен Олбрайт(http://www.upon-bamboo-fly-fishing-rods ... t-NEW.jpgt" onclick="window.open(this.href);return false;) и модифициран Олбрайт(те.намотки и в двете посоки - http://www.fintalk.com/knotdb/upload-im ... knotdb.gif" onclick="window.open(this.href);return false;) не съм ползвал. Малко е бавен, но се свиква.
*)Съотношение на диаметрите/тестовете брейд/ФК - според колеги простото правило е теста на брейда да отговаря на теста на ФК. Понякога обаче по това правило ФК излиза доста дебел - особено, ако се ръководиш от теста на 8-жилните брейдове. Избирай според вида риболов. Аз съм слизал и доста под теста на брейда когато търся макс.тънка линия - пъстърви - там обаче не очаквам зъбатки. Любопитен факт - Varivas High Grade PE го продават окомплектован с 2м ФК(предполагам с рекламна цел) - наскоро купух #1.2/14.9lb - в опаковката имаше 20lb/0.37mm ФК. След като брейда се води с общо предназначение, предполагам , че и комбинацията с приложения ФК е такава.
Та така - пробвай и решавай ТИ с кое искаш да направиш компромис. ;)
*** Мухарката си е направо "атомно оръжие" срещу спининга ***

*** In God We Trust. All others must submit X.509 certificate. ***
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1095
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 473 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от Павлин Калайджиев »

jdbc написа: Любопитен факт - Varivas High Grade PE го продават окомплектован с 2м ФК(предполагам с рекламна цел) - наскоро купух #1.2/14.9lb - в опаковката имаше 20lb/0.37mm ФК. След като брейда се води с общо предназначение, предполагам , че и комбинацията с приложения ФК е такава.
Та така - пробвай и решавай ТИ с кое искаш да направиш компромис. ;)
Аз ловя със същото плетено влакно, само че с размер 1 мисля че беше малко над 13lb. Разполагам със същия флорокарбон подарък и смятам да започна тестовете именно с него. Все си мислех обаче, че трябва да се ориентирам към нещо около 30lb за малко по-голяма сигурност.
А за протокола да кажа, че имам скъсани метални поводи при риболов на щука. Единия верно беше от тези на бройка по 0.40лв, но другия беше някакъв ушким по-добър волфрамов в опаковка по три. Та ако не е писано да изкараш дадена риба, каквото и да полваш, каквото и да правиш няма да успееш.
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Аватар
vinil
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 10:22
Местоположение: Варна
дал Браво: 49 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от vinil »

Павка, аз също до скоро не позлвах никакви поводи, но помня, че на един скорошен излет за костурчета с Ники, той бе сложил обикновен монофил, а не ФК. В инерес на истината той имаше значително повече удари и реализаирани риби от мен.
Мен честно казано, ми е малко мързеливо да правя възли и т.н. но взе пак се реших и сложих някакво YGK размер 1.5 (нямам идея диамеръра колко е, и либрите - също).
За сега не мога да направя кой знае каква съпоствка "с" и "без" но май нещата отиват към постоянно ползване (докато не попадна на място дето ше късам много и ще ми писне да връзвам...)

Инак, когато съм целенасочено за шука....няма начин - само с метален.
Видях "на живо" ей това http://shop.fishing-tackle.bg/accessori ... re-19.html" onclick="window.open(this.href);return false;, и останах приятно изненадан от мекотата му, която даваше възможност и за възли разни. Та преди да дойда идната седмица, вероятно вече ще съм го взел. А до сега си ползвах точно споменатите от теб поводи за 0.40 ст......Дървета са, ма ...... вършат някаква работа....
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1095
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 473 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от Павлин Калайджиев »

Аз на първо време ще пробвам с този 20lb на Varivas, който са ми изпратили с плетеняка.

Иначе съм си набелязал ето това в размер 30lb.

http://puffin.bg/index.php?item=2647&group=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Митак, няма как, трябва да се експериментира, особенно на Тунджа, където воблерати може да се хареса на всякаква хищна риба...
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от mitioto »

Здрасти Павка,

Доколкото разбрах основното ти влакно е 12-13 лб. Не ти препоръчвам на него да слагаш лидер 30 лб, което реално ще дойде 0,55 мм - 0,60 мм. Лидер с издръжливост 16-18 лб ще е добър вариант. Пробвай първоначално този който имаш от 20 лб. Дължината варира. Аз обикновено в тая ситуация слагам към 60 санта. Олбрайт възела е добър. Не забравяй да го наплюнчиш преди да го стегнеш. Споменатия от теб YGK е много добър вариант...

Нема пълно щастие иначе... Кофти е когато в един водоем и с един такъм искаш да ловиш кленчета и щуки. Трябват компромоси с това или онова.

Това горе е мое мнение и не го налагам на никого. Всеки си знае за себе си как да лови и кой вариант най-го устройва.
Аватар
don_misho
Мнения: 659
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 23:33
Риболов: Спининг
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от don_misho »

Когато ходя за кефали и распери, винаги слагам флуоро повод 0.40мм, понеже има изненади между кефалите и расперите и се застраховам един вид,като забие някоя щука.Спасявал ме е,но имам и късания,макар и рядко. Когато ходя целенасочено за сом и щука,само метал!
Аватар
tachev
Мнения: 716
Регистриран на: Пон Фев 07, 2011 20:43
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 23 пъти
получил Браво: 259 пъти
Обратна връзка:

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от tachev »

Глей ся, не се занимавай с глупости :lol: :lol: директно метален за Тунджа, там кефалите са като цигани крадящи метал ;) не им пречи, миналата година имам няколко по 2 кила на най-обикновен зелен грозеееннн метален повод, а бях тръгнал за щуки :mrgreen:
Аватар
don_misho
Мнения: 659
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 23:33
Риболов: Спининг
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от don_misho »

tachev написа:Глей ся, не се занимавай с глупости :lol: :lol: директно метален за Тунджа, там кефалите са като цигани крадящи метал ;) не им пречи, миналата година имам няколко по 2 кила на най-обикновен зелен грозеееннн метален повод, а бях тръгнал за щуки :mrgreen:
Като се замисля,то по Тунджа целенасочен риболов няма,дет вика Тач. Слагай си метала да ти е мирна главата
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1095
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 473 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от Павлин Калайджиев »

Споко първата седмица на август съм в Ямбол и ще имам време за експерименти...поне се надявам.

Че ще пробвам флорото е сигурно, но дали ще съм доволен и дали ще продължа да го ползвам, времето ще покаже....
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Размисли и страсти за флорокарбона....

Мнение от petro_op »

Много отдавна не съм се изхождал в раздел Спининг. :wink:

Не искам да споря с никой от корифеите :wink: Опита ми е следния - от 5 години ползвам флоро при сладък и морски тролинг. Имам доста сериозни риби, всичките зъбати. Досега проблем не съм имал. Да подчертая, има флоро и флоро.

Аз ползвам тези два вида, от 30 до 80 либри :

Изображение

Изображение

А неразбиращите Хамериканци чак за мъскита ги ползват тези флорокарбон поводи :wink: :wink: :wink:

Изображение

При кльонк съм 1 мм пак флорокарбон повод

Айде наслука
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”